Samsung i9000 Galaxy S - hozta, amit kellett

Hirdetés

Menürendszer, szoftverek

A készenléti képernyő háttere a már sokat emlegetett Wave-ről már ismerős lehet, ami előrevetíti, hogy itt bizony történt némi badásítás. Nem vagyunk távol az igazságtól, az Android egész felhasználói felületét átszabták az új platformjuk képére, már a képernyőzár feloldása is az ott ismert megoldással történik, amit tetéz a dinamikusan állítható, hétben maximalizált oldalszámú készenléti képernyő, melyre nem meglepő módon widgeteket, parancsikonokat és mappákat rakhatunk ki. A mini alkalmazások két részre vannak bontba, a Samsung widgetek között AccuWeather órát, SNS élő feedet (barátaim éppen most...), naptárral egybekapcsolt órát, hírolvasót és pár egyéb extrát találunk (róluk kicsit később), az Android widgetek között pedig energiagazdálkodási beállítópanelt, képkeretet, keresőt és YouTube klienst találunk. Hiányzik a zenelejátszó widget? Igen, nekem legalábbis nagyon jól jött volna, nem is értem, hogy hogyan maradhatott ki.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

A menü is badás: elsőre kicsit furcsa, hogy kizárólag a készenléti képernyő alsó részén permanensen jelen lévő ikonkvartett (telefon, névjegyek, üzenetek, alkalmazások) jobb oldali képecskéjét megnyomva érhetjük el, az előlap alján lévő gombokkal nem, azok közül a baloldali csak az egyes képernyők almenüit hozza elő, a jobboldali pedig a visszalépésre szolgál. A főmenü elrendezése rácsos, összesen húsz ikon van kint egy képernyőn, de ebből csak tizenhat változik meg a horizontális irányba történő lapozgatás hatására, az alsó négyes ugyanis ugyanaz, mint a készenléti képernyőn, azzal a különbséggel, hogy a jobb oldalon lévő nem a menübe visz (mivel már ott vagyunk), hanem vissza a widgetek közé. Az ikonok szépek, a háttér fekete, állítani nem lehet, ami azért vicces, mert az emiatt évekig kritizált iPhone-nál pont most léptek túl ezen a dolgon, a Samsung mégis folytatja a dolgot... Az almenük már egészen androidosan néznek ki, de azért mégis mások, listás elrendezésűek, a változatosság kedvéért fekete háttér előtt láthatók.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Az alkalmazások listáját érdekes módon két helyről lehet bővíteni. Egyrészt elérhetjük az Android Marketot, melyből egy Google accounttal rengeteg kiváló szoftvert tölthetünk le, idáig nincs különlegesség. Mellette viszont elérhetjük a badás Samsung Apps-t, melyből mindenféle regisztráció nélkül húzhatunk le prémium kategóriás, ám mégis ingyenes, Galaxy S specifikus alkalmazásokat, igaz, nem sokat, szám szerint hetet. Ezekre gyakorlatilag úgy is tekinthetünk, mint gyári szoftverekre, melyeket a hellyel való spórolás miatt nem telepítettek előre, de mi bármikor megtehetjük. A lista elég megnyerő, szerepel rajta a már említett Asphalt 5, a natív Facebook kliens, a Vlingo Voice nevű hangvezérlő, a Robert Parker nevével fémjelzett borszakértős widget, valamint a beszédes nevű This day in History, mely szintén egy mini alkalmazás. Véleményem szerint viszont mindegyik eltörpül a Road SMS nevű cucc mellett, mely olyan szinten hasznos alkalmazás, hogy szinte nem is értem, hogy miért nem én találtam fel (talán épp ezért... - Bog): egy olyan SMS beviteli mezőről van szó, melynél a hátteret a kamera képe adja. Használatával tehát anélkül is láthatjuk az előttünk lévő dolgokat, hogy fel kellene néznünk a képből: a budapestiek nem fognak többet kutyagumiba lépni gépelés közben, a buszon sem fogunk nekimenni senkinek, nagyon hasznos.

Samsung i9000 Galaxy S Samsung i9000 Galaxy S

Persze a gyári szoftverek között is akad jó pár izgalmas. Ott van például a sokat vitatott e-köny olvasó, az Aldiko eBook, melyre sokan mondják, hogy az iPaden lévő, hasonló funkciót betöltő cucc koppintása, ám ez a megállapítás véleményem szerint csak akkor állja meg a helyét, ha igazából az Apple találta fel a könyvespolcot és a könyvet - a Samsung megoldása ugyanis egész másképp animál és máshogy is kell kezelni. Az AllShare egy multimédiás anyagokat streamelő alkalmazás, a Daily Briefing egy időjárás előrejelző, tőzsdei megjelenítő, hírolvasó és programfüzet egyveleg, a Layar egy jópofa, de itthon kevésbé használatos "valóságböngésző", a számológép, a hangrögzítő, a hangtárcsázó, a Google Maps, a jegyzettömb és a kiválóra sikerült naptár funkciója nem szorul magyarázatra. A telefonjukat munkára is használók számára bizonyára örömteli a ThinkFree Office irodai programcsomag megléte, melynek segítségével könnyedén kreálhatunk és olvashatunk Word, Excel és PowerPoint fájlokat. Ez a szoftverkínálat úgy gondolom, hogy nagyjából mindent lefed, amire manapság szükségünk lehet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés