Bevezető
Sok hozzáértőtől és a telekommunikációs szakma prominenseitől hallottam már, hogy a mobilokat újra előrelendítő dolog a navigáció (lesz). A színes kijelző, a kamera, a zenelejátszás már megtette a maga útját, az új hype a navi lesz, és erre nem csak az mutat, hogy itt a 6110, aztán jól megindokoljuk, hogy miért van itt, hanem a Sony Ericsson is bejelentette a maga navis kütyüjét, a Samsungra sem kell talán sokat várni, hiszen PNA-val már jelentkeztek, ráadásul a Windows Mobile alapú eszközökben már régóta gyakran kihasznált opció ez a lehetőség, nem is beszélve a Blackberry eszközök legújabb generációjáról.
Alapvetően érthető, bár természetesen akadnak olyanok is, mint én. Nekem a navi igenis legyen csak navi, jó nagy kijelzőt akarok, speciálisan erre tervezett hardvert, és okos, részletes térképekkel felszerelt szoftvert. A "mindent egybe" irányzat azonban azt mondja, hogy ha már a telefont úgyis mindenhová magunkkal visszük, akkor adja magát, hogy a tájékozódást is segítse.
A telefonos navigáció előnye, hogy az eszköz - ha kell - online le tudja rántani a frissítéseket és az útvonallal kapcsolatos információkat az internetről. Hátránya egyértelműen a méret, illetve a nem specifikusan kizárólag erre a funkcióra tervezett hardver. Az N95 után a 6110 Navigator próbálja közelebb hozni a felhasználókhoz a navigáció élményét, hiszen elsőre ez mindig egy élmény.
Az XXL GSM-től mi a fehér színű verziót kaptuk, de létezik sötétebb árnyalatban is a telefon, az szerintem jobban néz ki, de ez ízlés dolga. Formatervezési szempontból nem egy kimagasló alkotás a 6110, de legalább nem aggatták rá a Classic jelzőt, az eredeti, már-már legendás 6110-től a Navigator szócskával különítették el az újdonságot.
Külső
Méretét tekintve a készülék a 6280-as Nokia szintjén van, szoftveresen pedig Symbian 9.2, Feature Pack 1. A szétcsúsztatható forma tégla alakkal párosul, a fedlapot határozott és jó minőségű mechanika rántja a végpontok felé. Nem is küszködtek peremmel a tervezők, úgyis a kijelző közepén fogjuk megragadni az eszközt, ha szét óhajtjuk nyitni. Az anyagminőség viszont nem a legjobb, a műanyag ház olyan, amilyen, de a mi 6110-ünk igencsak hajlamos volt a recsegésre-ropogásra, még meg sem kellett nagyon nyomorgatni. Az N95 óta tudjuk, hogy a Nokia elég széles spektrumon szór a minőséget illetően, talán nem mindegyik 6110 ilyen, de erre még azt sem lehet ráfogni, hogy Ázsiából jött, mert német forgalmazású tesztkészüléket kaptunk.
Az előlapi gombsor egyértelmű. Két funkciógomb, híváskezelő billentyűk, öt állású navigációs kezelőszerv van a felső gombegyüttesben, alattuk pedig balról jobbra a menü, a navi és a törlés billentyűje helyezkedik el. Eleinte az ember néha megnyomja a lefele mutató irány helyett a GPS gyorsgombját, de ha ezen túl tudunk lendülni, akkor kezesbáránnyá válik a telefon.
A készülék oldalán egy szürke sáv fut körbe, ez rejt rengeteg ajtócskát és gombot. Balról szemlélve az eszközt a szabványos USB csatlakozó ajtaja van legfelül, alatta a felolvasó gyorsbillentyűje kért helyet, legalul pedig a microSD nyílása látható. Ide gyárilag egy fél gigás kártya került, fér rá térkép bőven. Jobb oldalon a kamera gombja, és a hangerőszabályozó található, érdekes módon a készülék tetejére került a töltő és a headset csatlakozója.
Ha feltoljuk a fedlapot, akkor láthatóvá válik a numerikus billentyűzet, kicsit nagyobb méretű gombokat vártam, de ezekkel sincs gond. Az érdekesség a hátlapon van, egyrészt egy igen jó minőségű retesz védi a kamerát és a vakut, kinyitott állapotban pedig egy bazinagy GPS felirat teszi egyértelművé, hogy mit is jelent a 6110 típusjelzés mellett a Navigator utótag.
Hirdetés
Kijelző, alapfunkciók
A 240x320 pixeles, 16,8 millió színárnyalatot megjeleníteni képes TFT képernyő fizikai mérete 33x44 mm, ezen kell tehát majd normálisan látszódnia a térképnek. A menürendszert különösebben nem kell bemutatni azok számára, akik már láttak Symbian készüléket, de erről a modellről is azt érdemes tudni, hogy már a megújult operációs rendszer dolgozik benne, a Feature Pack 1-gyel felspécizett Symbian 9.2.
Ez egyrészt több testreszabhatóságot biztosít (megjelentek a patkó alakú és a V elrendezésű menüformációk is a listás és az ikonos verziók mellett), másrészt funkcionlitásában változott némiképp (normális ébresztőóra, diktafon és új zenelejátszó), erről írtunk már a 6290 kapcsán. A témák között most navigációra utaló választék van, az alap Nokia séma mellett még három választási lehetőség szerepel a telefonban gyárilag. A vas gyors, hasonlóan az újabban megjelent Symbian készülékekhez.
A telefonkönyv nem változott, a belső memória terhére növelhető. Egy névhez gyakorlatilag tetszőleges számú további információ rendelhető, automatikusan képződik hangazonosító, a listázás pedig vezetéknév, vagy keresztnév alapján történhet. A SIM kártyáról át szükséges másolni a bejegyzéseket a telefonba.
Az üzenetkezelés is a szokásosan magas színvonalon valósul meg, van T9, 300KB az MMS mérethatára, nincs korlát az e-mailek kezelésénél. Minden üzenettípus a belső memóriában kap helyet, amely 35 megabájtos. Ebből nagyjából 30 megabájt szabad vásárláskor, a többit a gyári témák, hangok és játékok foglalják el.
Iroda, játék
A dokumentumaink kezeléséhez a QuickOffice programcsalád használható, ez Word, Excel és PowerPoint állományok megnyitására képes. A gyárilag telepített program a 3-as verzió, annak is a szerkeszthetőség nélküli fajtája, tehát csak nézegetésre jó, de akinek fontos, az vagy letölti ehhez a bővített szoftvert, vagy frissít 4-es verzióra. Ez utóbbi 23 eurót kóstál, mi nem próbáltuk ki, de egy sima internetkapcsolat segítségével a fizetés is megoldható a telefonon keresztül.
A PDF fájlok megnyitásához az Adobe programja érhető el, amely kifogástalanul teszi a dolgát. A szervezőfunkciók között ott ücsörög a korrekt, havi és heti nézettel is rendelkező naptár, nem nagyon tudnék belekötni, ráadásul szinkronizálható az Outlook-kal is. Az ébresztőóra már több időpont tárolására is képes, az ismétlődés szintén állítható, és egy Nokiánál természetes, hogy a telefon kikapcsolt állapotában is aktív.
A diktafon 1 órás hangfelvételek készítésére használható. A számológép csak alapfunkciós, bár pont az operációs rendszer az, amely lehetővé teszi egyéb kalkulátor alkalmazások letöltését, csak kicsit keresni kell a neten. A mértékegység-átváltó használata senkinek nem fog nehézséget okozni. A játékoknál két ismerős található, a Marble nevű golyólövöldöző szoftver elég eseménydús, jól leköti az embert, elsőre a 24 pályának a felét bírtam megcsinálni, ez fél órácskámba telt. A Snakes nevű játék a kígyó három dimenziós variánsa, én speciel utálom, de kétségkívül jól néz ki.
Multimédia
A fényképezőgép kialakításából kiindulva akár még valami jó is kisülhetett volna képalkotás terén. A hátlapon levő retesz elhúzása egyből indítja a kamerát, maga a lencsét védő elem nagyon jó minőségű, hiszen fémből van, nem fog magától kinyílni, remek megoldás. Aztán jönnek azok a jelek, amelyek egyértelművé teszik, hogy a 6110-esnek nem a fotózás az erőssége.
A beállítások elég szűkösek, a kereső viszont teljes képernyős, és elfogatva kell tartani a készüléket. Autofókusz nincs, a vaku harmatgyenge. Az elkészült képeknek már a mérete sem hatalmas, ami azt vetíti előre, hogy jelentős tömörítést kapnak, és ez a fotókon látszik is, a részletgazdagság az a jelző, amelyet a legkevésbé lehet használni az alkotásokat elemezve. Kicsit sötétek is a képek, egyszóval nem ez a telefon fő profilja, pedig a videorögzítés QVGA felbontásban történik.
A zenei oldal sokkal jobbnak tűnik. A 6110-es hátulján két hangszóró is található, amely a Nokia szerint már elég ahhoz, hogy sztereónak gondolja a készüléket, így a csengőhangok beállításainál megint ott vannak a 3D hangok, amelyek furcsán érdekesen torzítják az effekteket, érdemes velük szórakozni, már csak a poén kedvéért is.
A zenelejátszó a már ismert, megújított verzió, könnyen használható, ID3 tagek alapján csoportosítja a muzsikákat, fut a háttérben, és igen jól szól kihangosított állapotban, megközelíti a 6290 szintjét. A dobozba csomagolt füles viszont lehűti a kedélyeket, 2,5 mm-es jack csatlakozója van, nem szédszedhető, és hangminőségileg sem fogja porba alázni a Walkman telefonok hasonló tartozékát. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy ha valaki beszerez egy átalakítót, és egy normális headsetet csatlakoztat, akkor a 6110 is tökéletesen megfelel egy átlagos ember zenei igényeinek. Pláne, hogy van rádió is, RDS ugyan nincs, de attól még korrektül működik.
Navigáció elméletben
Elérkeztünk a 6110 lényegi részéhez, a navigációhoz. A Nokia ezt a feladatot a Route66 szoftverrel képzelte el megoldani, amely a Navteq térképeire építve próbálja segíteni a tájékozódást. A mi verziónk ugyebár Németországból érkezett, ezért nem voltam túl boldog, hogy csak a német térkép van rajta. De a lelkiismeretes tesztelőt az ilyen apróságok nem tántoríthatják el, és mivel egy budapesti térkép csak 10 euróba fájt, ezt olcsóbb beruházásnak ítéltem meg, mint a dajcsokhoz való kikocsikázást, elhatároztam, hogy megveszem.
A Route66 szoftver készséggel lerántotta a 2 megás fájlocskát, majd felajánlotta a fizetési módokat, amelyek között VISA és Maestro kártyák is szerepeltek. Nekem van mindkettő, de egyikkel sem sikerült. Sebaj - gondoltam - lássuk a dobozba csomagolt szoftvert. Ez egy DVD, a teljes világ rajta van, onnan is áttettem a hőn óhajtott térképet, de ott sem sikerült a fizetés. Aztán csodák csodája, a hugi kártyája megoldotta a problémát, így megúsztam az egészet 2500 forintból. Viszont amin megütköztem, hogy az összes hazai városka térképét 10 euróért kínálgatja a szoftver, és ezek között olyanok vannak, mint Érd, vagy Törökbálint. Normál használatra nyilván inkább érdemes a teljes magyar térképet megrendelni, ez 50 eurót kóstál, de közel sem 100%-os még.
Ezek után már csak a hangot kellett lerántani a netről, van magyar férfi és női navigátor is, ezek letöltése ingyenes. Nincs más hátra, lássuk, hogy mit tud a híres 6110 Navigátor. A bejelentkezés látványos, Google Earth jelleggel egy közeledve forgó földgömbre kerül a legutóbbi ismert pozíciónk, ezt váltja majd fel az aktuális, ha a műholdakat megtalálja a kütyü. Márpedig megtalálja, elég gyorsan, 2-3 perc alatt már tájékoztat a jelenlegi pozíciónkról.
Után érdemes a finomhangolással foglalkozni egy kicsit. A térkép dőlésszögét tekintve nekem megfelelt a 30 fok, de ezt lehet változtatni, akárcsak a színsémát. Álló nézetben fogunk navigálni, így a képernyő aljára kerülnek a fontos kiírások, ezeket akár menet közben dedikált számgombok használatával is kapcsolgathatjuk ki-be. A tervezési algoritmus leggyorsabb és legrövidebb lehet (oh, a jó öreg gazdaságos, az iGO-ból...), illetve gyalogos. Kapcsolgathatjuk a háttérvilágítást, az éjszakai színsémát, 10 lépésben állítható a hangerő, nincs ezzel sok gond, persze nyilván kevesebb lehetőséget ad a szoftver, mint az előbb megidézett iGO.
Navigáció gyakorlatban
Nincs autós tartó az alapcsomagban. Hát, ezt kár volt kispórolni, a Navigator így csak félkarú óriás, akárcsak a sofőr, aki vezetés közben próbálja az anyósülésről előkotorni a készüléket, hogy akkor most mi legyen. Nem okozott gondot viszont a stabilitás, a műholdat egyszer meglelte a telefon, onnantól fixen látta, a sebesség szintén nem problémás, pontosan mutatja a térképen a pozíciót a szoftver.
A térképpel nem is ez a baj. A POI adatbázis is igen bőséges, nekem a gondot a megjelenítés puritánsága okozta. Az utcaneveket nem mindig van kedve kiírni, de ezt fogjuk a felbontásra (bár egy régi Mio és 320x240-ben dolgozik). Inkább az a baj, hogy az utakon kívül sok egyéb információt nem mutat a kép, nekem például hiányzott a parkok, erdők, zöldfelületek kijelzése. Egy étterembe akartam navigálni az Üllői úton, de a házszámot nem tudtam, viszont azt igen, hogy egy kisebb park szélén van, de a térképen ezt képtelen voltam betájolni.
Az útvonaltervezéshez meg kell adni a célt - ez evidens. Ezt okosan oldotta meg a Route66, mert freetext mezőt adhatunk be, aztán a szoftver felkínálja az elképzelhető találatokat. Házszám szintű a navigáció, elvileg, a budapesti térkép pedig 2006 negyedik negyedévéből való, de ehhez képest elég gyökér, legalábbis olyan szempontból, hogy hol merre szabad fordulni. Dél-Budán konkrétan megőrült, a Budafoki út északi végén szinte minden utcán be akart fordítani balra, miközben én láttam a fejemmel, hogy egy ordas nagy kanyarodni tilos tábla található az oszlop tetején, és ezek nem a metróépítés kapcsán kerültek oda, hanem tudomásom szerint évek óta így van.
A hangos navigációtól viszont eleinte röhögőgörcsöt, később sikítófrászt kaptam, pedig objektíven nézve nem vészes. A csávó halálosan lelkesen magyaráz, simán elképzelem, hogy ül mellettem a kocsiban, kilóg az ablakon, integet, mosolyog és tolja az információt, mert a hangja és a hangsúlyozása is olyan, pedig nem is tegez. A hugi szerint pátosszal javasol útvonalat. (Ha valaki ismeri a Galaxis Útikalauzt, na, akkor Eddie, a számítógép kábé ilyen.) Vannak hibái szegénynek. Bármilyen gyorsan is közeledem egy fordulóhoz, csak 300 méterrel előtte tudatja, hogy kanyarodni kéne. A "második utcán" kifejezést szerencsére ismeri, de a körforgalomnál csak akkor szól, ha már szinte benne pörgök. Az enyhe kanyarral is tisztában van, ha a manőver sikeresen megtörénik, akkor azt azzal nyugtázza, hogy "kövesd az utat". Ezt mondja újratervezéskor is, ami pillanatok alatt megtörénik. Ha bemegyek egy zsákutcába, akkor végtelen ciklusba kerül, és megállás nélkül szajkózza, hogy"fordulj vissza, ahol lehet", ha pedig hosszú ideig nem várható elágazás, akkor jön a "kövesd az utat a további utasításokig" szöveg. Nyílegyens úton néha közli, hogy "tarts jobbra", amely furcsa volt a József Attila lakótelep szélén, mert jobbra csak a susnyás volt.
Az ugráló képet köszönjük a budapesti utak minőségének, illetve a Nokia skótságának, mert nem adtak hozzá autós tartót. Szegény hugi küzdött a kamerával.
Egyszóval az a helyzet, hogy alapvetően nem rossz, előbb-utóbb odatalál az ember a célhoz, csak közben esetleg áthág néhány szabályt. De az irány jó (fűhű, ez micsoda metaforikus mondat), ha kicsit csiszolnak rajta, és a hazai térkép felnő az iGO szintjére, akkor korrektül használható funkció is válhat belőle, én a magam részéről egyelőre maradnék a hazai fejlesztésű iGO mellett.
Adatátvitel, akkumulátor
Adatkommunikációs szempontból az élmezőnyben helyezkedik el a 6110. Helyi kapcsolathoz sztereó, 2.0-s Bluetooth, illetve ugyanilyen verziószámú USB áll rendelkezésre. Sajnos ez utóbbi esetben töltést ez a Nokia sem vesz fel a gépből, de állítólag ez már nem lesz sokáig így, a 8600 és a 6500 már tudni fogja ezt a funkciót is, amit 2-3 éves Motorola telefonok simán biztosítanak.
A nagyvilággal való kapcsolat HSDPA hálózatokon is történhet, tényleg villámgyors, és tényleg hasznos, főleg, amikor az ember térképet tölt le, de böngészéshez is kitűnő. Természetesen ebben a Nokiában is Minimap technológiával dolgozó browser található, amely továbbra is a mobilos böngészők egyik etalonjának számít, én nagyon szeretem.
Ezek után pedig lássuk a készülék leggyengébb pontát, az akkumulátort. Egy nap, és akkor még finom voltam. A navigáció úgy szipkázza le a telepet 2 óra alatt, hogy öröm nézni, de ha nem használjuk ezt a funkciót, akkor sem húzza tovább 16-18 óránál egy töltéssel, ami szerintem egyszerűen megengedhetetlen. Reggel lehúztam a töltőről, este 9 körül már enni kért. A két időpont között nagyjából 40 percnyi beszélgetést folytattam a készüléken.
Ez rontja el a 6110 megítélését. Legalább egy autós töltőt csomagolhattak volna mellé, ha már a tartó kimaradt egy navigációs eszközből. Mert különben rendben van a készülék, tudja mindazt, amit a 6290, a navi funkció is kezd kialakulni, de az egynapos készenlét (még ha végig HSDPA hálózaton is volt a kütyü) egyszerűen nullázza a pozitív összképet. Ajánlott lett volna, de így csak ezt érdemli:
![]() |
Nokia 6110 Navigator |
Bog
A Nokia 6110 Navigatort az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Nokia 6110 Navigator | ||
![]() |
Technológia | UMTS/GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 101 x 49 x 20 mm | |
Súly | 125 g | |
Kijelzõ | 240x320 pixel, 16,8 millió szín, TFT | |
Telefonkönyv | dinamikus | |
SMS/MMS memória | dinamikus | |
Egyéb memória | 35 MB + microSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G/HSDPA | 4+2/van/van/van | |
Push To Talk | van | |
Infra/Bluetooth | nincs/2.0 - sztereó | |
Prediktív | T9 | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítõ | 1 óra | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | van | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 950 mAh Li-Polymer | |
Készenléti idõ | 265 óra | |
Beszélgetési idõ | 210 perc | |
Fényképezõgép | 2 megapixel, vaku, 320x240 videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | van | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 2 | |
Csengõhangok | MP3, AAC, M4A, eAAC+, WMA | |
Operációs rendszer | Symbian OS v9.2, Series 60 3.0 FP1 | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | Quickoffice, GPS |