Motorola A780 - pingvin iránytűvel

Kijelző, menü

A 38 x 50 milliméter fizikai kiterjedésű, 240 x 320 képpont felbontású, valamint 65.536 színárnyalat megjelenítésére alkalmas érintésérzékeny kijelző igen impozáns darab és gyönyörű színekkel kecsegtet, azonban egy hatalmas hibával küszködik: ez pedig a fényerő. Sajnos maximumra állítva sem tud megküzdeni a tavaszi nap éltető sugaraival, és ezt becsukott állapotban a plexi még tovább képes rontani. Igazi VámpírMoto, ami sötétben csilli-villi, de napfényben elvérzik.

Hirdetés

Háttérkép gyakorlatilag bármi lehet, okosan halványítja még a legnagyobb színorgiát is a szoftver, hogy ne zavarja annyira az olvashatóságot. A menürendszer színsémája három előre telepített összállítás közül választható ki. Három lépcsőben piszkálhatjuk a betűméretet, módosítható a kijelző lekapcsolásának és a billentyűzár aktiválódásának ideje is.

Becsukott állapotban amúgy sem kezesbárány a „kis” kedvesünk. Ugyebár a számbillentyűk alatt van az ötirányú joystick, mely használata eleve nem túl kézenfekvő. Namármost senki se gondolja, hogy ama navigációs alkalmatossággal bejuthat a főmenübe! Sajnos azt csak a készük oldalán elhelyezett háromirányú navigálógomb befelé préselésével érhetjük el. Ez pedig azt is jelenti, hogy ha valakinek nincsenek Yetit meghazudtoló kezei, az bizony össze-vissza kell, hogy csúsztassa tenyerében a kütyüt. Összecsukva leginkább csak hívásra, az iTap szótár segítségével SMS írásra, RealPlayer kezelésére, esetleg fotózásra használható. Sem a naptár, sem a Bluetooth, de még csak a bejövő SMS-ek sem érhetőek el ily módon. Így aztán a joy irányaihoz rendelt funkciók is elegendőek lehetnek.

Szétnyitva a ketyerét a helyzet teljesen megváltozik. Itt a teleszkópos stylus nélkül megáll az élet, leszámítva azt az eshetőséget, ha hajlandóak vagyunk zsíros ujjakkal vakargatni a kijelzőt. Persze ha bárki erre vetemedne, előtte lehetőleg szerezzen be védőfóliát és egy gigapakk tisztítókendőt. A kezelőfelület kiforratlanságára jellemző, hogy például a joystick fel/le mozgatásával léphetünk az ikonokon jobbra és balra, míg a kezelőszerv jobbra/balra mozgatásával egy képernyőnyit lép. Számomra ez totál illogikus. Ugyanilyen idegesítő hogy bekapcsolni csak kinyitott állapotban lehet a telót, ahol a PIN-t nem is lehet beírni a külső „valódi” gombok segítségével, csak a kijelzőt tapizva.

A menürendszer sebességét furcsa kettősség jellemzi. Görgetéskor a megjelenített kép zavaróan lassan rajzolódik újra és az alkalmazások betöltésére is másodperceket kell várni, ugyanakkor gyorsan, gördülékenyen futnak. Szövegbevitelre nem csak virtuális mini billentyűzet, de kézírás felismerés is használható. Nálam sajnos ez utóbbi nem igazán vált be, mert a Motorola féle megoldásnál egymás melletti két „ablakba” írhatjuk a betűket felváltva, de a kis- és nagybetűs valamint a számbevitel között külön helyre tapizva kell váltani. A jelek felismerése viszonylag pontos még az én hieroglifáim esetén is. BKV-n zötyögve SMS írására inkább a külső gombsort javasolnám...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények