Motorola Atrix 2 - újrakódolva

Bevezető, tartozékok

A Motorola révbe ért, legalábbis immár teljesen elhárult a veszély bármiféle csőd elől, miután jóváhagyták a Google általi felvásárlást. Nyilván ennek hatásait majd csak később érezhetjük, de számunkra elsősorban az európai piacra való erősebb fókuszálás és persze jó termékek kellenek. Az utóbbi még nem is nehéz falat, csak épp az egyébként se sok készülék jókora része meg se közelíti az öreg kontinenst. Ráadásul ideje több energiát fektetniük a terméktámogatásba is, hiszen hiába jönnek ki klassz mobilokkal, ha utána magasról tesznek a felhasználókra. Mindezen felül itthoni vonatkoztatás, hogy ha lassan is, de újraépül a hazai hivatalos képviselet, mely remélhetőleg azzal is együtt jár majd, hogy a szolgáltatóknál egyre több Motorola készülék bukkan fel.

Motorola Atrix 2
[+]

Pedig több fontos mérföldkő köthető a Motorola nevéhez. Az Android kibontakozásakor ők hozták ki az első 2.0-s rendszerrel szerelt készüléket, a Milestone-t, ami mellesleg még a mai napig az egyik legvékonyabb QWERTY mobil. Bár a készülék nagy sikert aratott (jómagam 2 évig használtam), a második és harmadik generáció már csak „pult alatt” jutott el ide. Aztán ne feledjük az első strapabíró android telefont, a DEFY-t, amely úttörője volt ennek a kategóriának. No és maga az Atrix is nagy lépés volt, hiszen a világ egyik első kétmagos processzorral szerelt mobiljaként került piacra (az LG szerint meg ők voltak az elsők az Optimus 2X-szel, de ebbe most ne menjünk bele).

Motorola Atrix 2
[+]

Január elején úgy nézett ki, hogy megkapjuk a telefont, ez egészen mostanáig csúszott, de végre megérkezett, egyenesen az XXL GSM-től. A méretben és kinézetben is kulturált dobozban a telefonon felül csupán egy töltőfej, egy USB adatkábel és egy sztereó füles lapult, a felszereltség tehát nem épp gazdag, memóriakártyának nyoma se volt és mondjuk egy HDMI kábelt is elviseltem volna.

Motorola Atrix 2
[+]

Külső

Az első generációs Atrix nem kapott túlzottan feltűnő külsőt, bár különösebben csúnyának se mondanám. A második generáció sem akar hivalkodni, szemből szinte alig változott, leszámítva, hogy „kilapult”, tehát hosszabb és szélesebb is lett (e két érték gyakorlatilag egyezik a Galaxy S II-vel). Cserében el is vékonyodott, a pont 1 centis értéket jól eltalálták, még nem papírvékony, viszont jó fogása van. Ezt a 147 grammos súlya is erősíti, van benne anyag. Változott viszont a felhasznált anyagok minősége, kukába dobták a korábbi fényes hátlapot és helyette egy remek tapintású, puha, mintázott műanyagot tettek a helyére. Ez gyakorlatilag alig érzékeny a koszra és ujjlenyomatokra, viszont stabil és kellemes fogást ad. Az általános minőséggel semmi gond nincs, a hátlap könnyedén leszedhető, mégis minden precízen illeszkedik, lötyögés, nyikorgás sehol.

Motorola Atrix 2
[+]

Az előlapot beborítja a Gorilla Glass üveg és rögtön egyértelművé válik a méretnövekedés oka. Megnövelték a kijelzőt, ami 4,3 hüvelykesre hízott. Bár a felbontás maradt qHD (540x960 pixel), de a korábbi Pentile helyett RGB mátrixot alkalmaztak. Ezzel pedig a képminőség néhány centiről is remek, tiszta, éles képet kapunk, szép színekkel. Kifejezetten erősre húzható fel a háttérvilágítás és tűző napsütésben sincs gond az olvashatósággal, a betekintési szög se rossz, pedig normál TFT panelről van szó. Felül találjuk a hangszórót, melynek hangminősége a márkától megszokottan jó, ráadásul minket is jól hallanak, köszönhetően a két mikrofonnal támogatott aktív zajszűrésnek. Ugyanitt sorakoznak a szenzorok, melyek arcunk közelségét és a környezeti fény erősségét figyelik, valamint egy előlapi kamera várja, hogy használatba vegyük. Alulra a szokványos androidos gombok jutottak, érintős változatban, világításukat a szenzor kapcsolja automatikusan.

Motorola Atrix 2
[+]

Szerintem kifejezetten pofás lett a hátlap, a képeken nem annyira jön át, de élőben nagyon elegáns, miközben innen nézve sem hivalkodó. Alul egy szolid krómkeretben tör elő a kihangosító által kibocsátott hang. Jó hangos, viszont asztalra letéve elég sokat veszít erejéből. Középtájékon egy Motorola logó, felül pedig a kamera csiszolt fém(es) szigete, melybe a feliratokat is dombornyomással tették fel.

Motorola Atrix 2
[+]

Oldalról is megmaradtak minimalista vonalon, ennek megfelelően felül van a bekapcsoló és a 3,5 mm-es jack, alulra csak a mikrofon jutott. Balra találunk egy microUSB és microHDMI csatlakozót, amelyek nem csak a megfelelő kábelt, hanem speciális dokkolókat is fogadnak (ezekről később). Jobboldalra jutott egy hangerőszabályzó és egy kameragomb, utóbbi meglehetősen ritka androidos körökben. Ezeket nem annyira találták el, kissé nehéz őket kitapogatni és megnyomni.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Ez a típus szinte egyszerre érkezett a szupervékony (és csodaszép) RAZR-rel, és bár külsőleg jelentősen eltérnek egymástól, hardverben igen sok a hasonlóság. Ebbe is a Texas Instruments OMAP4430-as chip került, melyben egy kétmagos ARM Cortex-A9 processzor dolgozik, ezúttal magonként 1 GHz-es órajelen. Grafikus egységként a PowerVR SGX540-es áll rendelkezésre, hozzá kapunk még 1 GB RAM-ot és egy 8 GB-os belső tárhelyet, melyből kb. 4,5 GB-ot használhatunk mi. A bővítés nem para, van microSD foglalat, kikapcsolni nem kell hozzá. Sajnos egyetlen hibát elkövettem a szűkös tesztidő alatt, ugyanis elfelejtettem a szintetikus benchmark programokat lefuttatni rajta. Mivel azonban a hardver teljesen egyezik a RAZR-rel, csupán a processzor órajele alacsonyabb kicsit, így nagyjából belőhető, miként teljesítene. Helyette inkább rögtön egy bemutató videón demonstrálom a sebességet és a menüt:

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

A bootolás után elénk táruló rendszer alapját az Android 2.3.6-os verziója adja. Ez a Gingerbread vonalon friss, amúgy persze már mindenki az ICS-re pörög. Nos, a Motorola korábbi hivatalos közleménye alapján az Atrix 2 mind Amerikában, mind Ázsiában megkapja a 4.0-t, elvégre a hardver bőven elegendő hozzá. Ez bizonyára javítja majd a teljesítményt is, ami jelen állapotában se rossz, bár nem hibátlan. A működés szinte mindenhol folyamatos, de vannak bizonyos helyek, ahol valami hiba csúszott a kódsorba. A névjegyzéknél, a galériában való multi-touch nagyításnál és a főképernyők áttekintő nézeténél bizony akadozás van, ami tekintve a többi részt, optimalizálási hibára vezethető vissza.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Nem natív felületet kapunk, hanem a MotoBLUR legújabb változatát, ami (micsoda meglepetés) pont olyan, amit a RAZR-nél már megismerhettünk. Furcsa módon itt nem kellett MotoBLUR fiókot beállítani a teljeskörű használathoz, de ez az ázsiai származásra is visszavezethető. Tulajdonképpen mindenhova belenyúltak, de az egész mégsem mondható olyan mély módosításnak, mint a TouchWiz és a Sense. Már a feloldóképernyő is új, viszont ezúttal lemaradt a kamerát indító gyorsgomb róla. Öt főképernyőt kapunk, ezekre szórhatjuk ki a parancsikonokat és widgeteket, mely utóbbiak némelyike még át is méretezhető, hogy jobban kihasználhassuk a rendelkezésre álló helyet. A főmenü oldalra lapozós, többféle módon rendezhetjük az ikonokat, valamint csoportokat is létrehozhatunk. Innen egy érintéssel elérjük a Play Áruházat és a Task Managert is.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Adatkommunikáció, internet

Felsőkategóriás mobilhoz illően az Atrix 2 bőséges lehetőséget kínál, ha adatátvitelről van szó. Van benne egy négysávos GSM és egy háromsávos (bizonyos verziókban négysávos) 3G modult, amiben GPRS, EDGE, 3G és HSPA is van. Ráadásul jó gyors, mert letöltésnél 21 Mbit, míg feltöltésnél 5,76 Mbit az elérhető legnagyobb sebesség. Továbbá nem hiányozhat a WiFi sem, ebből a/b/g/n szabványok kerültek bele, megfejelve a DLNA és a hotspot opciókkal. Van még microUSB is, amivel háttértárként tudjuk felcsatolni a memóriakártyát, valamint a Bluetooth se maradt ki, kicsit fura módon csak 2.1-es verziót tettek bele (a RAZR-ben meg 4.0 van).

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

A gyári böngésző ilyen körülmények között igen kellemesen használható, gyors, több ablakot kezel, nem probléma a flash sem és a kétujjas nagyítás itt jól működik. Alapból kapunk Google+ klienst, a Facebook pedig félig-meddig bele is van integrálva a felületbe, de megmondom őszintén, nem az igazi, úgyhogy inkább szedjük le a rendes klienst. E-mail terén nem lesz problémánk, ráadásul számos opcióval bővítették a gyári klienst, nekem például igen kellemes volt, hogy push módon kaptam meg az Arénás címemre érkezett leveleket. Van egy News néven futó RSS olvasónk, valamint kapunk egy teljes verziós Quickoffice dokumentum kezelőt is.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

A Phone Portal nevű szoftver ismerős lehet már, ez egy olyan speciális, böngészőből, telepítés nélkül futtatható kezelőfelület, ami USB-n vagy WiFi-n keresztül, magáról a telefonról fut. Segítségével elérhetjük a készülékben lévő adatokat, azokat szinkronizálhatjuk, biztonsági másolatot készíthetünk és hasonlók. A legtutibb azonban a külön kapható multimédiás és laptop dokkoló. Az előző Atrixnál már elsütött megoldások segítségével kvázi médialejátszóvá vagy akár egy netbookká alakíthatjuk a mobilt. Ilyenkor egy önálló Webtop felület indul el, amelyben egy teljesértékű Firefox böngészővel érjük el a világhálót, miközben böngészhetjük a memóriát, de akár hívásokat vagy üzeneteket fogadhatunk és küldhetünk.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Multimédia

8 megapixel és 1080p, hirdetik a feliratok hátul, a kamera optikája mellett, ami persze autofókuszos és kapott egy LED villanót is. Ez egyébként rendkívül erős fényű, 3-4 méteren belül fényszóróként vakít. Kicserélték a gyári kezelőfelületet is, ezúttal is a RAZR-ben látott megoldás köszön vissza. Az opciók egy balról behúzható menüben kaptak helyet. Sajnos csalódást keltően kevés a beállítási lehetőség. A képméret csupán kétféle lehet, ezen felül vannak effektusok, geotagging, kikapcsolható zárhang, néhány előre programozott téma, sorozat- és panoráma mód, expozíció és a vaku. Sehol mondjuk egy ISO érzékenység, de még meglepőbb módon fehéregyensúly sincs.

Motorola Atrix 2

Bár a Motorola korábban nem sokat domborított komolyabbat fotózás terén (jó, ott volt a Kodakkal készült ZN5), a fenti képet a várakozásomat kissé felülmúlták. A színek jók, az élesség se rossz, viszont a zajszűrés nem az igazi, bizonyos részleteket elmos, ugyanakkor a zaj is jelen van. Érdemes viszont megnézni a makró képeket, ott igen jó eredmények születtek. Videózásban sincs nagy baj, az 1080p megvan (és itt van sokféle felbontás), mégpedig 30 fps sebességgel. Nem olyan szép a képe, mint az S II-nek, és fájó pont, hogy az automata fókusz hiányzik, de kárpótolhat a jó minőségű, sztereó hang. Ezúttal két felvételt is készítettem, melyeket IDE és IDE kattintva nézhetünk meg.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Zene terén nincs komolyabb probléma, a gyári lejátszó kapott egy új ruhát. A szokásos módon albumok és előadók szerint válogatva találjuk a zenéket, a telefont fekvő állapotban használva cover flow nézetre kapcsol át. Van ismétlés, véletlen lejátszás és bekapcsolhatunk különböző gyári hangeffekteket, illetve hangszíneket is. Még a látszólag elég egyszerű gyári fülessel sem szól rosszul, de volt lehetőségem egy a-Jays Four eszközzel is kipróbálni, azzal még kellemesebb volt, főleg a szolidabb mélykiemelés opcióval. Immár a rádió szerelmesei se panaszkodhatnak, egy kellemes és egyszerűen használható felületen tudjuk kedvenc csatornáinkat behangolni, amihez RDS megjelenítés is tartozik.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Természetesen van GPS-vevőnk, amihez alaphelyzetben a Google navigációját tudjuk igénybe venni. A vevő és a program is gyors, így belföldön jól használható, feltéve, hogy van mobilnet csomagunk hozzá. Extra programokról már esett szó, ám nem mindegyikről. Van egy DataBackup szoftver, ami a névjegyzékünket és az üzeneteinket tudja menteni és visszaállítani a memóriakártyáról. Még ügyesebb a Firewall, ez meg azt tudja, hogy hívás- és üzenetszűrőként működik, az általunk megadott paraméterek alapján. A Profile Manager környezeti profilok konfigurálására és létrehozására való, míg a Files egy fapados fájlkezelő. Ügyes kis alkalmazás a Quick Note, ami valójában négy részből tevődik össze. Van sima szöveges, rajzolós, hangfelvételes és fotós jegyzettömb, a rajzolós önmagában is elérhető Sketcher néven. Továbbá még ott van a korábbi Motorolákból ismerős akku- és adatforgalom konfigurátor, amivel szabályozhatjuk a készülék fogyasztását és a mobilnet használatát.

Motorola Atrix 2 Motorola Atrix 2

Üzemidő, összegzés

Könnyen leszedhető a hátlap és alatta egy fizikailag is méretes akkumulátort találunk. A kapacitása 1785 mAh, ami azért átlagon felülinek mondható, de mint tudjuk, napjaink okostelefonjai igencsak energiazabálók. Az Atrix 2 is ilyen, viszont a méretes telep miatt még erős használattal is kibírja a nap végéig, szolidabbra véve pedig a 2 nap is kihozható.

Motorola Atrix 2
[+]

Értékelés: Motorola Atrix 2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Ahogy a cikk elején is írtam, a Motorolának igenis vissza kell(ene) térnie Európába. Az amerikai piac ugyan egymaga is óriási, nem is beszélve az ázsiairól, de az öreg kontinens nélkül nehéz labdába rúgni a nagyok ellen. Szükség van az itteni vásárlókra és szükség van rá, hogy klassz mobilokat kínáljanak, hogy még több alternatíva lehessen, mert bizony itthon is biztos sokan vannak, akiknek legalább egyszer volt már egy Motorola mobiljuk. Az Atrix 2 sajnos nem ennek szellemében készült, hivatalosan csak Ázsiában és Amerikában kapható, mi több, jelen tudomásunk szerint később sem vezetik be se Európában, se itthon, pedig nagy szükség lenne rá. Nem azért, mert valami hú de tökéletes, überfasza cucc. Nem, az Atrix 2-nek is megvannak a maga (inkább kisebb) hibái, viszont egy jól összerakott, (szerintem) szép és kellemes telefon, aminek simán lenne helye a hazai kínálatban is. Ráadásul szürkeimport ide vagy oda, még az ára sem annyira durva, a cikk írásakor kártyafüggetlenül kicsivel 100 ezer forint alatt már hozzájuthatunk. Ez viszont egyáltalán nem rossz, főleg, ha arra gondolunk, hogy az előd 140-150 környékén bukkant fel. Márpedig az Atrix 2 minden szempontból jobb lett nála, úgyhogy a Tetszett pecsét egyértelműen jár neki.

Motorola Atrix 2

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Atrix 2
Motorola Atrix 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 126 x 66 x 10 milliméter
Tömeg 147 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (256 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Texas Instruments OMAP4430
Processzor típusa 1 GHz dual-core ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,5 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11 a/b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek DataBackup, DLNA, Files, Firewall, Google+, News, Phone Portal, Profile Manager, Quick Note, Quickoffice, Sketcher, Social Networking, Task Manager, Tasks, Webtop
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (fullHD 1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1785 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 382 óra
Beszélgetési idő 8 óra 50 perc
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, microHDMI 1.3 kimenet, MotoBLUR UI, Gorilla Glass előlap, aktív zajszűrés dupla mikrofonnal

Azóta történt

Előzmények