Samsung i9000 Galaxy S - hozta, amit kellett

Előszó, tartozékok

Hétfő van, ami azt jelenti, hogy egy olyan készülék tesztjével jelentkezünk, melyről egész héten lehet majd beszélni a fórumban - bár az még valószínűbb, hogy erről a masináról még egy év múlva is szó lesz. Hogy miért? Azért, mert a Samsung i9000 Galaxy S a koreai gyártó legújabb zászlóshajója, az a készülék, mellyel meg akarják mutatni a világnak, hogy mennyire is veszik komolyan az okostelefonok piacát. A telefon premierje pár hete volt Svájcban, az igen nívós eseményre minket is meghívtak, úgyhogy azt már jó előre tudtuk, hogy ez nem egy átlagos készülék lesz, a mögötte lévő marketing és pénzmennyiséget nézve legalábbis nem. Aztán persze ki tudja...

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

A Galaxy S olyan, mint egy mindenki számára előnyös házasság. Adott ugye az Android operációs rendszer, mellyel a Samsung már több érintőkijelzős mobilt is piacra dobott, de ezek közül semelyik nem hozta meg az átütő sikert, függetlenül attól, hogy a kategóriájukban nem voltak rosszak. A másik oldalon ott van a végtelennek tűnő erőforrással megtámogatott bada platform, melyet két blogunknak és a részben általunk szervezett fejlesztői konferenciának köszönhetően szintén közelről ismerünk. A harmadik oldalon pedig itt van az XXL GSM által biztosított i9000, melyben a koreaiak ötvözték az Android operációs rendszert és a bada platformot. Izgalmasan hangzik?

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

Egy HTC HD2 társaságában

A tesztkészülék doboza teljesen átlagos, a HTC-s és Apple boxoknál picit nagyobb, viszont ugyanannyira letisztult, teljesen fekete, van rajta márkajelzés és logó, plusz hátul némi specifikáció, elképzelhető ugyanis, hogy vannak olyanok, akik bár kiadnak ennyi pénzt egy telefonért, nem tudják pontosan, hogy mit kapnak érte. Az biztos, hogy tartozékokból nem sokat, a microUSB-s hálózati töltő és az ugyanilyen csatlakozóval ellátott adatkábel mellett csupán egy 3,5 milliméteres dugasszal felvértezett sztereó headset lapul a kartonvárban, de sajnos az a helyzet, hogy mostanában ezt a triót kapjuk meg gyakorlatilag az összes felsőkategóriás modell mellé is. Elsőre a microSD kártya hiánya tűnhet fel, de emiatt kár szomorkodnunk, a Galaxy S belső memóriája elég nagy ahhoz, hogy ne legyen indokolt kártyát mellékelni a készülékhez. Egy töltőbölcsőt vagy egy tokot viszont elfogadtam volna, de valószínűleg én vagyok túl régi motorosos ebben a szakmában; 2010-ben az ilyesmi már nem divat, külön kell megvenni őket.

Külső

Az S8500 Wave után egy prémium anyagokból készült telefonra számítottam, lévén a szóban forgó, nagyjából 40 000 forinttal olcsóbb készülék is kiválóan össze van rakva. Csalódnom kellett: a Galaxy S nagyon műanyagos. Plasztik elöl, plasztik hátul, plasztik mindenhol; nem mondom, hogy ez feltétlenül gáz, lévén a felhasznált anyagok kellemes minőségűek és szépen illeszkednek egymáshoz (bár némi recsegés azért tapasztalható), de egy ilyen árfekvésű masinától ettől függetlenül jóval többet várnék el. Lehetséges egyébként, hogy a méretbeli tömörítés miatt hanyagolta a Samsung a fémek használatát, az legalábbis biztos, hogy a 9,9 milliméteres vastagság és a 119 grammos tömeg nagyon meggyőző egy 122,4 x 64,2 milliméteres magasságú és szélességű modellhez, melyen egy 4 hüvelykes képátlójú kijelző található.

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

Nem elírás, 4 hüvelyk, ami bizony jóval nagyobb, mint az iPhone megjelenítője, a HTC HD2-t viszont még mindig nem nyomta le, de valószínűleg nem is ez volt a cél. A kapacitív érintésérzékelő metódusra épülő panel egyébként Super AMOLED technológiás, felbontása 480 x 800 pixel, képminősége és olvashatósága bámulatos, ezen a téren mostanában nem érheti kritika a koreai gyártót. Az előlapon egyébiránt egy hangszórót, egy másodlagos kamerát, mindenféle szenzorokat (fény és távolságérzékelő), két érintésérzékeny, valamint egy fizikailag is létező gombot találunk. Utóbbit középen, használatával bármikor visszajuthatunk a készenléti képernyőre.

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

A hátlap annak ellenére is szépnek mondható, hogy az ujjlenyomatokat erőszeretettel gyűjtögeti a használat során. A bal felső sarkába került az 5 megapixeles felbontású, HD videók felvételére alkalmas kamera, mely mellől kínosan hiányzik legalább egy ledes villanó, úgy tűnik, hogy még papíron sem lehet semmi sem tökéletes. Ettől nem messze került a kihangosító aprócska hangszórója, ezen kívül csak egy Google és egy Samsung logóra futotta. Érdekes egyébként, hogy a hátlap alsó része kicsit vastagabb, mint a többi felület, de ez használat közben nem zavaró, sőt, nekem fogás szempontjából kifejezetten kellemes volt.

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

Felülre került a két szabványos csatlakozó, azaz a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és az elhúzható ajtócska mögé bújtatott microUSB port. Balra a hangerőszabályzó duó, jobbra a bekapcsológomb került, alul a mikrofon árválkodik, a találós kérdés tehát adott: mi hiányzik? Egy exponálógomb a kamerához, kijelenthetjük tehát, hogy a gombok nem az újdonság erősségei: sem a fotózást, sem a hívások kezelése nem oldható meg az érintőkijelző nyomkodása nélkül, ami nekem nem tetszett túlságosan.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer

Hardveres téren nem érheti kritika a Samsung újdonságát, melynek szíve a Hummingbird kódnéven is ismert architektúra, mely egy ARM Cortex-A8-ra épülő, 1 GHz-es órajelen ketyegő processzorból és egy PowerVR SGX540 típusú grafikus gyorsítóchipből áll. Az efféle CPU-khoz ugye már hozzászokhattunk, a videochip viszont úgy tűnik, hogy erősebb az átlagosnál, de pontos információink nincsenek róla, ugyanis a részletes technikai paraméterekhez még az újságírók sem férhetnek hozzá. Annyit tudtunk meg, hogy az SGX540 a megkétszerezett pipeline mennyiségnek és a nagyobb órajelnek köszönhetően nagyjából ötször gyorsabb a shader számításokban, mint az SGX530, melynek pontos számítási kapacitása szintén nem ismert, így gyakorlatilag az egész képlet bizonytalan. Az viszont szinte biztosra vehető, hogy az interenetes fórumokon terjengő 90 millió háromszög/másodperces sebesség erős túlzásnak tűnik, a más forrásokból származó 35 millió háromszöges érték viszont nagyjából reálisnak hat. Íme egy összehasonlító táblázat, melyből nagyjából látszik, hogy milyen helyet foglal el a Galaxy S a sebességbajnokok listáján; a hivatalos információk után egyébként jelenleg is nyomozunk, ezért kérjük, hogy semelyik Samsung-fanatikus ne szedjen minket szét a fórumban, főleg ne más fórumokon lévő bejegyzésekből szedett információk alapján.

Mobilos grafikus chipek elméleti teljesítménye
Chip / készülék Triangles/sec Pixels/sec
Nintendo DS 0,12 millió 30 millió
PowerVR MBX-Lite (iPhone 3G) 1 millió 100 millió
Samsung S3C6410 (Omnia II) 4 millió 125,6 millió
ATI Imageon (Qualcomm MSM72xx) 4 millió 133 millió
PowerVR SGX520 (Palm Pré) 7 millió 250 millió
PowerVR SGX530 14 millió (?) ?
ATI Imageon Z430 (Snapdragon QSD8250) 22 millió 133 millió
PowerVR SGX535 (iPhone 3GS) 28 millió 400 millió
Sony PSP 33 millió 664 millió
PowerVR SGX540 (Samsung Galaxy S) 35 millió (?) 1000 millió (?)
NVIDIA Tegra APX2500 (Zune HD) 40 millió 600 millió
Marvell Armada 618 45 millió 200 millió
ATI Imageon (Qualcomm QSD8672) 80 millió 500+ millió
NVIDIA Tegra 250 90 millió ?

Számoktól és elméleti maximumoktól függetlenül is ki lehet jelenteni, hogy a Samsung új készüléke villámgyors. A menüben való mozgás sebessége az alábbi videón meg is csodálható, nem mondhatni, hogy az újdonság "a leggyorsabb", mivel léteznek más olyan készülékek is, melyek reccenés és gondolkodás nélkül képesek elvégezni a kiadott utasításokat, az viszont fix, hogy lassulás okozta panaszok egy tulajdonosnál sem fognak fellépni. A grafikus részhez kicsit visszakanyarodva annyit mondhatok, hogy az Asphalt 5 nevű népszerű autós játék messze ezen a készüléken futott a leggyorsabban, pedig többek között a Samsung Wave-en is rajta van. Persze itt optimalizációból adódó különbségek is fellépheznek, de ez a lényegen nem változtat.

A technikai adatokból a memória mérete maradt ki: a Galaxy S két kiszerelésben (8 és 16 GB) létezik, a központi memória (RAM) mérete mindkét modellnél 512 MB, ami több alkalmazás egyidejű futtatásához is bőségesen elég. Nálam a 8 GB-os modell járt, melynek memóriája két részre volt osztva: a "belső SD kártya" mérete 5,78 GB volt, melyből nagyjából 5-öt lehetett elérni felhasználói szinten, mellette pedig 1,71 GB telefonmemória is jelen volt. A felosztás lényegét nem teljesen látom át, de elképzelhető, hogy az Android rendszer miatt kellett ilyen módon megoldani a dolgot, melyből egyébként a 2.1-es release fut az újdonságon.

Menürendszer, szoftverek

A készenléti képernyő háttere a már sokat emlegetett Wave-ről már ismerős lehet, ami előrevetíti, hogy itt bizony történt némi badásítás. Nem vagyunk távol az igazságtól, az Android egész felhasználói felületét átszabták az új platformjuk képére, már a képernyőzár feloldása is az ott ismert megoldással történik, amit tetéz a dinamikusan állítható, hétben maximalizált oldalszámú készenléti képernyő, melyre nem meglepő módon widgeteket, parancsikonokat és mappákat rakhatunk ki. A mini alkalmazások két részre vannak bontba, a Samsung widgetek között AccuWeather órát, SNS élő feedet (barátaim éppen most...), naptárral egybekapcsolt órát, hírolvasót és pár egyéb extrát találunk (róluk kicsit később), az Android widgetek között pedig energiagazdálkodási beállítópanelt, képkeretet, keresőt és YouTube klienst találunk. Hiányzik a zenelejátszó widget? Igen, nekem legalábbis nagyon jól jött volna, nem is értem, hogy hogyan maradhatott ki.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

A menü is badás: elsőre kicsit furcsa, hogy kizárólag a készenléti képernyő alsó részén permanensen jelen lévő ikonkvartett (telefon, névjegyek, üzenetek, alkalmazások) jobb oldali képecskéjét megnyomva érhetjük el, az előlap alján lévő gombokkal nem, azok közül a baloldali csak az egyes képernyők almenüit hozza elő, a jobboldali pedig a visszalépésre szolgál. A főmenü elrendezése rácsos, összesen húsz ikon van kint egy képernyőn, de ebből csak tizenhat változik meg a horizontális irányba történő lapozgatás hatására, az alsó négyes ugyanis ugyanaz, mint a készenléti képernyőn, azzal a különbséggel, hogy a jobb oldalon lévő nem a menübe visz (mivel már ott vagyunk), hanem vissza a widgetek közé. Az ikonok szépek, a háttér fekete, állítani nem lehet, ami azért vicces, mert az emiatt évekig kritizált iPhone-nál pont most léptek túl ezen a dolgon, a Samsung mégis folytatja a dolgot... Az almenük már egészen androidosan néznek ki, de azért mégis mások, listás elrendezésűek, a változatosság kedvéért fekete háttér előtt láthatók.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Az alkalmazások listáját érdekes módon két helyről lehet bővíteni. Egyrészt elérhetjük az Android Marketot, melyből egy Google accounttal rengeteg kiváló szoftvert tölthetünk le, idáig nincs különlegesség. Mellette viszont elérhetjük a badás Samsung Apps-t, melyből mindenféle regisztráció nélkül húzhatunk le prémium kategóriás, ám mégis ingyenes, Galaxy S specifikus alkalmazásokat, igaz, nem sokat, szám szerint hetet. Ezekre gyakorlatilag úgy is tekinthetünk, mint gyári szoftverekre, melyeket a hellyel való spórolás miatt nem telepítettek előre, de mi bármikor megtehetjük. A lista elég megnyerő, szerepel rajta a már említett Asphalt 5, a natív Facebook kliens, a Vlingo Voice nevű hangvezérlő, a Robert Parker nevével fémjelzett borszakértős widget, valamint a beszédes nevű This day in History, mely szintén egy mini alkalmazás. Véleményem szerint viszont mindegyik eltörpül a Road SMS nevű cucc mellett, mely olyan szinten hasznos alkalmazás, hogy szinte nem is értem, hogy miért nem én találtam fel (talán épp ezért... - Bog): egy olyan SMS beviteli mezőről van szó, melynél a hátteret a kamera képe adja. Használatával tehát anélkül is láthatjuk az előttünk lévő dolgokat, hogy fel kellene néznünk a képből: a budapestiek nem fognak többet kutyagumiba lépni gépelés közben, a buszon sem fogunk nekimenni senkinek, nagyon hasznos.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Persze a gyári szoftverek között is akad jó pár izgalmas. Ott van például a sokat vitatott e-köny olvasó, az Aldiko eBook, melyre sokan mondják, hogy az iPaden lévő, hasonló funkciót betöltő cucc koppintása, ám ez a megállapítás véleményem szerint csak akkor állja meg a helyét, ha igazából az Apple találta fel a könyvespolcot és a könyvet - a Samsung megoldása ugyanis egész másképp animál és máshogy is kell kezelni. Az AllShare egy multimédiás anyagokat streamelő alkalmazás, a Daily Briefing egy időjárás előrejelző, tőzsdei megjelenítő, hírolvasó és programfüzet egyveleg, a Layar egy jópofa, de itthon kevésbé használatos "valóságböngésző", a számológép, a hangrögzítő, a hangtárcsázó, a Google Maps, a jegyzettömb és a kiválóra sikerült naptár funkciója nem szorul magyarázatra. A telefonjukat munkára is használók számára bizonyára örömteli a ThinkFree Office irodai programcsomag megléte, melynek segítségével könnyedén kreálhatunk és olvashatunk Word, Excel és PowerPoint fájlokat. Ez a szoftverkínálat úgy gondolom, hogy nagyjából mindent lefed, amire manapság szükségünk lehet.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Gondolom senkit nem lepek meg, ha azt mondom, hogy az új Samsung adatkommunikációs repertoárja nem hagy maga után semmi kívánnivalót. GSM-modulja négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból hármat ismer (900/1900/2100 MHz), adatkommunikációra GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t tud használni, utóbbinál a letöltési sebesség 7,2, a feltöltési pedig 5,76 Mbps. A beépített WiFi legnagyobb örömünkre ismeri a 802.11n szabványt is, a Bluetooth pedig 3.0-s, ami többek között sztereó hangátvitelt és egyéb finomságokat is jelent. A 2.0-s microUSB csatlakozó használatával a készülék képes USB Mass Storage üzemmódban is működni, a belső memória és a microSD bővítőkártya tartalmát is elérhetővé téve. Telefonálás közben sem a hangminőséggel, sem a térerővel nem volt gondom (ez mostanában ugyebár fontos kérdés, hehe), a hívások kezelésével viszont annál inkább: bizonyos alkalmazások futása közben egyszerűen nem jöttek elő a hívások felvételére vagy elutasítására szolgáló virtuális csúszkák, az Asphalt 5 telepítése közben például ketten is hívtak, a telefon elkezdett csörögni, a képernyő elsötétült, én meg képtelen voltam fogadni a hívásokat. Ettől idegbajt kaptam, fizikailag is létező híváskezelő gombok kellenek, pont. Vagy nem biztos, hogy kellenek, de akkor ez a rész legyen rendesen megcsinálva, mert eddig az iPhone-on kívül még nem találkoztam olyan készülékkel, amelynél ez a rész is száz százalékos lett volna.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S </

A telefonkönyv kapacitása végtelen, extra mezőkből jó sok áll rendelkezésre, ismerőseinket könnyedén összeköthetjük egy online (Facebook, Google) adatbázisban lévő személlyel; hogy egyszerűbben mondjam, van SN-link. Jópofa funkció, hogy ha ujjunkat végighúzzuk valamelyik telefonkönyvben szereplő neven, akkor egyből fel tudjuk hívni (jobbra húzás) vagy tudunk neki SMS-t küldeni (baral húzás). Az üzenetkezelő teljesen korrekt, SMS, MMS és e-mail is jöhet, utóbbiaknál a kliens probléma nélkül kezeli a hitelesített szervereket és a csatolt fájlokat is, a HTML levelek is korrektül megjelennek. A virtuális billentyűzetnek álló és fektetett nézete is van, melyek között értelemszerűen a készülék döntögetésével tudunk váltani; mindkettő nagyon jó, az érintőkijelző érzékenységét annyira eltalálták a mérnökök, hogy bármelyik módban félreütés nélkül tudunk gépelni rajta (a magyar karakterek pedig a szokásos módon, azaz valamelyik magánhangzó nyomva tartásával jönnek elő). A giroszkópos képdöntés egyébként csak egyes programokban és az almenükben érhető el, a főmenüben és a készenléti kijelzőn nem.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Gyárilag ugyebár félig-meddig van Facebook kliens, de mivel egy online szolgáltatásról beszélünk, valószínűleg senki nem fog belehalni abba, hogy először a Samsung Apps-ból kell feltennie a szoftvert. Jól és gyorsan működik, de még nem tökéletes, egyszerűen belefagyott abba, hogy le akartam kérni az ismerőseim listáját: kommunikációs hiba, ennyit tudott kinyögni rá, hiába próbálkoztam WiFi-ről és mobilnetről is. A YouTube kliensnél viszont már nem volt hiba, a Social Hub is működik, igaz, nem sok mindenre jó: benne vannak az SMS-ek és a Facebook, ha előbbire rányomunk, nem meglepő módon eljutunk az SMS-ek közé, ha utóbbira, akkor a böngészőben ugrik fel a Facebook. Juhé. Érdekes cucc a Write and go, mely gyakorlatilag egy jegyzettömb, ám lehetővé teszi, hogy a feljegyzést egy gombnyomással feltoljuk a világ legnagyobb közösségi oldalára, vagy továbbküldjük szöveges üzenetként. Chat kliensekből nem állunk túl jól, egyedül Google Talk van, ha másra vágyunk, kénytelenek leszünk felnézni az Android Marketra.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

A webböngésző nagyon jó, támogatja a Flash Lite-ot, elképeszőten gyors, az oldalak a jó minőségű kijelzőnek köszönhetően szépen és olvashatóan jelennek meg, a multi-touch olyan könnyed, mint meleg kés a vajban.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Multimédia

A készülék hátoldalán lévő autofókuszos kamera felbontása 5 megapixel, azaz legfeljebb 2560 x 1920 pixeles állóképeket tudunk rögíteni vele. Videófelvételnél 720p-s HD a legnagyobb elérhető felbontás, ez a szám ugye 1280 x 720 pixeles, 30 képkocka/másodperc sebességgel rögzített mozgóképeket takar. A képminőséggel teljesen meg lehetünk elégedve, példaként álljon itt egy statikus nappali felvétel és egy gyenge fényviszonyok között készült, melyen Boggal bowlingozunk egyet (pontosabban én bowlingozom, Bog meg felveszi, de ez lényegtelen). Bár az első videón is látszik, szavakkal is megerősítem: videófelvétel közben nem működik az autofókusz, de nagyjából 40 centiméteres tárgytávolság fölött minden éles, tehát gyakorlatilag csak a makró videózás az, ami nem játszik.

A kamerát kezelő szoftver rengeteg az alapvető dolgokon (időzítő, felbontás, fehéregyensúly, effektek, jpeg-tömörítés, segédvonalak, zárhang kikapcsolása, sorozatfelvétel, expozíció-korrekció) túl is beállítási lehetőséget nyújt, a fókuszpontot a képernyő tapicskolásával választhatjuk ki, a kijelző fényerejét az erős napfényre való tekintettel meg lehet növelni, állítható a fehéregyensúly, a fénymérés, az érzékenység (ISO 100 - ISO 800), van digitális képstabilizátor, pislogásérzékelő, 13 jelenetmód, panorámafelvétel, mosolyra exponálás. Viszont marha idegesítő, hogy nincs fizikailag is létező exponálógomb, a "self portait" típusú képek megcsinálása így elképesztően nehéz.

Samsung i9000 Galaxy S

Bár a videók elég jó minőségűek, fényképek terén nem annyira villog szegény Galaxy S. A kijelzőn még elképesztően jól néznek ki a képek, de amint átmásoljuk őket számítógépre, csalódnunk kell, mert bár az esetek többségében kellemes vonalélességel, visszafogott zajszinttel és zajszűréssel rendelkező fotókat kapunk, a cucc néha elképesztően pocsék dolgokat is ki tud adni magából. Éjszaka a segédfény hiányában nem fogunk túl jó portrékat lőni, makró fotózásra viszont kifejezetten jól használható a készülék.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

A zenei rész teljesen rendben van, bár a hiányzó widget miatt voltak fenntartásaim. Kiderült azonban, hogy a fentről bárhol lehúzható tálcára most egy teljes értékű kezelőpanel került, tehát kezelni is lehet róla a zenét, nem csak azt látjuk, hogy mi szól; ennek fényében szinte felesleges is lett volna egy widget. Maga a zenelejátszó szoftver fut a háttérben, ID3 tagek alapján szűr a zenék között, megjeleníti az albumborítókat, rendelkezik egy amolyan cover-flow szerű nézettel, tartalmaz hangszínszabályzót és különböző effekteket (basszuserősítés stb.). Az FM-rádió is nagyszerűen működik, zenét rögzíteni nem tud, de jól kezelhető és gond nélkül megtalálta nagyjából az összes budapesti rádiót. A Galaxy S kihangosítva közepesen szól, a hozzá kapott hallójáratos fülhallgató viszont nagyon kellemes, tisztán szól, nem erőlteti túl a mélyeket. A 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek hála persze le is lehet cserélni a kedvenc fülesünkre.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Videózásnál elvileg van DivX és XviD támogatás is, melyet természetesen kipróbáltam. Nagyon kellemesen érintett a microUSB 2.0 sebessége, egy 700 MB-os állományt kevesebb, mint egy perc alatt tudtam felmásolni a telefonra, ami bőven 10 MB/másodperc feletti írási sebességet jelent, ez lássuk be, igen jó. Ennél is jobb viszont, hogy az "átlagos" számítógépre optimalizált fájlokat (teszem azt, egy 640 x 352-es DivX-et) reccenés nélkül vitte, igaz, a feliratokat nem jelenítette meg hozzájuk. Jópofa, hogy a videólejátszóból egyből fel is tölthetjük YouTube-ra az állományainkat, ez nyilván akkor szempont, amikor mi készítjük a felvételt. A képnézegetőről csak említés szintjén érdemes beszélni, ugyanis nem sokat lehet róla mondani: teljesen jól, és ami talán még fontosabb, gyorsan működik, a multi-touch kezelése itt is kiváló. Fontos megemlíteni, hogy telefon támogatja a DLNA szabványt, azaz egy kompatibilis TV-re például gond nélkül át tudja streamelni a rajta tárolt médiafájlokat.

GPS, üzemidő, összegzés

A készülékben lévő GPS-vevőt alapból gyakorlatilag csak a Google Maps használja ki, az viszont jól, maga a szoftver ugyanis még mindig kiváló. Persze lehetőség van a Galaxy S-sel készült fotókat geoinformációkkal ellátni, de a vevőt érdemben használni csak akkor fogjuk, ha az Android Marketról vásárolunk magunknak egy navigációs szoftvert.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

A készülékben lévő akkumulátor 1500 mAh-s. A gyári adatok elképesztő készenléti és beszélgetési időkről beszélnek, ám ezek sajnos nem reálisak, a Samsung sem találta fel a soha le nem merülő telefont egyik napról a másikra. Átlagos használat mellett van esélyünk a két napos üzemidőre (nekem megvolt), masszív igénybevétel mellett egy nappal kell számolnunk. Ha nem nyomkodnánk a cuccot, biztos elmenne három-négy napig is, de most őszintén: ki az, aki egy ilyen telefont vesz és nem használja ki a benne rejlő adottságokat?

Samsung i9000 Galaxy S
[+]

Értékelés: Samsung i9000 Galaxy S
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsung i9000 Galaxy S nagyjából olyan lett, amilyennek megálmodtuk. Tudása hatalmas, kijelzője gyönyörű, hardvere gyors, szoftverének felépítése jó, a végeredmény egy tényleg meggyőző, jól kezelhető, alapvetően megbízható készülék lett, mely természetesen nem mentes a hibáktól sem. Nagyon hiányoznak róla a hardveres híváskezelő gombok, elkélne egy exponáló gomb és egy vaku a kamerához, kicsit talán gyenge anyagokból lett összerakva, de más hibája gyakorlatilag nincs. Nekem személy szerint mindezektől függetlenül nagyon hiányzott belőle valami plusz, egy kis egyediség, egyéniség, valami, ami ha benne lenne, akkor most nem azt kellene mondanom, hogy ez egy újabb mindentudó készülék 140 000 forint körüli végfelhasználói áron. Persze egy ajánlott plecsnit így is kap, egyrészt azért, mert remélhetőleg esni fog az ára, másrészt azért, mert tényleg nagyon jó. A Wave-nél viszont közel sem jobb annyival, amennyivel drágább, Android és Market ide vagy oda.

Samsung i9000 Galaxy S

Bocha

A Samsung i9000 Galaxy S-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung i9000 Galaxy S
Samsung i9000 Galaxy S Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122,4 x 64,2 x 9,9 milliméter
Tömeg 119 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív Super AMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM
8/16 GB flash memória
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.1
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok Asphalt 5
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Layar, ThinkFree Office, Aldiko eBook, Daily Briefing, Google Maps, Road SMS, Facebook, YouTube
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel, 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 750 óra (2G) / 576 óra (3G)
Beszélgetési idő 13 óra 30 perc (2G) / 6 óra 30 perc (3G)
Egyebek
DLNA támogatás, DivX és XviD videólejátszás, giroszkóp, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés