Nokia 8000 4G - KaiOS-ba fullad

Elsőre megnyerő a Nokia légies mobilja – aztán kézbe veszi az ember.

Bevezető

Nem igaz az állítás, miszerint nincs értelme 2021-ben a hagyományos mobiloknak: 10 ezer forint környékén hozzá lehet jutni a Nokia méltán népszerű 100-as sorozatához, és aki mondjuk telefonálás és zenehallgatás mellett azért némi alapadatot elérne, esetleg még a strapaburkolat is fontos, annak 25-35 ezer forint környékén ott van például CAT B40 4G. Ez utóbbi persze nem csak tudásában vagy árban több a filléres butákhoz képest, méretében is, ellenben a letisztult külsejű Nokia 8000 4G jóval észrevétlenebbül kíván a zsebbe csúszni, és olyan előnyöket ígér, mint a YouTube-ozás, a facebookozás, a térképes navi vagy a viberezés olcsón – hol mehet a dolog félre?


[+]

A naiv kijelentésre a HMD-kori Nokia 2720 Flip, az 5310, a 8110 4G és a 3310 olyan negatív válasz, amit többnapos tesz során nekünk kellett kiszenvednünk, bár például a 800 Tough pofás, szívós és kellemesen nyomogatható darab lett, ahogy a 200-as vonalon is vannak hasznos holmik. A hagyományos mobilok világát egykor domináló Nokiának az új érában tehát kettős arca van, és a tényleg valid alapfunkciós mobilok mellett erőlteti az okosodást is, a 8000 4G 33 ezer forintos ára pedig jelzi: nem riad vissza a névre szemtelen árstratégiát építeni. És kövezzen meg bárki: a rendereken, fényes feketében a 8000 4G tök jól néz ki, 132,2 x 56,5 x 12,34 milliméteren élőben is légies darab, a lepattintható hátlap alatt cserélhető az 1500 mAh-s telep, megvan a jack kimenet, a két nanoSIM foglalat és a külön microSD kártyahely, tehát az alapok pozitívak.


[+]

A jó tulajdonságoknak azonban vége: mindenféle kártyacseréhez el kell távolítani a telepet, a HMD Global által propagált környezettudatosság zászlaja alatt ennyiért pedig illene végre engedni a microUSB töltőportot. A telefon első érintésekor aztán kiderül: filléres plasztik házba bújt, és hiába tűnik legalább a 2,8”-es és 240 x 320 pixeles színes kijelző védőeleme üvegnek, az is karcolódó műanyagból van. Amúgy a kijelzőméret és felbontás a butafonok közt jófajta, ám egy olcsó IPS HD panel mellett elbújhat szégyenében, márpedig a fentieken várja el a márka az embertől a böngészést és videónézést. A fényerő odakint alacsony (és kézzel kell állítani), ahogy a betekintési szögek is rosszak, így máris azon morfondírozik az ember: megéri-e a hagyományos telefon, ha van ennyiért okosabb alternatíva érintőkijelzővel, persze extra méretekkel.


[+]

Mert ugyebár a Nokia 8000-et négyirányú joystickkal és billentyűkkel lehet csak kezelni, és egyikért sem kapnak a tervezők díjat, legfeljebb citrom ízesítésűt. Középen az OK gomb érintésre izeg-mozog foglalatában, a lapos profilú számlapnak pedig gyakorlatilag az előlapot fedő plasztikból vágtak soronként utat, így a billentyűknek alig van függőleges mozgásuk. A recsegős, kellemetlen nyomásérzésű gombokból ráadásul több is behorpad kissé, amikor az egyikre nyomok, a festés az első pillanattól kezdve gyűjti az ujjlenyomatot, és a résekbe gyorsan betelepedik a kosz és a por. Egy szóval nem jó használni a telefont, és még kevésbé kellemes hosszú jelszót vagy levélszöveget bepötyögni.


[+]

Ha úgy fogom a Nokia 8000-et, hogy a hüvelykujjammal kényelmesen elérjem a számlapot, akkor a bekapcsoló legfelül túl messze van (de a képernyő a jobb alsó gombbal is felvillantható), hangerőszabályzó pedig külön nincsen, bár legalább erre a joystick bevethető. Annyi előnyt azért elmondanék, hogy a vázat oldalirányból szorongatva nincs recsegés, ám ez a Nokia már akkor sem az a Nokia, amibe vagy két évtizede beleszerettünk, és ezt aláhúzza furcsa csomagolása. Az adapterrel egybekötött kábel és a leírások elegáns fehér kartondobozban kötöttek ki – hogy aztán celluxszal ráragasszák rá (!) a telefont átlátszó, ócska plasztikketrecben – hogy néz ez már ki, és miért kell mindjárt kétféle pakkot az újrahasznosítóban elhelyezni?

Hardver, szoftver, multimédia

Emlékeznek olvasóink a 28 nm-es, 32 bites Snapdragon 210-re és négy 1,1 GHz-es Cortex-A7 magjára plusz Adreno 304 grafikus gyorsítójára? Nyolcadik évét kezdi meg hamarosan a Qualcomm ősrégi chipje, persze egy hagyományos mobil nem kíván okostelefonos erőgépet. Csakhogy akad nyolcmagos okosellenfél majdnem ennyiért, és míg a KaiOS felületen a navigáció egész fürge, az alkalmazások megnyitása itt összehasonlíthatatlanul lassabb. Öt-hét másodperc alatt indul egy az első boot után, és nem nagyon marad belőle több az 512 MB RAM gyorsítótárjában. Ráadásul pár nap használat után ehhez képest is belassul valamiért a rendszer.

Még rosszabb a böngészési „élmény”: fél perc egy honlap betöltése, és a PC-n/érintőképernyőn is idegesítő GDPR/egyéb felugró ablakokat sokszor egyszerűen nem lehet bezárni, mert nem rajzolja ki a kis x ikont a rendszer (mondjuk oldalunkon). Máskor pedig a csigától kell elnézést kérni, ha ahhoz hasonlítjuk a joystickkal való görgetést lefele, mert percekben(!) mérhető egy honlap aljának elérése (Index.hu), használhatatlanná téve a dolgot. Legalább a 4 GB-os tároló bővíthető, hogy a Kai Áruházból szépszámú appot telepíthessünk.

Mindazonáltal a telefonfunkciókhoz könnyű hozzáférni és rendben van a beszélgetési hangminőség, csak abban nem vagyok biztos, hogy komolyabb zajszűrés segíti az egyke mikrofont alul. SMS-t vagy ne adj Isten emailt bepötyögni keserves dolog a lapos, apró számbillentyűkkel, úgyhogy csetelni sem ezzel a telefonnal érdemes, bár amúgy lehet (Facebook, Whatsapp, Viber), csak a kapcsolódó hang- és videóhívás kimaradt. Mondjuk nincs is előlapi kamera, ami még megbocsátható lenne social media szemszögből, ha a hátlapi felnőne az elvárásokhoz.

[+]

Nem teszi: már nappal gyatrák a 2 megapixeles, fixfókuszos felvételek értelmezhető dinamika vagy vonalélesség nélkül, és hiába fordítom el a telefont, akkor is álló, el nem forgatott felvételek születnek. Ugyanez a helyzet a 360 x 640 pixeles videofelvételek esetében – siralmas. Meglepetés: este se javul a helyzet, hiába van LED villanó. A lejátszás megint csak szinthátrány egy olcsóbb okostelóhoz képest: a monó hangszóró nagyon gyér minőségben szól, de legalább a bejövő hívást meghallani. Jobb inkább fülest a jack kimenetre kötni, belépőszintű hangot kapva, ami pont jó MP3 zenehallgatáshoz vagy rádiózáshoz, mert FM típusú vevőegység akad. YouTube-ozni viszont tényleg nem ezzel a cuccal érdemes, túl gyenge a „minőség” szó használatához a kijelző. De azért a videók elindulnak, ez is valami.

Visszatérve egy csöppet a szoftverre: megvan a modernizált Snake és másik pár játék, illetve a Böngésző, a Google Kereső és idegennyelven a hangalapú asszisztens, szóval tény, hogy a KaiOS próbál okosnak látszani – csak nem sikerül neki. Akinek ugyanis fontos a kapu a világhálóra, illetve a minimálisan használható kamera, mindenképp belépő okostelefon után kutasson, akinek meg egy igazán jól nyomogatható buta kell, talál olcsóbbat és jobbat.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A nálunk járt Nokia 8000 4G két nanoSIM-et fogadott be, a hazai LTE sávok támogatásával. Valóban kapóra jön a net elérés egy ilyen apró cucc esetében, a beszélgetési hangminőség pedig legalábbis hangszóróoldalról előnyös, de a túloldalon is csak akkor kérdeztek vissza, amikor kifejezetten zajos környezetben voltam. Szintén jól jön az egycsatornás WiFi modem (802.11b/g/n) és a HotSpot funkció a mobilnet megosztására, a vezetékmentes fülesekhez és tartozékokhoz pedig a Bluetooth 4.0.


[+]

Nokia 8000 4G
Pro
Apró, légies ház, jófajta váz
4G, WiFi HotSpot, jack kimenet
Korrekt beszélgetési minőség, jó üzemidő
Kontra
Gyenge előlapi kivitel, rossz gépelési élmény
Lassú működés, korlátozott okosfunkciók
Használhatatlan kamera
Belépő okostelefonos ár
Pontozás
Kialakítás, védelem 5 pont
Kijelző 4 pont
Sebesség 5 pont
Szoftverfelület 6 pont
Fotózás, videózás 2 pont
Hangminőség 6 pont
Adatkommunikáció 6 pont
Üzemidő 9 pont
Ár/érték arány 4 pont
Indulóár (HUF) 32 990

Az A-GPS-szel és a GPS, illetve GLONASS műholdak használatával némi türelem és malmozás után megvan a pozíció, amit a Google Térkép meghálál, nem mintha élmény lenne a butafonos navigáció. Nem kell viszont az 1500 mAh-s telepadattól megijedni: a Nokia 8000 4G-t úgyis ritkábban nyomogatja az ember, mint egy okostelót, és így jó pár napig meglehet töltő nélkül, mivel a készenléti fogyasztás kellemesen alacsony.

Míg a Nokia filléres 100-as és 200-as szériája szép csendben és meggyőző számokkal fogy, addig a 8000 4G igyekszik a HMD-nél a hagyományos telefonokban rejlő, sokrétűbb potenciált hangsúlyozni, ám éppúgy félremegy a dolog, mint a 8110 újrája esetében. Az elsőre megnyerő telefon kézbe véve és megnyomogatva igénytelen gombokkal borzolja a kedélyeket, melyekkel rossz gépelni – és akkor az egészre ráaggattak egy 33 rugós árcédulát, ami az okostelefonok belépőszintje, sokkal jobb kijelzővel, szoftverrel és kamerával. Jó példa erre a bátran leporolható Redmi 9A, ha valakinek tényleg ekkora kerete van, pár ezressel drágábban pedig a Realme C11 és nem sokkal felette a C21 villog. De nem kell feltétlen ilyen összevetésben gondolkodni: bármikor aláírom egy jófajta számlappal szerelt, esetleg strapabíró hagyományos teló használatát az ársávban, mert praktikus arra, amiért megveszik, és persze ott vannak a jobb gépelési élményt nyújtó, abszolút buta darabok olcsóbban, amelyek nem akarnak többnek látszani saját maguknál. A KaiOS-nek viszont a félig okos használat nem válik előnyére, lásd a lehetetlen böngészést, úgyhogy a HMD-nél maradnak a tényleg olcsó és megbízható hagyományosak, míg a drágább 8000 4G újfent a felesleges készülékek sorát gyarapítja.

Bone123

Specifikáció

Nokia 8000 4G
Nokia 8000 4G Külső
Méretek 132,2 x 56,5 x 12,34 milliméter
Tömeg 110,2 gramm
Színvariációk fekete, fehér, fakóarany, kék
Kijelző képátlója 2,8 hüvelyk
Képaránya 4:3
Felbontása 240 x 320
Típusa, frekvenciája LCD, 60 Hz
Értesítő LED nincs
Készülékvédelem nincs megadva
Biometrikus védelem nincs
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 210
Grafikus chip Adreno 304
RAM, tárhely mérete 512 MB, 4 GB
Memória bővítése microSD (max 32 GB)
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G
Frekvenciasávok GSM 2,3,5,8
3G 1,2,5,8
4G 1,3,5,7,8,20,28,38,40
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
eSIM támogatás nincs
Bluetooth 4.0
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB
Navigáció nincs
NFC nincs
Infra nincs
Szoftver
Rendszer, felület KaiOS
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 2 megapixel, fixfókusz
Előlapi kamerarendszer nincs
Videófelvétel 640 x 480 pixel
Jack kimenet van
FM-rádió van
Üzemidő
Akkumulátor 1500 mAh lítium-ion
Vezetékes töltés 2,75 W
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
elemlámpa, játékok
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés