Nokia 1 - go, Android, go!

A Nokia 1 a belépő szint alja, ezen viszont az Android 8.1-es Android Go szoftververzió próbál segíteni - több-kevesebb sikerrel. Nagyon lassú és szerény, cserébe olcsó és egy e-mailt pont meg lehet nézni rajta.

Hardver, Android Go

A hardver annyira szerény, hogy még az AnTuTu sem áll szóba vele. A teszt nem futott le, nem mintha az kéne ahhoz, hogy érezzük a MediaTek MT6737M korlátait 1 GB operatív memória mellett. A 2015-ös keltezésű, 28 nanométeres, négy, maximum 1 GHz-re skálázott Cortex-A53-as mag és a Mali-T720 MP2 leírva is fáj, bár a teljesítmény nem annyira rossz, mintha kétszer rosszabb lenne. Az általános rendszersebesség egészen elfogadható, viszont alkalmazásváltást követően már egy darab böngészőlap is boldogan újratölt, a billentyűzetre pedig átlag 4 másodpercet kell várni, míg méltóztatik felbukkanni. Ezen kívül viszont teljesen vállalható.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Nokia 1 Asus Zenfone 4 Selfie Lite Xiaomi Redmi 5 Asus Zenfone 4 Max
Rendszerchip MediTek MT6737M Snapdragon 425 Snapdragon 450 Snapdragon 425
AnTuTu Bench. 7.x nem futott le 44068 pont 70322 pont 43862 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 488 / 1029 pont 685 / 1898 pont 765 / 3477 pont 668 / 1810 pont
GFXBench Manhattan onscreen 7,9 fps 5,7 fps 18 fps 5,6 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 1,9 fps 2,8 fps 9,4 fps 2,8 fps
AndroBench Sequential Read 164,78 MB/s 260,98 MB/s 277,95 MB/s 273,86 MB/s
AndroBench Sequential Write 35,96 MB/s 72,91 MB/s 113,54 MB/s 73,29 MB/s
AndroBench Random Read 23,29 MB/s 44,62 MB/s 36,25 MB/s 34,51 MB/s
AndroBench Random Write 7,80 MB/s 7,72 MB/s 16,69 MB/s 10,38 MB/s


[+]

A gyászos alapokon az Google az Android Go rendszerrel próbál segíteni, ami lényegesen szigorúbb erőforrás- és tárhelymenedzsmenttel dolgozik, kevesebb memóriát foglal és kifejezetten elégtelen hardverkörnyezetre optimalizált, de azért Android érzetű felülettel bír. Ez egyébként hellyel-közzel működik is, feltűnő a rendszer válaszidejének hossza és a 8.1-es szoftververzió ellenére a több ablakos mód hiánya. Cserébe elérhető az új alkalmazásértesítési rendszer és a Google szintén optimalizált, de megegyező felületű alkalmazáskínálata.


[+]

Az Android Go egyébként pont úgy néz ki, ahogy egy normál Oreo rendszer, a kétfázisú értesítősáv és gyorskapcsoló panel letisztult, világos témával, fekete ikonokkal. Az elrendezés és a tartalom természetesen igény szerint módosítható, az automatikus fényérzékelés pedig a beállításokban aktiválható, csúszka azért akad a panelen is. A rendszer tulajdonképpen használható, a cél pedig ez lett volna. A lehetőségekhez képest nem is rossz.


[+]

A főképernyőkön kívül van alkalmazásmenü, ezt bármelyik kezdőképernyőn eszközölt felfelé simító mozdulattal szedhetjük elő. A Nokia 1 esetében 8 GB belső tárhely áll rendelkezésre, viszont egy maximum 128 GB-os microSD-vel bővíthető, amelyre alkalmazásokat is telepíthetünk, tehát formázható natív tárhelyként (adaptive storage). Nagyon sok mindent amúgy nem tudunk állítgatni, a háttérképet és az ikonok stílusát viszont pont de.


[+]

A Files Go fájlkezelő egyedi, egyrészt az elrendezése, ami mellesleg logikus és könnyen használható, másrészt kiemelten támogatja a tárhelyoptimalizálást különböző tippekkel és javaslatokkal, például, hogy helyezzük át a képeket az SD kártyára. A Gmail Go és a Maps Go csak a motorháztető alatt tér el, ránézésre pont ugyanolyan, mint a teljes értékű verzió. A Google Go kicsit olyan, mint a Google Asszisztens, csak lényegesen egyszerűbb, a háttérképek meg nyilvánvalóan egyértelmű.


[+]

Extra programok vagy beállítási lehetőségek, esetleg kényelmi megoldások nincsenek, de minden alapvető eszköz rendelkezésre áll a Google kínálatából, amire szükség lehet. Így számológépet, hangrögzítőt, zenelejátszót, zseblámpát vagy böngészőt pont nem kell hajkurásznunk. A rendszer alapvetően konyhakész, noha szerény felszereltségű és viszonylag kevés dologra van befolyásunk, visszafogottan funkcionális. Mármint egy e-mailt gond nélkül megnézhetünk, válaszolni már kevésbé kényelmes egyrészt az apró, másrészt ritka lassan előkerülő Google billentyűzet miatt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Együttműködik a Meizu és a Google

    A Meizu is beszáll az Android Go projektbe, noha egyelőre közelebbi információkat nem osztottak meg az illetékesek.

  • Meizu M6 - az etalon

    A Meizu konkrétan sarokba szorítja a konkurenciát a legújabb M6-tal, ami kifogástalanul működik, van rajta ujjlenyomat-olvasó, atomstabil - és itthon, hivatalosan is annyiba kerül, mint egy Nokia 1.

  • Hurrá! 5% felett az Oreo

    Miközben a Google büszkén mutogatta a készülőfélben lévő, idei Android főverziót, a tavalyi halk nyögésekkel lépte át az 5%-os küszöböt.

  • Bemutatkozott a Huawei Y3 (2018)

    Android Oreo Go rendszer, 16:9-es kijelző, belépő szintű hardver és értelemszerűen alacsony ár jellemzi az újdonságot.

Előzmények

  • MWC 2018: Go Nokia Go

    A Nokia 1 a visszafogott méretek és a szerény specifikáció mellé kis rendszerigényű Androidot és Xpress-on hátlapokat biztosít.

  • Ilyen lesz a Nokia 1 és a 7+ Android One

    Evan Blass begyújtotta MWC előtti rakétáit, és két, várhatóan Barcelonában bemutatkozó HMD Global mobil renderképét is közzétette.

  • Nokia 2 - kegyelemkettes

    A legolcsóbb Nokia okostelefonnak igazából nem ebben a régióban lehet sikere, mert tudása igen alapszintű, csak az akkumulátor emeli ki a mezőnyből.

  • Nokia 6 - ötről a hatra

    A Nokia 6 sok mindenben megismétli 5,2 hüvelykes fivére tulajdonságait, ám szerencsére javít annak néhány bakiján, jókora többletköltség árán. A legtöbbet multimédiában nyújtja a vásárlónak.

Hirdetés