Samsung Galaxy A3 (2017) - indulhat a vizes vébén

Por- és vízálló IP-védelemmel, illetve a Galaxy S7 kicsinyített küllemével tér vissza a kompakt A3 az idei évben. Az üzemidő rendkívül meggyőző, a magas kezdőár és a visszafogott belső azonban változatlan maradt.

Hardver és Grace UX

Ideje volt az eddig négyhengeres A3 alá V8-as motort pakolni, a 14 nanométeres csíkszélességen gyártott Exynos 7870 Octa pedig korrekt processzoros teljesítményt nyújt nyolc, 1,6 gigahertzes processzormagjával és alacsony fogyasztásával. Előrelépés a 2 gigabájt RAM is, a Mali-T830-as grafikus gyorsító visszafogott konfigurációja viszont épphogy elmegy, a vaskosabb 3D-s játékok már dadognak, noha a készüléket fel nem melegítik. A tároló igazán felhízhatott volna 32 gigabájtosra (a mellékelt 16-ból csak 9 érhető el), vagy legalább lehetne egy 3/32 gigabájtos opció, a konkurencia olcsóbban kínál ilyet. A tároló legfeljebb 256 gigabájtos microSD kártyával bővíthető, amelyre formázás után telepíteni is lehet (adoptive storage). Összességében a Snapdragon 625 időtállóbb SoC lett volna, de azért szögezzük le: az A3 2017 sokkal fürgébb az elődjénél és az alkalmazáskezelés is egész gyors. A Samsung UI-hoz „méltóan” persze előfordulnak itt-ott apróbb megakadások, néha a billentyűzet lassabban ugrik fel a kelleténél, a görgetés sem mindenhol hibátlan. A home gombot megnyomva is van 2-3 tizedmásodpercnyi késedelem, csak nem teljesítmény, hanem funkcióbeli okból: a billentyűt duplán lenyomva indul a kamera.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy A3 (2017) Xiaomi Redmi 3S Vernee Thor Lenovo K6
Rendszerchip Samsung 7870 Snapdragon 430 MediaTek MT6753 Snapdragon 430
AnTuTu Benchmark 6.x 45725 pont 43173 pont 37679 pont 44013 pont
Vellamo Browser 3078 pont 2565 pont 2838 pont 2419 pont
Vellamo Metal 1136 pont 1168 pont 1059 pont 1032 pont
Geekbench 4 (single / multi) 675 / 3202 pont 638 / 1884 pont 663 / 1806 pont 619 / 1748 pont
GFXBench Manhattan onscreen 9,8 fps 14 fps 9,1 fps 7,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 5,0 fps 7,1 fps 4,5 fps 7,1 fps
GFXBench T-Rex onscreen 19 fps 26 fps 19 fps 16 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 16 fps 12 fps 16 fps


[+]

Nem okés 2017 elején, az évszámmal a terméknévben, hogy a világ legnagyobb mobilgyártója 2015-ös Androiddal dob piacra egy drága telefont, még ha a Note7-ből ismerős, friss Grace UX önfelülettel is. Tavaly nyáron kijött a 7.0-s Android, úgyhogy aligha 6.0.1-et kellene ezeknek a Galaxyknak futtatnia, noha a frissítés bizonyosan készülőfélben van. Persze a 22-es csapdájába került a gyártó: az S7 sorozatra csak most kezd befutni a Nougat, és nem jelenthették be az olcsóbb A-sorozatot 7.0-val úgy, hogy az aktuális zászlóshajója még nem volt elérhető. Az A3 egyébként is az S7-et utánozza, úgyhogy nem akar elé vágni semmiben, inkább valami hasonlót nyújt kisebben, olcsóbban, lassabban és kevesebb feature-rel. Ha a végeredmény a felhasználónak tetszik, legközelebb talán a drága modellen gondolkozik el.


[+]

A Grace UX 4 x 4, 4 x 5 vagy 5 x 5-ös ikonkiosztással operál a főoldalon, alulra 4 vagy 5 tálcaelem fér, balról pedig a megszokott Flipboard hírolvasó helyett az upday egész oldalas widgetjét lehet elősimítani. Itt is tematikusan kérhetünk idegen nyelvű híreket, magyar portálok nem jelennek meg és a közösségi bejegyzések sem épülnek be. A témázható felület megtartotta az egykori TouchWiz tulajdonságait, csak letisztultabb lett a képlet. A különféle köntösök mindent átszabnak a kapcsolóktól és az ikonoktól kezdve a billentyűzeten át a tárcsázó hátteréig, nem kell ragaszkodni a gyári küllemhez. Az alaptéma fehér kapcsolókkal operál, felülről lehúzva öt ilyen jelenik meg az értesítésekkel, újabb mozdulattal még tíz és a fényerőcsúszka is legördíthető.

A mindig aktív kijelző hasznos és szerencsére nem fogyaszt sokat
A mindig aktív kijelző hasznos és szerencsére nem fogyaszt sokat [+]

Akad egyszerű, nagy ikonos és pár gesztusvezérlési mód (hívásfogadás vagy képernyőkép készítés tenyérsuhintással, rezgéses jelzés felemeléskor, némítás lefordítással), ezeknél azonban bizonyosan népszerűbb lesz a mindig aktív kijelző. Az AMOLED panel fekete háttér előtt, keveset fogyasztva jeleníti meg az órát, a dátumot, a töltöttséget és az értesítési ikonokat akkor is, ha a képernyő le van zárva. Egy-egy ikont duplán megérintve mindjárt be lehet lépni az adott alkalmazásba, bár ennél talán hasznosabb volna, ha érintésre maguk az értesítések jelennek meg, feloldás nélkül, lásd a OnePlus 3T megoldását. Ezen felül a naptár és a zenelejátszó widgetje is kidobható az always-on displayre, avagy egyszerűen egy állókép is megjelenhet, aminek kevésbé van értelme.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy S7 - páratlan galaxiS

    A Samsung legújabb zászlóshajója ránézésre nem tűnik a haditengerészet forradalmának, a tavalyi flottaparancsnok mégis veteránnak érződik, amint a fedélzetre lépünk, pláne, ha a gépházba is lenézünk.

  • Samsung Galaxy S7 edge - a tökéletesség határán

    A Samsung hallgatott a felhasználókra: az ismerős ívek por- és vízálló burkolatot, microSD kártyafoglalatot, hatalmas telepet és ultragyors kamerát rejtenek. Szinte minden területen van fejlődés, ez tényleg modellváltás.

  • Samsung Galaxy A3 (2016) - a család kicsi kincse

    Több fronton is többet ígér az üveg hátlapos, HD kijelzős Galaxy A3 (2016) az elődjénél. A kérdés persze az, hogy a felső-középkategóriás árazás mellett mindez elég lesz-e a sikerhez.

  • Samsung Galaxy Alpha - valóban egy karakter

    Az Alpha kecses fémkeretes házzal, komoly hardverrel, Cat.6-os LTE modemmel, Super AMOLED kijelzővel és ujjlenyomat-olvasóval kíván az ősz egyik nagy slágere lenni.

Hirdetés