Samsung Galaxy J1 mini DuoS - kicsi a bors és nem erős

Újabb négyhüvelykes versenyző futott be szerkesztőségünkbe. A visszafogott méretekhez a Galaxy J-sorozat esetében visszafogott tudás tartozik.

Bevezető

Csak azért, mert az elmúlt években megnőtt a nagyobb készülékek iránti kereslet (kiváltképp a phabletek száma ugrott meg), még nem jelenti azt, hogy ne lenne igény a parányibb mobilokra. Elvégre nem mindenkinek lételeme a gigászi kijelző (vagy egyáltalán egy okostelefon), és úgy van vele, hogy minél kisebb eszköz lapul a zsebében, az annál észrevétlenebb marad.

Az legapróbb J-sorozatos jövevény tényleg mini
Az legapróbb J-sorozatos jövevény tényleg mini [+]

Az iPhone SE a csúcskategóriába hozta vissza a 4 hüvelykes képátló divatját, a Samsung J-szériája azonban a vékonyabb pénztárcákra lett belőve, és a legparányibb tag, a J1 mini a legkedvezőbb árszegmensben indul útnak. Errefelé pár éve még a HVGA kijelző, a kétmagos SoC, az 512 megabájt RAM, a 4 gigabájtos tároló, az elmaradt androidos felület és a mutatóba való kamera volt a jellemző, ám azt a Samsung is tudja, hogy húszezer forintért ez a recept már nem működőképes, hiszen rengeteg a jól árazott kínai alternatíva.


[+]

A J1 mini ezért alaptudású, négymagos SoC-t, 8 gigabájt belső tárolót, Android 5.1.1-en alapuló TouchWiz rendszert és WVGA felbontású TFT kijelzőt vet be, bár az autofókuszos kamera, a ledes villanó vagy az 1 gigabájt RAM nem fért bele. Első okostelefonnak persze (vagy utolsónak) a legalapvetőbb funkciókra a 3G-s J1 mini is alkalmas, és bár nem a piac legvékonyabb káváit vagy készülékházát kapta meg, a kompakt rubrikát így is kipipálja.

A Galaxy J1 mini csomagolása is parányi
A Galaxy J1 mini csomagolása is parányi [+]

Már a zsebméretű dobozka jelzi, hogy nem phablet lapul a csomagolásban, az XXL GSM-től befutott pakk tömege mindenesetre szép számú tartozékot sejtet. A mobilon kívül elő lehet varázsolni egy 1500 milliamperórás akkumulátort, egy microUSB kábelt, egy rögzített microUSB kábellel felszerelt töltőfejet, egy mezei mikrofonos fülest és némi leírást. A hátlap lepattintása és a telep, illetve a kártyák behelyezése után máris kezdődhet a vizsgálat, hogy mit tud 2016-ban egy abszolút belépőszintű, parányi okostelefon.

Külső, kijelző

Arra senki ne számítson az árképzés mellett, hogy a Samsung a legjobb mérnökeit vetette be a J1 mini tervezésekor, akik a legkönnyebb, legminőségibb anyagokat használták fel – képernyőkávából és plasztikból is jutott bőven az olcsó mobilra, cserébe viszont remek lett az összeszerelés, a műanyag konstrukció komolyabb markolásra sem nyekereg. A 121,6 x 63,1 x 10,8 milliméteres és 123 grammos paraméterek így is észrevétlenné teszik a mobil a tenyérben és a zsebben, az érintőképernyőnek pedig minden szeglete játszi könnyedséggel elérhető – kár, hogy az érzékenysége siralmas, főleg, ha apró ikonokat és funkciógombokat kell böködni.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy J1 mini Samsung Galaxy A3 (2016) Sony Xperia Z5 Compact Samsung Galaxy Alpha
Fehér fényerő (max.) 411 / 473 nit 471 / 556 nit 636 nit 301 nit
Fehér fényerő (min.) 27 nit 1,8 nit 5 nit n/a
Fekete fényerő 0,32 nit 0 nit 0,48 nit 0 nit
Kontrasztarány 1284:1 végtelen 1326:1 végtelen
Színhőmérséklet 9373 K 7619 / 6637 K 9068 K 7455 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A felül fekete, alul fehér előlapon a 4 hüvelykes, 480 x 800 pixeles megjelenítő a főszereplő, amely a mezei TFT panelek állományából érkezett. Oldalról pillantva a panelra ennek megfelelően a szivárvány legkülönbözőbb színeiben torzulnak a tartalmak, a maximális fényerő pedig nem elég a napfény alatti kényelmes olvasáshoz (az utcai módot aktiválva legalább láthatók a tartalmak valamelyest, ezt ugyanúgy kézzel kell aktiválni, ahogyan a fényerőt állítani, a fénymérő és a közelségérzékelő ugyanis kimaradt). A minimális fényerő harsány, sokkal alacsonyabbnak kellene lennie az éjjeli olvasáshoz, a kalibráció pedig borzasztóan kékes, legalábbis szemből. A 233 ppi-s képpontsűrűség mindenesetre elfogadható ebben a méretben és ársávban. Értesítési LED nincs, és a képernyő alatti, kellemes nyomáspontú home billentyűt körbevevő alkalmazásváltó és vissza érintőgombok sem villannak fel működés közben.

4 hüvelyken a J1 mini WVGA felbontása nem vészes, inkább a betekintési szögekkel van gond
4 hüvelyken a J1 mini WVGA felbontása nem vészes, inkább a betekintési szögekkel van gond [+]

A bal oldali hangerőszabályzó és a jobb oldali bekapcsoló is kézre esik, ami a méretek alapján nem meglepő. Az ezüstös műanyag oldalcsík küllemben egyébként a magasabb árfekvésű Galaxyk kivitelét utánozza, és karaktert ad az egyébként is ízléses megjelenésű mobilnak – műanyagból, ilyen kényelmesen lekerekedő ívekkel ennyire futotta az esztétikából, és ez szerintünk elég is. Alul lehet a microUSB kábelt, felül pedig a fülest csatlakoztatni.


[+]

A hófehér hátlap középen és alul üres, hiszen az 5 megapixeles, fixfókuszos kamera, a multimédiás hangszóró és az újabb Samsung felirat a felső harmadra került. A ledes villanó kimaradt, NFC logót se keressünk. Nem úgy a dupla SIM-kártya foglalat, a DuoS név ugyanis ezt az adatkommunikációs megoldást takarja. A J1 mini két microSIM-et fogad be a cserélhető, 1500 milliamperórás telep alatt. A microSD kártya bepattintásához szerencsére nem kell eltávolítani az akkumulátort, azt ugyanis feljebb, balra lehet megtenni.

Hardver, TouchWiz

A J1 mini a Spreadtrum SC8830-as SoC-t kapta meg négy 1,2 gigahertzes, jó öreg Cortex-A7 maggal, a Mali-400MP2-es, nem fiatalabb grafikus gyorsítóval, 768 megabájt RAM-mal és 8 gigabájtos tárolóval. Az utóbbiból kb. 4,5 gigabájt áll a felhasználó rendelkezésére, illetve amennyi szabad hely akad egy behelyezett microSD kártyán. Ez utóbbira telepíteni sajnos nem lehet, és az alkalmazásadatoknak is csak a kis hányada mozgatható át.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy J1 mini Doogee X5 Pro Vodafone Smart Speed Vodafone Smart Grand
Rendszerchip Spreadtrum SC8830 MediaTek MT6735P MediaTek MT6735M MediaTek MT6580M
AnTuTu 6.x Benchmark 21172 pont n/a n/a 24302 pont
Vellamo Browser 1648 pont 1875 pont 1534 pont 1812 pont
Vellamo Metal 714 pont 812 pont 688 pont 737 pont
Geekbench 3 (single) 330 pont 484 pont 482 pont 357 pont
Geekbench 3 (multi) 1050 pont 1350 pont 1452 pont 1185 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el 3,5 fps 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el 1,7 fps 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 7,2 fps 8,5 fps 9,5 fps 9,7 fps
T-Rex offscreen 1080p 2,1 fps 5,0 fps 4,3 fps 4,4 fps


[+]

Az alkalmazások megnyitása és a közöttük történő váltás egyértelműen érezteti a lóerő és memóriahiányt, kifejezetten lomha tud lenni ilyenkor a J1 mini, és sokat kell várni a főképernyőre való visszatérésre is. Amelyik app betöltött, az viszont elfogadható sebességgel fut, a böngészést beleértve, közepesen komplex honlapokig. A felület is egész gördülékeny, nyilván ebben az alacsony felbontás is segít, így ez nem, inkább a rossz érintési érzékenység hagy kívánnivalót maga után. A komolyabb 3D-s játékoktól azonban ne várjunk használható képfrissítést, a Real Racing 3 játszhatatlan, de azért a kisebb rendszerigényű game-ek elfutnak.


[+]

A TouchWiz a szokásos, Android 5.1.1-es arcát mutatja az egyesített értesítési és kapcsolópanellel, amelynek a fényerőcsúszka is a része. Az alkalmazásváltó kártyapakliszerűen pörgethető, a kezdőoldalon 4 x 4-es az ikonkiosztás. Témázási lehetőség nincs, ahogyan a gesztusvezérlési módok is hiányoznak. Az egyszerűbb TouchWiz mellé visszafogottabb alkalmazáscsomag tartozik, ami a tárhely szempontjából mindenképpen jó hír.


[+]

A tárcsázó támogatja a gyorskeresést és a gyorshívást, a névjegyek a SIM-ekről és számos fiókból behívhatók, a szám nélküli tételek elrejthetők. Az alapvető SMS és email app rendben működik. A Samsung billentyűzete igencsak parányi, ekkora méretben kényelmetlen a gépelés. Korrektúra, magyar ékezetek és szójavaslatok mindenesetre elérhetők. A Samsung a maga részéről a jól használható S Tervezőt (naptár), a fájlkezelőt, a számológépet és az órát mellékelte, a többi szoftverük a Galaxy Apps áruházból húzható le. Extraként a szokásos Google-csomag mellett a Papergarden magazinolvasó jár.


[+]

A böngészés 4 hüvelyken nem egy nagy élmény, a felbontás mindenesetre elegendő a célra, és ha egy honlap teljesen betöltött, a görgetés és a nagyítás is egész fürge. A gyári szoftver rendben kezel több lapot (3-4 megnyitása után az elsőre újra tölt), az oldalakon lehet keresni, a tartalmakat menteni, asztali nézetre váltani és könyvjelzőket is menteni. Az egyéni sortörés nem támogatott.

Multimédia

A fixfókuszos kameráktól nem érdemes sokat várni, főleg, mivel az előlapra VGA, a hátlapra pedig 5 megapixeles felbontású került, ledes villanó nélkül. A szoftver azért igyekszik opciókat biztosítani: készíthető panoráma, sorozatfelvétel, hangjegyzetes kép, sportfotó (rövid záridővel) és retusált felvétel. A profi mód alatt az érzékenység (ISO100 - 400), a fehéregyensúly (4 séma), a fénymérés és az expozíció állítható (+- 2 Fé). Elérhető még időzítő, rácsvonalak és néhány effekt. A kamera a home gomb dupla lenyomásával kikapcsolt képernyőnél is „gyorsan”, 2 másodperc alatt elindul, ezt a beállítások között kell aktiválni.


[+]

Csodák nincsenek: a fixfókuszos megoldás miatt a makrók és a közelképek kapásból kiesnek, és nappal sem remekel a kamera. A középszerű vonalélesség, fehéregyensúly és dinamikatartomány jó fényviszonyok között azonban arra mindenképpen elég, hogy egy adott eseményt vagy helyszínt valamiféleképpen rögzítsen az ember. Ha nem ideálisak a fényviszonyok, elfogy a kicsinyke lendület, és nemcsak este, hanem akkor is, ha túl nagy a kontrasztkülönbség, HDR ugyanis nincs. Este az apró szenzorra nem jut elég fény, így ami nincs jól megvilágítva, az vaku hiányában a sötétben is marad. Videofelvétel legfeljebb 720p-ben készíthető 30 fpssel – láttunk már ennél rosszabb felvételeket, belépőszinten, a fehéregyensúly, a dinamikatartomány és a részletgazdagság nem katasztrófa, és egy érv a fixfókusz mellett: nincs kéretlen újraélesítés.


[+]

A Play Zene előadók, listák, albumok, műfajok és számok szerint listázza a helyben tárolt zenéket, továbbá a Google-től beszerzett muzsikák is elérhetők. Nem gond a wma és flac kódolások lejátszása. Elérhető a SoundAlive hangszínszabályzó, füles csatlakoztatása után pedig az FM-rádió (a gyári headsetet inkább beszélgetésre érdemes használni). A hátlapi mono hangszóró átlagos hangerővel és minőséggel szól, a maximum felé már élesen és zörejesen, lejjebb véve ugyanakkor elfogadható a minőség. A bejövő hívást jó eséllyel meghallja majd a felhasználó.


[+]

A fülesre menő hangminőség semmi különöset nem tartogat a hallójáratok számára, nincs jelentős zaj vagy sztereó áthallás, ám nem is túl izgalmas a hangkép. A videolejátszó a H.263, H.264, Mpeg 4 és Xvid kódolásokkal megbirkózik, ám ekkor is kifog rajta a 1080p-s vagy nagyobb felbontás. A többi codec alternatív szoftverrel bírható működésre, de ne várjunk minőségi lejátszást, amúgy sem alkalmas mozizásra az apró TFT kijelző.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A J1 mini két microSIM kártyát fogad be, a legnagyobb adatsebesség 3G hálózaton érhető el. A beszélgetési hangminőséget rendben találtuk, a másik oldalon egész tisztán hallottak bennünket, a telefon hangszórója viszont némileg digitálisan szólt, és több hangerőt is szívesen hallottunk volna. Két telefonszámmal is a hálózaton lehet lógni egy időben, ám ha az egyikről hívás folyik, a másik arra az időre lekapcsolódik. A 802.11b/g/n szabványú WiFi modem érzékenysége átlagos, a Direct és hotspot funkciók támogatottak. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel, OTG nélkül, a navigáláshoz pedig a GPS és GLONASS műholdak és az A-GPS jelek is bevethetők, a pozíciószerzés gyors. Az iránytű, az NFC és az infra kimaradt.

Kis mérethez kis telep, a J1 minihez pedig közepes üzemidő tartozik
Kis mérethez kis telep, a J1 minihez pedig közepes üzemidő tartozik [+]

Az 1500 milliamperórás telep nem túl combos, hiszen a képernyő felvillanása előtt is akadnak állandó fogyasztók, mint az antennák, a GPS és a háttérfolyamatok. A készenléti merülés mindenesetre teljesen átlagos, ha az adatkapcsolat WiFi-n és nem 3G-n alapul – az utóbbi már gyorsabban emészti fel a százalékokat. Képernyőidőben a négyórás átlag rendre összejöhet, ennyi előnye mindenképpen van a kisméretű és felbontású kijelzőnek, és a kétnapos töltési ráta is kijöhet annak, aki tényleg ritkán kapja elő a mobilját. Az ultratakarékos funkcióval egyébként nagyjából butatelefonra redukálható a J1 mini, extra készenléti időt nyerve.

Olcsó és használható eszköz a J1 mini, amely semmi extrát nem nyújt
Olcsó és használható eszköz a J1 mini, amely semmi extrát nem nyújt [+]

Értékelés: Samsung Galaxy J1 mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Ritkaságszámba megy ma a 4 hüvelykes mobil, így egy csúcskategóriában hódító és egy abszolút belépőszintet képező ajánlat is vásárlóközönséget találhat. Elvégre csak azért, mert a nagy képernyős okostelefon a divat, még nem kell mindenkinek féltéglát cipelnie, sokan pedig több tízezer forintot sem kívánnak kiadni egy alapvető kommunikációs eszközre. Valamekkora anyag-, alkatrész és összeszerelési költség persze mindig van, így egy bizonyos összegnél nem tudnak lejjebb menni a legolcsóbb, kártyafüggelten készülékek. A J1 minit a GSM boltokban 23 és 26 ezer forint környékén látjuk, és a négymagos rendszerchip, a 768 megabájt RAM, a 8 gigabájtos belső tároló és a WVGA felbontás valamivel jobb, mint amit két éve kínált a piac ugyanennyiért, ugyanekkora méretben. Ám kétségeink ne legyenek: a rendszersebesség az erősebb belépőszintűektől is messze van, az érintési érzékenység zavaróan alacsony és a fixfókuszos kamera sem szerez jó pontokat (bár ideális fényviszonyok között nem használhatatlan).

Mindez még mindig visszavezethető a relatíve alacsony árra, és e mellé a TouchWiz jól ismert felülete, Android 5.1.1-es főverzió, bátran bevethető GPS, elfogadható üzemidő, két SIM és microSD foglalat, illetve átlagos beszélgetési hangminőség jár. Telefonként rendben van a J1, okoseszközként pedig, ha nem is túl kényelmes kezelni, a megszokott funkciók adottak. Ráadásul, csak azért, mert olcsó és műanyagból öntötték, még nem kell kompromisszumokat kötni kényelemben, összeszerelési minőségben vagy küllemben. Csakhogy 30 ezer forint felé közeledve a TFT kijelzőnél és a 3G kapcsolatnál ma már akad jobb a riválisok specifikációjában, vaku és értesítési led is előfordul, memóriából a Doogee X5 Pro pedig a J1 mini többszörösét biztosítja, a Samsung mobiljába 1 gigabájtnak legalább bele kellett volna férnie. Nyilván az a mobil nem 4 hüvelykes, ilyenből ugyanis nagyon kevés újabb versenyző van ma forgalomban (a Lenovo A1000 megnevezendő ledes villanóval és nagyobb akkumulátorral), pedig a piac határozottan megtűrne néhány hasonló képátlójú modellt. Ha a J1 mini nem is emlékezetes aprótelefon, de legalább emlékezet arra, hogy egykoron ilyen méretben voltak népszerűek a mobilok. Márpedig van, aki ma sem szeretne nagyobbat, ők képzeljenek ide egy tetszett plecsnit.

Bone123

A tesztkészüléket az XXL GSM küldte el nekünk, köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy J1 mini
Samsung Galaxy J1 mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121,6 x 63,1 x 10,8 milliméter
Tömeg 123 gramm
Színvariációk arany, fehér
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Spreadtrum SC8830
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 768 megabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 gigabájt (kb. 4,5 gigabájt felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.1 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Galaxy Apps, FM-rádió
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő 29 óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

  • Bemutatkozott a Samsung Galaxy J1 mini

    A belépőszint belépőszintje, amit specifikáció terén nyújt, cserébe viszont nagyon olcsó lesz, Indiában 25 000 forintnyi rúpiánál is kevesebbe kerül.

  • Egyre több helyen bukkan fel a Galaxy J1 mini

    A belépőszintre pozicionált készülékről most épp a GFXBench adatbázisa árulkodik. A Samsung még be nem jelentett telefonja Spreadtrum SoC-t kap.

  • Samsung Galaxy J5 - csók a családnak

    A dél-koreaiak középkategóriás terméksorozatának új tagja a Super-AMOLED kijelzővel, az előlapi vakuval és a 1,5 GB-nyi RAM-mal hódíthat, ráadásul szolgáltatói kínálatban is elérhető.

  • Samsung Galaxy J1 - nem ide való(si) gyerek

    A vállalat fejlődő piacokra szánt modellje a 4,3 hüvelykes WVGA kijelzőnek, az 512 MB RAM-nak és az árnak köszönhetően itthon biztosan nem arat majd osztatlan sikert.

Hirdetés