Samsung Galaxy Z Fold5 - toldozás-foldozás

Az új zsanér a legfontosabb újítása az idei Foldnak, amely egyébként formára és használhatóságra nem sokat változott.

Hirdetés

Adatátvitel, akkumulátor

Nincs előrelépés az adatátviteli képességek kapcsán sem, ami nem is csoda, mert ezügyben eddig sem volt különösebb hiányérzetünk. Ha nagyon kukacoskodunk, akkor az infraport hiányát lehet felvenni a listára, de azt a Samsungnál sosem erőltették. Van viszont 5.3-as Bluetooth, háromsávos WiFi (802.11 a/b/g/n/ac/6e), GPS, GLONASS, GALILEO és BDS műholdas támogatás, NFC és szokás szerint van UWB is. Ez ugyebár ökoszisztémán belüli pontos pozícionálást kínál, illetve elvileg digitális kulcsokat is használhatunk, kicsit kár, hogy a Samsung és a BMW még mindig nem tudott zöldágra vergődni az autógyártó megoldása kapcsán, a BMW szerint a koreaiaknál pattog a labda. A Type-C port 3.2-es, az OTG nem probléma, megvan a jól működő DeX is.


[+]

A Fold5 szerintünk egyik leginkább arcpirító maradisága az akkumulátor és a töltési sebesség kapcsán érhető tetten. 4400 mAh ma már a csúcskategóriában, két ekkora kijelzőt meghajtva bizony karcsú, amit lehet ugyan azzal indokolni, hogy ez a formavilág szűk helyet hagy csak az ennél nagyobb telepméret kapcsán, de pont most itt volt a Huawei Mate X3 nálunk, amely jóval vékonyabb kivitelben ad 4800 mAh-t. Az új chipset és az új hőkamrás megoldás egy picit tol csak a készenléti időn, de sokan talán még ezt is elfogadnák, ha nem a mostanra már tényleg kínosan lassú, 25 wattos töltést lehetne csak beletolni a mobilba úgy, hogy komikus módon a menüben ezt gyorstöltésnek nevezi a Samsung. Ez a lejtőn 60 km/h-ra felgyorsuló Bzmot motorvonat esete, az a MÁV szerint is tök gyors és korszerű. A vezeték nélküli 15 watt sem rengeti meg a világot, de ott pont kevésbé probléma, mert ennél többet navigációnál sem fogyaszt a mobil, tehát autós környezetbe elég, ha pedig nem kocsiban használjuk, akkor általában estére, vagy munkahelyi környezetben szoktuk Qi töltőre tenni a telefont — azaz hosszabb időre.

[+]

Samsung Galaxy Z Fold5
Pro
Masszív minőségérzet, remek anyaghasználat
IPX8 vízállóság, tökéletesen záródó, új zsanér
Élénk, 120 Hz-es Dynamic AMOLED kijelzők
Elöl-hául Gorilla Glass Victus 2
S-Pen támogatás
Remekül optimalizált kezelőfelület, sok jó extrával
Széleskörűen használható kamerarendszer
Kontra
Hajlítási gyűrődés
Sovány tölthetőség
Szerényen felszerelt doboz
A rejtett belső kamera még online meetingekre is kevéske
Továbbra is nagyon magas ár
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 10 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 5 pont
Indulóár (5G, 12/256 GB, HUF) 780 000

Összegzés. A Fold5-nél az új zsanéron kívül nincs lényegi előrelépés. A Snapdragon 8 Gen 2 nyilván valamivel erősebb, mint a 8+ Gen 1, de na. Ezt senki sem fogja észlelni a mindennapi működés során. Tény viszont, hogy fogyasztásban kicsit jobb, melegedés kapcsán nem annyira riasztó, tehát oké, ez egy előrelépés, de ez elvárás is volt. Új Fold, új chipset, az ég kék, a fű zöld. A zsanér megváltoztatása is hozott magával pozitívumokat, a könnyebb és összecsukva vékonyabb ház persze örömteli fejlemény, de ezeken kívül konkrétan semmit nem változtatott a koreai gyártó. Ettől még a Fold5 egy kivételesen produktív termék azoknak, akiknek fontos a gyors és kényelmes szövegbevitel, sok szerkesztési feladatot végeznek el mobilon, szeretnek játszani és filmet is nézni telefonon és van arra egy raklapnyi pénzük, hogy beruházzanak egy ilyen, még mindig különlegesnek számító készülékre a szegényes csomagolás ellenére is. Mert aki Foldot vesz, az tokot is vesz, talán S-Pent is vesz, a Samsung pedig örömmel kínálja fel a méregdrága gyári opciókat egy olyan fizetőképes célcsoport számára, amely már 800 lepedőt kiperkált magáért a készülékért. És még csak azt sem tudom mondani, hogy nem értem meg őket: Fold1 óta használok összecsukható telefonokat (többnyire Samsungot, de volt itt már Oppo, Xiaomi és Motorola is), aki egyszer belekóstolt abba, hogy milyen előnyökkel jár egy kihajtjató mobil, az nehez tér vissza a normális okostelefonok közé. Ugyanakkor viszont a szűk, de anyagilag értékes rajongótáborra nagyon kéne vigyázni, egyrészt azért, mert a megbízhatóságra és a terméktámogatásra már jöttek panaszok, másrészt pedig azért, mert az idei év már az az év, amikor nem lehet elmondani, hogy ha ilyen kialakítású készüléket óhajt valaki, akkor csak a Samsung van porondon. A Huawei ugyan kiesett a versenyből, de a Google szerencsésebb piacokon kínálja a Pixel Foldot, a Honor pedig pont pár hét múlva akarja Berlinben rárúgni az ajtót a Magic V2-vel az európai piacra. A Fold6-nál tehát többre lesz szükség, az idei Unpacked eseményen egyértelműen a Flip5 volt jobban a fókuszban, ott volt lényegesebb az előrelépés, a Foldnál épp csak megcsinálták a kötelező beadandót kettes alára. Fold4-ről vélhetően nem érdemes váltani, a korábbi modellekről már igen, de idén egy plecsnihez több kellett volna nálunk, a Flip5 megkapta, a Fold5 viszont ezúttal lemarad.

Bog

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés