Nokia 1112 - ez a minimum

Bevezető, külső

A legegyszerűbb telefonok szegmense érdekes módon viszonylag szűk. Hagyományosan itt versenyez néhány Alcatel és Sagem mobil, teszteltünk már alap Philips telefont is, most pedig itt van az XXL GSM-től kapott Nokia 1112. Az alaptelefonok halmaza is több altípusra bontható, jellemzően vannak már színes kijelzővel rendelkező, belépő szintű modellek (ilyen például a Sony Ericsson J210i, vagy a Nokia 1600), és vannak a még ennyire sem képes, tényleg oldschool modellek.

Itt az eddig látott készülékek (Philips 160, Alcatel 159, Sagem MyX1-2) műmájer képernyőt kaptak: úgy néz ki, mintha színes lenne, de nem az. A Nokia 1112 nem próbálkozik ilyen trükkökkel, ami nem is baj: a készülék halványkék háttérvilágítású, monokróm kijelzőt kapott, amely kimondottan jól olvasható, egyszerű és funkcionális. Nyilván viszont csöppet sem látványos.

Maga a telefon teljesen hagyományos mérettel és súllyal rendelkezik. A formaterv klasszikus iskola képviselője, logikusan, egyértelműen elrendezett gombsor, nagy feliratok, jó nyomáspont, semmi csicsa. Minden a funkcionaltiásról szól. Bár elég műanyag az egész, de ez nem olyan zavaró, tekintettel arra, hogy kellemes a tapintási érzet. Alul csak a headset és a régi fajta Nokia töltő csatlakozója található meg, oldalt és felül teljesen sima az eszköz.

Hirdetés

Menü, telefonkönyv

Bekapcsolás után a szokásos Nokia animáció és dallam köszönti a felhasználót. Ha az idő be van állítva, akkor az látszik az alapképernyőn is, felül a térerő és töltöttség kijelzése olvasható le egyértelműen. Ha nem piszkáljuk a telefont, akkor a kijelző fénye lekapcsol, és egy hatalmas digitális óra lesz látható, ez rendkívül hasznos fícsör. Át lehet kapcsolni analóg verzióra is, de az kevésbé nagy.

Rég láttunk ennyire puritán menüt. Az ikonok ezúttal egymás mellé kerültek, horizontálisan lehet közöttük lépkedni. Egyszerű, mint a faék, pláne, hogy nagy betűkkel az összes alá oda is van írva, hogy az micsoda. A 96x68 pixeles képernyőn a dolgok kicsit szögletesek, hiszen ez a felbontás nagyjából az 5-6 évvel ezelőtti telefonok jellemzőit idézi.

A telefonkönyv nagyon egyszerű, hiszen a SIM kártyán felül további 200 név tárolását teszi lehetővé. Egy emberhez egyetlen telefonszám tartozhat, valamint egy ábra, amit egy táblázatból választhatunk ki. Listázás során ez az ikon is látszik a név mellett, ami azért érdekes, mert sikeresen eltakarja a telefonszám végét, nehogy már értelme is legyen, hogy az egyébként praktikusan látszana. A nevek csoportokba nem rendezhetőek de egyenként csatolható hozzájuk csengődallam.

Nagyon kellemes szogáltatás a számszűrés, amellyel a bejövő hívások egy része automatikusan elutasításra kerül. Ez a szolgáltatás valahogy eddig nem volt képes feljebb kúszni okosabb Nokia telefonok irányába, eddig csak a 1600-ban találkoztunk vele.

Üzenetek, szervező

Az üzenetkezelés nagy nosztalgiát ébreszthet, ugyanis mintha egy 3310-es Nokia belső felépítését látnánk. A szöveges írások 60 férőhelyes kapacitású memóriába tárolódnak, lehet összefűzni, van T9, a karakterek bevitele pofonegyszerű, ráadásul a gombok is jók. A legtutibb retro, hogy a 1112 még képes fekete-fehér képüzeneteket küldeni, igen, ez az, ami három SMS árába került és nagyon népszerű volt 4-5 éve.

A telefonkönyvhöz hasonlóan itt is hasznos szolgáltatás lehet a számszűrés. A megadott emberektől érkezett üzeneteket fogadja ugyan a készülék, de nem jelzi azokat, hanem automatikusan bepakolja a szűrt üzenetek mappába, ahol késbb megnézhetőek ugyan, de a fogadás pillanatában nem zavarja meg a sípolás a felhasználót.

A szervezőfunkciók két részre oszthatóak: a beszélő órára és az összes többire. Előbbivel már találkoztunk a 1600-ban, két dolgot tud produkálni. A csillag gomb hosszas megnyomására gépi hagon bedarálja az aktuális időt, ez főleg azoknak jó, akik nem akarnak csak azért szemüveget keríteni, hogy leolvassák a kijelzőt. A másik produkció az ébresztőórához köthető, ugyanis beszélni is tud: "Ideje felkelni, az idő x óra y perc". Hatásos, én erre mindig felkeltem.

A további szervezőfunkciók állnak egy emlékeztetőlistából (20 bejegyzés), egy alapfunkciós számológépből, a mértékegység-átváltó és a stopper sem hiányzik, bár köridő mérésére nem alkalmas. Természetesen van visszaszámláló is. Ennyi.

Egyebek, akkumulátor

A hanghatások 20 szólamú polifonikus zenék. A gyári dallamok nem is rosszak, a vibráció igen vehemens. Ha akarjuk, akkor az egész telefon a zene ütemére villog, ha hívás érkezik. Én nem akartam. Szép, magyaros neve van ennek a menüpontnak: "hangbeállítá-sok". Van egy puritán dallamszerkesztő is, itt ne számítsunk kottára, kódok segítségével lehet zenét fabrikálni.

Három játék került a telefonba. A Pocket Carrom valami biliárdszerű lökdösődő, de a monkróm kijelzőn nem lehetett kivenni a lényeget. Van Dice Games nevű dobókockás okosság, illetve régi ismerősként itt található a Snake Xenzia, amely elnevezés a jó öreg kígyót takarja.

A hátlap alatt dolgozó akkumulátor 5-6 napig elhajtja ezt a rendkívül egyszerű telefont. A 700 mAh teljesítményű Li-Ion telep bőven elegendő ehhez a funkcionalitáshoz, a töltő pedig még a régi csatlakozóval működik.

A Nokia 1112 alapfunkciós telefon. Nagyon. Az biztos, hogy a hasonló mobilok mezőnyében a könnyű kezelhetőséget és a megbízhatóságot képviseli. A finneknek egyszerű dolguk volt: fogtak egy jó öreg 3310-est, kicsit faragtak rajta, majd újra piacra dobták. Vélehetően főleg idősebbek fogják kedvelni, akiknek még színes kijelző sem kell.


Bog

A Nokia 1112-t az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia 1112
Technológia GSM 900/1800
Méret 104x44x17 mm
Súly 80 g
Kijelzõ 96x68 pixel, egyszínű
Telefonkönyv 200
SMS/MMS memória 60/nincs
Egyéb memória nincs
Java nincs
Vibra funkció van
Naptár nincs
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE nincs/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ nincs
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 700 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 380 óra
Beszélgetési idõ 320 perc
Fényképezõgép nincs
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ nincs
HTML böngészõ nincs
Játékok 3
Csengõhangok 20 szólamú polifonikus
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás nincs
Egyebek beszélő óra
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények