Samsung Galaxy J3 (2016) - túl kényelmes minimalizmus

A dél-koreaiak középkategóriás termékcsaládjának legkisebb tagja Super-AMOLED kijelzőt kapott, ez rendben van, de nem a Spreadtrum SoC kellene mellé.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

Nem volt könnyű kideríteni, hogy milyen hardvert szereltek tesztalanyunkba, ám szerencsére nem fogott ki rajtunk a feladat. Az európai, így a hozzánk is eljutó SM-J320F számú modellbe egy 28 nanométeres csíkszélességű Spreadtrum SC9830i chipset került. A processzorban négy darab 1,5 gigahertzre skálázott Cortex-A7 mag végzi a nyers számításokat, ezeknek a segítségére próbál sietni a Mali-400MP2 grafikus gyorsító, ami sajnos eléggé megküzd a mindennapos feladatokkal. A rendszermemória mérete 1,5 gigabájt, amit természetesen nem lehet bővíteni, a 8 gigabájtos adattárolót viszont igen, méghozzá maximum 128 gigabájtos microSD kártyával. A rendszer egyébként 3,21 gigabájtot emészt fel, az alkalmazásokat külső eszközökre nem lehet telepíteni. A rezgőmotor nagyon izmos, könnyedén megérezzük a telefon értesítéseit.

Az érintésérzékeny vezérlőgombok nem kaptak háttérvilágítást
Az érintésérzékeny vezérlőgombok nem kaptak háttérvilágítást [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy J3 Alcatel Pop Up 5.0 Meizu m2 Xiaomi Redmi 3
Rendszerchip Spreadtrum SC9830i Snapdragon 415 MediaTek MT6735 Snapdragon 616
AnTuTu Benchmark 6.x 26310 pont 33333 pont 30533 pont 35181 pont
Vellamo Browser 2056 pont 2402 pont 2593 pont 2605 pont
Vellamo Metal 776 pont 883 pont 1000 pont 1126 pont
Geekbench 3 (single) 406 pont 614 pont 621 pont 657 pont
Geekbench 3 (multi) 1281 pont 2380 pont 1616 pont 3006 pont
GFXBench Man. onscreen nem futott le 5,8 fps 5,85 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen nem futott le 5,2 fps 2,8 fps 5,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 7,3 fps 12 fps 14 fps 24 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,5 fps 12 fps 8,5 fps 15 fps

Nem sokszor kell túlzottan nagy figyelmet fordítani a benchmark tesztek pontszámaira, ám most azért tökéletesen látszik, miért volt érthetetlen lépés a Samsungtól, hogy egy Spreadtrum lapkát használtak. Ez a hardver ugyanis idejétmúlt, ráadásul rémesen gyenge a konkurens megoldásokhoz képest, legyen az egy Qualcomm vagy egy MediaTek chipset, mindegyik utcahosszal vezet a telefonban lévő rendszerchip előtt. Az alapfeladatok során persze még így sem találkozhatunk komolyabb megakadásokkal, a probléma akkor kezdődik, amikor már valami összetettebb feladatot szeretnénk elvégezni, vagy nagyobb méretű dokumentumot nyitnánk meg. A szoftver ilyen esetben már állandóan döcög, a háttérben való telepítés sem a kedvence, és a jobb grafikával rendelkező játékok sem azok, ez egy tipikus Angry Birdsre elegendő mobil.

A főképernyő és a menü szerkesztőnézete A főképernyő és a menü szerkesztőnézete
A főképernyő és a menü szerkesztőnézete [+]

A dél-koreaiak az Android 5.1.1 Lollipop operációs rendszert telepítették a J3-ra, aminek elmaradhatatlan társa a TouchWiz felület. Szerencsére a szoftver témázható, így akiknek nem tetszik az élénk színekkel operáló ikonkészlet, az más ruhába is öltöztethet mindent. A widgetek, gyorsikonok, mappák mindegyike kirakható a főoldalakra, albumokat a menüben is létrehozhatunk, itt a programok 4 x 5-ös elrendezésben láthatók. Fentről húzható le az információs függöny, ami az értesítéseket, a fényerőszabályzó csúszkát, és a gyorsbeálltások kapcsolóit tartalmazza.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A tárcsázóba ugorva azonnal bepötyöghetjük a számokat, fülek segítségével könnyedén elérhető a hívásnapló, a kedvenc névjegyek és maga a névjegyzék. A kontaktokhoz szinte minden fontos információ elmenthető, kezdve a névtől és a képtől egészen a címig, jegyzetig, vagy e-mailig. Az üzeneteknél kirajzolódik a partner képe, a beszélgetések buborékos formában jelennek meg, az elküldött SMS-ekről kérhetünk kézbesítési jelentést. Létrehozhatunk szűrőket, így ha van olyan szám, amitől nem szeretnénk szöveget fogadni, akkor azt elmenthetjük az erre szolgáló menüpontban.

Az Intelligens kezelő és a Galaxy Apps Az Intelligens kezelő és a Galaxy Apps
Az Intelligens kezelő és a Galaxy Apps [+]

Extra programnak számít az Intelligens kezelő, ahol monitorozhatjuk a RAM, a tárhely illetve az akkumulátor használatát. A Samsung már régóta felinstallálja az Office programcsomagot a telefonjaira, a J3 esetén sem maradunk Word, Excel, PowerPoint és OneDrive nélkül. A Galaxy Apps áruház még ami egyedi, a többi alkalmazás már a szokásos: számológép, böngésző, videolejátszó, Google dolgok (YouTube, Chrome, Play Zene, Drive, Fotók), naptár, ébresztőóra, e-mail kliens, hangfelvevő, fájlkezelő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy A5 (2016) - közepesen olvas

    Nagyon sokat fejlődött a Galaxy A5 a tavalyi kiadásához képest, de az ujjlenyomat-olvasó hatásfoka lehetne jobb, és hiába számít remek készüléknek, sajnos nem indokolt a rendkívül magas ára.

  • Samsung Galaxy A3 (2016) - a család kicsi kincse

    Több fronton is többet ígér az üveg hátlapos, HD kijelzős Galaxy A3 (2016) az elődjénél. A kérdés persze az, hogy a felső-középkategóriás árazás mellett mindez elég lesz-e a sikerhez.

  • Samsung Galaxy J5 - csók a családnak

    A dél-koreaiak középkategóriás terméksorozatának új tagja a Super-AMOLED kijelzővel, az előlapi vakuval és a 1,5 GB-nyi RAM-mal hódíthat, ráadásul szolgáltatói kínálatban is elérhető.

Hirdetés