Szoftver, Galaxy AI
Ha annyiszor kaptam volna 1 forintot, ahányszor sajtóközleményben vagy cikkben, hírben leírva csak idén olvastam az AI és MI szót, valószínűleg összejönne belőle a Galaxy S24+ ára. A Samsung által kínált mesterséges intelligenciára épülő funkciók viszont jóval többek a trendi buzzword szintjénél és egyes funkciók, mint a billentyűzetbe épített írásstílus segéd, a helyesírás-ellenőrző vagy épp a weboldalak tartalmának összegzése már magyarul is elérhető. A tökéletestől azért még távol áll, például nem tudja kezelni a magyar szlenget, meg néha olyan furcsaságokat is művel, mint az “Olyan vagy, mint egy cica” üzenetet professzionális stílusban “Örülök, hogy elégedett a munkámmal”-ra fordítja. Mondjuk feltételezem azt is, az emberek nagyja nem tervezi professzionális környezetben cicának hívni a beszélgetőpartnerét.
A nyelvi motort használó funkciók felismerik és kiszűrik a trágár kifejezéseket, de ez a kétélű fegyver időnként visszafelé is elsül, például kontextustól függetlenül visszadobta nekem az S24+ az összes olyan mondatot, melyben szerepelt a szex szó és azt közölte a telefon, hogy nem helyénvaló tartalom volt. Az automata javítás például nem csinálja ezt, illetve az AI-alapú helyesírás-ellenőrző sem dobja vissza nem helyénvaló tartalomként ugyanazt a szöveget. A magyar helyesírás-ellenőrző elfogadható minőségű, ez a Samsung adatbázisát használja, az angol nyelvű ugyanakkor már a Grammarly adatbázisára épít, és utóbbi használható úgy is, hogy a megfelelő csomagot letölti a telefon és az eszközön történik minden adatfeldolgozás. A magyar nyelvnél ez nem elérhető jelen pillanatban, a készüléknek internetkapcsolatra van szüksége a funkcióhoz.
Hirdetés
A Speciális funkciók, Fejlett intelligencia menüpontban találjuk az összes Galaxy AI beállítást egy helyre gyűjtve, itt a billentyűzetre vonatkozó opciók közt találunk még egy olyat is, mely a csevegéseket fordítja le. Ez jelen pillanatban kicsit még korlátozott, magyarul például nem tud és a támogatott alkalmazások száma is mindössze négy volt. De ezek között szerepelt az Instagram és a WhatsApp is a Google és a Samsung üzenetküldője mellett, így van rá lehetőség, hogy bővül a támogatott programok listája a jövőben. Beállíthatjuk a letölthető nyelveket és az általunk preferált nyelvet is, a telefon pedig megjegyzi, hogy mely kontaktokkal használtunk korábban fordítást chaten vagy hívás során, és automatikusan felajánlja a velük történő üzenetváltás megnyitásakor a fordítást a billentyűzet. Ha letöltjük a nyelvi csomagot a készülékre (pár száz MB-ról van szó), akkor az eszközön végzi el a fordítást a hardver.
A weboldalak tartalmának összefoglalása már megy magyarul is (forrás: Mobilaréna) [+]
Számomra a legszimpatikusabb funkció a Tolmács, mely hívás közben szöveget alakít hanggá és fordítva vagy más nyelvről fordít az általunk kiválasztottra. Az ehhez szükséges adatfeldolgozást is a telefonon végzi el a rendszer és ehhez kötelező a nyelvi csomagok letöltése. A funkciót külön be kell kapcsolni a tárcsázóban, viszont utána kontakttól függetlenül elérhető lesz minden bejövő vagy kimenő hívásnál. A telefon a hívás elején figyelmezteti a másik felet, hogy az géppel beszél, a gép hangját pedig egyelőre két opcióból kiválaszthatjuk.
Az élő fordítás beállításai (forrás: Mobilaréna) [+]
Angol és francia nyelven próbáltuk ki, használhatóan működött, bár a hangsúlyozás és a mondatvégi írásjelek pontos értelmezése még nem tökéletes. A fordítás viszont másodperces művelet, így egy szinte tényleg folyamatos telefonbeszélgetés lefolytatására alkalmas. Opció, hogy a másik fél egyből a tolmácsolt verziót hallja és az is, hogy az eredetit és a fordítást is.
Telefontolmács munka közben (forrás: Mobilaréna) [+]
A tolmácsolt hívások nem visszanézhetők később, de a tolmács által szöveggé konvertált és szöveges formában megválaszolt hívásainkról megtaláljuk és visszaolvashatjuk utólag is az átiratot a tárcsázóban. Használata közben pedig folyamatosan írja a kijelzőn a tolmács, mit és mire fordít. Az angol és a francia nyelv felismerésében általában pontos volt tapasztalataink szerint, de például a háttérben normál hangerőn szóló televízió már megzavarta annyira, hogy egyes szavakat elvágjon vagy félreértsen felismerés közben. Magyarul ez a funkció sem tud még, a Samsung nyárra ígéri a Petőfi nyelvén beszélő frissítést, azzal pedig a Google Pixelek egyik legjobb és régiónkban nem elérhető funkcióját fogják elhozni.
A Szöveges hívás funkció működés közben angolul (forrás: Mobilaréna) [+]
Sajnos szintén nem ért magyarul a hangrögzítő, így a felvett beszéd szöveggé történő alakítása korlátozottan elérhető. De ha valaki angol, német, francia vagy a támogatott nyelvek egyikén hallgat például előadást vagy megbeszélést, annak telefonja már most is képes írott szöveggé alakítani a rögzített hangot. A Samsung Notes ugyanakkor az automatikus szövegformázást, a szöveg összefoglalását és az elgépelések javítását már képes magyarul is elvégezni. Az automatikus formázási funkció ugyanakkor valamiért karakterkorlátok elé van állítva, egy rövid hírnek számító három bekezdéses anyagunkat már nem kezelte, valahol a felénél elvágta. A formázás elvégzése előtt a felhasználónak ki kell választania, milyen stílust szeretne választani, illetve dönthet arról is, hogy tárgyalási jegyzetet vagy fejlécekkel és felsorolásjegyekkel tagolt formátumot szeretne.
Samsung Notes automata szövegformázás (forrás: Mobilaréna) [+]
Az összefoglalás funkció viszont nincs karakterkorlátok elé állítva, a teljes szöveget átfutja és összevonja a telefon magyarul is, illetve ugyanígy az összefoglalás a Samsung böngészőben is megbízhatóan működik. A Chrome böngészőben nem elérhető ez, csak a Samsung sajátjában. Biztosít a Samsung fordítást is a böngészőben, de itt a nyelvi motornak támogatott és letöltött nyelvi csomagra van szüksége, ebben a Google Chrome például jobban használható, a Samsung böngésző visszadob azzal, hogy nem támogatott az érzékelt magyar nyelv.
Találunk még a személyre szabási funkciók között generatív MI-re építő háttérképkészítőt, ez is ismerős lehet a Google Pixelből, itt egy-két fix pontban választhatunk témákat és paramétereket, aztán ezekből generál majd több opciót a telefon, melyek közül választhat a felhasználó és mentheti el a neki tetsző részt. Ezzel jól el lehet szórakozni, ha valaki például 19. századi realista festményt szeretne egy hegyi faluról és robotokról háttérképként, a telefonja készít neki egyet. Ez internetkapcsolatot igénylő funkció, nem végezhető el a telefonon.
A képszerkesztési AI-funkciók is sok esetben inkább csak poénnak jók, mint professzionális képszerkesztésre. Ha a háttér bonyolultabb egy egyszínű háttérnél, akkor már gondja akad a generatív funkcióknak, például az önmagamat jóval kisebb méretre zsugorítós képen a mögöttem látható újabb építésű háznak kapuját Afganisztán külső stílusban rajzolta meg. Ugyanígy a mágikus radír sem tökéletes, az autó méretét megnövelni még képes volt, de helyéről eltüntetni a kocsit már nem, pedig csak járdát és úttestet kellett volna rajzolnia a fotóra az AI. A mágikus radír már régóta elérhető funkció egyébként, új a mágikus kitöltés, mely ha elforgatjuk a képet, az üres részekre generál valamit. Ez is akkor működik használhatóan, ha egyszerű a képen látható és meghosszabbítandó rész.
A generatív AI funkcióval módosított képek, melyek bal sarkában egy apró vízjel mutatja, ezzel a fotóval bizony mahináltak a masinák (forrás: Mobilaréna) [+]
Az Exynos 2400-ban található NPU kellő erősséget és sebességet biztosít ezen feladatokhoz, a maximum két-három másodperces várakozási időkkel lehet számolni a cikkek tartalmának összefoglalására és a szövegszerkesztésre vonatkozó feladatok terén is. Gyorsabb valamivel az előre telepített fordító és a bekarikázással történő keresés, de ezek nem egyedi funkciói az új Galaxy mobiloknak, hanem a Google fejlesztései, melyek először itt érhetők el, de közben már a Pixel telefonokra is érkeznek frissítésekként. A karikázással keresés egész pontos, például a cipőmnek nem csak a márkáját ismerte fel, hanem a konkrét modellt is megtalálta az első találattal, de egyből olyan oldalra próbált vinni, ahol meg is lehet vásárolni. Ez általános, bármilyen tárgyat is karikázzunk be, a kereső javarészt vásárlási opciókkal fog minket bombázni. Állatoknál már rövid leírást és általában Wikipédia szócikket dob fel, szöveget érzékelve fordítást kínál fel, embereknél viszont vagy sikerül neki felismernie valakit vagy nem, itt alapból korlátozottak a lehetőségeink.
A legnagyobb celebeket általában megtalálja, sőt, például konkrét interjút is behoz akár egy kép alapján, de van olyan is, amikor nem ismeri fel az adott színészt. Oké, hogy Sydney Sweeney jóval felkapottabb éppen, mint Elle Fanning vagy Bog, de amikor a Google képkeresője megtalál címszavak alapján egy adott fotót, a karikázva kereső pedig nem, az szerintem még nem jelent azonos értékű használhatóságot. Azt viszont elismerem pozitívumként, hogy a kamerát megnyitva fotó készítése nélkül is használható a karikázós keresőfunkció.
A tesztre kapott telefonon az Android 14 alapú One UI 6.1-es rendszer futott, a 2023. január 1-i biztonsági csomaggal. A One UI 6-ról van egy részletes bemutató anyagunk, az AI funkciók mellett egyéb látványos újdonságot nem tartogat, de megvan minden eddigi beállítási lehetőség, megmaradt a DeX asztali nézet vezetékes vagy vezeték nélküli kivetítéssel. A Samsung előre telepítve lényegében szinte minden felhasználói igényt lefed saját alkalmazásaival: van fájlkezelő, böngésző, egészségkövetés, Find néven a Galaxy eszközeinket és helyzetüket velünk megosztó barátainkat megmutató térképes szolgáltatás, jegyzettömb, hangrögzítő, naptár, számológép. De kapunk előre telepítve egy teljes Google-csomagot is, így például böngészőből ott a duplikátum egyből, vagy a Google Fotók mellé a Samsung Galéria. Spotify, LinkedIn, Microsoft 365, OneDrive és Outlook is található a telefonon, illetve a Samsung Free hírolvasó, a Members alkalmazás, a YouTube Music, meg a Facebook is ott van. Ez azért egy jelentős csomag, és ugyan egy jó része letörölhető a programoknak, érthető, ha valaki riasztónak tartja, hogy a gyártó így feltölti előre a készüléket. Pedig még ezeken kívül is találni extrákat a rendszerben szétnézve. Emlékszik valaki Bixby-re? Mert létezik még, és a rutinok mellett másban is elérhető a telefonról, csak a Samsung immáron inkább elrejti a beállítások között.
Amiről fontos még szót ejteni, hogy a Samsung hét évnyi terméktámogatást ígér a szoftveres oldalra, vagyis 2031-ig kap majd a mobil biztonsági és Android frissítéseket. De azt is érdemes számításba venni az AI funkciók beindította impulzusvásárlás előtt, hogy a Samsung csak 2025-ig garantálja ezeket ingyenesen, egy részüket pedig idén nyárral bezárólag az előző évben megjelent készülékekre is eljuttatja.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!