Nokia XL Dual SIM - méretes tévedés

Hirdetés

Hardver, szoftver

Sajnos a kijelző után a hardverben is csalódni fogunk. A Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225) nem épp komoly valami a kétmagos, magonként 1 GHz-es Cortex-A5 processzorral. Mindehhez Adreno 203 grafikus gyorsító és 768 MB RAM tartozik, utóbbi még nagyjából elfogadható mennyiség. A benchmark eredményekből is látszik, hogy nem érdemes sokat várnunk tőle, ezt a szintet már egy alsó-közép kínai cucc is eléri.

És akkor jöjjön a hab a tortán, a szoftver. Ugyebár a Nokia XL androidos, legalábbis sokakban ez maradt meg. A valóság az, hogy ez egy erősen módosított és lecsupaszított rendszer, melyet Nokia X Platform-nak hívnak és az AOSP-re épül, ami az Android alapja is, viszont hiányoznak belőle API-k, szolgáltatások. Nem véletlen, hogy a gyártó se különösebben kommunikálja a Google rendszerét. Az elsőként bemutatott három készülék egyébként a 4.1.2 Jelly Bean alapjain nyugszik, a már bemutatott X2 a 4.3-ra épül. Az X Platform lényegét nem szeretném most kivesézni, azt már Bocha megtette az X tesztjében. Én inkább azt mondanám el, hogy miért éreztem alig fél óra után, hogy ez egy borzasztóan rossz okostelefonos rendszer.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nokia XL Dual SIM Gigabyte GSmart Rey R3 ZTE Blade L2 Xiaomi Redmi 1s
Quadrant Standard 2956 pont 3120 pont 5996 pont 10632 pont
Linpack for Android (single) 43,414MF. / 1,93 s 57,029 MF. / 1,47 s 89,184 MF. / 0,94 s 112,943 MF. / 0,74 s
Linpack for Android (multi) 70,631 MF. / 3,24 s 85,748 MF. / 3,24 s 236,891 MF. / 0,71 s 299,054 MF. / 0,56 s
Smartbench 2012 Prod. 1946 pont 2027 pont 4108 pont 6645 pont
Smartbench 2012 Games 1548 pont 1759 pont 3022 pont 3170 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 7742 pont 10644 pont 15988 pont 21260 pont

Nokia XL Nokia XL

Mert az, nem szépítem a dolgot, tényleg villámgyorsan az ember idegeire megy az egész. Adott egy módosított kezdőképernyő, ami Windows Phone-ra hajazva csempés megoldású, a háttérképet és a főmenüt is lelőtték ezzel a mozdulattal. Oké, ez még nem akkora para, még widgetek is odaszúrhatók, bár azok kinézete részben a kis felbontás miatt elég béna, ráadásul bután is néznek ki a csempék között. A fentről lehúzható állapotsávból kikapták az értesítési részt, illetve itt fix négy gyorskapcsoló van, meg a beállításokba tudunk ugrani, és ennyi. Az értesítéseknek csináltak egy külön képernyőt, amit Fastlane-nek neveztek el. Vajon milyen megfontolásból sikerült úgy megalkotni, hogy a beérkező értesítések azok megtekintése után nem tűnnek el? Igen, mindent nekünk kell manuálisan törölni, mert nap végére szép kis listánk lesz. Az Androidban ismert mozdulat nem működik, ha hosszan nyomjuk valamelyiket, akkor utána egyesével vagy egyszerre törölhetők.

Nokia XL Nokia XL

A másik, amitől falra tudtam mászni, az a némítás. Van ugyebár néma mód, de az első aktiválás után kiderült, hogy ez teljesen némítja a telefont. Az sem működik, hogy normál módban bekapcsolom a rezgést és akkor némításkor az megmarad. Nem marad meg. Végül véletlenül rájöttem, hogy ha néma módba teszem, majd utána megnyomom a hangerőt, akkor át lehet tenni rezgésbe is. A kikapcsoló menüben lévő váltás se működik, mivel nincs kikapcsoló menü. Így leírva lehet, jót nevet az ember, de amikor nem fogadott hívások, üzenetek, e-mailek sora várakozik, mert nem vettük észre, az nem olyan vicces.

Nokia XL Nokia XL

Az elmulasztott események lezárt képernyőn való megjelenítése is iszonyú gagyi. Ha bekapcsoljuk a részletes megtekintést, akkor megfelelő irányba suhintással (hopp, itt van a gesztusvezérlés) törölhetjük (a Fastlane-ről persze nem törlődik) vagy megtekinthetjük. Ha viszont ez nincs bekapcsolva, akkor otromba, szürke kockák jelzik, hogy valami van és ilyenkor semmit nem lehet velük kezdeni. Hiába bökdössük vagy bármi, fel kell oldani a képernyőt, átlépni a Fastlane-re és akkor ott látjuk, miről is van szó. Végül az igazi csúcs a Google szolgáltatások teljes hiánya. Nincs például dedikált Gmail fiók, ezzel lőttek a szinkronnak is. Play Áruház nyista, a Google kereső és a Maps azért feltehető, de bejelentkezni ezekbe se tudunk. Próbáltam a Google Play Services-t telepíteni, ami sikerült is, aztán kb. 5 másodpercenként feldobta, hogy leállt, tehát semmire nem mentem vele.

Nokia XL Nokia XL

Ezzel épp az Android lényegét sikerült kinyírni, így ezzel és a fentebb említett hibákkal óriásit zuhant a használhatóság. Ja, azt még nem mondtam, hogy multitasking igazából nincs, illetve a programok képesek futni a háttérben, de váltani közöttük csak úgy lehet, hogy a Vissza hosszú megnyomásával kilépünk a főképernyőre, majd megkeressük a másik programot és belépünk. Nem látjuk, mi fut éppen és mi nem, és mivel a felső állapotsávba semmilyen widget vagy program nem telepíthető (még egy vacak akkujelző sem), így egy utólagos task manager se sokat segít. Végül az se rossz, hogy a képernyőforgatás random hol működik, hol meg nem. Noha fagyás és újraindulás nem történt, azt hozzátenném, hogy az X-hez képest újabb, 1.1.2-es, legfrissebb szoftverről beszélünk. A rendszerre egyébként szinte bármilyen olyan androidos app felrakható, ami nem akar meghívni olyan API-kat, amelyek Google szolgáltatásokra hivatkoznak. A Nokia szerint ez csupán a Play Áruház 25%-át érinti, de ez az áruház nem érhető el, mindenféle alternatív megoldás után kell nézniük a tulajdonosoknak, mert a Nokia által nyújtott online bolt kínálata kicsit mág szűkös.

Nokia XL Nokia XL

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Frissül a Nokia X platform

    Az Android-alapú készülékek fejlesztésének háttérbe szorítása ellenére a Microsoft továbbra is gőzerővel dolgozik a már piacra dobott készülékek szolgáltatásainak finomításán.

  • A Microsoft is szelfimobillal rukkolhat elő

    A sokáig csak Superman kódnévre hallgató készülékről számos apró részlet kiszivárgott, így az előlapi és hátlapi kameraszenzorok felbontása.

  • Nokia Lumia 635 - negyedik fokozat

    Megérkezett hozzánk a Lumia 630 4G modemmel felvérezett ikertestvére. A Lumia 635 tesztjében elsősorban a szélessávú adatképességekre vagyunk kíváncsiak.

  • Gigabyte GSmart Mika M2 - szemből kemény

    Szokásosan kétkártyás, középkategóriás felszereltségű, HD kijelzős készüléket dobott össze a Gigabyte, amely egész kellemesen sikerült.

Előzmények

Hirdetés