Motorola Razr 40 - ultrák árnyékában

Megvan a várva-várt lépcsőfok a megfizethető kagylótelefonok felé, vagy túl drága a műfaj, hogy tömegtermék legyen?

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A nálam járt Razr 40 egy nanoSIM-et fogadott be programozható eSIM-mel megtámogatva, és gond nélkül kapcsolódott minden hazai 4G és 5G hálózatra, mindkét oldalon jó beszélgetési hangminőséggel. A közelségérzékelő sajnos virtuális, ám nehezen kényszeríthető hibára: állva és ülve megbízhatóan sötétült el és kapcsolt vissza a képernyő. Csak fekvő és egyéb lustuló pozícióban, a fülem előtt hadonászva fordult elő néha, hogy bekapcsolva maradt, ám a mindennapos telefonálás közben nem állt elő a hiba, szóval a Motorola ezt megúszta. Villámgyorsan operál a WiFi 6E modem három csatornán (802.11/a/b/g/n/ac/ax/6E, Direct, HotSpot, ReadyFor). A Bluetooth 5.3-as (A2DP, LE), az USB viszont csak 2.0-s (Type-C, MTP, OTG, ReadyFor – szokásos DisplayPort kábelemmel nem működött a kivetítés). A műholdas pozíciószerzés villámgyors több csatornán (A-GPS, GPS L1 + L5, Galileo E1 + E5a, GLONASS, BeiDou E1, B1C, B2a). Megvan az iránytű, a gyorsulásmérő, a giroszkóp és az NFC, csak az infra és a barométer maradt ki.


[+]

A 4200 mAh-s telep a kagylóműfajban kövér, a hagyományos telefonokhoz és a 6,9”-es panelhez viszonyítva viszont szűkös, és félúton van az üzemidő: talán egy hajszányival jobb, mint az Razr 40 Ultrán vagy a Z Flip5-ön, de így is 4-5 órára saccolnám a képernyőidőt, mindennapos töltéssel. Ez azért megnyújtható több böngészéssel és kevesebb játékkal, viszont alig használja az ember a külső képernyőt, így az nem tud terhet levenni a belső válláról. A 33 wattos töltővel legalább kerek egy óra alatt megvan a teljes töltés, ami a Z Flipnél sokkal gyorsabb, persze a 120/240 wattos, hagyományos riválisoknál meg lassabb. Megvan a vezetékmentes töltés is.


[+]

Motorola Razr 40
Pro
Karakteres dizájn remek tapadással
Kitűnő belső panel számos Moto extrával
256 GB-os indítás, hároméves frissítésgarancia
Versenyképes kamerák
Kontra
Az „olcsó hajlítható telefon” is drága
Apró, korlátozott külső kijelző
Áron aluli, gyenge hardver, dadogós játék
Darabos képstabilizálás, problémás komponálás csukva
Közepes üzemidő és töltéssebesség
Pontozás
Kialakítás, védelem 7,5 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 7,5 pont
Szoftverfelület 9 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 8 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 6 pont
Ár (8/256 GB, HUF) 339 990

Fél évtizede várjuk, hogy a hajlítható képernyős okostelefon megfizethető legyen, erre meg a nagyobb külső képernyőt kínáló Z Flip5 és Razr 40 Ultra lett a megváltás félmillióért, a felső tízezer játékszere maradva. Ez a két újdonság pedig annyira jól sikerült, hogy nehéz a stílusos, de alig használható másodképernyős Razr 40-be beleszeretni 340 ezer forintért. Valahol negyedmilliónál van az a lélektani határ, amit át kellene törnie a foldable középkategóriának, hogy tömegtermék legyen, és ettől a telefon túl messze van. Akkor már inkább egy remek Edge 40-et érdemes választani féláron is jobb teljesítménnyel és üzemidővel, persze összehajtás nélkül, ami a foldable műfaj kulcsa, a dizájn pedig elsőrangú.

Lassan ugyanakkor át kell fogalmazzuk a kérdést, ami eddig úgy szólt, hogy „melyik évben lesz a hajlítható telefon megfizethető?” Az árakat nézve a pontosabb kérdés ugyanis az, hogy „lesz-e egyáltalán, vagy a 3D és a VR sorsára jutva rétegtermék marad?” Egy dolgot viszont nem lehet elvitatni a Razr 40-től: menő kellék az erre éhes célközönségnek az Ultránál olcsóbban, remek belső kijelzővel és hosszú szoftvertámogatással. Épp csak az a wow faktor hiányzik, amiért az utca embere az Ultra és a Z Flip5 után fordul – és az elismerő tekintetek mellett a Razr 40 a Mobilarena plecsniről is lemarad.

Bone123

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények