Motorola Edge 20 - árhatár

Egyedi és felismerhető középkategóriás mobilt rakott le a Lenovo alá tartozó márka, viszont a sok ígéretes hívószó mellett zavaró hibákkal is találkozhatunk.

Kamera, multimédia

A hátlapon – a látszat és a méretek ellenére – nem egy autós trikolor jelzőlámpa foglal helyet, hanem egy teljes értékű tripla kamerarendszer három látószöggel, 0,5x-szörös, 1-szeres és 3-szoros nagyításnak megfelelő gyújtótávolsággal. A középkategóriás szett hangzatos eleme a 108 megapixeles főkamera-felbontás, de a valóságban némi pixelegyesítés után, 12 megapixelen készülnek a fotók még Pro módban is, van egy dedikált 108 megapixeles, külön mód, ahol megkapjuk a teljes felbontást, de túl sok gyakorlati haszna nem lesz. (Mutatunk két példát: első kép 12, illetve 108 megapixelen, második kép 12, illetve 108 megapixelen) Hiába lóg ki brutálisan a készülékházból a kamerapúp, a főkamera nem kapott optikai képstabilizálást, így érdemes szemlélni a lent látható csokrot.

Főkamera, 12 megapixel

A fotók gyakorlatilag minden értelemben közepesek. A színhűség legtöbbször jó, de van, hogy zöldes-kékes irányba mászik el, a dinamika korrekt, de az automatikus HDR, annak minden előnyével és hátrányával dolgozik azon, hogy elérje ezt a szintet, a lencsekép és a vonalélesség középen rendben van, a széleken már mosott, a fókusz jellemzően stabil, de nem minden esetben gyors, este pedig a képstabilizálás hiánya miatt korlátozottabb záridőkkel tud csak dolgozni, így az alulexponált vagy épp zajos képek aránya viszonylag magas: kell a jó mesterséges fényáradat ahhoz, hogy ez ne legyen feltűnő.

Nagylátó

Hiába 16 megapixeles az ultraszéles mód natív felbontása, normál esetben 12 megapixelre normalizálva kapjuk meg ezeket a fotókat is. A 119 fokos látószög elég szélesnek számít, a fotók minősége pedig alaphangon rendben van, a színhűség jó, csúnya feldolgozási hibák nincsenek, a vonalélesség és a részletesség viszont gyenge, ha belenagyítunk a fotókba, és persze bőven találkozni a szokásos lencsehibákkal is.

Zoom

A zoomkamera az egyetlen olyan, ahol megjelenik az optikai képstabilizálás, és mindenki kapaszkodjon meg, 8 megapixeles natív felbontása ellenére innen is 12 megapixelen kapjuk a képeket. Ez a háromszoros zoomkamera korántsem egy portrékamera, közeli objektumokra nagyon nehezen fókuszál, a távoli célpontok viszont jól állnak neki, a több részlet egyértelműen látszik ahhoz képest, mintha a főkamera fotóiba nagyítanánk bele. Túl sok mélység-élességet nem hoz, viszont aránylag koherens a képe a szenzor egész területén, nem csak nappal, de este is vállalhatóak a fotók, még ha a használhatóság valamelyest limitált is.

[+]

Nem sok szót ejtettünk a kameraszoftverről, ez pedig nem véletlen: sok szempontból pofás, de számos tekintetben elhibázott szoftverről beszélünk. Egyrészt, maga a menürendszere, amennyire egyszerű akar lenni, annyira bonyolult benne egy-egy funkciót megtalálni, mondok egy konkrét példát: a fotók felbontása a kép beállításain belül állítható, a videókét viszont a videós beállítások között, alulról felhúzva tudjuk elérni. A balra-jobbra (vagy fektetett nézetben fel-le) lapozható gyors elérési menüt variálni tök jól lehet a kedvenceink alapján, de mit ér mindez, ha a gyakorlatban ilyen szintű szétfagyások jellemzik a szoftvert, amin csak a telefon komplett újraindítása segít. Mindemellett az élőkép, a fókuszálás és az exponálás sebessége egyaránt vontatott.

Nem kizárt, hogy a videós problémák jelentős része is szoftveres eredetű, a lenti tesztvideókon még a teljesen közönséges, Full HD felbontással és 30 fps sebességgel felvett, nappali felvételeken is lehet látni fókuszhibákat, ahogy egy közeli tárgyat szeretnénk megmutatni, azonnal zavarba jön a rendszer, túlexponál, nem találja a fókuszt, életlen. Egyébként, ha a komfortzónáján belül esik a fókusztartomány, akkor akár 4K felbontásban is korrekt videók születnek, és a Full HD-ban rögzített 60 fps is elfogadható, közepes minőségű sztereó hanggal.

Full HD-ban és 30 fps mellett lehet váltani a látószögek között, ez nem minden rendszerchiptársra igaz (lásd Honor 50), így érdemes külön kiemelni, viszont ahogy nagyobb felbontásra vagy 60 fps-re váltunk, már csak a főkamera fog videózni és digitális zoom vethető be.

Este sem tragikusak a videók, Full HD-ban a látószögek közötti váltás darabos, viszont amíg nincs közeli tárgy porondon, addig a fókusz nagyjából rendben van. A szelfikamera 32 megapixeles, fixfókuszos, látószöge nem túl nagy, így mind fotóknál, mind videóknál jól ki kell nyújtanunk a karunkat, hogy a körülöttünk lévő dolgokból is látsszon valami.

[+]

Sajnos nincs sztereó hangszóró, ugyanakkor elfogadhatóan szól alul a mono egység, az átlagos hangerő mellé tiszta, V-karakterű hangzás társul. A Widevine L1-nek köszönhetően nyitott az út a HD/HDR streamelés felé, és rendben van a gyári videolejátszó kodektámogatás is. A 10-bites, 1 milliárd színt megjelenítő AMOLED panelnek jól áll a filmezés, a 4K és HDR10 paraméterű tesztvideóink pedig hiba nélkül elfutottak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés