Hirdetés

Nokia 6500 Slide - bizonyíték, nem ígéret

A 6500 Classic testvérének hiába ugyanaz a családneve, többet tud. Öcsikét mindenképpen alázza, ami már önmagában sem rossz teljesítmény.

Bevezető

Igen, jogos a kritika: a Nokia 6500 Classic tesztjével kicsit csúsztunk, most a 6500 Slide cikkel korrigáljuk ezt. A két készülék egyébként is egyszerre került bejelentésre, közös a weboldaluk is, tényleg olyanok, mint két testvér. A filozófia is azonos: nem oprációs rendszeres, de felsőkategóriás tudású telefonokról van szó, a gyártó szerint kiemelkedő minőségű anyaghasználattal.

A Slide azonban funkcionalitását tekintve többet tud. Mondjuk a hazai Nokia oldal tele van marhaságokkal, élből QCIF videórögzítést írnak a telefonhoz, miközben VGA felbontásban képes erre, és ez például egy fontos különbség a két telefon között. Továbbá a Classic szálcsiszolt alumínium háza helyett is rozsdamentes acélt használnak a finnek, amitől jó 30 grammal nehezebb is jelen tesztünk alanya.

Lehetne még sorolni a különbségeket (lesz még róluk szó bőven), úgyhogy a testvérpárt a modellszámozáson kívül alapvetően az köti össze, hogy igen jó anyagminőséggel rendelkeznek, mindkettő a Series40 platform legutolsó változatát használja, és bármelyiket is választjuk az jól fog mutatni az öltöny mellett. Szolid elegancia, nemes anyagok, minőségérzet.

Az XXL GSM-től kapott készülék dobozában a szokásos tartozékok mellett találtunk egy microSD kártyát, amely 256 megabájtos, de a telefon 4 gigás lapkát is könnyedén fogadhat. A másik fontos tartozék egy TV-out kábel. A többi apróság csak normális igényeket fedi le: töltő, USB kábel, CD, illetve egy teljesen átlagos headset lapul még a dobozban.

Külső

Pofás kis cucc ez a 6500 Slide. Semmi extra formai tündökléssel nem próbálkoztak a formaterv megalkotása során a Nokiánál, egyszerűen vették a hagyományos formákat, nem akartak vékonyítani, súlyt csökkenteni, emberi, korrekt méretek jellemzik a tesztkészüléket. Tipikusan az, hogy ránézel, és tudod, hogy Nokia. Mondjuk ló nagy betűkkel oda is írták a kijelző alá, eltéveszthetetlen.

De az anyaghasználat kapcsán igazat szólt a szájuk. Tényleg rozsdamentes acél a burkolat, szinte teljesen, csak a készülék alja és teteje kapott fekete műanyag borítást, de még ebbe sem lehet belekötni. Annyira más egy ilyen telefont kézbevenni, mint egy 1650-et (muhaha), hogy azt el sem lehet mondani.

Ha gyorsan körbeszaladunk a telefonon, akkor semmi meglepőt nem találunk. Az előlapot uraló kijelző alatt helyezkednek el a navigációs billentyűk. Ezek közül is kimelném a jókora navigációs gombot, amelynek akkora a közepén az OK rész, hogy egy yeti is könnyedén megnyomhatná. A képernyő feletti csíkban ül a hangszóró, illetve a másodlagos kamera és a fényérzékelő, amely a környezet világosságának figyelembe vételével csavargatja a kijelző fényerejét, illetve kapcsolja be a gombok megvilágítását.

Hirdetés

A telefon tetején microUSB csatlakozó található (igen, ez az új trend), illetve egy 2,5 mm-es jack dugasz. Mellettük egy gombocska kért helyet, ezt megnyomva lehet levakarni a hátlapot, ami kicsit nehézkes, mert körömmel alá kell nyúlni. Ha ez megvan, akkor tudjuk cserélni a microSD kártyát. A 6500 Slide alja és oldalai szinte teljesen simák, csak a jobb oldalon található hangerőszabályozó gomb, illetve legalul a kamera gyorsbillentyűje zavar be a képbe. A hátlapon védtelenül kukucskál a 3,2 megapixeles Carl-Zeiss optika egy segédfény társaságában. A hangszóró rácsozása kicsit retro, de pont ettől jó.

A szétcsúsztatás művelete fantasztikusan minőségi. A Samsung G600-nál is áradoztam erről, de ez a modell egy jottányit sem marad el tőle. Kis apróság, de a képernyő keretének alsó felén egy gumicsík szolgál arra, hogy a fémen felfele megcsúszó ujjunk még a kijelző előtt megtapadjon, s így a fedlap fecsúszhasson. Nagyon kellemes megoldás, jobb, mint az eddig alkalmazott dudorodó peremek sokasága. A számbillentyűk semmiféle extra esztétikai értéket nem tesznek hozzá a telefon általános formai remekléséhez, szokványos, kissé ívelt, katonásan sorakozó gombokról van szó.

Kijelző, alapfunkciók

A 240x320 pixeles TFT képernyő az újabb Nokiákhoz hasonlóan 16,8 millió szín megjelenítésére képes. Ennél jobbat ezen a szintén nem nagyon lehet elképzelni, ha eltekintünk az iPhone klasszisokkal jobb kijelzőjétől, de az teljesen más pálya. A slide csúsztatásakor a képernyőn penge kis animációt láthatunk, ehhez pedig apró hangeffekt is társulhat, de ez az egész ki is kapcsolható.

A menü a szokásos, legalábbis nekünk, tesztelőknek az. A Series40 platform hosszú évek óta szolgálja ki a Nokia középkategóriás modelljeinek felhasználóit, folyamatosan csiszolódott, és fejlődik napjainkban is. Az aktív desktop hasznosságát nem lehet eléggé méltatni, az összes gomb paraméterezhető, a színvilág pedig témák segítségével állítható. Gyárilag 7 ilyet találtunk, de ez tetszés szerint bővíthető. Most már az elmulasztott üzenetek és hívások jelzése is olyanná vált, hogy egyből látszik is a főképernyőn, hogy kiről maradtunk le, a zöld gombbal elérhető híváslista pedig ömlesztve tartalmazza a fogadott, elutasított és nem fogadott hívásainkat. Apróságok ezek ugyan, de kellemesebbé teszik a használatot.

A telefonkönyv 2000 férőhelyes, már amennyiben a százalékos kijelzés megbízhatónak mutatkozik. A betűméret, a listázási paraméterek, a nevek tárolási helye mind-mind változtatható, a keresés gyors. Egy névhez egy sereg bónusz adat csatolható, semmi sem hiányzik.

Az üzenetkezelésben sem sok kivetnivaló van. A számgombok nagyon jók, a szövegbevitel egyszerű, pláne a három lépésben álítható betűméret használatával, így szemüveges üzletembereknek sem fog gondot okozni az SMS írás-olvasás. A beépített email kliens a szokásos Java alapú szoftver, amely megpróbál segíteni a postafiók beállításaiban. Bár logikus, mégis fura, hogy már ehhez is netkapcsolatot akar, előbb azt kell elintézni, csak után lehet konfigurálni a POP3/SMTP szervereket. Az üzenetek közé furakodott be az 5310-ben már látott Yahoo! Go, amely egy komplex kis webes szolgáltatáscsomag levelezéshez, információk összegyűjtéséhez, esetleg blogoláshoz, bár kevéssé vagyok arról meggyőződve, hogy ezt okvetlenül mobilról kell intézni.

Iroda és játék

Lehet, hogy bennem van a hiba, de azt vártam, hogy valami dokumentumszerkesztőt azért bepakol a Nokia a telefonba, de nem. Maradtak a megszokott funkciók, azaz egy remek naptár, havi és heti nézettel, többféle eseménnyel, risztással. Itt van az egyetlen (de ismétlődő) időpontot kezelő ébresztőóra, a hagyományos stopper és időzítő, illetve az igen pöpec számológép, amely trigonometrikus műveleteket is elvégez helyettünk.

Az alkalmazásopk között bukkanhatunk rá a mértékegység-átváltóra (amely még cipőméretet is számol), vagy a világórára. Itt található az Opera Mini is, és már itt érdemes megjegyezni, hogy bár a gyári böngésző sem rossz, de össze sem hasonlítható ezzel az alkalmazással. A Search névre keresztelt szoftver a Yahoo! segítségével próbálja felkutatni a hőn áhított információt a netről. A tesztkészülékben ugyan nem volt benne, de lesz még Sensor is, bár még sosem hallottam senkiről, aki látott volna olyat, akinek az ismerősének a barátjának a kollegája használta volna.

A játékok közé öt alkalmazás került, egyik sem demo. A Backgammon II. talán nem szorul különösebb ismeretetésre, bár az mindenképpen megemlítendő, hogy támogatja a multiplayer játékot is. A Golf Tour grafikája igen csecse, a Rally 3D-ről ez már nem mondható el, bár mindig is nagy élmény volt számomra piros Zsigulival száguldozni földutakon. A HighRoller Casino különböző kártyajátékok kollekciójával próbálja lekötni a júzert, míg a Snake harmadik része a klasszikus Nokia game felturbózott átirata.

Multimédia

A zenei részeket könnyen elintézhetjük. A 6500 Slide ugyanazt a médialejátszót használja, amit mondjuk az 5310, vagy a testvérmodell, kellemesen kezelhető, háttérben futó, jól paraméterezhető szoftverről van szó, amely ID3 tagek alapján rendezi a számokat, bár a jelek szerint még életében nem hallot az m3u formátumról. Az eqaluizer általunk is piszkálható, ha a gyári hangzásképek nem lennének elég jók, van széles sztereó, de nem tudni, hogy ezt ki veszi komolyan, illetve ez a lejátszó alkalmas videók visszanézésére is, teljes képernyős, fektetett üzemmódban is akár.

A telefonhoz mellékelt füles egyszerű tucattermék, semmi extrával nem bír, szét sem szedhető, ezért ha saját headset használata a cél, akkor be kell szerezni egy 2,5-3,5 jack átalakítót. A beépített FM-rádió RDS képes, ha lenne idehaza Visual Radio szolgáltatás, akkor bizonyára az is működne, de nincs.

A 6500 Slide nem csak abban különbözik a kistesótól, hogy ebben van rádió, hanem a kamerában is. A hátlapon ugyanis 3,2 megapixeles, autofókusz funkcióval rendelkező Carl-Zeiss optika kapott helyet, amelyhez az eddigi hasonló próbálkozások miatt nem fűztünk sok reményt. Fotózás közben a telefon vízszintesen tartandó (de kérhető portré mód), van néhány beállításunk, de alapvetően inkább automatikus minden. Az autofókusz, a makró és a villanófény is magától kapcsolgat be, ha a szoftver ennek szükségét érzi.

A képek mentése viszonylag gyors, méretük széles skálán mozog, 1 megabájtos fájl is keletkezett, de van, amelyik csak 300KB nagyságú. A minőségük is változó, de ha a fényviszonyok jók, akkor nem kell szégyenkezni a Nokiának, amit az ablakból fotóztam, az egész baba, persze azért van itt is némi erőltetett zajszűrés, de közel sem olyan vészes, mint korábban. Sötétben nem tud fókuszálni, ez egyértelmű, a makró sem erőssége, de átlagos körülmények között megbízható eredmény születik.

Utaltam rá a cikk elején, hogy a hazai Nokia oldal elfelejti megemlíteni azt az apróságot, hogy a 6500 Slide akár VGA felbontású videót is képes rögzíteni, igaz, csak 15 fps sebességgel, de ez akkor is jobb, mint a legtöbb konkurens telefonnál, egyelőre csak a Samsung G600 tudott felnőni erre a szintre.

Adatkommunikáció, akkumulátor

GPRS, EDGE és UMTS hálózatokon tud adatot cserélni a telefon a nagyvilággal, a HSDPA kimaradt a repertoárból. Üzleties mívolta ellenére a másodlagos kamera azért belefért a költségvetésbe, így a videohívásokkal sincs gond. A böngésző nem rossz, de az Opera Mini mindenképp javasolt, ha már sajátos önkritikát gyakorolva a Nokia fel is telepíti a készülékre, akkor használjuk inkább ezt.

Lokális szinten a sztereó, 2.0-s Bluetooth, és a nem sztereó (hülyén is mutatna), de szintén 2.0-s USB kapcsolat áll rendelkezésre, amely a trendeknek megfelelően a memóriakártya tartalmát teszi tallózhatóvá. A további szinkronizációs feladatokhoz fel kell pakolni a gépre a Nokia CD-n ülő szoftvert. A TV-out rendben működött nálam, a teljes menü, mindenestül rákerül a képernyőre, igaz, állított formában, ezért az alja és a teteje kicsit lecsúszik. Jó poén volt így golfozni egyet, és végignézni a fotókat.

A hátlap alatti akkumulátorra nincs panaszom, mára már hozzászoktunk, hogy az 5-6 napos készenlét csak gyártói kamu, 2-3 napig bírja ki a 6500 Slide, függően attól, hogy mekkora nyúzást kap. Miután ezen a készüléken már microUSB van, ezért PC-ről is tud felvenni áramot.

Összegzés. Szerintem ez jó kütyü. Egy átlagos business Nokia, felspécizve egy átlagosnál jobb kamerával, illetve remek anyaghasználattal. Mindez kapott egy pofás formatervet, úgyhogy biztos a sikere. Részünkről ajánlott, bár az árát még nehéz belőni, hiszen még csak most jelent meg, magasan kezd, mint ahogyan a Nokiák általában. Pár hónap múlva már biztos jó vétel lesz.

Nokia 6500 Slide

Bog
A Nokia 6500 Slide-ot az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Nokia 6500 Slide
Technológia GSM 850/900/1800/1900 MHz + UMTS
Méret 96,5 x 46,5 x 16,4 mm
Tömeg 123 gramm
Kijelzõ 2,2 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles TFT
Telefonkönyv 2000
SMS/MMS memória 20MB
Egyéb memória microSD (max 4GB)
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/van/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth nincs/2.0 (A2DP)
Prediktív T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van - RDS
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion (BP-5M)
Készenléti idõ 320 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezõgép 3,2 megapixeles Carl-Zeiss, autofókusz, VGA videó, vaku
POP3 e-mail van, hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 5
Csengõhangok 64 csatornás MIDI, MP3, WMA
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van, háttérben is
Egyebek Opera Mini

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények