Oppo Find N - megtalálták a legjobb méretet

A Foldoknál kisebb, mégis nagyon is használható az Oppo első összecsukható telefonja, ami a műfaj sok hibáját képes volt javítani és még az ára sem szállt el. Annyira.

Külső

A doboz csinos, fekete, nagy, 33 wattos töltőfej és Type-C kábel üldögél benne, no meg maga a termék, amelyet kinyitott állapotban fogunk először a kezünkbe venni. És a Find N rögtön meg fogja lepni azokat is, akik eddig Foldokat használtak: ez a készülék jóval kisebb kinyitva és összecsukva is, viszont minimum olyan jól használható, mint a Samsung masinái. Ennek pedig az az oka, hogy mások az arányok: összecsukva nem egy vékonyka, de vaskos távirányító, hanem egy tömzsi, zömök, de egy kézzel remekül átérhető és kezelhető valami, ami 18:9-es képarányú, 5,49 inches AMOLED kijelzőt kapott kívülre. Ez pedig azt jelenti, hogy hiába 6,2 inches a Fold 3 külső ablaka, a 25:9-es arány miatt az egy keskeny, de magas terület, ami széltében 54 mm-t tesz ki. Ezzel szemben a Find N 63 mm-es ablakszélessége igencsak érezhető eltérés, konkrétan azt jelenti, hogy jóval kevesebb félreütéssel fogjuk tudni kezelni összehajtott állapotban is a terméket.


[+]

Az egykezességet a 72 mm-es teljes szélesség is aláhúzza: ennél általában minden telefon méretesebb, kevés olyan modell van, ami be tud menni 70 mm alá (Zenfone 8). Értelemszerűen magasságban még markánsabb az eltérés, a Fold 3 kijelzője 14,8 centiméterre nyúlik, az Oppo csak 12,4 centiméterre magasodik fel, szóval gyönyörűen becsúszik a nadrágzsebbe, még ha az összehajtható kialakítás miatt a vaskossága feltűnő. Mindenképpen egy jóval kompaktabb forma, amit összecsukva egyszerűen kellemesebb használni, még ha a külső kijelző csak 60 Hz-es frissítésű is.

Find N balra, Z Fold 3 jobbra
Find N balra, Z Fold 3 jobbra [+]

Kinyitva is van eltérés, hiszen a Fold 3 nagyobb. 7,6 inches átlót ad a Samsung (1,25:1 képaránnyal), ez széltében 12 centit, magasságban 14,5 centit jelent. A Find N széltében megüti a Foldot (13,1 cm), de magasságban jócskán elmarad (12,7 cm), ez 1,07:1-es képarányt jelent, csak épp itt a szélesség több, mint a magasság (7,1 inchen), tehát hasonló lesz a két masina kinyitva, csak épp az Oppót el kell forgatni 90 fokkal, hogy egymásra rakva látszódják az eltérés, ami így már nem is olyan sok. Mindazonáltal itt is áll, hogy a Find N fogása nyitott állapotban is valamivel komfortosabb, magabiztosan tartható, és egyből rá lehetne vágni, hogy akkor ez jobb, csak éppen Foldról Oppóra váltva főleg netes tartalmak böngészésénél valahogy jobb, hogy a Fold magasabb, mint szélesebb, a Find N-nél állandóan forgattam a telefont, hogy a megszokott élményt kapjam meg. Ez talán csak adaptációs idő kérdése, no meg ha nem a Foldhoz mérem, hanem bármi máshoz, akkor itt is él, hogy minden (értsd: minden) jobb 7,1 inchen, mint egy akármilyen másik telefon kijelzőjén. A böngészés, a játék, a közösségi média, a fotózás, az editálás, a szövegbevitel, de még a videók nézése is, noha nyilván lesz alul-felül fekete sáv.

Find N balra, Z Fold 3 jobbra
Find N balra, Z Fold 3 jobbra [+]

A nagy durranás viszont abban áll, hogy az Oppo meg tudta oldani, hogy ne látszódják a hajtási gyűrődés kinyitás után. Állítólag rengeteget szórakoztak vele, de végül azt találták ki, hogy a zsanérnál a kijelző vízcseppszerűen kiszélesedik, így nagyobb lesz a hajtási ív, ennek eredménye pedig, hogy szerintük 80%-kal kevésbé látható a középső göröngy. És szerintem itt meg is állhatunk, nagyon oda kell ahhoz figyelni, hogy látható és tapintható legyen a hajtás helye, teljesen kikapcsolt kijelzőnél lehet valamit látni akkor, ha oldalról küldjük rá a fényt a panelre. Nekem ez így bőven megfelel, ha a Samsung képes lesz erre a következő Foldnál, akkor már megérte, hogy az Oppónak ők gyártották a hajlítható AMOLED panelt, amit nagyon vékony (0,3 mm) flexibilis üveg véd, egyébként pedig itt megvan a 120 Hz-es frissítés is. Nincs is rá panasz.


[+]

Ezzel a vízcsepp jellegű zsanérral az Oppo nem csak azt oldotta meg, hogy kvázi nincs hajtási gyűrődés, hanem azt is, hogy a telefon két fele tökéletesen passzol egymásra, párhuzamosak és nem lehet köztük átlátni, tehát a por is kevésbé jut be az összehajtott készülék két része között. Kedveltem azt is, hogy a külső kijelző jobb oldala enyhén legördül az oldalélre, sokkal kavicsszerűbb így a Find N, mint a nála jóval határozottabb vonalakkal dolgozó Fold 3. Erre a gömbölyítésre számos példát fogunk még találni, az összes sarok ilyen, a zsanérnál pedig homorítást húztak végig hosszában, ami tök menő. Alulra került két hangszóró (összecsukva egymás felett, szétnyitva a készülék két felére kerülnek), egy Type-C port és egy SIM-fiók, ami két nanoSIM-et fogad, de microSD-t nem. Oldalt vannak a hangerőt szabályozó gombok és a benyomható ujjlenyomat-olvasó, a Foldnál ezek ugyanazon a térfélen helyezkednek el, az Oppo viszont másképp döntött, aminek az eredménye, hogy összecsukva ezek egymás felé kerültek (de mivel a gombok kiállnak, a biometrikus szenzor pedig inkább egy mélyedés, ezért nem fogjuk összekeverni), ha kinyitjuk a holmit, akkor a hangerőbillentyűk átkerülnek a másik oldalra.


[+]

A hátlapon három kamerát látunk egy finoman megemelt kameraszigeten (ami miatt billeg az asztalra tett telefon), más látnivaló nincs. Akármennyire is nívósnak érződik a Find N anyaghasználata (a kamerasziget kerámiából készült) és formavilága, a lekerekített design és a fényesre polírozott plasztik azért tud csúszós lenni, szóval bármennyire is további vastagodást jelent, de érdemes beszerezni valami tokot. Az Oppo annak ellenére nem hagyta el a kameralyukat egyik kijelzőn sem, hogy biztos ők is tudtak volna a panel alá rejteni egy szenzort, no meg ez a telefon is képes arra, hogy ha kinyitott állapotban fotózunk, akkor a kereső képét ki lehessen tenni az ilyenkor hátsó kijelzőként funkcionáló előlapi panelre úgy, hogy a főkamerákat használjuk. Mindenesetre a Find N az első benyomások alapján egy nagyon átgondolt, jó méretű, jó minőségű és csinos eszköznek tűnt, a Fold 3 kőbaltának tűnt mellette, szóval AliceWake és Szentkuti kollega is elismerően hümmögött, de nem nekik kellett beleköltözniük egy hétre, hanem nekem, a további tapasztalatok pedig már inkább vegyesek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Oppo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés