Bevezető, 4G Magyarországon
Javában folyik a 4G hálózatkiépítés kis hazánkban. Jelenleg két nagy szolgáltató is kínál LTE adatsebességet, a Telekom Cat.3 típusút, amely 100 megabit/másodperces elméleti letöltési határral bír, a Telenor pedig Cat.4 típusút, amelynek 150 megabit/másodperces a felső határa. 2014 augusztusában a Telekom lefedettsége valamivel nagyobb, Budapest és az agglomeráció java részén elérhető a 4G, és a minap jelentették be, hogy a nagysebességű mobilinternet a Balatonon és környékén is biztosított, a Telenor 4G-je viszont gyorsabb. Jelenleg azt lehet leolvasni a két szolgáltató lefedettségéi térképéről, hogy a nagyobb városok és gócpontok környékén már egész jó a lefedettség, míg a kisebb települések és falvak nagy részén a 4G csak álom, de sokszor a 3G is.
A Telekom 4G lefedettsége 2014 nyarán
A 4G eléréshez olyan előfizetésre van szükség, amely az LTE-hálózatot használhatja, és persze olyan mobilkészülékre, amely rendelkezik 4G-s modemmel, amiért általában jelentős felárat kell fizetni a 3G-s variánshoz képest. Az olyan előfizetés típusokon most nem zongoráznánk végig, amelyek hang- és adatcsomagot is tartalmaznak, ehelyett az néznénk meg, hogy meglévő előfizetés mellé milyen áron lehet LTE hálózatot használó adatkapcsolathoz jutni. A Telekomnál, ha az előfizető alapcsomagja internetet már tartalmaz, 1 gigabájt 4G képes adatcsomag havi 1290, ha az előfizetés internetet nem tartalmaz, 2190 forintért vásárolható, ez 3 gigabájt esetében 2290 illetve 4490 forintot jelent, 5 gigabájt rendelésekor pedig 3090 illetve 6190 forintba kerül.
A Telenor 4G lefedettsége 2014 nyarán (4G: sötétkék szín)
A Telenornál 512 megabájtos csomagot hűségidő nélkül havi 1990 forintért, 1 éves szolgáltatáshűséggel 1490 forintért, 1 gigabájtosat 1990 illetve 2490 forintért, 2 gigabájtosat pedig 2490 illetve 2990 forintért lehet vásárolni, függetlenül attól, hogy az előfizető alapcsomagja rendelkezik-e mobil internettel. A fenti mennyiségek mire lehetnek elegek? Nos, 50 megabites sávszélesség mellett 1 gigabájt adatforgalmat akár három percen belül fel lehet élni, márpedig akinek kifejezetten igénye van a szélessávú internetre, az nyilván használni is akarja. Ennek tükrében az elérhető adatmennyiségek igencsak szűkösnek mondhatók, elég csak mindenkinek végiggondolnia, hogy körülbelül hány gigabájt lehet az otthoni, vonalas havi adatforgalma.
Hazánkban alsóhangon 50 ezer forint környékén kezdődnek az LTE-képes mobiltelefonok, figyelembe véve a szürkeimportos és kártyás konstrukciókat is. Egyes modelleknek létezik 3G-s és 4G-s változata is, és az is előfordul, hogy a 4G-s változat új típusjelzést kap, így van ez a Nokia néhány készülékével is. A Lumia 635 ugyanis a 630-cal az LTE-támogatást leszámítva megegyezik, azt a készüléket pedig Bocha kolléga már részletesen kielemezte, ahogyan a Windows Phone 8.1-es rendszerrel is foglalkoztunk egy külön teszt keretében, így ebben az elemzésben főleg az XXL GSM-től jött Lumia 4G-s képességeivel foglalkozunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!