Samsung Galaxy Note7 - nézz mélyen szemembe!

Az S szériához közeledő Note7 kijelöli a csúcs Galaxyk csapásirányát: ívelt kijelző, retinaszkenner, 64 GB tárhely, Android 7 stílusú TouchWiz – ja, és víz alatt működő S Pen, hogy az egyéniségből is maradjon.

Hardver, TouchWiz, S Pen

Biztos akad olyan csalódott olvasónk, aki bár elismeri a veszettül gyors és takarékos Exynos 8890-es SoC erejét, mégis többre vágyott. Mondjuk, a 2,6 gigahertzes Exynos M1 magoknál fürgébbekre, vagy a 4 gigabájt RAM helyett 6-ra. A több nyilván jobb (Kínában lesz 6/128 gigabájtos opció), ám kesergésre semmi ok: a Note7 az S7 specifikációját átvéve pont annyira süvít, mint fivére, a memóriakezelési gondokat pedig megoldották (szép számmal marad app a gyorsítótárban). A 64 gigabájtosra duzzadt, UFS 2.0-s belső tároló pedig annyira bőséges (52 GB elérhető, akár 256 GB-os microSD kártya behelyezésével bővíthető), hogy sem erre, sem a villámgyors alkalmazáskezelésre nem lehet panasz. Az SD kártyát nem lehet belső tárhelyként formázni hozzáértést igénylő trükkök bevetése nélkül. A Mali-T880MP12-es grafikus gyorsító ráadásul vígan elvisz minden játékot maximum felbontáson és felkészült a Vulkan API előnyeire, a Game Launcher pedig kitolja az üzemidőt. Az is igaz viszont, hogy a Nexus-közeli OnePlus 3 gyorsabb animációkkal dolgozik és a zárképernyőről is előbb jut a főoldalra, vagy a notikat megérintve a forrásalkalmazásba. A Note7 home gombjának funkciói miatt is akad pár tizedmásodperces késés (a dupla lenyomás indítja a kamerát, a tripla az egykezes elrendezést). Aki az ilyesmire kifejezetten vadászik, még apróbb dadogásokat is fellelhet, mondjuk telepítés vagy töltés közben, esetleg a Chrome-nál kissé lóerő hiányosabb gyári böngészőt használva, a TouchWiz tehát ezeket még mindig nem gyomlálta ki teljesen. Viszont másodpercekkel gyorsabban betölt a Real Racing 3 és más energiaéhes alkalmazás, ebben a tekintetben tehát a Note7 nyeri a sebességversenyt, az animációk és a Flipboard widget meg kikapcsolható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy Note7 OnePlus 3 Huawei P9 Plus LG G5
Rendszerchip Exynos 8890 Snapdragon 820 HiSilicon Kirin 955 Snapdragon 820
AnTuTu Benchmark 6.x 136732 pont 142110 pont 98408 pont 137651 pont
Vellamo Browser 7575 pont 5461 pont 6106 pont 4484 pont
Vellamo Metal 3377 pont 3610 pont 3114 pont 3459 pont
Geekbench 3 (single) 2103 pont 2236 pont 1769 pont 2310 pont
Geekbench 3 (multi) 6553 pont 5486 pont 6539 pont 5455 pont
GFXBench Man. onscreen 27 fps 46 fps 19 fps 30 fps
GFXBench Man. offscreen 41 fps 46 fps 19 fps 47 fps
GFXBench T-Rex onscreen 53 fps 59 fps 44 fps 55 fps
GFXBench T-Rex offscreen 86 fps 87 fps 43 fps 88 fps


[+]

A TouchWiz a start pillanatában 6.0.1-es Androidon alapszik, ám alig lehet ráismerni, mert már a 7.0 Nougat időszakára gyúr, a frissítés az ígéretek szerint 2-3 hónapon belül érkezik. A beállítások menüt a nulláról újraírták és a logika mentén szedték rendbe, a címszavak alatt alcímek jelzik az elérhető opciókat. A kapcsolópanel is közelebb került a tiszta Androidhoz: egy ujjal öt kapcsoló és az értesítési kártyák, kettővel a 15 átrendezhető kapcsoló, a fényerőszabályzó, a kereső és a notik húzhatók le. Mivel a kapcsolók opciói lenyithatók, hosszan megérintve rendezgetni lehet őket, és nem a passzoló menübe lépni. A legtöbb gyári app kiszőkült, elhagyva minden zöld vagy kék háttérelemet, a stock témában tehát a fehérek dominálnak, nagyobb egységességet és letisztultságot kölcsönözve. Akinek ez mégsem tetszene, feldobhat sötétebb vagy hupilila témát, tetszőleges betűtípust, hátteret és a billentyűzetet, a tárcsázót, esetleg at üzenetküldőt megváltoztató köntöst, minden testreszabható.


[+]

Nem maradt ki a Samsungtól megszokott, az Android 7.0-tól pedig natív osztott képernyős mód. Két appot az alkalmazásváltóból és a gombjának a hosszú lenyomásával lehet egymás fölé dobni. A kompatibilis progik a felső sarokból, átlósan simítva, ablakos és ikon méretűre lecsökkenthetők. A Note7 továbbra is a multitasking királya, és az S Pen a kezében a jogar. Egy phabletet a méreteiből adódóan úgyis két kézzel vezérel az ember, és akkor már pontosabb egy tollal navigálni. Főleg, ha a hegyét jelölő pötty a képernyőn akkor is megjelenik, a 2-3 centiméterrel fölötte lebeg az S Pen. A stylus a linkeket a böngészőben aláhúzza, a galéria vagy a videosáv tartalmába betekintést nyújt és a Samsung Notes rajzprogrammal szabadjára engedi az elfojtott kalligráfiai és grafikai vágyakat. Nem lenne a Note7 Note, új Note funkciók nélkül. A kedvencem mindjárt az S Pen előhúzásakor elérhető: ha ki van kapcsolva a képernyő, egyből lehet rá jegyzetelni, a szöveget vagy rajzot pedig a mindig aktív kijelzőre tűzni (egy órán át marad ott). Nagyon hasznos.


[+]

A mindig aktív kijelzőt is rendbe rakták (többféle órastílus, háttér és szín elérhető), kicsit kibővítették (mindenféle noti ikonja megjelenik, plusz a naptár, a közelgő események és a zenelejátszó). Ugyanakkor, ezt a felületet a kiadás előtti szoftverváltozatban nem lehetett a tollal kezelni, csak ujjbeggyel, és új jegyzetet sem lehetett létrehozni az S Pen visszadugása és kihúzása nélkül. Egyébként az egész megoldás praktikusságát növelné, ha a mindig aktív kijelzőn az ikonok helyett megjelenne az értesítések teljes szövege (lásd az ambient displayt), mert jelenleg ehhez aktiválni kell a képernyőzárat.


[+]

A stylusra visszatérve, az előhúzásakor, illetve a saját gombját vagy lebegő ikonját megnyomva hat funkció ugrik fel. A gyors jegyzetkészítés, a képernyőképre való rajz, a nagyító és az intelligens kijelölés ismerős lehet. Mostantól animált GIF-et is lehet menteni, mondjuk egy YouTube klip részletének körbejelölésével. Remek a fordító: bármely szó fölé tartva a tollat, megjelenik a Google Translate szerinti fordítása, ami adatkapcsolatot igényel. A betekintés is ügyes: bármely alkalmazás lecsukható négyzet méretűre, és csak fölé kell tartani az S Pen-t, hogy ismét felnyíljon. Amíg fölötte kószál a toll, normálisan használható az app, amint elkerül fölüle, lecsukódik. Így érintések és menükben való matatás nélkül lehet multitaskingolni. Végezetül, bármely app indítóikonja feldobható a toll funkciólistájára.


[+]

Tesztalanyunk nemcsak egy Note, hanem egy edge is, azaz a választott ív felől befelé húzva az ujjat előcsalhatók az edge panelek. Ebből egy tucat elérhető alapból, a sokszorosa pedig ingyenesen vagy fizetősen a Galaxy Apps boltból – a fejlesztők aktivizálták magukat ezen a fronton. Vonalzó, iránytű, zseblámpa, könyvjelzők, színesen világító partnerkapcsolatok, közösségi modul, RAM-figyelő, naptár, helyszín szerinti opciók, Tasker, médialejátszó – rengeteg lehetőség egy simításra van. Kár, hogy távirányító panel nincs, az meg még inkább, hogy az infra ismét kimaradt, az íriszlámpával nem lehet elkapcsolni a Híradóról. Kikapcsolt képernyőnél dörzsölgetve a széleket az óra és a hírfolyam jelenik meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Okostelefonos kamerateszt (2016)

    Kilenc mobil száll versenybe a legjobb okostelefonos kamera címéért. Vajon a nagy nevek szoros csatáját hozza az összecsapás, vagy fű alatt kúszik be a győztes?

  • Samsung Galaxy S7 - páratlan galaxiS

    A Samsung legújabb zászlóshajója ránézésre nem tűnik a haditengerészet forradalmának, a tavalyi flottaparancsnok mégis veteránnak érződik, amint a fedélzetre lépünk, pláne, ha a gépházba is lenézünk.

  • Samsung Galaxy S7 edge - a tökéletesség határán

    A Samsung hallgatott a felhasználókra: az ismerős ívek por- és vízálló burkolatot, microSD kártyafoglalatot, hatalmas telepet és ultragyors kamerát rejtenek. Szinte minden területen van fejlődés, ez tényleg modellváltás.

  • Samsung Galaxy Note5 - ötletes öthetes

    Vékonyabb és keskenyebb lett a Samsung új csúcsphabletje, az üveg hátlap, a kiváló kamera és a remek lapkakészlet bizonyára sokaknak tetszeni fog, az árcímke viszont már kevésbé barátságos.

Hirdetés