Red Magic 5S - ezüstérem

A játékosoknak szánt Red Magic 5S kissé továbbfejlesztett változata új színben, hatékonyabb hűtéssel és néhány szoftveres módosítással tartja a frontot hardverizzasztó környezetben is.

Bevezető, csomagolás

Az almárka almárkája a Red Magic sorozat, ahol az anyacég a ZTE, annak pedig prémium szegmensbe lőtt brandje a Nubia. Na, a Nubiából pedig kinőtt a Red Magic, a kifejezetten játékra optimalizált telefonok márkája, ami már annyira különálló identitás, hogy a termék dobozán is csak egy apró felirat jelzi, hogy amúgy a Nubiához tartozik. Mindenhol máshol csak Red Magic szövegek és logók burjánzanak, dobozdesign szempontjából pedig megint egy olyan csomagot hozott a messzi Ázsiából a DHL, ami továbbra is tűnik inkább egy kultikus rajzfilm és/vagy fantasy játék díszdobozos extra kiadásának, mintsem telefonnak. Nem véletlen, hogy Tech2 Laci is egyből rakta fel a polcra a stúdióban, mert hát nagyon egyedi.


[+]

A Red Magic 5S tulajdonképpen a Red Magic 5G némiképpen felturbózott változata, amihez új színárnyalat is dukál. Igazából fogták magukat és telibefújták ezüstszürkével a hátlapot, aminek több rétegű jelentése is van, egyrészt a korábbi vörösről váltottak hűvösebb árnyalatúra, ezzel is jelezvén, hogy jobb a hűtésrendszer, illetve pont azért jobb a hűtésrendszer, mert az eddig használt réz alkotóelemeket ezüstre cserélték, amely nyilván drágább, de hatékonyabb megoldás. És hát ez a változás a készülék színezésében is visszaköszön.


[+]

A dobozban aztán szép rendben ülnek a kiegészítők, egyrészt egy szilikon tok, aminek itt elsősorban a hátlap csodálatosságának megőrzése a feladata, a kamerákat nem kell szintbe hoznia, mert azok szépen belesimulnak a designba, alig egy millimétert állnak csak ki. Aztán ott van a töltőfej, amely viszont megint csak 18 wattos, pedig a termék 55 wattos villámtöltésre is alkalmas. Mindehhez pedig piros Type-C kábel dukál, elfogyott a szürke festék, mert ugyanezt a madzagot adták a Red Magic 5G-hez is.

Külső, hardver

Az újdonság milliméterre ugyanakkora, mint az előd, de kemény 2 grammal nehezebb. A hátlapra kapásból azt mondtam volna, hogy fém, de elvileg üveg. Az 5S kétféle színárnyalatban kapható, a mienk az olcsóbbik, a neve Sonic Silver, ez egy az egyben ezüst hátlapot jelent, de van egy Pulse nevű variáns is, amely félig piros hátul (na, ez mondjuk tényleg egyedi), ehhez 12 GB RAM és 256 GB belső tárhely dukál. Az alapmodell 8 GB RAM-ot és csak 128 GB tárhelyet kap, 70 euró az árkülönbség a két verzió között. Az egyébként nem is sok, lehet, hogy jobban megéri rámenni a combosabb kiszerelésre, ha már Red Magic 5S-ben gondolkodunk, még az is csak 236 ezer forint a jelenlegi árfolyamon. És elvileg ebben már a szállítás és az áfa is benne foglaltatik.


[+]

Viszont a hardverhez nem piszkáltak nagyon hozzá, maradt a Snapdragon 865 (nem kapta meg a Plus verziót), ami persze továbbra is megfelel a célnak, ráadásul hatékonyabb a hűtés is. Van belül egy ventilátor, amely a gyártó szerint 15 ezres percenkénti fordulatra képes, ha a maximumon jár, van is hangja, noha ezt ki lehet kapcsolni, de akkor nyilván jobban melegszik és egy idő után lentebb veszi a processzor órajelét a rendszer. A hűtésrendszer folyadékot is használ, alapvetően grafit alkotóelemekből épül fel, de kapott egy ezüst tányért, ami hatékonyabban oszlatja el a hőt, ráadásul annyiban nem tévedtem a hátlapot illetően, hogy üveg a külső borítás, de alatta alumíniumot használ a gyártó.


[+]

És persze megmaradtak azok a külső-belső paraméterek, amelyek az előző Red Magic telefont is kiemelkedővé tették, vagyis most is adott a 144 Hz-es képfrissítésre is képes AMOLED kijelző (6,65 inch, Full HD), fent megtaláljuk a 3,5 mm-es jack csatlakozót, alul a Type-C mellett pedig a SIM-tálcát, aminek a két oldalára egy-egy nanoSIM ülhet. Memóriabővítési lehetőség azonban nincs. Szemből nézve alul-felül vannak kávák, viszont éppen ezért nincs nothc és kamerasziget, az ujjlenyomat-olvasó a kijelző mögött található, máshol panaszkodtak a pontosságára, de nekem nem volt vele semmi bajom.


[+]

A jobb oldalra rakott gombok (hangerő és bekapcsolás) viszont továbbra is kissé kényelmetlenül lent találhatók, aminek az oka, hogy a hűtés szellőzőrácsai mindkét oldalon pont ott vannak, ahol amúgy más telefonokon a billentyűket szokás elhelyezni. Viszont szintén a jobb oldalon alul-felül van egy-egy érintésérzékeny felület, ami elforgatott játékoknál 320 Hz-es mintavételezésű triggereket képvisel, ez bizony sokat dob(hat) a játékélményen azoknál az alkalmazásoknál, amelyek ezt támogatják. A termék bal oldala is izgi, itt középtájon egy csatlakozót látunk, amihez mindenféle gamer kiegészítőket lehet passzintani, többek között külső hűtőventilátort (45 euró, pont elfogyott a készlet), kontrollert (32 euró), valamint tokokat. Legfelül pedig ott van egy kis piros kapcsoló, ezzel indítható a játékközpont (Game Space).


[+]

A hátlap pedig pont olyan, mint volt, csak más a színe. Továbbra is adott három kamera, vaku, plusz alul egy Red Magic logó, amely pirosan tud pulzálni, illetőleg világíthat is folyamatosan, ha a kijelző is üzemel. Az összeszerelésre nincs panasz, nagyon minőségi a készülék külleme, nem lötyögnek a gombok, nem nyiszog a készülékház, ez egy tömbszerű termék, ennek megfelelő érzettel és tömeggel.

Szoftver

Android 10, mi más, ez dolgozik az 5S fedélzetén, de természetesen a gyártó saját felületével kapjuk meg a terméket. Nyilván szükség is van arra, hogy egy specifikus célcsoportnak szánt, extra funkciókkal megtömött masina ne a gyári Androidot kapja, és magával a felülettel sem lenne gond, ha nem éreznénk még mindig azt, hogy itt-ott eléggé össze van csapva. Az egy dolog, hogy a magyar nyelv az hmm… hát mondhatjuk, hogy zömmel adott, de elég csak a beállítások menüpontba belépni, hogy azt lássuk, hogy semmit nem fordítottak le, ami nem az Android gyári eszköztárának része. Nyilvánvaló, hogy nem a mi kicsiny piacunk a legfontosabb a Nubia számára, meg hát nincs is itthon hivatalos forgalmazás, szóval oké, ezt mondjuk engedjük el, de ettől függetlenül is vannak bakik.

[+]

Az mondjuk frankó, hogy a gyártó szerint fog rá jönni Android 11, illetve 30 hónapon át kapja majd a biztonsági frissítéseket is. Kicsit piszkálták itt-ott a menüt, például most már színes ikonok vannak a beállításokban, az értesítési felületen is vannak árnyalatok, kijavították, hogy nem lehetett kiírni százalékosan az akkumulátor töltöttségét, kicsit még folyamatosabbak az animációk, szóval látszik, hogy próbálkoztak, de hát próbálkozni nem elég. Mert továbbra is megvan az az ostoba hiba, hogy a kamera keresőjénél csak profi módban lehet a nagylátószögű modulra váltani, a 64 megapixeles felbontáshoz bele kell túrni a menübe, a makró szintén egy almenü almenüjében van, a beállításokban trónoló neoAI nem állítható, csak elmondja magáról, hogy milyen ügyes, a teljes kijelzős alkalmazások listája full üres és nem is lehet hozzáadni semmit, nem lehet kérni alkalmazásmenüt sem, az apróbb kis bugokról nem is beszélve. Ezen még bőven kéne dolgozni, nem mondom, hogy szignifikánsan befolyásolják a használatot, csak összecsapottnak érződik a felület. És továbbra is félig angolul kommunikál. Meg néha kínaiul is, ha például a Game Space-ből játék közben úgy akarok kilépni, hogy átpattintom az oldalsó, piros gombot. De volt olyan is, hogy szólt, hogy 20% alá esett a töltöttség, az ablakban pedig egy gomb volt lent:"I know".

[+]

Miközben ha szisztematikusan végigmegyünk az összes beállítási menüponton, akkor tök sok apró és hasznos extrát fogunk találni, mint a duplakoppos feloldás, a napkelte-napnyugta időtávhoz igazodó kékfényszűrő, az egykezes módhoz megfordított listázási mód, a sokféleképpen paraméterezhető always-on kijelzés, a változtatható navigációs sáv és gesztusvezérlési mód, vagy például olyan apróságok is, mint a kijelzőről készült videó felbontása. Az is szerethető, hogy a felső sávra fixen kirakható, hogy hány Hertzen frissül a kijelző és működik-e a ventilátor. Szóval eltelt majdnem fél év a Red Magic 5G óta, megkapjuk ugyanazt a telefont, látszik, hogy itt-ott hozzápiszkáltak, de még mindig egy sereg dolgot lehet kritizálni.


[+]

A gyári alkalmazáslista nem túl bő, külön ikont kapott az always-on kijelző (minek?), a fájlkezelő, akad jegyezttömb, diktafon és persze fent van a Google szoftveres csomagja is, de semmi egyéb. Ha a bal felső piros kapcsolót átbillentjük, akkor hangeffektus kíséretében elindul a fektetett nézetre tájolt Game Space, ami egyrészt listázza a játékainkat, másrészt pedig jobbról be lehet rántani egy sereg beállítást. Képfrissítési ráta, ventilátor, 4D Shock néven rezgős visszajelzés is kérhető, lehet blokkolni a hívásokat, az üzeneteket, van célzási segítség, állítható a fényerő, plusz mindenféle lebegőablakos megoldások is akadnak játék közben. Megnézhetünk statisztikákat nem csak a játékidőről, hanem a hardver állapotáról is, illetve indíthatunk videofelvételt játék közben. A fenti, 300 Hz-es mintavételezési frekvencián működő triggerek pedig tényleg egy csomó játéknál roppant hasznosnak bizonyulnak.

Multimédia, összegzés

A kamerás rész eléggé középszerű most is. 64 megapixeles a főkamera, de 16-ban dolgozik alapból, ilyenkor rá is tudja löttyinteni az AI-mód bekapcsolásával a képjavító trükköket, néha túl is tolva a szaturációt és a kontrasztot. A zoom digitális, a nagylátószög 8 megapixeles, de csak Pro módban érhető el (erre nincs épkézláb magyarázat), a makró pedig 2 megapixelt tud, de az tök jópofa, hogy egy nagyítót is kitesz a bal felső sarokba, hogy lássuk előre, hogy tényleg éles-e a kép megfelelő része. Mivel itt érdemi változás nincs, ezért jöjjenek a tesztfotók, 64, 16, 16 és AI, valamint ultraszéles látószöggel, egymás mellett, aztán meg az éjszakai felhozatal, kizárólag 16 megapixelben és főkamerát használva, mert más opció nincs:

Most sem esünk hasra, a ROG 3 már rég túllépett ezen a szinten, ez a kamera napfényben oké, aztán rohamosan romlik a színvonal az időjárással és a fények csökkenésével egyetemben. Az ultraszéles mód egy kategóriával lentebb még elmegy, de 200 lepedő felett karcsú, a makró is leginkább arra jó, hogy a szerződések apróbetűs részeit elolvassuk vele. 64 megapixelben nem érdemes küzdeni, jó nagy képek lesznek, de rettentő gyér vonalélességgel, 16-on már jobb a helyzet, bár ott sem minden tökéletes. Az AI elég rendesen túl tudja néha tolni a szaturációt, az ultraszéles modul viszont mindenképp csirke, fátyolosak a fotók és sokszor homályosak is, a dinamika pedig gyenge. De nem annyira gyenge, mint amit az előlapi kamera csinál, itt egy példa. Este csak a főkamera opció, kár, hogy elmegy zöldessárgába minden szín, mert amúgy nem lenne olyan rossz az eredmény. Mielőtt áttérnénk a mozgóképekre, a rend kedvéért itt van pár makró is:

Videót akár 8K-ban is vehetünk fel, ilyenkor nincs semmiféle stabilizáció, a szoftver pedig szól, hogy lehetőleg nappal és kültéren próbálkozzunk, így is tettem:

4K-ban már van elektronikus stabi, íme egy snitt:

Látószöget viszont sehogy nem fogunk tudni váltani, olyannyira nem, hogy az ultraszéles modullal nem is lehet videózni. Hát ez elég nagy hiba. Még akkor sem, ha 720p-re veszem le a felbontást, de mutatunk inkább Full HD-t, 60 fps-sel:

Az előlapi kamerával is vettem egy rövid videót, a dinamikatartomány nagyon szűk, stabilizáció nincs, íme:

Ha valamiben viszont jó a Red Magic 5S, az a két hangszóró, ami úgy szól, mintha az életéért ordítana. De közben mégsem irritálóan torz, nem recseg, kétségtelenül van benne erő annak ellenére is, hogy felül közös a hangszóró azzal, amit beszélgetésre is használunk. A 3,5 mm-es jacken is korrekt hang jut át, FM-rádió viszont nincs, ahogyan dedikált zenelejátszó gyanánt is csak a YT Music érhető el. Ha csatlakoztatva van zsinóros headset, akkor a beállítások menüponton belül vannak egyéb opciók is, elérhető a DTS X hangzásjavítás, valamint három hangkép zenére, filmre és játékra.

[+]

Adatkommunikációs fronton nincs újdonság, 5G, fullos WiFi, 5.1-es Bluetooth aptX HD-vel, gyors pozíciószerzés A-GPS, GLONASS, BDS és GALILEO holdakkal, 3.0-s USB és NFC is a fedélzeti felszereltség része. Böngetni a Chrome-mal lehet gyárilag, ez állítólag másoknál néha összezuhant, nálam nem volt vele gond. Az akkumulátor most is 4500 mAh-s, elvileg 55 wattos gyorstöltésre képes, de hát nem olyan töltőfejet adnak hozzá. Viszont töltés közben is mehet a ventilátor, ha ezt engedélyezzük. Az üzemidő nagyban függ a kijelző képfrissítési frekvenciájától, 144 Hz-en nyomkodva azért merül rendesen, ha ezt csak játékhoz erőltetjük, akkor a másfél-két napos készenlét is kieshet.


[+]

Nubia Red Magic 5S
Pro
Árához képest erős hardver
Remek kijelző és hangszórók
Kiváló összeszerelési minőség
Kontra
Bugos szoftver
Csak a főkamera teljesítménye értékelhető
Félig lefordított menürendszer
Pontozás
Kialakítás, védelem 7 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftverfelület 7 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Indulóár (8/128 GB, EUR) 579

Összegzés. Talán egyértelmű a fentiekből is, hogy a Red Magic 5S igazából egy kicsit feljavított 5G, pár dolgon reszeltek (ezüst használata a hűtésben, gyorsabb tároló), kapott egy új árnyalatot, plusz hozzápiszkáltak a szoftverhez is, csak hát nem eléggé. Az előző modellel is az volt a fő problémánk, hogy semennyire nem lokalizálták, rengeteg apró hiba van a szoftverben, a kamerás felhozatal pedig egyrészről maximum átlagos, másrészről pedig botrányosan rosszul kezelhetőek a látószögekkel és a felbontásokkal kapcsolatos opciók. A termék ára változatlan maradt, annyiért adják, mint pár hónapja az 5G-t, akkor is azt mondtuk, hogy ami a játékosoknak kell, abban erős a masina, ami mindenki másnak (és a játékosoknak is) fontos, abban pedig maximum átlagos a saját árszintjén. Ha kell egy dögerős gép extra hűtéssel, frankó kijelzővel, játékvezérlőkkel és gaming megoldásokkal, akkor persze továbbra is rajta lehet a listán (de csak a ROG3 mögött), ha viszont ez nem prioritás, akkor nem annyira ütős ajánlat, dacára amúgy annak, hogy Snapdragon 865-öt még mindig kevesen adnak ennyi pénzért. Bőven van előnye a terméknek, ám rengeteg a kompromisszum is, szóval ha az előző gép megkapta a Tetszett minősítést, akkor az árazás miatt ennek is kijárna, de ha ennyi idő alatt sem bírták rendbekapni a szoftvert, akkor mi is szigorúbbak leszünk. Hasznos lenne, ha több időt fordítanának a szerintük kevésbé lényeges részekre is, mert mások szerint ez is fontos. És ezt például az Asus tökre belátta, ezért szerettük a ROG2 után annyira a harmadik generációt, ha ezt a lépest a Red Magic is meg tudja ugrani, akkor a következő modelljük már kiegyensúlyozottabb lehet.

Bog

Specifikáció

Nubia Red Magic 5S specifikáció
Red Magic 5S Külső
Méretek 168,56 x 78 x 9,75 milliméter
Tömeg 220 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass
Színvariációk szürke, szürke-piros
Kijelző képátlója 6,65 hüvelyk
Képaránya 19,5:9
Felbontása 1080 x 2340 pixel (388 ppi)
Típusa, frekvenciája HDR10+ AMOLED, 144 Hz
Értesítő LED mindig aktív kijelző
Biometrikus védelem ujjlenyomat-olvasó (kijelző mögött), arc alapú feloldás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Snapdragon 865, 7 nm
Processzor 1 x 2,84 GHz + 3 x 2,42 + 4 x 1,80 GHz Kryo 585
Grafikus chip Adreno 650
RAM, tárhely mérete 8/12, 128/256 GB (UFS 3.1)
Memória bővítése nincs
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G N1/N3/N5/N7/N8/N12/N28/N20/N38//N77/N78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 5.1 (A2DP, LE, aptX HD)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax (dual band, HotSpot, Direct, 2x2 MIMO)
USB 3.0 Type-C
Navigáció A-GPS, GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC
NFC van
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület Android 10 + Red Magic UI
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 64 megapixel (78 fok, f/1,8, PDAF)
8 megapixel ultraszéles (120 fok, f/2)
2 megapixel makró
Előlapi kamerarendszer 8 megapixel (f/2)
Videófelvétel 8k (30 fps) 4k (30/60 fps), 1080p (30/60 fps), 720p (30/60/120 fps)
Jack kimenet van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Akkumulátor 4500 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 55 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű, hangszenzor, légnyomásmérő, közelségérzékelő, fényérzékelő, mindig aktív kijelző, ventilátoros hűtés, Game Space, érintésérzékeny triggerek
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nubia

Azóta történt

Előzmények

  • Nubia Red Magic 5G - nem játékszer

    A Nubia Red Magic 5G legtöbb kritikus ponton fejlődött a korábbi generációhoz képes, a teljesítmény még mindig kifogástalan, de szoftveres oldalon viszont van még mit igazítani.

Hirdetés