NKTEL A200 - erősebb, mint valaha

Bevezető

Törzsolvasóink nyilván tudják, hogy miről van szó. Tavaly decemberben keletkezett az első olyan cikkünk, amelyhez a kizárólag kínai telefonokat forgalmazó Neodigi Kft. adta a tesztkészüléket. Akkor – reményeim szerint – nem csak mi, hanem a témára fogékony olvasók is bucira röhögték a fejüket, mert azt a szintet, amit a C5000 képviselt elég nehéz lett volna akármivel is alulmúlni.

NKTEL A200
[+]

Ez a cikk volt az első, ahol eljött a pillanat, hogy videóban is bemutassuk a telefont, egyszerűen adta magát a téma, egy NKTEL C5000-ről beszélni igen hálás feladat. Azóta időről-időre felbukkannak kínai csodafonok nálunk, de egyre kevésbé nézzük ezeket szánalommal, egyik-másik ötletet simán lenyúlhatná valamelyik nagy gyártó is, ha már a messzi Ázsiában úgyis az előbb említett nagy gyártók formaterveit lopják cserébe.

NKTEL A200
[+]

És most itt az NKTEL (amely nekem Niktel marad, ez már csak ilyen) új generációja, az A200, amire már nagyon kíváncsi voltam, hiszen egyrészt egy ilyen cucc mindig rejthet valami elképesztően röhögnivaló logikát, másrészt viszont érdekelt, hogy vajon mennyit fejlődtek szorgos kínai mérnökök. Nos, sokat. Veszélyesen sokat.

NKTEL A200
[+]

Nemrégiben Bocha mester találkozott a Myphone márkájú kínai cuccal, és meg volt döbbenve. Ott mondjuk az volt a fő érv, hogy a forgalmazó elég ismert név a piacon, s meglehetősen elégedettek is a vásárlók. Az NKtel A200 viszont többet tud, s az ára is döbbenetes jó: 22 lepedőért birtokba vehetjük a kínai ipar kétkártyás remekét.

Külső

A kékes doboz ezúttal kevésbé pofátlan, mint szokott, de azért hazugság van ezen is. A 1,3 megapixeles kamera ugyanis csak VGA, analóg TV-vevő pedig baromira nincsen benne. A többi felsorolt funkció viszont hellyel-közzel stimmel. A tartozékok listája két akkumulátorból, egy töltővé alakítható USB kábelből, valamint egy alap-fapad headsetből tevődik össze.

NKTEL A200
[+]

Az eszköz megjelenése továbbra is hasonlít egy bizonyos piacvezető finn gyártó termékeire, leginkább a 6030 juthat róla eszünkbe. Főleg a navigációs gomb tűnik fénymásolt megoldásnak. A telefonon található feliratok most is mosolyt csalnak az arcra, a kijelző alatt öles betűkkel a Bluetooth szöveg olvasható, a jobb felső sarokban az FM felirat pislog. A hátlapon jókora karakterekkel az NKTEL márkajelzés bukkan fel, a kamera alatt pedig ott az átverős 1,3 megapixel gravírozás.

NKTEL A200
[+]

Az anyagminőség gyér. Nyöszörög az egész kütyü, főleg igaz ez a billentyűzetre. Az egész telefont csúszós, fekete plasztik borítja, a hátlap viszont stabilan üldögél a helyén. Ennek eltávolítása után férünk hozzá az akkumulátorhoz, ami alatt két SIM foglalat és a microSD kártya helye okoz tömegjelenetet.

NKTEL A200
[+]

A gombsor halványkék színnel világít, de kiosztása logikus. A navigációs gyűrű körül összesen hat funkciógomb van, ebből három szolgál a híváskezelésre. A kijelző alatti gyorsbillentyűk feladata egyértelmű, a jobb oldalon ezüsttel kiemelt gomb pedig az FM-rádiót indítja el. Az NKTEL A200 oldalain csak egyetlen dolog érdemel figyelmet: egy apró csúszka segítségével kapcsolhatjuk be a zseblámpát, amely két fényforrást is felgyújt a telefon tetején. Dual, mondja erre a kínai. Egyébként meglepően erős, ráadásul a telefon kikapcsolt állapotában is aktiválható.

Menü, alapfunkciók

Ahol az NKTEL a legnagyobb fejlődést mutatta be, az a kijelző. A fentebb már hivatkozott Myphone-t kenterbe veri az ismeretlen felbontású ablak, amely 2 inches képátlóval bír. Nem QVGA, az biztos, ahhoz nem elég finom. De nem is 128x160 pixeles, mert annál azért jobb. Elvileg hivatalos források QCIF felbontásról beszélnek (ez 176x144), de ez nem stimmel az arányok kapcsán, mint ahogyan a 176x220 sem jön össze. Valahol a kettő között van, de a lényeg, hogy egy teljesen átlagos, középkategóriás Nokia vagy Motorola mellett sem tűnik gyengének, abszolút megfelel az európai normáknak.

NKTEL A200
[+]

A menü továbbra is a MediaTek platformjára épül (MTK). Az előző NKTEL-hez képest igen jelentős a fejlődés, egészen megdöbbentő dolgokat kotyvasztanak vadkeleten, rögtön onnan kezdve, hogy a működés villámgyors. Pikk-pakk történik minden, és ez azért is dicséretes, mert az erős iPhone beütést mutató ikonok között a mozgás animált. Ráadásul összesen nyolc féle módon tud átmászni a kurzor egyik rajzocskáról a másikra, és újabb nyolc módon fordul a kijelző, ha az almenük közé mászunk be. Csupán egyetlen zavaró dolgot vettem észre: a főmenü elvileg 12 ikonból áll, de csak 9 látszik a kijelzőn, s semmi nem utal arra, hogy lefelé még egy sornyi funkció bujkál. Ide vagy lejut a júzer véletlenül, vagy sosem fogja megtudni, hogy számológép is van a telefonjában. A készülékben van mozgásérzékelő is, ami ugyan a kijelző forgatásával a menürendszer tájolását nem változtatja meg, de a telefon rázogatásval az alap háttérkép cserélődik. Szintén MTK sajátosság, hogy ha mi is úgy akarjuk, akkor a telefon minden gombnyomást rezgéssel hálál meg.

NKTEL A200 menü

A névjegyzékkel alapvetően nem lenne probléma, de egy szoftveres hiba miatt én speciel roppantmód ideges lettem. A készülékben 500 bejegyzés tárolható, illetve itt van még a két SIM kapacitása is. Ám a kínaiak még nem láttak 250 neves kártyát, mert csak az első 200 bejegyzésre szűr a telefon, a többiek mintha nem is léteznének. Van még egy bajom, ez pedig az, hogy csak nemzetközi formátumban eltárolt számokhoz tudja társítani a neveket. Ezek amatőr hibák, 5-6 éve a Motorola cuccokban volt hasonló, de már ők is rég kinőtték, egy normális telefon a legutolsó 6-8 számjegy alapján azonosít.

NKTEL A200 menü

Az üzenetkezelésnél SMS és MMS van. Kicsit kellett kotorásznom a menüben, mire sikerült magyar nyelvre állítsam a szövegbevitelt (de még perzsa is van, frankón), csak a kisbetű-nagybetű váltással voltam néha gondban, de rá lehet érezni. Annak ellenére, hogy a gombok elég selejtes benyomást keltenek, üzenetet írni nem túl megterhelő. A csillag gomb hatására kellemes kis karaktertábla jön fel, így egy smiley kirámolása sem jelent túl nagy gondot. A telefonban 500 szöveges üzenet tárolható (ez azért elég izmos mennyiség), cserébe az MMS-ek csak a belső memóriába kerülhetnek, amely kemény 400KB-os, ha mindent kiürítünk belőle.

NKTEL A200 menü

A naptár havi és heti nézetben is megjeleníthető, a bejegyzések típusai között még randevú is akad. A világóra a szokásos, a Föld domborzati térképét mutatja, alapértelmezésben Pekingre állítva, de ez nem meglepő a készülék származását ismerve. Van stopper, számológép és menstruációs naptár is, ha pedig ez egy telefonban benne található, akkor ott testtömeg-index funkció is lesz. A vekker riaszt kikapcsolt készülék esetén is, több időpont és napokra beállítható ismétlődés jellemzi.

Multimédia

1,3 megapixeles kamera, muhaha. Ez egyébként nem fér a fejembe, minek kell ezt így behazudni, úgyis az első fotózáskor kiderül, hogy csak VGA felbontásra képes a masina. Bár úgy néz ki, hogy ez az MTK platform megkötése, de már régóta vannak piacon olyan Alcatel készülékek, amik fentebb tudtak menni pixelszámban. Amellett, hogy kamu a felirat, VGA-ban is rettenetes minőséget produkál a szerkezet, vannak itt alant tesztképek, de minőségük alkalmas a nyugalom megzavarására.

A képek visszanézegetésénél viszont újra szerepet kap a mozgásérzékelő, mivel a telefon elfordításával megváltozik a kijelzőn megjelenő fotók helyzete is. A giroszkóp felbukkan a játékoknál is, a Samsung-LG készülékben már látott dobókockás értelmetlenség itt is megvan, három kockával.

Zenei téren viszont nagyon odacsap az A200. Egy darab hangszóró van a hátlapon, de abban talán elrejtettek egy komplett zenekart, ez úgy szól, hogy a nagy gyártók zenei telefonjai szégyenükben elbujdosnak. Elképesztő erejű a hang, ráadásul nem is torz, jár a vállveregetés. A mellékelt füles már nem egy nagy eresztés, valószínűleg munkadíjjal együtt is egy 10 forintos tétel lehet az előállítási költsége, olyan is.

NKTEL A200 menü

A lejátszó elég fapados, kizárólag a memóriakártyán a "My Music" folderben levő zenéket találja meg, azokat pedig ömlesztve játssza. Nincs semmi extra opció, viszont fut a háttérben, a hangerőgombok hiánya miatt a csillag és a kettőskereszt gomb nyomkodásával tudjuk csavargatni a bömbölés energiáját. Az FM rádió nagyon szépen szedi a jelet, kettes fokozaton is betöltötte a hangja egy irodaház 30 négyzetméteres szobáját.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Evidens, hogy 3G nincsen egy 22 ezer forintos kínai cuccban, sajnos EDGE sem található. A böngészőt már beállítani is komoly kihívás, HTML tartalmak megjelenítését ne várjuk el. Van viszont Bluetooth, amely gond nélkül működik, de nem sztereó, úgyhogy a zenehallgatáshoz nem ajánlott. A töltő két részre szedése után keletkezik egy USB kábel is, a készülék külső meghajtóként látszódik az operációs rendszer számára, de webkamerát is farigcsálhatunk belőle.

NKTEL A200
[+]

A hátlap alatti akkumulátor 100%-ban kompatibilis a Nokia BL-5C jelű telepével. A dobozban két ilyen áramforrás is található, de ezek teljesítménye nem ismert, de az van rájuk írva, hogy 1200 mAh... Az biztos, hogy két nap alatt lemerül a készülék, ha mindkét SIM kártya benne van.

NKTEL A200
[+]

A SIM-ek között nem kell váltogatnunk, hiszen a telefonon két hívásindító gomb van. Arról a számról megy a hívás, amelyikhez tartozó billentyűt használjuk. Az üzenetírásnál a menüből választható, hogy melyik SIM legyen használatban, ha nem babráljuk, akkor az elsődlegesről megy, kivéve, ha válaszüzenetről van szó. Ilyenkor arról a kártyáról indul az SMS, amire az eredeti is érkezett.

NKTEL A200
[+]

A beszélgetés közbeni hangminőség felvet bizonyos kérdéseket. Engem mindig jól hallottak, de nekem voltak problémáim, az A200 hangszórója ugyanis nagyon érzékenynek tűnik. Ha az engem hívó nyugodt környezetben volt, akkor semmi szokatlant nem tapasztaltam, ha viszont voltak környezeti zajok, akkor azokat nagyon élesen és hangosan hallottam. Jópofa, hogy hívás közben az opciók gomb megnyomása alatt van arra lehetőségünk, hogy mindenféle háttérzajokat keverjünk a beszélgetés alá. Étterem, motorbicikli és egyéb okosságok vannak.

Összegzés. Az NKTEL A200 teljesen más cucc, mint a „gyártó” előző nálunk járt telefonja. Ennyi pénzért egy használható, kétkártyás mobilt kapunk, Bluetooth-szal, bővíthető memóriával, normális kijelzővel, egyre jobb menüvel és zseblámpával. A forgalmazó 6 hónapos garanciát vállal, ez elmarad a Myphone paramétereitől, cserébe egy komolyabb tudású készülék a jutalmunk. Sosem hittem volna, de praxisomban ez az első kínai készülék, amire – főleg az ár/érték arányt figyelembe véve – rá tudom sütni, hogy

NKTEL A200

Bog

A tesztkészüléket a Neodigi Kft. biztosította, köszönjük!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

NKtel A200
NKtel A200 Általános
Technológia GSM
Méret 99 x 44 x 13 mm
Tömeg 65 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Belső kijelző átlója 2 hüvelyk
Belső kijelző felbontása 176 x 144 (?)
Belső kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262.000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500
SMS memória / max. MMS méret 200 / ? KB
Belső memória 700 kB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800/1900
GPRS / EDGE van / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi nincs
USB van, egyedi adatcsatlakozó
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel eziText
Szoftverek
Platform MediaTek
WAP / HTML böngésző 2.0 / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek dallamszerkesztő
Multimédia
Fő kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s Li-Ion (két darab)
Készenléti idő 340 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
Dual SIM, mozgásérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés