Nokia 5.4 - nézz hátra is!

A középkategóriának is a centrumát célozza meg a HMD Android One rendszerű telefonja, amely szép, de nem szeplőtlen.

Hirdetés

Kamerák, multimédia

Ha kamerák, a Nokia 5.4 mennyiségi elvet követ, amit aláhúz mindjárt, hogy öt kamerából másfél igazán életképes. A felet az előlapi 16 megapixelesre értem: elfogadható, amit a fixfókuszos rendszer nyújt, de amúgy 4 megapixelen (a 16-os opció el van dugva), ám igazán csak a 48 megapixeles főkamerára gyúrtak rá a túloldalon. Az viszont fürge PD-autofókuszt, 4:1-es pixel binning feldolgozást és f/1,8-as blendét kínál, és este sem riad vissza a kattintástól, dedikált éjjeli módot biztosítva a HDR és egyéb szoftverfunkciók mellé. Jóval szerényebb az 5 megapixeles ultraszéles modul (13 mm, fixfókusz, f/2,2), és a portré (katt), illetve makrókamera amolyan dísznek van 2-2 megapixelen, amit aláhúz például az, hogy jobbak a főkamera közelképei (első sor, 3-4. kép).


[+]

Az utóbbival lőhető 48 megapixeles fotó (2. sor), de nappal sincs sok értelme: szűk a dinamika, középszerű a rajzolat, fakók a színek. Nem véletlenül készít alapból 12 megapixeles felvételeket a Nokia 5.4 (3. sor), és máris helyére kerül a vonalélesség, a dinamika és a részletesség, komolyabb zajszűrés nélkül. Épp ezért marad képzaj a felvételeken, ám speciel ez még belefér, mert cserébe nincsenek egybemosva a hasonló tónusú részek. Egyébként pedig a színek is rendben, ha nem is feltétlenül olyan teltek, mint amit az én kék szemeim láttak, viszont az ultraszéles modul nem sok vizet zavar (3. sor): középre is alig jut részlet, a széleknek pedig homály az osztályrésze.

Este a főkamera már egy picit botladozik (1. sor): nem annyira tuti a vonalélesség, cserébe nem túlzó a zajszint és helyén vannak a színek. Többelemes éjjeli móddal is lehet rögzíteni, ami láthatóan világosabb és részletesebb képeket szül – ám olyan mértékű túlélesítéssel, hogy a fent jelzett, finom zajszintből smirglipapír kerekedik például az égen (2. sor). Mondanom sem kell: a főkamera este abszolút használható, az ultraszéles abszolút nem (3. sor).



Hardveres korlátok miatt 1080p a videofelvétel felső plafonja 60 fps-sel, és speciel én 75 ezer forintért hiányolom a 4K-t, mert ha nem is lenne meg a képstabilizálás, gimballal vagy vágóprogrammal lehet utólag finomítani, a Nokia 5.4 nem túl acélos képélességén viszont nem opció javítani. Felvétel közben ráadásul gyakran ugrál a fókusz, ami nem feature, hanem hiba. Az ultraszéles felvétel nem szenved élesítési gondoktól (hiszen fixfókuszos), de használható képélességgel sem érdemes számolni. A sztereó hang tiszta.


Este ne várjunk csodát: a főkamera felvételén valami még látszik, az ultraszélesén nem sok. Igazából a főkamera és fotózáskor az, amelyik versenyképes a műfajban az öt közül, ám ma jellemzően használhatóbb ultraszéles produktum és jóval acélosabb videofelvétel jár árszinten. Ami a lejátszást illeti, legfeljebb 4K / 30 fpssel próbálkozzunk, és ha különlegesebb a kódolás vagy felirat van, szerezzünk be alternatív szoftvert – meg zenelejátszót, mert a YT Musicot túlzás annak nevezni, ha saját fájljainkról van szó.


[+]

Megvan a Widevine L1 CDM védelem és mehet a HD felbontású stream a Netflix és hasonló szolgáltatók esetében, viszont HDR támogatás nincs. Mindenképp jó hír a jack kimenet, amelyre tiszta, részletes hang jut bármilyen torzítás nélkül – elsősorban dinamika és hangerő oldaláról tud többet egy olyan csúcsmobil, ami egyáltalán kínál ilyen kimenetet, a Nokia 5.4 pedig még az FM-rádiót is letudja. Az alsó monó hangszóró átlagos hangerejű, és bár van egy kis tere, a maximumon elég zúgós. Ha lejjebb vesszük, nem túl hangos, de korrekt a minőség.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés