Sony Xperia 1 VI - egyből hat

Vesztett egyéniségéből, de jobb lett a mobilpiac elit szegmensének japán különce.

Adatkapcsolat, üzemidő, verdikt

Bluetooth 5.4 LE Audio támogatással, kétcsatornás GPS (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS), 5 Gbps adatátviteli sebességre képes, 4K 60 fps-ig DisplayPort funkcionalitással bíró USB 3.2-es csatlakozó, microSD foglalat, 6 GHz-es hálózatokat is kezelő Wi-Fi 7 modem, 5G-támogatás, VoLTE, VoWi-Fi. Mindez megvan az Xperia 1 VI-ban, mellé rendes közelségérzékelő, környezeti fényérzékelő a kávába rejtve, illetve adott a gyorsulásmérő, az iránytű, a giroszkóp és a barométer is a készülékben. De nem maradt el az NFC, és hozzá a Google Pay rendszer sem a mobilos fizetéshez. Egyedül UWB nincs a készülékben, bár ez továbbra sem elterjedt az androidos világban. Viszont ahogy tavaly is, idén is csak egy SIM-kártyát fogad fizikai formában a telefon, a második kártyát már eSIM-ként lehet csak aktiválni. Telekom hálózaton Budapesten és vonzáskörzetében korrekt hangminőséggel és stabil internetkapcsolattal találkoztunk. Furcsa volt ez abból a szempontból, hogy a Sony állapotsávi jelzése rendszerint gyengébb kapcsolatot mutatott, mint a Honor Magic V2, de nem tapasztaltunk eltérést sávszélességben vagy beszélgetési hangminőségben.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Hirdetés

Nem variáltak a hátlap alatt az akkumulátorral, ugyanazt az 5000 mAh-s lítium-polimer telepet használják, mint tavaly. Maradt a 30 wattos vezetékes gyorstöltés (PD 3.0 vagy PPS szabványú töltőkkel), és a maximum 15 wattos Qi vezetékmentes töltés. A Qi2 szabványt még nem ismeri a telefon, a dobozban pedig fali adapter idén sem lesz, de még USB-C kábel sem. Van viszont vezeték nélküli töltésmegosztás a hátlapon át, illetve egy rakás akkumulátorra vonatkozó beállítási lehetőség. Az akkukímélő STAMINA mód mellett beállítható kézzel töltésplafon, időzíthetjük, hogy az éjjel töltőre dugott telefon mikor vegyen fel áramot, játék közben töltőre dugva még átfolyó töltés is opció. Az üzemidő jobb, mint az elmúlt években, ez vélhetően a kisebb felbontású panelnek köszönhető. Normál használat mellett 4-5 órás kijelződőkkel és a STAMINA mód használata nélkül kétnaponta bőven elég töltőre dugni a telefont. A PC Mark Work 3.0 üzemidőtesztjén szöveg-, táblázat-, kép-, videószerkesztést és böngészést szimulálva 12 óra 29 perces eredményt ért el a mobil, ami az átlag jobb felén található. Próbáltuk 30 és 66 wattos PD-adapterrel is a készüléket tölteni, mindkettőről csak 20 wattot vett fel mérésünk szerint, ezzel pedig egy teljes töltés 1 óra és 21 perc lesz 3%-ról 100%-ig.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Sony Xperia 1 VI
Pro
Időtlen, elegáns dizájn, remek összeszerelési minőség, IP68
3,5 mm-es kimenet, a felhasználó felé néző sztereó hangszórók, LDAC, aptX Lossless, BLE Audio
Remek képminőségű 120 Hz-es LTPO OLED kijelző
Profi fotós és videós hardver, egyszerűbben kezelhető szoftver
Bővíthető tárhely (microSD)
Jó rendszersebesség, letisztult, de sok beállítási lehetőséget rejtő szoftver
Kontra
Nincs fali adapter, kábel a dobozban
A töltési sebesség lassabb az átlagnál
Az SoC nem tudja hosszú távon fenntartani a teljesítményét terhelés alatt
Csökkentettek a kijelző felbontásán, 4K helyett FHD panel drágábban
A 3 + 1 éves szoftveres támogatás alulmarad az árszinten megszokottól
Az ultraszéles kamera és kameraszoftver még csiszolható
Pontozás
Kialakítás, védelem 10 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 10 pont
Szoftveres támogatás 7 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 10 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
Indulóár (12/256 GB, HUF) 609 990

Összegzés

Biztos van, akinek nem tetszik, hogy a Sony engedett és feladta a 21:9-es mozis képarányt és 4K-s kijelzőt csúcstelefonján. Objektíven nézve jó döntés volt, javult az üzemidő, a mindennapi felhasználás szempontjából pedig kényelmesebb a kicsit szélesebb panelen a gépelés, az olvasás, a minden. Meglehetősen fényes is a Sony által kínált LTPO OLED panel, s még ha nem is veri a Samsung, az Apple vagy a kínai márkák (Honor, Xiaomi) csúcsmodelljeit, ott liheg a sarkukban, és a japánok legalább nem hazudnak be 5-6000 nites értékeket a marketinganyagokban. Az összeszerelési minőség tökéletes, az IP65/68-as védelem és a Qi töltés megléte is az. A dizájn ízlés kérdése, vannak akik szerint a múlt évtizedben ragadt, véleményünk szerint inkább időtlen és elegáns, a szimmetrikus káva, a ki nem lyukasztott kijelző és a felhasználó felé néző sztereó hangszórók pozitívumok. Még úgy is, hogy a kijelző sarkainál egy pici ív már ide is bekerült, nem tökéletes téglalap a panel.

Az szerintünk egyértelműen pozitív változás, hogy három különböző alkalmazás helyett egyben lehet majd megtalálni mindent, ami képalkotással kapcsolatos. Azt már kicsit sajnáljuk, hogy a videós pro mód csak valamikor ősszel érkezik. Ennek ellenére a Sony telefonját fájó szívvel fogjuk visszaküldeni a gyártónak, mert remek fotós és videós tartalomgyártó eszköz, a szeptemberi IFA-ra például pont jól jönne, de az elmúlt hónapban megjelent iPad és Poco teszthez is részben ezzel készítettem a illusztrációk egy részét, amikor nem volt hozzáférésem fényképezőgéphez. Ennek ellenére vannak azért problémák még kamerás fronton, az ultraszéles és a teleobjektív este jelentősen gyengébben teljesít a főkameránál. A fókusz viszont átlagban pontos és gyors, a szem- és arcfelismerés pedig annak ellenére is remekel, hogy a lézeres fókuszsegéd eltűnt a hátlapról.

Aki az ultra-prémium szegmensben keres telefont, annak a hazai piacon is lesz bőven választási lehetősége a Sony ellenében. A Samsung Galaxy S24 Ultra, az iPhone 15 Pro Max, a Xiaomi 14 Ultra, a Honor Magic6 Pro, de még akár a Motorola Edge 50 Ultra is érdemi alternatíva lehet, ha pedig nem félünk az internetről rendelni, akkor a Vivo és ZTE (Nubia) csúcsmobiljai között is találunk potens fotós hardverrel szerelt modelleket. De egyik sem lesz olyan kompakt és letisztult formába öntve, mint az Xperia, ahogy egyik gyártó sem helyezi előtérbe a lehetőségét annak, hogy a felhasználó maga állítson be mindent a fényképhez vagy videóhoz. Bár a Sony szempontjából fontos piacnak számító tajvani előrendelési adatok alapján úgy tűnik, a vásárlók az okosabb automata algoritmus érkezésének is örülnek.


[+]

Az Xperia 1 VI összességében a legjobb multimédiás telefon, amit a Sony az elmúlt években leszállított, legyen szó tartalomfogyasztásról vagy tartalomgyártásról. Részünkről a Tetszett minősítés egyértelmű a képviselt tudás és minőség tekintetében, és reméljük, hogy jövőre is találkozhatunk még a mobilpiac különcével.

Sony Xperia 1 VI

Az Xperia 1 VI a Sony Magyarország jóvoltából jutott el hozzánk tesztre, köszönjük!

viragdani01

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények