Samsung Galaxy J1 mini DuoS - kicsi a bors és nem erős

Újabb négyhüvelykes versenyző futott be szerkesztőségünkbe. A visszafogott méretekhez a Galaxy J-sorozat esetében visszafogott tudás tartozik.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A J1 mini két microSIM kártyát fogad be, a legnagyobb adatsebesség 3G hálózaton érhető el. A beszélgetési hangminőséget rendben találtuk, a másik oldalon egész tisztán hallottak bennünket, a telefon hangszórója viszont némileg digitálisan szólt, és több hangerőt is szívesen hallottunk volna. Két telefonszámmal is a hálózaton lehet lógni egy időben, ám ha az egyikről hívás folyik, a másik arra az időre lekapcsolódik. A 802.11b/g/n szabványú WiFi modem érzékenysége átlagos, a Direct és hotspot funkciók támogatottak. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel, OTG nélkül, a navigáláshoz pedig a GPS és GLONASS műholdak és az A-GPS jelek is bevethetők, a pozíciószerzés gyors. Az iránytű, az NFC és az infra kimaradt.

Kis mérethez kis telep, a J1 minihez pedig közepes üzemidő tartozik
Kis mérethez kis telep, a J1 minihez pedig közepes üzemidő tartozik [+]

Az 1500 milliamperórás telep nem túl combos, hiszen a képernyő felvillanása előtt is akadnak állandó fogyasztók, mint az antennák, a GPS és a háttérfolyamatok. A készenléti merülés mindenesetre teljesen átlagos, ha az adatkapcsolat WiFi-n és nem 3G-n alapul – az utóbbi már gyorsabban emészti fel a százalékokat. Képernyőidőben a négyórás átlag rendre összejöhet, ennyi előnye mindenképpen van a kisméretű és felbontású kijelzőnek, és a kétnapos töltési ráta is kijöhet annak, aki tényleg ritkán kapja elő a mobilját. Az ultratakarékos funkcióval egyébként nagyjából butatelefonra redukálható a J1 mini, extra készenléti időt nyerve.

Olcsó és használható eszköz a J1 mini, amely semmi extrát nem nyújt
Olcsó és használható eszköz a J1 mini, amely semmi extrát nem nyújt [+]

Értékelés: Samsung Galaxy J1 mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Ritkaságszámba megy ma a 4 hüvelykes mobil, így egy csúcskategóriában hódító és egy abszolút belépőszintet képező ajánlat is vásárlóközönséget találhat. Elvégre csak azért, mert a nagy képernyős okostelefon a divat, még nem kell mindenkinek féltéglát cipelnie, sokan pedig több tízezer forintot sem kívánnak kiadni egy alapvető kommunikációs eszközre. Valamekkora anyag-, alkatrész és összeszerelési költség persze mindig van, így egy bizonyos összegnél nem tudnak lejjebb menni a legolcsóbb, kártyafüggelten készülékek. A J1 minit a GSM boltokban 23 és 26 ezer forint környékén látjuk, és a négymagos rendszerchip, a 768 megabájt RAM, a 8 gigabájtos belső tároló és a WVGA felbontás valamivel jobb, mint amit két éve kínált a piac ugyanennyiért, ugyanekkora méretben. Ám kétségeink ne legyenek: a rendszersebesség az erősebb belépőszintűektől is messze van, az érintési érzékenység zavaróan alacsony és a fixfókuszos kamera sem szerez jó pontokat (bár ideális fényviszonyok között nem használhatatlan).

Mindez még mindig visszavezethető a relatíve alacsony árra, és e mellé a TouchWiz jól ismert felülete, Android 5.1.1-es főverzió, bátran bevethető GPS, elfogadható üzemidő, két SIM és microSD foglalat, illetve átlagos beszélgetési hangminőség jár. Telefonként rendben van a J1, okoseszközként pedig, ha nem is túl kényelmes kezelni, a megszokott funkciók adottak. Ráadásul, csak azért, mert olcsó és műanyagból öntötték, még nem kell kompromisszumokat kötni kényelemben, összeszerelési minőségben vagy küllemben. Csakhogy 30 ezer forint felé közeledve a TFT kijelzőnél és a 3G kapcsolatnál ma már akad jobb a riválisok specifikációjában, vaku és értesítési led is előfordul, memóriából a Doogee X5 Pro pedig a J1 mini többszörösét biztosítja, a Samsung mobiljába 1 gigabájtnak legalább bele kellett volna férnie. Nyilván az a mobil nem 4 hüvelykes, ilyenből ugyanis nagyon kevés újabb versenyző van ma forgalomban (a Lenovo A1000 megnevezendő ledes villanóval és nagyobb akkumulátorral), pedig a piac határozottan megtűrne néhány hasonló képátlójú modellt. Ha a J1 mini nem is emlékezetes aprótelefon, de legalább emlékezet arra, hogy egykoron ilyen méretben voltak népszerűek a mobilok. Márpedig van, aki ma sem szeretne nagyobbat, ők képzeljenek ide egy tetszett plecsnit.

Bone123

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Bemutatkozott a Samsung Galaxy J1 mini

    A belépőszint belépőszintje, amit specifikáció terén nyújt, cserébe viszont nagyon olcsó lesz, Indiában 25 000 forintnyi rúpiánál is kevesebbe kerül.

  • Egyre több helyen bukkan fel a Galaxy J1 mini

    A belépőszintre pozicionált készülékről most épp a GFXBench adatbázisa árulkodik. A Samsung még be nem jelentett telefonja Spreadtrum SoC-t kap.

  • Samsung Galaxy J5 - csók a családnak

    A dél-koreaiak középkategóriás terméksorozatának új tagja a Super-AMOLED kijelzővel, az előlapi vakuval és a 1,5 GB-nyi RAM-mal hódíthat, ráadásul szolgáltatói kínálatban is elérhető.

  • Samsung Galaxy J1 - nem ide való(si) gyerek

    A vállalat fejlődő piacokra szánt modellje a 4,3 hüvelykes WVGA kijelzőnek, az 512 MB RAM-nak és az árnak köszönhetően itthon biztosan nem arat majd osztatlan sikert.