Nokia Lumia 900 - más dimenziók

Bevezető

Akármilyen tesztelő is kapja meg az új Nokia csúcsmodellt, biztosan azzal kezdődik egy ilyen cikk, hogy a finn cég helyzete miképpen alakul. Egyszerűen nem telik el úgy nap, hogy a hazai vagy nemzetközi sajtó ne cikkezne arról, hogy baj van a Nokiánál. Egyesek szerint hatalmas baj, mások szerint "csak a szokásos", azaz csökkenek az értékesítési darabszámok, az árbevétel és hát hivatalosan is a második helyre szorult vissza a korábbi legnagyobb gyártó a cégek versenyében.

Nokia Lumia 900
[+]

Mi is sokat beszélünk egymás között arról, hogy mi lesz a Nokiával, de nem látjuk olyan sötéten a jövőt, mint egyes elemzések. Olvastam olyat, hogy ha egy éven belül nem történik radikális változás, akkor a finnek lehúzhatják a rolót, feldarabolják a céget, értékesítik a szabadalmakat és Nokia nélkül dübörög tovább a mobilos biznisz. Persze tény, hogy a Symbian helyére(?) hozott WP7 egyelőre nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, de a Nokia nem csak okostelefonok területén erősít, hanem keményen fókuszálnak a fejlődő piacokra, és hát például India igencsak nagy piac.

Nokia Lumia 900
[+]

Egy cég megítélését viszont nagyon nagy mértékben befolyásolja az, hogy milyen készülékeket tesz le a felső szegmensben. Ez az okostelefonos szegmens, ahol mostanság a gyártók nagyon keményen egymásra licitálgatnak hardver tekintetében, négymagos processzorok repkednek, HD felbontású kijelzők, durva kamerák, ilyen-olyan grafikus gyorsítók. És egyelőre ezek adnak respektet techie körökben, holott a felhasználói felület élménye, gördülékenysége és az addicionális szolgáltatások is legalább ilyen fontosak.

A baj csak az, hogy a Nokia-Microsoft házasságból eddig kipottyanó termékek pont egyik kritériumnak sem tudnak okvetlenül megfelelni. A hardver a tavalyi, a szoftveren pedig még sokat kell csiszolni ahhoz, hogy az mindenkinek bejöjjön, nem is beszélve az alkalmazásbolt kínálatáról. Most megint úgy fest, hogy az igazán nagy dobással meg kell várni a Windows Phone 8-at, ráadásul úgy, hogy a jelenlegi WP7-es modellek frissíthetősége csak ráncfelvarrásra korlátozódik.

Külső

A kékes árnyalatú doboz fiókosan nyílik. Az üreg tetején lakik maga a Lumia 900, alatta a tartozékok kaptak helyet. Fekete füles, fehér USB kábel, mi ez itt? Valami Michael Jackson tribute? Igazából mindegy, mert a készülék konkrétan világoskék, legalábbis a mi példányunk ebben a rikító árnyalatban pompázott. 160 grammnyi élénk szín elsőre kissé ijesztő, de természetesen létezik fekete verzió a feltűnést nem kedvelő potenciális vásárlóknak.

Nokia Lumia 900
[+]

A Lumia 900 állati nagy, rég nem volt a Nokiának ekkora tepsije. Pont annyival nagyobb a Lumia 800-nál, ami nekem személy szerint már sok, ugyanakkor manapság a kilapított, óriáskijelzős telefonok a menők, legalábbis sok kutatás szerint az emberek pörögnek a minél nagyobb képernyőre. Örök kérdés ez, hogy van-e értelme ennek, de a 4,3 inch még nem is számít soknak. Ám valahogy a formaterv, vagy talán a vaskosság miatt a Lumia 900 nagyobbnak tűnik, mint a szinte ugyanekkora Xperia S, de ha egymás mellé tesszük a két modellt, akkor látszik, hogy a Nokia üdvöskéje nem lóg ki a sorból.

Nokia Lumia 900
[+]

A burkolat maradt anyagában festett polikarbonát, amely ráadásul unibody, azaz megbonthatatlan. A formaterv is olyan, mintha a Lumia 800 szteroidokat szedett volna több hónapig és csak gyorséttermi kaján éldegélt volna. Mivel sokszor tapogatok Lumia 800-at, ezért a 900-at megpillantani kissé furcsa volt, kézben tartani pláne. Bár tesztkészülékünk nagyban hajaz a kistestvérre, több fontos külső eltérést is észre lehet venni. Egyrészt a kijelző 480x800 pixeles, technológiáját tekintve CelarBlack AMOLED, amely ellentétben a kistestvérrel nem pentile matrixos, azaz a pixelfetisiszták örülhetnek, bár más gyártók ezen a méreten 1280x720 képpontra is képesek. Érdekesség, hogy egymás mellé téve a a Lumia 800 és 900 kijelzőjét, az előbbi tűnik jobbnak, a fehérek világosabbak, az egész megjelenítő kontrasztosabb benyomást kelt.

Nokia Lumia 900
[+]

A készülék tetején most már csak a microSIM fiókja árválkodik, ezt a dobozban található tűvel tudjuk kinyitni, a microUSB csatlakozó fedetlenül tátong mellette. A bal felső csücsökben van a 3,5 mm-es jack dugasz, míg a telefon alján van a hangszóró, ami érdekes megoldás, de egyáltalán nem botorság, az asztalra tett Lumia 900 ugyanúgy szól, mint amikor a kezünkben van, ritkán fogja le a telefon alját az ember még véletlenül is. Fektetett helyzetben ez már gyakrabban esélyes. A masina bal oldala teljesen sima, a jobb oldalra kerültek a hangerőt szabályozó billentyűk, a kamera exponálógombja és a kijelzőzár kezelőszerve.

Nokia Lumia 900
[+]

A hátlap sima, a felső harmad közepére került a kamerát keretező díszcsík, ebben van a gyártó felirat is. A Carl Zeiss optika mellett vaku is látható. Fontos apróság, hogy a Lumia 900 már előlapi kamerát is kapott, amely a kijelző felett helyezkedik el, ezzel lehetővé válik az arcunkat is közvetítő videobeszélgetés. Az összeszerelési minőségről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, a finnek ezzel a polikarbonát házzal nagyon masszív telefont alkottak, a 160 grammos tömeg pedig állandóan érezteti jelenlétét, ezzel a készülékkel az ember nem kapdos a zsebéhez, hogy megvan-e még.

Hardver, rendszer

A Lumia 900 burkolata alatt más SoC van, mint a Lumia 800-ban, de teljesítményben marginális a különbség. Ennek az az oka, hogy míg a kisebb modellben egy Qualcomm MSM8255T dorombol 1,4 GHz-en, addig mostani tesztalanyunkban szintén Qualcomm CPU-t találunk, de ennek APQ8055 a neve. A két SoC ugyanúgy 45 nm-es csíkszélességű, 1,4 GHz-en keyegő, ARMv7-es utasításkészletű cucc, de az APQ8055 512 KB L2 cache-sel rendelkezik, ami a számítási műveletek sebességét valamelyest befolyásolja, viszont nincs integrált rádiós interfész benne, amit a Qualcomm egy külön chippel old meg.

Ez pedig az MDM9200, amit hozzácsapnak a CPU-hoz, s ami egyébként LTE hálózatokon is működik. Ez eddig szépen hangzik, ám az Európába érkező Lumia 900-akban ezt a modult nem tudjuk teljes mértékben kihasználni, mert az amerikai LTE frekvenciákat támogatja csupán, ezért az öreg kontinensen marad a HSPA+, ami egyébként az elméleti maximális 42 Mbps letöltési tempójával papíron nem rossz, ám ezt a sebességet nem fogjuk tudni elérni az itthoni hálózatokon, sokkal esélyesebb ilyen nagyságrendű tempót LTE hálón látni, mint ahogyan ez egyébként a hazai T-Mobile rendszerén így is van, sőt, mértünk mi már 60 Mbps körüli értéket is.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A rendszer természetesen Windows, ebből is a korábban Tango néven ismert, de mostanság Mango Refresh néven illetett verzió, amely először a ZTE Tania és a Nokia Lumia 610-es modelleken volt rajta. Nem kell vérforraló újdonságokra gondolni, de fontos apróságokról van szó, amelyek hiányoztak eddig a rendszerből. Ilyen az SMS értesítés, a hívásátirányítás és a hívásvárakoztatás menüből történő elérhetősége, az internet-megosztás (tethering), és az MMS szolgáltatás is fejlődött.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A Windows Phone 7.5 kezd összeállni, mint a majonéz, de pár összetevő még hiányzik. A csengőhangok kezelése béna, nincs külön hangerőállítás a multimédiás funkciókra, a hívásokra és az üzenetekre, a kamera funkcionalitásán is lehetne még javítani, de azért mára már ez a rendszer is túllépet gyermekbetegségein és egy átlagos felhasználó számára kifejezetten ajánlható, főleg a könnyű kezelhetőség és a folyamatosság miatt. Ugyanakkor a testreszabhatóság tekintetében a Microsoft megkötései eléggé korlátozzák a gyártói alkotói szabadságot, ezért a WP7-es telefonok menüi csont ugyanúgy néznek ki minden modellen.

Természetesen a sebességgel nincsen gond, bár a processzor egymagos, a grafikus gyorsító "csak" egy Adreno 205, de a rendszer optimalizáltsága miatt ebből semmit sem érezni, a Windows Phone készülékek között ilyen szempontból nincs nagy eltérés. Persze pont az androidos csúcsgépeknél jóval gyengébb vas miatt nincs például fullHD videofelvétel, s nagy eséllyel ez nem is fog változni addig, amíg ki nem jön az Apollo kódnevű verzió, amire azonban nem lehet majd frissíteni.

Szoftverezettség

A telefonkönyv és az üzenetkezelés tekintetében nem lehet sok újdonságról beszámolni, ezekről bőven írtunk a rendszert bemutató cikkünkben. A névjegyzék mindenféle forrásokból tud kontaktokat importálni (most már SIM-ről is), a keresés jól működik, a közösségi funkciók előtérben vannak. Az üzenetírás kapcsán a legfontosabb megemlítendő dolog - bár szerintem minden cikkben előkerül - hogy a virtuális gombsor a legjobbak közé tartozik, ekkora kijelzőn pláne nehéz félreütni még álló helyzetben is. A naptár is képes webes forrásokból táplálkozni. a vekker több időpontot is tud tárolni, viszont alapesetben nincs semmi egyéb olyan funkció, amit más készülékeknél megszokhattunk. Ha stopperre, világórára, időzítőre vágyunk, akkor a Marketplace-ről kell azokat összevadászni, hozzáteszem, hogy kifejezetten jóféle alkalmazásokat találhatunk ebben a témában.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A WP7-es készülékek nagy előnye az Office integráció, illetve az Xbox Live játéktér. Ez utóbbi egyébként nem annyira nagy durranás, egyszerűen csak ugyanaz a profilunk van a konzolon, mint a telefonon, s persze az achievmentek mindkét platform segítségével szépen gyűlnek. Eddig egyetlen olyan WP7-es telefon sem érkezett a piacra, amelynek bővíthető lenne a belső tárhelye, ez most is így van, 16 gigabájtnyi háttértárral dolgozhatunk. A RAM mérete csupán 512 MB, de ez ennél a platformnál normális, nem is kell több. Ennél több tárhelyet csak felhő szolgáltatással, SkyDrive segítségével nyerhetünk, ez most 7 gigabájtnyi, pedig korábban 25 gigányi adat tárolására elegendő területet kínált a Microsoft.

Miután a WP7-es eszközök menüje és funkcionalitása sok szempontból azonos, ezért a Nokiának rengeteg olyan saját fejlesztésű plusz funkciót kell beletolnia a készülékbe, ami miatt a vásárló azt tudja mondani, hogy igen, nekem a sok hasonló cucc közül pont a finn modellre van szükségem. A gyártó ezt egyébként igen komolyan is veszi, és számos olyan alkalmazást biztosít, ami más készülékekben nincs, vagy csak fizetős módon érhető el. A legfontosabb ilyen szoftver a Nokia Autóval, amely ingyenes, naprakész, NavteQ térképekre épülő, turn-by-turn navigáció. Kifejezetten jól működik (bár a magyar fordítás néhol idétlen), ingyen frissíthető a netről, gyorsan talál a telefon pozíciót és stabilan tartja is azt.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

A másik ilyen szoftver a térkép, ebből rögtön kétféle is van a telefonon. A Microsoft által adott alkalmazás a Bing Maps-re épül, a nokiás verzió sokkal részletesebb, érdemes ezt használni, egyébként is most frissült, most már mi is tölthetünk fel a POI-k mellé képeket. A finnek névjegyáttöltő programja egyszer mindenképp hasznos, amit viszont budapesti vásárlók jó eséllyel napi szinten fognak nyitogatni, az a Nokia Közlekedés, ami BKV-s útvonaltervező. Az App Highlights egy saját szűrő, amely a Marketplace kínálatából válogatja össze a Nokia szerint hasznos darabokat. Említést érdemel még az előre telepített Tango, amely videohívásokra ad lehetőséget. A Nokia - annak ellenére, hogy a WP8 nem kerülhet majd rá a Lumia modellekre - számos új szoftvert és frissítést készül a következő hetekben kiadni, ezekről itt lehet olvasni.

Multimédia

A kamera felbontása nem változott, legalábbis a hátlapon található optika továbbra is nyolc megapixeles, videót pedig 720p-ben rögzít, erre itt egy példa. A WP7 platform előírásainak megfelelően van autofókusz és dedikált kameragomb, a fotózás gyors, ugyanakkor éles szeműeknek fel fog tűnni, hogy a keresőn látott kép és az elkészült fotó között van némi eltérés, leginkább azért, mert a képfeldolgozó algoritmus rögtön csavargat egyet a kontraszton, hogy jobbak legyenek az alkotások.

Az opciók között találunk környezeti profilokat, expozíció korrekciót, ISO, kontraszt és színtelítettség kapcsán történő beállítást, babrálható a fókuszmód, a vaku működési elve, a mérési mód, állíthatunk felbontást, illetve van néhány effekt. A fotók visszanézegetése abszolút röccenésmentesen történik, érződik, hogy van elég kakaó a burkolat alatt ahhoz, hogy ne zavarja meg a nyolc megapixeles képek megjelenítését a gyors nagyítás-kicsinyítés.

Ugyanakkor a képek minőségébe bele lehet több ponton is kötni, de csak akkor, ha nagyon kritikusak vagyunk. A dinamikatartomány mobilos körökben jónak számít, a vonalélesség általában rendben van, de sötétebb környezetben erősen zajosodik az eredmény és a zajszűrő algoritmus hajlamos elmosni a részleteket, főleg homogén színű, de mintázattal rendelkező felületek esetén. A fókuszálás és az exponálás gyors, a makrót külön kell kapcsolnunk.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

Zeneileg csak félig-meddig lehetünk elégedettek. A lejátszó(k)ban nincs equalizer, ugyanakkor szépen mutatják az albumborítókat és könnyen kereshetünk a zenéink között. A szoftverek futnak a háttérben, a vezérlőgombok kikerülnek a kezdőképernyő tetejére, ha lehúzzuk az állapotsávot. A Nokia hamarosan frissíti saját lejátszóját, ez talán több szempontból is jobb lesz, mint a jelenlegi. Van FM-rádió, RDS-sel, kihangosítani úgy tudjuk, ha hosszan nyomjuk a kijelzőt (ennek mi az értelme?).

Nokia Lumia 900
[+]

A zenét viszont lehet egyszerűbben is, ám az alsó hangszóró elég vérszegény. A mellékelt füles egész korrekt, mondjuk egy Monster termékről van szó, úgyhogy ez nem is csoda, de itt a felhasználóra van bízva, hogy mit választ esetleg helyette. Sajnos a videolejátszás is kihívásokkal küzd, a fullHD MPEG-4 csak hang formájában tért vissza a kijelzőn, egy kisebb felbontású anyaggal nem volt gondja a masinának.

Adatátvitel

Nincs LTE támogatás, erről más esett szó. Ennek hiányban HSPA+ akad, ami elméletileg 42 Mbps letöltési sebességre képes. Ezt nyilván nem fogjuk elérni, de ha a hálózattal nincs komoly gond, akkor böngészés során nem fogunk hiányt szenvedni. Az Explorer korrektül működik, gyors, szépen tördel, csak éppen a platform nem támogatja a flash tartalmak megjelenítését. Van viszont internetmegosztás, és hamarosan jön a Nokia szoftvere a DLNA funkciók kedvéért is.

Nokia Lumia 900 Nokia Lumia 900

WLAN természetesen van, korrektül látta a közeli hálózatokat, akad Bluetooth és természetesen USB csatlakoztatási lehetőség is. A megbonthatatlan telefon burkolata alatt durvított akkumulátor dolgozik, az 1830 mAh-es teljesítmény impozáns. Bár olvastam kritikus felhasználói tapasztalatokat, nálam a Lumia 900 jól vizsgázott és átlagos igénybevétel mellett másfél-két napig nem kért enni.

Nokia Lumia 900
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 900
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Nokia jelenlegi csúcsmodellje nem rossz gép, de úgy el van árazva, mintha aranyból lenne, 130 ezer forintot kér érte feltöltőkártyával a T-Mobile. Ha legalább működne az itthoni LTE hálózaton, akkor azt mondanám, hogy oké, első fecske, kuriózum, de hát nem működik. Most, hogy a Microsoft bejelentette, hogy a WP8-at egyetlen WP7-es telefonra sem lehet majd felrakni, valószínűleg elég sokan úgy döntenek, hogy akkor minek adjanak ki csilliárd pénzt egy olyan rendszerű eszközért, amire a frissítések csak jelzésértékűek lesznek. Nem is véletlen, hogy a Nokia azonnal a Microsoft eseménye után beígért egy sereg extrát a cucchoz, de ez biztosan kevés lesz. A Lumia 800-nál annyival nem jobb, mint amennyivel drágább, sőt, annak kompaktabb mérete még akár vonzóbb is lehet, nekem egyedül az előlapi kamera hiányzik a kisebb testvérből. A Windows Phone 7 rendszer pedig másfél évvel a bemutatása után is több sebből vérzik, ezek egyénfüggő módon értékelhetőek apróságnak, vagy kardinális hibának, de úgy fest, hogy a Microsoftnál is fogták, hogy a júzerek miért pampognak, nem véletlen, hogy microSD bővíthetőség a későbbiek során lesz. Megítélésünk szerint a Lumia 900-at gyakorlatilag az európai forgalmazás megkezdésével egyidőben tartott Microsoft bejelentés konkrétan kinyírta, egyébként sem lenne best buy, de így, hogy a vásárlók pontosan tudják, hogy jön a sokkal többet tudó WP8, ami a drága árcédula ellenére sem kerül majd rá erre a masinára… hát nincs sok esélye a piacon. Ha valaki jó áron tud hozzájutni, akkor boldog lesz vele, de a Lumia 800 sokkal ésszerűbb választás, ezért erre a tepsire most nem tudunk plecsnit adni.

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 900
Nokia Lumia 900 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 127,8 x 68,5 x 11,5 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fekete, türkizkék, magenta, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív AMOLED érintőkijelző, Gorilla Glass üveggel
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 1,4 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 205
RAM / ROM 512 MB RAM / 16 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelv nincs)
Szoftverek
Platform Windows Phone 7.5 Mango
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek Törődünk, App Highlights, Nokia Térképek, Nokia Vezess, Nokia Zene, Nokia Közlekedés
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, Carl Zeiss optikával
Másodlagos kamera 1 megapixel
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1830 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 300 óra (2G) / 300 óra (3G)
Beszélgetési idő 7 óra (2G) / 7 óra (3G)
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, polikarbonát borítás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés