Hirdetés

Sony Xperia Z4 Tablet - a maximalista

A japánok ultravékony táblagépe minden földi jóval meg lett áldva az IP68-as védelemtől kezdve a QHD-s kijelzőn át Bluetooth billentyűzetig, az árazás viszont nagyon erős lett.

Hirdetés

Külső, kijelző, billentyűzet

Hogy mekkora az ideális tablet, az pont annyira szubjektív, mint az, hogy ki mekkora telót szeret zsebre vágni. Van aki a farzsebbe csúszó héthüvelykes táblákra esküszik, van aki viszont tízhüvelykes képátló alatt szóba se áll egy ilyen géppel, hiába beszélgetne vele Siri, Cortana vagy a Google asszisztense. A 10,1 hüvelykes képátlóval megáldott, 254 x 167 x 6,1 milliméteres Z4 Tablet mindenesetre annyira kecses, hogy az ember nem is a 393 grammos tömegen, inkább a méreteken érzi, hogy egy kézzel már nem az igazi a levegőben tartani, jobb kettővel szorongatni. Mondjuk az is igaz, hogy fekvő helyzetben tornázni kell, hogy az ember hüvelykujjai elérjék a képernyő közepét, szóval a kávák lehettek volna valamivel keskenyebbek. Az Z4 Tablet így is 51 grammal könnyebb, mint a 4G-s iPad Air 2, és 74 grammal nyom kevesebbet, mint a Samsung Galaxy Tab S 10.5, szóval a Sony mérnökei tényleg odatették magukat, bár a vékonyka, 6000 milliamperórás telep már kevésbé hangzik jól.


Az Xperia Z4 Tablet a windowsos Asus Transformer Book T100 Chi mellett

Nyilván egy nagyméretű tabletet ölbe véve, vagy az asztalon megtámasztva használ az ember, ha pedig valaki BKB50-es Bluetooth kiegészítővel vásárolta meg a Z4-et, pillanatok alatt laptoppá alakíthatja a masinát. Az Xperia Z4 Tablet ezen kiegészítője egyébként 500 mAh-s akkumulátort és tapipadot is kapott, a megszokott gombokon felül pedig megtalálható az androidos vissza, home és alkalmazásváltó billentyűje is. Ezen felül találni még gombot az értesítési panel előhívására, a képernyő felébresztésére és lezárására, valamint funkcióbillentyűt az olyan beállítások elérésére, mint a fény- vagy hangerőállítás, pont mint egy egy laptop esetében. A billentyűzet microUSB kábellel tölthető, azonban, mivel nincs elektronikus kapcsolat a táblagéppel, ezzel a porttal nem lehet tölteni a Z4 Tabletet, és fordítva sem működik ez a kiegészítő felé.


[+]

A billentyűk nyomáspontja ideális, csak éppen szűkösen lettek elhelyezve, hiszen a 10,1 hüvelykes képátló behatárolta a kiegészítő méreteit is. A tapipad is apró, ráadásul nem túl jó az érzékenysége, mindazonáltal a kétujjas görgetés és az egér bal gomb funkciók jól használhatók, no és persze kurzor is megjelenik a képernyőn. A nálunk járt billentyűzet QWERTY kiosztást és a latin betűk mögött kínai karaktereket kapott, ám ha a klaviatúra saját menüjében magyar nyelvet választunk, akkor minden a megszokott helyére kerül, azaz az Y-t lenyomva Z-t lehet bevinni, és az ékezetes magánhangzók is pont ott helyezkednek el, ahol egy magyar kiosztású laptopon. Az egyedüli hiányosság a hosszú í, amit az Alt + i kombinációval lehet előcsalni. Mivel a Bluetooth kiegészítő üzemideje véges, egy idő után magától kikapcsol, amit mi is megtehetünk a jobb oldalon elhelyezett power on/off gombbal.

A tesztre kapott Z4 Tablet billentyűzetének kiosztása bár ázsiai típusú, magyar ékezetek elérhetők
[+]

A táblagép konstrukciója remek, és bár fém helyett műanyagot használt az oldalak és a hátlap esetében a Sony, a mi óvatos erőbehatásunkra nem tudtuk recsegésre vagy deformációra bírni a szerkezetet, persze komolyabban nem kezdtük hajlítgatni, ahogy homokba vagy másfél méter mély akváriumba se dobtuk 30 percre, bár papíron az ilyesmit bírnia kell. A billentyűzet konstrukciója már kevésbé sikerült, könnyebb meghajlítani, és dokkolás után egyáltalán nem stabil a helyzet: ha erősebben mozgatjuk az összerakott duót, a táblagép lötyög a műanyag tartóban. A dokkolás egyébként pillanatok kérdése, egyszerűen be kell nyomni a táblagépet a tartóba, amit fordítva is megtehetünk, ilyenkor asztali tartóként funkcionál a kiegészítő. Dokkolva a készülék teljesen összecsukható, bár a tartórésznél érezhetően vastagabb a duó, mint másutt. Ketten egyébként 750 grammot nyomnak méréseink szerint.

A Sony Xperia Z4 Tablet és a billentyűzete is igen vékony
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia Z4 Tablet Google Nexus 9 Apple iPad Air 2 Nokia N1
Fehér fényerő 498 nit 455 nit 410 nit 419 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,21 nit 0,38 nit 0,45 nit
Kontrasztarány 1347:1 1110:1 1084:1 931:1
Színhőmérséklet 9496 K / 6510 K 7099 K 7402 K 7328 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Sony Triluminos technológiát használó IPS panelje lenyűgözően éles, a színekre és kontrasztokra pedig rásegít a Sony X-Reality képjavító algoritmus. A kalibráció elég kékesre sikeredett, de legalább a beállítások között akad mód a korrekcióra, és a 6504 Kelvines színhőmérséklet elérésére a fehérek esetében. Bár ha nekünk ilyen könnyen ment, akkor a Sonynak sem lett volna nagy kunszt pontosabb munkát végezni. A maximális fényerő táblagépes viszonylatban jó, a napfény alatt többé-kevésbé jól látni a tartalmakat, viszont kiszúrtunk némi fényszivárgást a panel legszélein, bár ez csak laposabb betekintési szögek esetében látszik, és alig észrevehető. A megjelenítőre oldalról tekintve egyébként csak kevéssé torzulnak a kontrasztok, a színek pedig egyáltalán nem, de azért nem vetekszik az IPS panel egy AMOLED-del ebből a szempontból. Az előlapon még négy apró elem található: egy Sony felirat, egy fénymérő szenzor, egy 5 megapixeles kamera, a jobb szélen pedig egy értesítési LED.

A Sony Xperia Z4 Tablet kijelzője kitűnő, kivéve a kalibrációt
[+]

Ha fekvő helyzetben tekintünk a Z4 Tabletre, akkor az apró bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat a bal oldalon lehet kitapintani, lenyomásuk kényelmes. A 3,5 milliméteres fülhallgatót felül, balra lehet behelyezni, mellette pedig a microSD és nanoSIM kártyákat nyomhatjuk be, bár ehhez ki kell hajtani fedelüket, ilyenkor egyébként hátulról látni a világító LED panel fényét. A microUSB kábelt jobb oldalon lehet csatlakoztatni, a port MHL 3.0 képes. Ha a táblagépet és a billentyűzetet is tölteni akarjuk, akkor bizony két kábel is ki fog lógni a hibridből. Mivel a sztereó hangszórók az előlapra kerültek (kicsit közelebb a készülék aljához, mint a tetejéhez), a kellemes tapintású, matt felületű, ám ujjlenyomatot bátran gyűjtő hátlapon csak egy Sony és egy Xperia felirat, egy NFC logó, valamint a LED nélküli kameralencse fedezhető fel, ami a 8 megapixeles szenzorra gyűjti össze a környezeti fényt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények