Nokia 5310 (2020) - ismét saját kapuba

Nagyon várjuk azt a HMD-s Nokiát, amelyik tényleg büszkén viselheti majd hivatkozott elődje nevét: előrebocsátjuk, ez nem az a mobil, de ettől függetlenül érdemes megvizsgálni, mit nyújt 18 ezer forintért.

Hardver, szoftverezettség

A modernebb, 4G-s, nyomógombos Nokiák (pl. 8110 4G, 2720 Flip) jellemzően Kai OS rendszert futtatnak, öreg belépő Snapdragont kaptak, van bennük Wi-Fi, 512 MB RAM és gigabájtokban mérhető belső tároló. Ezek közül a szerény, 2G-s 5310-re gyakorlatilag semmi nem igaz. Aki ilyen mobilt választ, annak be kell érnie egy teljesen egyszerű Series 30+ platformon, amihez kőkemény 8 MB RAM és 16 MB belső tároló tartozik, tehát ha három darab mp3-fájlnál többet szeretnénk tárolni a mobilon, akkor mindenképpen szükségünk lesz arra a bizonyos microSD-re, amiből maximum 32 GB-osat tehetünk bele. Ne lepődjünk meg, ha egy zenékkel teletömött, méretesebb kártyától megfekszik a zenelejátszó és az egész rendszer. A mögöttes rendszerchipet egyébként MediaTek MT6260A-nak hívják, és 2013 óta létezik, de ez tényleg csak érdekességként említhető meg, túl sok jelentősége nincs.

[+]

Hirdetés

A Series 30+ név a régi Nokia-időkre utal vissza, és tény, hogy ha valaki nagyjából az eredeti 5310 korából származó Nokiát használt az elmúlt 10 évben, jóval könnyebb lesz erre a rendszerre átállnia, mint ha egy Kai OS-es, már-már félokos eszközt választ. Kezdjük az alapoktól: lezárt kijelző esetén van egy glance screen névre hallgató képernyővédő, amin az össze-vissza mászkáló, digitális órát és az akkumulátor állapotát látjuk fekete háttérrel, például töltés közben. A hívásmegszakító gombbal jutunk el a feloldóképernyőre, ahol már a SIM-ekhez tartozó térerőket, a dátumot és a háttérképünket is látjuk, és ilyenkor már fel is tudjuk oldani a képernyőzárat a bal felső gomb használatával.

[+]

A főképernyőről három irányba indulhatunk el: a jobb felső gombbal a kamerába lépünk, bal oldalon pedig a Go To menüt hívhatjuk elő, ahol egyedileg összeállított kedvenc funkcióink kerülnek elő. Az iránygombok között lévő középső gomb hívja elő a 3x3-as szerkezetű főmenüt, aminek a hívásnaplótól elkezdve a névjegyzéken és a galérián át a levelezésig találjuk meg a legfontosabb funkciókat, de kerültek ide olyan tájidegen menüpontok is, mint az Internet (Opera Mini), a Facebook és a Mobile Store is, amik azoknak a múltidézőknek szólnak, akik visszasírják az EDGE-es, csigalassú mobilnetes pixelháborút.

[+]

Van továbbá egy offline naptárunk és jegyzettömbünk, egyszerű számológépünk, stopperünk és átváltónk, ahol a fixen számolható hőmérséklet, hosszúság, tömeg és terület átváltások mellett valutát is válthatunk, persze ahhoz meg kell adnunk a váltási rátát, tehát ez is egy teljesen offline működő szoftver. A fájlkezelő nyilván nem különösebben lesz gyakori használatban, lévén a zenelejátszó és a galéria külön-külön jól használható, van továbbá fülhallgató nélkül is működő, de érdemi csatornamennyiséget csak azzal együtt prezentáló FM rádiónk, ami egyébként kimondottan erélyesen tud megszólalni, noha a leghalkabb fokozaton is sokszor túlzó a produkált hangereje.

[+]

Egyetlen darab teljes értékű játék került telepítésre, ez pedig nem más, mint a jó öreg kígyós játék, a Snake, méghozzá a Gameloft műhelyéből. Az alapvetően ismert, és sokunk számára rengeteg boldog percet okozó játék persze már kicsit bőségesebb funkcionalitással, pontrendszerrel pályákra osztva szórakoztat, továbbra is kellemes elfoglaltság. Ezen kívül kizárólag 3 x 90 másodpercig játszható demo játékok rontják a levegőt, de abból rögtön három is: az Asphalt 6: Adrenaline, az Assassin's Creed Unity és a Doodle Jump... legalább ez utóbbiból odaadhatták volna a teljeset.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia 9 PureView - ehhez nem kell ennyi kamera

    Jelentős csúszás után végre itt a HMD csúcskészüléke, pár remek tulajdonsággal. Ám régi a hardver és az 5 + 1 kamerás hátlapi különlegesség komoly csiszolásra vár.

  • Nokia 5.1 - 5.1-es körzet

    Ismét nem üti meg az ingerküszöböt, viszont továbbra is minőségi és esztétikus készülék. De a Nokia márkajelzésen kívül nagyjából ennyit tud üzembiztosan.

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.