OnePlus 5T - nagyképű trónbitorló

Betört a kávamentes trendek közé a OnePlus, és hatalmas kijelzőt, szuper teljesítményt, okosított Androidot, illetve remek arcalapú azonosítást ígér, változatlan áron.

Hirdetés

Külső, kijelző, csomagolás

Mennyi múlik egy olyan „apró” tulajdonságon, mint a mobilkijelző? Papíron az 1080 x 1920-ról 1080 x 2160 pixelesre nőtt Full Optic AMOLED panel nem tűnik akkora előrelépésnek, ahogy a váltás 5,5”-ről 6,01”-re sem, mégis ég és föld a különbség, amint a tűéles megjelenítő felvillan. A OnePlus 5T egy nagy kijelző némi peremmel, csak hogy a unibody alumíniumházban maradjon. Nincs felül kamerabetüremkedés, elhanyagolhatóan íveltek a sarkok, keskenyek az oldalélek és simán odafért előre az értesítő LED, a 16 megapixeles kamera, a fénymérő, a közelségérzékelő és a beszélgetési hangszóró. Oké, az ujjlenyomat-olvasó nem, ám hátul pont jó helyen van, kerámiaborításával pedig éppúgy ellenáll a karcoknak, mint a phablet éjfekete, 14 mikronos festése, a Gorilla Glass 5 védőüveg vagy a zafír lencsefedél. Az 5T szemre és tapintásra is ízig-vérig prémium készülék, ami elképesztően jól mutat (a vagányabb láva vörös viszont egyelőre csak Kínában érhető el), megszabadult minden zavaró éltől, 156,1 x 75 x 7,3 milliméterével, illetve 162 grammjával pedig alig hízott az elődmodellekhez képest.

A OnePlus 5T főszereplője az 1080 x 2160 pixeles Full Optic AMOLED panel
A OnePlus 5T főszereplője az 1080 x 2160 pixeles Full Optic AMOLED panel [+]

Kijelző-teszt
Mérés OnePlus 5T Sony Xperia XZ Premium Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 6,01 hüvelyk 5,5 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2160 2160 x 3840 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia Full Optic AMOLED Triluminos IPS-LCD Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 422 / 571 nit 545 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 2,1 nit 5,6 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,46 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány végtelen 1185:1 végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 7729 / 6384 K + kézi 8090 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Minden szempontból szuper az Optic AMOLED panel
Minden szempontból szuper az Optic AMOLED panel [+]

Pont ez a kávamentesítés lényege: ne legyen nagyobb a készülék, csak mert több a hasznos képernyőtartalom, akit pedig zavar a három virtuálissá vált, alsó kezelőgomb, azokat is elrejtheti. A Samsung panel máskülönben a megszokott színvonalat hozza: remekül láthatni mindent odakint a kontrasztrásegítésnek köszönhetően, bár extra fényerő nem jár (422 nit a teljes fehér képernyős fénysűrűség, 571 a pontszerű). Éjjel remekül elsötétül az egyébként is tökéletes feketéket kínáló OLED kijelző, ám aki még jobban pihentetné látószervét, kékfényszűrő és monokróm olvasási módot is aktiválhat, kényelmet szolgáló kontrasztcsökkentéssel. Még az is kijelölhető, hogy az éjjeli mód mikor kapcsoljon be, az olvasási nézet pedig melyik alkalmazásoknál – a Kindle-höz be is állítottam. Az OxygenOS kalibrációban is odateszi magát: alapból bár roppant élénkek és kissé kékesek a színek, ezen csúszkával lehet igazítani a melegebb tónusok felé. Az sRGB és a DCI-P3 sémák pedig szabvány szerinti, pontos kalibrációt biztosítanak. A betekintési szögek hibátlanok: minimális a fényerővesztés és a színváltozás, igazából csak a HDR támogatás hiányzik. Az alkalmazások rendben kitöltik a megnyúlt képarányt, fekete sávok nélkül – igaz, pont a gyári videolejátszó nem kínál 18:9-es igazítást.

A OnePlus 5T a csomagolásban fellelhető védőtokkal
A OnePlus 5T a csomagolásban fellelhető védőtokkal [+]

Újragondolták az ambient display, azaz a képernyő felvillanását értesítések befutásakor és felemeléskor: dizájnosabb lett a vörös színű órával, bár kevesebb kártya vagy ikon jelenik meg rajta. A zárképernyő persze dupla koppintással felébreszthető, plusz kikapcsolt képernyőre V-t, O-t, S-t, M-et vagy W-t rajzolva tetszőleges alkalmazás, művelet indítható (pl. zseblámpa), II-t és > <-t rajzolva a zenelejátszó kezelhető. Az alsó vissza, főoldal és alkalmazásváltó funkciók felcserélhetők, a sáv a megjelenített méretet lejjebb véve vékonyabbra vehető, és a kis pötty megérintésével állandóan el lehet elrejteni. Az már kevésbé érthető, hogy ennyi extra mellett miért maradt ki az egykezes elrendezés – a képernyő legteteje túl messze van, hogy fogásváltás nélkül elérje a hüvelykujj. Szerencsére az értesítési panel a hátlapi ujjlenyomat-olvasóval is legördíthető, a szenzor pedig félelmetesen gyorsan azonosít, és elég félig letakarni a magabiztos felismeréshez. Még exponálni is lehet vele, ami jól jön a szelfiknél.

Sok szenzor, hangszóró, LED és 16 megapixeles kamera, mégsem türemkedik be semmi a képernyőbe
Sok szenzor, hangszóró, LED és arcazonosításért felelős 16 megapixeles kamera – mégse türemkedik be semmi a képernyőbe [+]

Mégsem ez, hanem az arcalapú azonosítás az 5T sztárja, ami az előlapi kamerát és a közelségérzékelőt használja. A szakma és a OnePlus előre figyelmeztet: az ilyesfajta, kétdimenziós rendszer kevésbé biztonságos, mint az ujjlenyomat-olvasó, az íriszleolvasó, vagy Face ID-féle 3D-s, ezért nem vethető be mobilfizetéshez vagy alkalmazászároláshoz. Az arc pár másodperces regisztrációja után mindenesetre megpróbáltam a rendszert saját fényképeimmel, szemüvegben és anélkül, monitorral és mobilképernyővel, matt és fényes A4-es fotónyomtatvánnyal, illetve tucatnyi ismerős ábrázatával átverni – sikertelenül. Engem viszont szemüvegben és anélkül, sapkában, sálban és télikabátban is felismert, sőt: minimális lámpafénynél is, bár koromsötétben szükség van a képernyő legalább 33%-os fényerejére. Az azonosítás a leírás szerint 0,2 másodperc, érzésre pedig azonnali: gondolkodni sincs idő dupla kopp vagy a bekapcsoló lenyomása után, az ember máris a főoldalon van. Beállítható egyébként, hogy csak a zár oldjon fel, és a júzer a zárképernyőn maradjon, így el tudja olvasni a friss értesítéseket.


[+]

El kell ismerni: a rendszer gyorsasága és megbízhatósága sokkal jobb a vártnál, 20 centiméteres szemtávolságtól az 5T addig eltávolodhat, ameddig a kéz csak messze tudja tartani, a feloldás így is tízből nyolcszor sikeres. Ugyanakkor legfeljebb 10% döntés fér bele vízszintesen és függőlegesen, azaz szűkebb a felismerés tere a Face ID-hez képest, és a kamerába vagy a szemüvegre csillanó nap- és lámpafény is ki tud fogni rajta, a párnába nyomott, álmos reggeli arc úgyszintén. Viszont a telefon lehet fejjel lefele vagy oldalra forgatva, megfelelő fényviszonyok között akkor is felold, ez pedig a mindennapokban az esetek abszolút többségét jelenti. Biztonsági okból egyébként legalább az egyik szemnek nyitva kell lennie, így elkerülve, hogy illetéktelenek a vígan szundító tulaj felé fordítva hozzájussanak a személyes adataihoz. Oké, de ha ébren van, és a feloldáshoz az 5T-t úgyis felemeli, nem egyszerűbb azzal a lendülettel rátenni az ujját a leolvasóra? Magyarán szükséges-e egyáltalán a kevésbé biztonságos, arcalapú rendszer?

A dobozban átlátszó szilikontok van, de piros védőelem is vásárolható az 5T-hez
A dobozban átlátszó szilikontok van, de piros védőelem is vásárolható az 5T-hez [+]

A személyes válaszom egyértelmű igen: beüzemeléskor kipróbáltam, és annyira jól működött, hogy bekapcsolva hagytam, így kétféle biometrikus azonosítást használtam. Ha például az 5T az asztalon pihent, egyszerűbb volt csak rákattintani és fölé hajolni, máskor viszont az ujjlenyomat-olvasó volt praktikusabb. A lényeg: kényelem szerint lehet feloldást választani. Hátul a leolvasó felbukkanásán túl is történtek változások. Bár a duplakamera maradt, a telés lencsének oda: immáron a 16 és a 20 megapixeles IMX szenzor is f/1,7-es rekeszértékű optikával és 27,22 milliméteres fókusztávolsággal gyűjtögeti a fotonokat, a OnePlus szerint jobb esti eredményeket és portrékat szülve. Besegít a dupla LED villanó, mellette mikrofonfurattal. A matt fekete hátlap egységességén a némileg kitüremkedő, fémkerettel védett lencsén kívül csak a gyártói logó ejt csorbát. De igazából az sem, mert a OnePlus jel nagyon jól áll ennek az oldalnak, bár a roppant síkos kivitel kevésbé. Nyilván ront az esztétikán, ha a csomagolásban mellékelt, átlátszó szilikon tok rákerül, viszont javít a fogásbiztonságon. Hát még a smirgliszerű védőtok, bár ezért, a valódi fa és a vörös védőelemért már ki kell nyitni a pénztárcát. Mivel a mellékelt fólia alapból rajta pihent a phableten, a dobozból csak az 5V / 4A-es Dash gyorstöltőt, a tűzpiros USB-C Dash kábelt, a SIM-tűt és némi leírást sikerült előcsalogatni, 500 euróért egy OnePlus füles azért beleférhetett volna.

Roppant praktikus a OnePlus 5T háromállású értesítőkapcsolója
Roppant praktikus a OnePlus 5T háromállású értesítőkapcsolója [+]

Nem maradt le viszont a jó öreg jack port, én egyébként se szabadulnék tőle. A kimenet alul, a monó hangszóró, a Type-C port és a beszélgetési mikrofon mellett lelhető fel. Szintén örömteli a bal oldali némító kapcsoló, ami elképesztően praktikus. A minden értesítés, prioritás és teljes némítás állásokba tolható billenő egyetlen hátránya, hogy túl magasra került. Nem úgy a keskeny profilú hangerőszabályzó és a jobb oldali bekapcsoló: kézre esnek, az utóbbira duplán nyomva pedig azonnal indul a kamera. Az akkumulátor 3300 mAh-s maradt, meglátjuk, 6,01”-en mire lesz elég, a 64/128 GB-os tároló pedig továbbra se bővíthető, így jobb oldalról a két nanoSIM-et befogadó tálcát lehet csak előrántani. Kétségtelenül lenyűgöző látvány a OnePlus 5T, sokkal modernebb előlappal, a vezetékmentes töltés hiányáért pedig tartósabb fémburkolat kompenzál. Egy dolgot viszont mindenképpen felírnék a negatívumok listájára: egy mobilra nedves időben, esőben, a konyhában, a fürdőszobában, a vízparton, a csónakban és sok másik helyen is szükség lehet. Hivatalos IP minősítést az 5T azonban a por és a víz áldatlan hatásainak elkerülésére nem kapott, bár egyes források szerint a fröccsenő víz nem tesz benne kárt, ezt a termékoldal nem említi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • A OnePlus 5T a soros, hogy meggyötörjék

    Az elődmodellek jól bírták a strapát, Zack Nelson most a kevesebb kávával tetszelgő OnePlus 5T-t fekteti véső alá.

  • OnePlus 5 - mindenki nyugodjon le!

    A Never Settle szlogen Settle Down Please-re változott: az iPhone-t imitáló forma és a dupla hátlapi kamera a kevés változás közül kettő. Jó alapokra ugyanakkor most is erős várat sikerült építeni.

Hirdetés