Bevezető
A mai napig tisztán emlékszem arra a pillanatra, amikor a Sony Ericsson legelső Walkman mobilját, a W800i-t a kezembe vettem. Szinte gyermeki öröm töltött el a remek kidolgozás, a rengeteg tartozék és a valóban minőségi készülék láttán. Most, csaknem másfél évvel később már stílusteremtőként gondolunk arra a telefonra. A kezemben pihen az egyik utód, a nemrég bemutatott W200i, amelyet szerencsés módon külföldről sikerült beszereznünk, azonban nem találok szavakat. Sajnos ezt nem jó értelemben értem. Nem tudom, hogy miért kellett lecsupaszítani egy olyan presztízsmárkát, mint a Walkman, és miért kell kínai zenelejátszókkal versenyző eszközt csinálni belőle.
Gondolom a fiatalok a fő célcsoport. Nos, megkérdeztem a húgomat, aki nyolcadikosként pont azok közé tartozna, akiknek készült a W200i. A válasz egyszerű és nyers volt: ez ciki. Manapság a suliban az MP4 lejátszó a nyerő, és az elcsúsztatható mobilok. Valószínűleg jogosan teszem fel tehát a kérdés: Ez meg kinek készült?
A külső egyébként annyira nincs is elrontva, amíg az asztalon lévő telefont vizsgáljuk. W800i-re hajazó gombsor és joystick, a kijelző mérete is megegyezik, alul pedig egy Walkman felirat csücsül, amit valószínűleg a szolgáltatók szépen lecserélnek majd a saját logójukra. A bal oldalon a zenelejátszó gyorsgombja és az M2 kártyafoglalat, a jobbon pedig a hangerőszabályzó, és egy újabb Walkman felirat lapul. A vajszínű hátlapon (létezik fekete színben is a készülék) egy VGA kamera, és egy Walkman logó található. A kamera lencséje minden védelem nélkül van, és gondolom nem kell sokat magyaráznom, hogy mennyi szöszmösz fog itt összegyűlni.
Bekapcsoljuk
Bekapcsolás után legszívesebben elhajítanánk. Szerintem napjainkban emberiség ellen elkövetett főbenjáró bűnnek számít a 128x160 pixel felbontású kijelzők alkalmazása. Leginkább oldschoolnak hat, és egy jó darabig nem akarom elhinni. Majd miután rájöttem, hogy nem viccről van szó, kicsit félretettem a telefont, ugyanis erre a sokkra pihenni kell.
Bekapcsoláskor egyébként automatikusan a flight mód fogad, azaz eldönthetjük, hogy csak zenelejátszóként, vagy telefonként is szeretnénk használni a W200i-t. Ez ebben az árkategóriában szokatlan, azonban a zenei modellekkel együtt jár. Bekapcsolás után a menüben találjuk magunkat ami bizony Live, ez jutott most a kezünkbe. Ez leginkább a 4x3 ikon, és amenüpontok színvilágában, valamint a jobb oldali gyorsgombban nyilvánul meg.
Viszont a készülék Live mivolta nagyon ne keserítsen el senkit, ugyanis a Sony Ericsson mobilok egyik legjobb funkciójával, a szabad sémaválasztással a színeket átállíthatjuk. Ami marad, az a jobb oldali gyorsgomb live funkciója, a menüpontok színe, valamint a speciális Live oldalakra ugró menüpontok. A funkcionalitás, a menüstruktúra és minden egyéb megegyezik a gyári verzióval.
Kicsit használjuk
Milyen is a W200i a mindennapokban? Mint egy telefon. Leginkább a régi T200-as mobilomhoz tudnám hasonlítani, ugyanis pontosan ugyanannyi funkcióját tudtam kihasználni. Leginkább telefonáltam vele, néha elküldtem 1-2 üzenetet. A készülékkel nem lenne semmi gondom, ha nem erőltették volna rá a Walkman márkát, és nem akarnák ezzel eladni. Ez a készülék ugyanis annyira Walkman, mint amennyire én testépítő vagyok.
A kezelőfelület, a billentyűzet, és a joystick egyébként remekül használható, de ez sok Sony Ericsson mobilban vizsgázott már sikerrel, így nem is kételkedtem abban, hogy ezekkel probléma nem lesz. Egyetlen hiba szokott előfordulni az ilyen modelleknél, az pedig a joy terén tapasztalható, ugyanis 1-1,5 év után, általában a garancia lejártával elkezd nehezen mozogni bizonyos irányokba. Ez sajnos elkerülhetetlen, és nem kizárt, hogy a W200i esetében is így lesz.
A telefonkönyv a szokásos sémára épül, 1000 bejegyzés fér bele. Az alapértelmezett telefonkönyv lehet a SIM kártyán tárolt nevek listája is, de egyszerre nem megjeleníthető a készülékben rögzített adatokkal, vagy ez, vagy az. Egy névhez jó sok adat (több telefonszám, e-mail, webcím, munkahelyi információk, kép, csengőhang és születésnap) tartozhat, van lehetőség a felvett nevek automatikus SIM-en való tárolására is.
Az üzenetkezelés sem nyújt meglepetést, a szokásos, Sony Ericsson modellekből már ismert panelekbl építkezik. Az üzenetek listázása során négyféle nézet közül is választhatunk, szerencsére az üzenethang is tetszőleges lehet. Az MMS-ek maximális mérete 300KB, az e-mail üzeneteknél ilyen jellegű korlátozást nem találtunk, de ember legyen a talpán, aki kivárja, hogy több megás csatolmány elmásszon GPRS hálózaton. Jó hír, hogy nem csak azon fájlok küldhetőek és fogadhatóak, amiket a készülék ismer, hanem bármi, maximum nem tudjuk őket megnyitni, de tárolni igen.
A naptár elég fapad, heti és havi nézetben működik, a bejegyzések egyféle típusúak, azaz találkozók lehetnek, névvel, helyszínnel, időponttal, de ismétlődés nélkül. Az ébresztőóra ezt már tudja ugyan, de itt csak egyetlen időpont adható meg. A számológép alapfunkciós, van a memória méretéig rögzíteni képes diktafon, időzítő és stopper, valamint nem hiányozhat a már jól megszokott kódmemória sem.
Zenélünk
Nos, ez az a funkció, amire elvileg kihegyezték a Walkman szériát. Ennek ugye a legalapabb tagjáról beszélünk éppen, amely több dologban is megnyilvánul. Első és legszembetűnőbb változás a fülhallgatót érinti. A készülékhez kapott darab messze elmarad a W800i esetében látottól. A W200i-hez is jár átalakító, amelyhez bármilyen fülhallgatót csatlakoztathatunk, amely jack dugóval rendelkezik, azonban mi a gyárit próbálgattuk. Meg lettem volna elégedve vele, ha nem díszelegne ott a mobil oldalán a Walkman felirat, amely számomra a zenei tökéletességet kellene, hogy nyújtsa. Hiányzott a Bog által agybadugósnak nevezett füles hangzása.
Kezdjük a könnyebben megugorható kihívással, a rádióval. Ezt sikeresen veszi a készülék, ugyanis egy háttérben is működőképes RDS kompatibilis vevő került a modellbe. 20 csatornát tárolhatunk el benne, mindegyiket saját nevével menti el a készülék. A vétel minősége is remek volt, sikerült a Westend mélygarázsában is befognom vele adókat, ami szerintem igen kiemelkedőnek számít.
A zenelejátszó szoftverén semmit nem változtattak, így az megegyezik a korábbi Walkman modellekével. A hangzásról már szóltam, azonban a külső hangszórót még meg kell említenem, ugyanis meglepetést okozott. Tisztán és megfelelően szól, egyedül a legnagyobb hangerőn torzít egy kicsit. Irodába tökéletes. Mindössze annyira figyeljünk, hogy rádiózás közben ne állítsuk el a hangerőváltással a csatornát, ugyanis mindkettőt a hangerő-szabályozóval tehetjük meg. Míg a hangerőt rövid nyomkodásokkal szabályozhatjuk, addig a csatornákat hosszúakkal.
Szórakozunk
Kezdjük a szokásos sirámokkal. Live szoftver = demo játékok. Nem tudom, hogy ki volt a kiötlője ennek, de bizonyára a szolgáltató marketingosztálya. Nos, az ő szempontjukból érthető a lépés, azonban a vásárlók szempontjából gerinctelenségnek tűnhet. Sebaj, minden játékot megvásárolhatunk a wapoldalukon, ahol most néhány akció is van, de a jobb játékok így is 800 forintba fájnak. Igaz, hogy a készülék árához képest ez elenyésző lesz, de pont az a célcsoportja a telefonnak, aki nem engedhet meg ilyesmit magának, és úgyis olcsóbb megoldás után néz.
Fontos szempont még a fényképezőgép. Itt egy VGA kamerát kapunk, amely 640x480-as képek készítésére képes, ha ezeket képeknek lehet még nevezni. A kamera nagyon érzékeny a mozgásra, elég egy kicsit bemozdítanunk a felvételek készítése közben, és máris csak egy halom pixelt kapunk elkészült fotók helyett. A képek most kivételesen a logout.hu-n tekinthetőek meg. A videófelvételek felbontása 176x144 pixel lehet, úgyhogy ez igazából említésre sem érdemes.
Ide tartozik néhány alkalmazás is. A MusicDJ és a PhotoDJ már ismerős a gyártó más modelljeiből, egyszerű, panelekből építkező zeneszerkesztő az előbbi, míg szintén egyszerű képmódosítgató szoftver az utóbbi, de leginkább csak időmilliomosok számára. A FaceWarp nevű okosság is ezen az úton halad, itt a kamerával készült portrék vadíthatóak meg különböző effektekkel. A Music Mate nevű szoftver viszont új, bár értelme nincs túl sok: egy zongorán grafikusan bemutatja a hangokat, egy kitáron az akkordokat, valamint egy metronómon állítgathatjuk a ritmust, amely esetleg kórusvezetők számára lehet hasznos.
A gyártó a készülékbe legnagyobb sirámunkra egy új fejlesztését is beépítette, az M2 memóriakártyát. Igencsak remek, hogy ez után már azokat a memóriakártyákat is lecserélhetjük, amik eddig is csak Sony termékekkel voltak kompatibilisek. Igaz, az M2 visszafelé kompatibilis az átalakítójának köszönhetően, azonban ez valószínűleg nem fogja jobb kedvre deríteni a régebbi kártyák tulajdonosait. Ezekkel a kártyákkal a 27 MB belső memória egyébként 2GB-ig bővíthető, ha szeretnénk. Mindenesetre megnézném azt a W200i tulajt, aki a telefon árát mégegyszer elkölti bővítőkártyára.
Adatkommunikáció, összegzés
Sajnos a legnagyobb a hiányosság a készülékkel kapcsolatban az adatkommunikáció terén lelhető fel. A legelső, és legnagyobb hiányosság a Bluetooth terén ért. Ugyanis nincs. Van helyette infra (oh, köszönöm, hogy nem lyukkártyákkal kell adatot átvinni), valamint USB kábel a gyári csomagban.
Nincsen se 3G, se EDGE, be kell érnünk a hagyományos GPRS kapcsolattal, amennyiben wapozni szeretnénk. Talán ez, és a gyenge kijelző lehetett az oka annak, hogy a készülék három napig húzta az első feltöltés után is. Igen, a legelső feltöltés a miénk volt, mert ennyire naprakészek és frissek vagyunk.
Ítéletet szerintem nem kell mondanom, mert egyértelműen látszik a cikkből a véleményem. Annyit mindenesetre szeretnék hozzátenni a dologhoz, hogy szerintem vétek volt a Walkman márkát behozni az alsó kategóriába, és ezzel a saját márkát elbagatellizálni. Pláne a fülest lecserélni silányabbra. Nem tetszett.
Polacheck
Specifikációk
Sony Ericsson W200i | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 101 x 44 x 18 mm | |
Súly | 85 g | |
Kijelző | 128 x 160 pixel, 65 ezer szín | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 27MB + M2 | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | van/nincs | |
Prediktív | van | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítő | van | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 750 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 360 óra | |
Beszélgetési idő | 360 perc | |
Fényképezőgép | VGA | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | nincs | |
Játékok | csak DEMO | |
Csengőhangok | MIDI, MP3 | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | sztereó füles, USB kábel a dobozban |