Hirdetés

Samsung Galaxy S5 kamerateszt

Bevezető, kameraszoftver

Amióta a napi fotótermés hangsúlya a digitális kompaktoktól a mobiltelefonok platformjára került, minden gyártó igyekszik valami különlegessel előrukkolni. A Nokia szenzorméret és pixelszám növeléssel húzott merészet (PureView), a HTC a pixelszámot csökkentette, a pixelméretet a jobb fényérzékenység érdekében viszont növelte (UltraPixel), a Sony pedig az apró fémvezetékek fotódióda mögé helyezésével (BSI) igyekezett több fotont hasznosítani (a Samsung Galaxy S4-ben is Sony Exmor RS szenzor található). Persze a koreai gyártó sem maradhat ki a sorból: noha a Galaxy S5 szenzormérete (1/2,6”) és pixelszáma (16 millió) is nőtt valamelyest, a készülék alapvetően az új, saját fejlesztésű ISOCELL technológia nyújtotta minőséggel, a fotonok jobb terelésével szeretne szintet lépni.

Hirdetés

A digitális képalkotás egyik velejárója a light crosstalk névre hallgató jelenség, melyet magyarul fényszennyezésnek hívunk. Az okostelefonokban található szenzorpixelek ugyanis annyira aprók (jelen esetben 1,12 µm szélességűek), hogy a mikrolencsén áthaladó fotonok egy része a szomszédos pixelek érzékelőjére pattan, rontva a végeredmény színhelyességén és dinamikatartományán. Ezt a Samsung a pixelek fizikai elkülönítésével igyekszik kiküszöbölni (ISOCELL = isolated cell, azaz leválasztott cella), árkokat képezve a fotódióda felületén, 30%-kal csökkentve a fotonok átszivárgását, miközben a fényátalakító függőleges elhelyezésével ugyanennyivel növelve a pixelek érzékenységét (ez a VTG, azaz a vertical transfer gate). Ez a gyártási technológia laposabb pixelelrendezést tesz lehetővé, így nagyobb szögben lehet a lencséről beérkező fotonokat hasznosítani. A technológia teljes neve egyébként 3D BSI pixel F-DTI és VTG-vel, de mi maradjunk csak ISOCELL-nél, azt talán könnyebb megjegyezni.

ISOCELL
ISOCELL pixel keresztmetszet. Forrás: Chipworks

A gyorsabb fókusz érdekében az új szenzorfelület egyes pixeleire felkerült egy PDAF réteg (phase detection auto-focus), amely fényvisszajelzés segítségével gyorsít a fókusztalálaton, aminek köszönhetően a Samsung 0,3 másodperces fókuszálási időt ígér. Az ISOCELL pixelek ezen felül egyénileg is képesek magas dinamikatartományban működni, lehetővé téve élő HDR kép megjelenítését a kijelzőn, illetve HDR videó rögzítését. Mindezekkel a Samsung korábbi telefonkamerái sebességén, pontosságán és megbízhatóságán kíván javítani, magasabb szín- és dinamikatartományt elérve. Az új szenzor egyébként 16:9-es kialakítású, azaz a legnagyobb elérhető felbontás szélesvásznú, 5312 x 2988 pixel fénykép, 3840 x 2160 pixel (4K) videófelvétel esetében.

A némileg továbbfejlesztett fényképező alkalmazást elindítva ismerős felület fogadja a felhasználót: élőkép érintésfókusszal, jobboldalt a fényképezőikonnal, amit hosszan nyomva tartva sorozatkép készül. Fölötte a videófelvétel indítható, alatta pedig a Samsung kamera üzemmódjait vagy a galériát hívhatjuk elő. Baloldalt válthatunk a 2 megapixeles előlapi kamerára, illetve ki- és bekapcsolhatjuk a szelektív fókusz és HDR funkciókat. A kézi beállítások a menüből érhetők el: ISO, fényérték, fehéregyensúly, vaku, időzítő, effektusok, felbontások, videósebesség, hangvezérlés és sok más, de a záridő nem állítható.

Samsung Galaxy S5
Fényképező applikáció

Az applikáció első indításától az első fotó rögzítéséig körülbelül 2,5 másodperc telik el, de a memóriából betöltve ez 1,5 másodpercre csökken, a fókusztalálat és -váltás valóban tizedmásodpercek kérdése. Sorozatképből ideális fényviszonyok esetén 7 darab készül másodpercenként. A fényképező alapból 16 megapixelben, a kamera pedig 1080p-s Full HD felbontásban rögzít, kevés fénynél pedig bekapcsol a képstabilizálás, ilyenkor egy fotó 3-4 másodperc alatt készül el, több forrás összeillesztésével és zajmentesítéssel; ez a funkció egyébként a menüből kikapcsolható.

Samsung Galaxy S5
Menü opciók

A sebesség mellett remek a fénymérés és fehéregyensúly pontossága is, jómagam több száz ellőtt fotó mellett egy színhibás képpel sem találkoztam, a bőrtónusok is rendben voltak, a dinamikatartomány pedig valóban növekedett. A sebesség HDR módban sem csökken, az algoritmus észrevétlenül és tiszta eredményekkel dolgozik, igaz, némi részletveszteséggel.

Jó fényviszonyok, makró

Részletgazdagság, természetes színek, alacsony képzaj és széles dinamikatartomány: a Galaxy S5 nappal hozza a csúcsminőséget, amiben nincs sok meglepetés. Ellenfényben az ISOCELL az elődmodellben lévő megoldásnál ügyesebben birkózik meg a kontrasztkülönbségekkel, színveszteség, kromatikus aberráció vagy más szenzor- és lencsehibák nélkül. A kameralencse egyébként F2.2-es rekeszértékkel rendelkezik, 4,8 milliméteres fókusztávval és hatelemes autófókusz rendszerrel. A legalacsonyabb érzékenység ISO40, a legrövidebb záridő EXIF információ szerint 1/5405. A Galaxy S5 nappal a mobilfotózás élmezőnyében végez, a felhasználók bizonyára sok nyomtatásra is alkalmas képet fognak lőni vele. Kritikaként talán az ideálisnál valamelyest magasabb jpeg tömörítést lehetne felhozni, a fotók egyébként 3-8 megabájtos méretűek, de különleges módokban akár 20 megabájtot is foglalhatnak.

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

A Galaxy S5 kiválóan szerepel közeli témák fotózásában is. A lencse kb. 3 centiméteres távolságig képes fókuszpontot találni, a makró módot a szoftver automatikusan kiválasztja. Megfelelő téma esetében kellemesen keskeny az élességtartomány, amelyre a szelektív fókusz móddal rá is lehet erősíteni. A készülék makrói szintén az élmezőnyhöz tartoznak.

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Samsung Galaxy S5 makró fotó

Kevés fény, üzemmódok

A mobil fotózás legnagyobb ellensége a kevés fény: az apró szenzorokra ilyenkor alig jut foton, ráadásul sokszor a szoftver is megköti a felhasználó kezét. Az S5 sem hibátlan a kategóriában, ám egyértelmű az előrelépés az S4-hez képest, leginkább fókusz, fehéregyensúly és színtelítettség kategóriákban, ahol már számos rivális elvérzik. A legfőbb hiányosság az optikai képstabilizátor és ezzel összefüggésben hosszabb záridők elérhetősége. Naplemente után, megvilágított szobabelsőben vagy erősebb esti városfények mellett ISO 800-ig a fotók részletgazdagsága rendben van, sötétebb helyszíneken azonban már kellhet az amúgy erős LED vaku vagy a digitális képstabilizálás, ezres ISO felett ugyanis jelentősen nő a képzaj és csökken a képélesség. Mozgó téma esetében javasolt a LED-et be, a stabilizációt pedig kikapcsolni, esetleg az üzemmódok közül a sport módot kiválasztani.

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

A leghosszabb záridő stabilizálás nélkül 1/17 másodperc, a legmagasabb automatikus érzékenység pedig ISO 2000 (manuálisan ISO 800-ig választhatunk, bár a Camera Zoom FX applikáció felkínál ISO 1600-at is, leghosszabb záridő itt 1/10 másodperc). A HDR mód kevés fény mellett is használható és több sötét részletet is előcsal, viszont nő a képzaj is, főleg a képszéleken. Az S5 esti eredményei androidos viszonylatban kielégítőek, a Nokia Lumiák fotói azonban továbbra is részletgazdagabbak az optikai stabilizáció és hosszabb záridők miatt, utóbbin a Samsung könnyen változtathatna, 1 másodperces expozíció mellett alacsonyabb ISO értéken is lehetne fotózni. Maga a szenzor viszont alkalmas komolyabb éjszakai fotózásra.

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

Samsung Galaxy S5 fotó

A Galaxy készülékek egyik vonzereje a sokrétű kameraszoftver. A szelektív fókusz egy adott téma előteréről és hátteréről is készít egy-egy képet, és utólag ki lehet választani, melyik rész legyen éles (mindkettő is lehet). A mód legjobban akkor működik, amikor az előtér közel, a háttér pedig attól jóval távolabb helyezkedik el, némi szoftveres inkonzisztencia a két élességi tartomány határán mindenesetre megfigyelhető.

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Szép arc módban készítés után korrekciókat lehet végrehajtani a bőrfelületen, a shot and more pedig képsorozatot készít fix háttér előtt, és felkínál többféle felhasználási lehetőséget: a legjobb kép és legjobb arc esetében a sorozat legideálisabb eredményét választhatjuk ki, a dráma felvétel mozgásfolyamatot képes megjeleníteni több fázisban, a radír a nemkívánatos mozgó elemeket távolítja el, a pásztázó felvétel pedig sebességelmosódást imitál a háttérben.

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Virtuális sétával adott helyszín különböző pontjait lehet lefotózni, a készülék megjegyzi merre fordultunk, és utólag nyilak segítségével a helyet be lehet járni, a Dual Shot pedig mindkét kamera képét rögzíti egy fotón. Az animált fénykép tulajdonképpen egy gif fájlt készít, a hangos kép rövid hangüzenetet rögzít a fotó mellé, gyors mozgás elkapásához pedig a sport mód ajánlott.

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Samsung Galaxy S5 kameraszoftver

Panorámát kétféleképpen lehet készíteni, a hagyományos 2D-s mód mellett elérhető a Nexusoktól megismert körfelvétel is, amivel gömbszerűen rögzíthetjük akár teljes környezetünket; a végeredményt kiterítve vagy 3D-ben is vissza lehet nézni. A képelemek illesztése nem mindig tökéletes, a legkevesebb hiba érdekében ezért érdemes a kameralencsét egy pontont tartani a térben, és a készüléket körülötte forgatni.

Videófelvétel

A Galaxy S5 pazar képminőséggel rendelkezik videórögzítés esetében is. Az alapfelbontás 1920 x 1080 pixel, azaz FullHD, ezen a méreten elérhető a rázkódáson valamelyest javító szoftveres képstabilizáció, a remekül működő HDR mód, illetve a két-, négy- és nyolcszoros gyorsított és a smooth/sima felvétel, ez utóbbi 30 helyett 60 képkockát rögzít másodpercenként folyamatosabb mozgás érdekében (tesztvideó itt). Lassított felvételt 720p-ben (1280 x 720 pixel), 1/2, 1/4 és 1/8-os sebességen lehet készíteni, hang nélkül (tesztvideó itt). Újdonság a szenzoralapú zoom, hiszen korábban videófelvétel alatt a nagyítás az 1080p-s képanyagba történt, jelentős minőségveszteséggel, az S5 viszont a PureView Nokia készülékekhez hasonlóan az összes pixelt hasznosítja nagyításkor, így négyszeres zoom (azaz teljes kép 1/16 része) mellett is 1 millió pixelnyi hasznos információt rögzíthetünk.

Samsung Galaxy S5 4K videó képkocka
A Samsung Galaxy S5 4K-s videójának egy képkockája

Az igazi csemege persze a 4K-s felvétel, a 3840 x 2160 pixeles felbontás a FullHD-nél négyszer több pixelt rögzít, képkockánként 8 megapixelt (nappali tesztvideó, éjszakai tesztvideó letöltése. A YouTube által újrakódolt videók nem adják vissza, hogy mennyire részletgazdag a 4K-s videókép, ezért pár képkockát VLC Media Playerben rögzítettem. A felbontás mellett impresszív az MP4 tömörítés tisztasága is, ami nem csoda 47 Mbps-os-os bitráta mellett. Az árat a méretnél fizetjük meg, egy perc 4K-s felvétel 350 MB helyet foglal, egyszerre legfeljebb 5 percet rögzíthetünk, továbbá ennél a felbontásnál nem használható sem a HDR, sem a szoftveres képstabilizáció, sem a másodpercenkénti 60 képkockás rögzítés.

Samsung Galaxy S5 4K videó képkocka
A Samsung Galaxy S5 4K-s videójának egy képkockája

A kérdés persze az, hogy szükségünk van-e ma 4K-s felvételekre, amikor otthoni megjelenítőink általában 1080p-t tudnak. Nehéz lenne egzakt választ adni, de a következő évtizedben már valószínűleg elterjedtek lesznek a 4K-s felbontású televíziók és monitorok, míg a 2K-s megjelenítők hordozható készülékek esetében már pár éven belül nagy számban elérhetők lesznek. Elvileg tehát logikus lenne ilyen magas felbontásban rögzíteni, de az optikai stabilizáció hiányában több érv is az 1080p-s anyagok rögzítése mellett szól, hiszen azok kisebbek, könnyebb őket lejátszani, rögzítésükkor pedig elérhető a HDR és a szoftveres stabilizáció is. A lényeg persze az, hogy a Samsung Galaxy S5 számos opciót felkínál, ki-ki a maga igényei szerint készítheti videóit.

Samsung Galaxy S5 4K videó képkocka
A Samsung Galaxy S5 4K-s videójának egy képkockája

Ami a hangminőséget illeti, a készülék sztereóban rögzít, 128 kbps-os bitrátával. A felvétel általában tiszta, recsegés- vagy alapzajmentes, bár szeles időben elkerülhetetlen némi zúgás. Arra viszont figyelni kell, hogy a telefon stabil tartásakor ne takarjuk le egyik mikrofont sem, mert az ilyesmi könnyedén előfordulhat. A készülék egyébként támogatja a microSD kártyára való rögzítést is, de a magas bitráta miatt gyors kártyára lesz szükség, vagy marad a belső tárhelyre való írás.

Galéria, összegzés

A rögzített anyagot a fejlett galériában tekinthetjük meg, itt számos elrendezés közül választhatunk. Hasznos az értesítési sávból bekapcsolható Air View: képek, albumok vagy videók fölé helyezve ujjunkat előnézetet kapunk a forrásból. Álló- és mozgóképeinket a Stúdióban szerkeszthetjük, ikonja a galériából is elérhető. A szoftver egyébként számos képmanipulációs és korrekciós lehetőséggel rendelkezik, vágás, keretezés, torzítás, feliratozás is megoldható, de képregényszerű fotócsokrot is összeállíthatunk. A Videoklip Stúdióban fotóvetítést renderelhetünk videófájlba, míg a Shot and more a fent tárgyalt üzemmódok szerkesztését kínálja fel.

Samsung Galaxy S5 képernyőfotó

Samsung Galaxy S5 képernyőfotó

A Samsung hosszú ideje dolgozott újgenerációs kamerarendszerének fejlesztésén, és már az első ISOCELL-lel felszerelt telefonja is gyorsan, pontosan és megbízhatóan működik, jóval kevesebb félresikerült képpel, mint elődei. Nappal a teljesítmény kifogástalan, kevés fény mellett viszont megfigyelhető részletveszteség, főleg magas érzékenység használata esetén. A logikus következő lépés ezért az optikai képstabilizáció, illetve a szenzorméret további növelése volna, emellett jó lenne, ha szoftverfrissítéssel elérhetővé tennék a záridőválasztást és a hosszabb expozíciókat, bár erre nincs túl sok esély. Panaszra persze így sincs ok: pontos fókusszal és élethű színreprezentációval az esti képek is használhatók, a széleskörű kép- és videóbeállításokkal pedig bármikor finomhangolhatjuk felvételeinket.

Samsung Galaxy S5 képernyőfotó

Samsung Galaxy S5 képernyőfotó

Összességében tehát elmondható, hogy bár a profi- és zoomkamerákkal nem, de a zsebkompaktokkal a Samsung Galaxy S5 sikeresen felveszi a versenyt, hűséges társként élményeink, utazásaink, fontos pillanataink rögzítésére. És ez szerencsére nem csak a Samsung készülékéről, hanem a konkurens gyártók megoldásairól is elmondhatók.

Bone123

A teszt elkészítéséhez használt készüléket az XXL GSM biztosította. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés