Hirdetés
Tesztelés
Nos, amit eddig tudunk az e2-ről, az mind szép és jó, de próbáljuk meg megkeresni azt, hogy mire is tudjuk használni. Kis méretéből adódóan sokan Pocket PC-ként gondolnak rá, pedig sokkal több annál, inkább egy notebook funkcióit helyettesíti. Az operációs rendszer a mi eszközünkön egy normál, teljes értékű Windows XP volt SP2-vel kiegészítve. Office nem szerepelt az előre telepített alkalmazások között, így egy Open Office szoftverrel tettük teljessé a képet. Az alapesetben telepített alkalmazások megegyeznek egy szűz asztali Windows-zal.
Az internethez való csatlakozásra több lehetőségünk is nyílik. Létezik ugyan az e2-nek HSDPA képes változata is, de a tesztmodellünkben ilyen funkció nem kapott helyet. A legegyszerűbb megoldást választottuk hát, egy USB-s modemet kötöttünk rá. Eleinte kicsit furcsának tűnt az UMPC a hozzá kapcsolt modemmel, de a funkcióját tökéletesen ellátta és a kezelhetőség sem szenvedett csorbát. Ha esetleg nincs ilyen modemünk kéznél, akkor használhatjuk a WLAN hálózatokat a beépített WiFi segítségével, vagy a 2.0-ás Bluetooth kapcsolaton keresztül egy telefont modemként használva is kapcsolódhatunk, sőt vezetékes internet kapcsolatunkat is kihasználhatjuk a dokkolón keresztül, de utóbbi esetben elvész a mobilitás élménye, bár ez már annál a pontnál elszállt, hogy "vezetékes".
Az alap irodai szoftverekre nem is érdemes igazából szót fecsérelni, ugyanis egyértelmű, hogy ezekkel mind remekül elboldogulunk majd. Kicsit extrémebb próbákat csináltam így inkább: elkezdtem játszani. Első körben nekiugrottam a Steamnek és feltelepítettem néhány játékot. A Counter Strike 1.6 remekül futott ami meglepetés volt, azonban a Source verzióra már nem volt elegendő a videókártya, ahogy a Team Fortress új verziójához is kevésnek bizonyult. A Civilization IV is remekül futott a gépen, de abban nem is kételkedtem, hogy ezzel problémám lesz. Általános konklúziónak azt szűrhetjük le, hogy sajnos a videókártya bizonyult a leggyengébb láncszemnek a kipróbált játékoknál. Próbáltam videót is készíteni a tesztekről, de sajnos a Frapsot nem sikerült működésre bírnom, pedig hosszas küzdelmet vívtunk.
Azért, hogy kicsit próbáljam számszerűsíteni szubjektív tesztünket, ráeresztettem két tesztprogramot is a készülékre. Az első a SiSoftwer Sandra teljes riportja volt, amelynek eredménye itt tekinthető meg. A második ugyan nem a készülék fő felhasználói profilját teszteli, de én is kíváncsi voltam, hogy mit tud a 3Dmark alatt a kütyü. Nos az eredmény az alábbi screenshoton látható és egyértelműen a korábbi, videókártyával kapcsolatos felvetésemet igazolja
A készülékbe épített izmos akkumulátor erősen hullámzó teljesítményt produkált. Minden olyan funkció, amely igénybe veszi a merevlemezt, az nagyban csökkentette az üzemidőt. Folyamatos letöltés mellett körülbelül 1-1,5 órát bírt töltés nélkül az e2, de ilyenkor állandó jelleggel dolgozott a hűtőventillátor és a merevlemez is. Kevésbé terhelt állapotban (kikapcsolt WLAN és BT valamint alacsony fényerő) több mint két órát is böngészgettem a nélkül, hogy enni kért volna a kicsike.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!