Külső
A Motorola A780 bejelentésekor teljesen elbűvölt tudásával. Persze már akkor is nyilvánvaló volt számomra, hogy nem ez a világegyetem legkisebb sem pedig a legszebb PDA-telefonja, ugyanakkor nem sok más modell büszkélkedhet 2.5”-es érintésérzékeny kijelzővel, 312 MHz-es processzoron futó Linux operációs rendszerrel és GPS vevővel.
Az A780 szokásos amerikai okostelefon formavilágot kapott. Csukott állapotban kissé szokatlan elrendezésű hagyományos telefonra hasonlít, ahol az öt irányú joystick a készülék alján, a hagyományos billentyűzet alatt helyezkedik el. A 106 x 53 x 24 milliméteres készüléktest a hozzá tartozó 141 grammos tömegével mindenképpen tekintélyt parancsoló, melyet még hangsúlyosabbá tesz a fekete-ezüst színjáték. A számbillentyűk és a rendkívül mélyen ülő kijelző között csak a hívásfogadó/elutasító és visszatörlő gombok kaptak helyet. Persze szó sincs valódi külső kijelzőről, hanem egyszerűen a többé-kevésbé átlátszó plexin átszűrődik az alsó készüléktestbe integrált multiplex mozikat megszégyenítő „vászon” egy apró része.
A készüléktestet szétnyitva elénk tárul a méretes kijelző, mely a kagylófonoktól eltérően itt az alsó flipen csücsül. Mivel felső flip csak a számgombokig nyílik, a megjelenítő alatt továbbra is elérhető maradt a joystick, a be/kikapcsoló gomb, valamint az alkalmazásváltó. Persze az oldalak sem csupaszok: bal oldalt található a háromirányú navigáló, a hangparancs, valamint a hátlapnyitó alkalmatosságok, míg jobb oldalt csak a kameravezérlő árválkodik. A memóriakártya a készülék tetejébe, míg az USB/töltő és fejhallgató a telefon aljába csatlakoztathatók.
A Motorola mérnökei a könnyű kezelhetőség érdekében két hangszórót is beépítettek a kütyübe, méghozzá a felső flip mindkét oldalára. Emiatt összecsukott és kinyitott állapotban egyaránt használhatóvá tették hívásra. Azonban az összecsukva is kényelmes dimenziói és a könnyen sérülő belső megjelenítő is arra sarkallt, hogy inkább kompaktabb állapotában szorongassam a fejemhez.
Kijelző, menü
A 38 x 50 milliméter fizikai kiterjedésű, 240 x 320 képpont felbontású, valamint 65.536 színárnyalat megjelenítésére alkalmas érintésérzékeny kijelző igen impozáns darab és gyönyörű színekkel kecsegtet, azonban egy hatalmas hibával küszködik: ez pedig a fényerő. Sajnos maximumra állítva sem tud megküzdeni a tavaszi nap éltető sugaraival, és ezt becsukott állapotban a plexi még tovább képes rontani. Igazi VámpírMoto, ami sötétben csilli-villi, de napfényben elvérzik.
Hirdetés
Háttérkép gyakorlatilag bármi lehet, okosan halványítja még a legnagyobb színorgiát is a szoftver, hogy ne zavarja annyira az olvashatóságot. A menürendszer színsémája három előre telepített összállítás közül választható ki. Három lépcsőben piszkálhatjuk a betűméretet, módosítható a kijelző lekapcsolásának és a billentyűzár aktiválódásának ideje is.
Becsukott állapotban amúgy sem kezesbárány a „kis” kedvesünk. Ugyebár a számbillentyűk alatt van az ötirányú joystick, mely használata eleve nem túl kézenfekvő. Namármost senki se gondolja, hogy ama navigációs alkalmatossággal bejuthat a főmenübe! Sajnos azt csak a készük oldalán elhelyezett háromirányú navigálógomb befelé préselésével érhetjük el. Ez pedig azt is jelenti, hogy ha valakinek nincsenek Yetit meghazudtoló kezei, az bizony össze-vissza kell, hogy csúsztassa tenyerében a kütyüt. Összecsukva leginkább csak hívásra, az iTap szótár segítségével SMS írásra, RealPlayer kezelésére, esetleg fotózásra használható. Sem a naptár, sem a Bluetooth, de még csak a bejövő SMS-ek sem érhetőek el ily módon. Így aztán a joy irányaihoz rendelt funkciók is elegendőek lehetnek.
Szétnyitva a ketyerét a helyzet teljesen megváltozik. Itt a teleszkópos stylus nélkül megáll az élet, leszámítva azt az eshetőséget, ha hajlandóak vagyunk zsíros ujjakkal vakargatni a kijelzőt. Persze ha bárki erre vetemedne, előtte lehetőleg szerezzen be védőfóliát és egy gigapakk tisztítókendőt. A kezelőfelület kiforratlanságára jellemző, hogy például a joystick fel/le mozgatásával léphetünk az ikonokon jobbra és balra, míg a kezelőszerv jobbra/balra mozgatásával egy képernyőnyit lép. Számomra ez totál illogikus. Ugyanilyen idegesítő hogy bekapcsolni csak kinyitott állapotban lehet a telót, ahol a PIN-t nem is lehet beírni a külső „valódi” gombok segítségével, csak a kijelzőt tapizva.
A menürendszer sebességét furcsa kettősség jellemzi. Görgetéskor a megjelenített kép zavaróan lassan rajzolódik újra és az alkalmazások betöltésére is másodperceket kell várni, ugyanakkor gyorsan, gördülékenyen futnak. Szövegbevitelre nem csak virtuális mini billentyűzet, de kézírás felismerés is használható. Nálam sajnos ez utóbbi nem igazán vált be, mert a Motorola féle megoldásnál egymás melletti két „ablakba” írhatjuk a betűket felváltva, de a kis- és nagybetűs valamint a számbevitel között külön helyre tapizva kell váltani. A jelek felismerése viszonylag pontos még az én hieroglifáim esetén is. BKV-n zötyögve SMS írására inkább a külső gombsort javasolnám...
Telefonkönyv, üzenetek
A telefonkönyv igazi maximalista, egy név felvétele összesen 36 bejegyzéses kérdőívből áll, mely hét telefonszámot, két e-mail címet, otthoni és munkahelyi címet, cégadatokat, a házastárstárs és gyerekek nevén túl a becenevet is tartalmazhatja, valamint csoportokba rendezhető, egyedi hívódallammal és képpel tarkítható. PC nélkül egy ilyen névjegyzék karbantartása szinte emberfeletti vállalkozás, pláne ha azt is figyelembe vesszük, hogy a teljes memória erejéig bővíthető. A bejegyzések közötti keresés intelligens. Nem csak a név elején keres a beírt szórészletet, hanem a nevek közepén is. Sőt, csukott állapotban még ennél is tovább megy. A névrészletet „prediktíven” kell beírni, tehát az adott betűhöz tartozó gombot egyszer kell csak lenyomni. Ez talán elsőre igen jónak tűnhet, azonban nagyméretű telefonkönyvnél bizony messze nem olyan jó a keresés hatásfoka. Például a „23” számkombináció az Adrienn, Cecília, Béla bejegyzéseket éppúgy megleli, mint a Norbert nevet.
Korábban már említettem, hogy beszélgetni csukott és nyitott telefonnal egyaránt lehetséges. Sőt, nyitással a hívások automatikusan fogadhatók, míg a készülék becsukásával megszakíthatók. Ugyan a nevekhez nem rögzíthető egyedi hangcímke, de a kellően kimért angol ajkúak számára tökéletesen funkcionál a beépített beszélőfüggetlen hangfelismerő, mely rögtön meg is ismétli gépi hangon az általa felismert nevet, vagy parancsot. Ez utóbbi igencsak sokrétű lehet. A „send message to Bog” mondat hatására automatikusan megnyílik az üzenetszerkesztő és a címzett mezőben ott virít Bog neve. De ugyanilyen készséges akkor is, ha az akkumulátor, térerő, idő vagy elmulasztott hívások után érdeklődik az ember fia. Persze a „társalkodónőnk” néha értetlenül áll kívánságaink előtt, és ilyenkor a „please repeat” kéréssel hárítja el nagyothallását.
Az üzenetek kezelése gördülékenyen megy a hatalmas kijelzőn, bár kétség kívül kiérzik a rendes QWERTY billentyűzet valamint a magyar nyelvű iTap szótár hiánya. Hiába a „böködős” mini klaviatúra vagy a kézírás felismerés, sajnos a gépelés pontossága és sebessége messze elmarad a Nokia kommunikátorainál tapasztaltaktól. A teljesen egybeforrt SMS és MMS szerkesztő maximum 10 diát tartalmazó multimédiás üzenetet enged szerkeszteni, melyek nem léphetik túl a 100 kilobájtos lélektani határt. Manapság ez talán kicsit szűkösnek mondható. Talán ezt próbálja kompenzálni azzal, hogy a képeket azonnal megfelelő méretűre csökkenti a szerkesztő. Sajnos az e-mail kliens is korlátozza a letölthető levelek méretét, méghozzá 1 megabájtban. PDA-telelefon révén SIM nélkül is elérhető valamennyi hálózatot nem igénylő funkciója, így a készülék memóriájában tárolt fájlok, üzenetek és névjegyzék ilyenkor is kezelhetők.
Multimédia
Multimédia terén egészen közepesen teljesít az amerikai asszisztens, és semmiben sem jeleskedik. Mivel a multimédia csúcsa a RealPlayer jelenti esetünkben, így az ismertebb hang és videóformátumokkal könnyedén megbirkózik. Ez utóbbit akár teljes képernyőn is képes prezentálni memóriakártyáról is. Vízszintes állásban a flip kényelmetlen fogást eredményez, de azért jó móka mini videókat kukkolni ekkora „vásznon”. Lejátszási listák kezelése és véletlen sorrendben történő zajongás is aktiválható, ekvalízer vagy bármilyen más mély hang életrekeltő technológiát azonban hiába keresünk benne. Egyszóval nem a Walkman modellek első számú ellenfele. Fejhallgató csatlakoztatása nélkül hangosan, monóban és mélyhangok nélkül borzolhatjuk a vájtfülűek hallójáratait.
Az 1,3 megapixeles kamera minősége is csak nagyon jóindulattal nevezhető közepesnek, mivel számos alkalommal szinte teljesen lila és fehér ködben úszó képeket produkált, melyekből egyet-kettőt meg is tudok mutatni. Ezen artisztikus képek mindenféle speciális effektus aktiválása nélkül is létrehozhatóak és ami ennél rosszabb: reprodukálhatóak. A képek méretén túl szabályozható a fényerő, a színhatások és fehér egyensúly. Kisebb videók rögzítésére is van lehetőség, azonban csak 176 x 144 képpontos „egérmozi” minőségben, melyeket a beépített lejátszó ugyan teljes képernyőn is le tud játszani, de minek...
Fájlkezelőből nézegetve a képeket igen puritán felülethez juthatunk csak, melyben a két legfejlettebb funkció a diavetítés és a teljes képernyős nézet. A Draw alkalmazás maximum 320 x 240-es képeket kezel, bármilyen nagyobb fájlt megnyitva automatán lebutítja. Az előre telepített Picsel Viewer nagyságrendekkel fejlettebb a Motorola szoftevreinél. Az oldalsó háromirányú gombbal nagyítani, míg a joystick vagy stylus segítségével a képen belül „mászkálni” lehet. Ezen funkciók kombinációja nem csak látványos, hanem rettenetesen gyors is, mely azt jelzi, hogy lenne bőven erő a prociban, de a Motorola mérnökei ezt kevésbé tudták kiaknázni, mint a Picsel fejlesztőcsapata... Ez persze már azon is kiérződik, hogy a Picsel Viewr feleannyi idő alatt nyitja meg a fotókat.
Szervezőfunkciók és alkalmazások
Az üzleti élet legfontosabb szegmensét lefedik az előre telepített alkalmazások és ez mindenképpen értékelendő hír, ugyanis a Pingvin oprendszerhez sajnos kegyetlenül nehéz beszerezni bármilyen új programot. Ehhez kapcsolódóan töredelmesen megvallom, hogy a nálam járt készülékvariáns – mert állítólag több is van – GPS képes ugyan, de nem kaptuk meg hozzá a „CoPilot” szoftverkártyát, és beszereznünk sem sikerült. Így eme izgalmas funkciót sajnos nem áll módomban kivesézni, de talán valaki ismer olyat, akinek a barátjának egyik ismerőse már látott A780-on futó navigáló szoftvert és esetleg meg is osztaná velünk a fórumon...
A már említett Picsel Viewer a fotók megtekintésén túl Word, Excel, PowerPoint és PDF állományok nézegetésére is alkalmas. Az oldalsó vezérlő segítségével könnyedén nagyíthatók és kicsinyíthetők a dokumentumok, míg a joystick vagy stylus segítségével a látképen belül lehet navigálni. Áttördelni a Word dokumentumokat lehet, a többit csak hagyományos, teljes képernyős, vagy vízszintes nézetben tudja prezentálni, ez pedig azt is jelenti, hogy jobbra-balra is görgetni kell. Sajnos ezen formátumokat szerkeszteni nem lehet, bár biztosan be lehet szerezni szoftvereket ehhez is, de nekem nem sikerült találnom. Fájlkezelésben mindenképpen fölényesen vezetnek a finn kommunikátorok.
A napi, heti és havi nézetes naptár megjelenése a Microsoft Outlookra hajaz, melyben minden funkció pontosan ugyanúgy elérhető és természetesen szinkronizálható is asztali nagytesóval. Új esemény rögzítésekor felvehető a tárgy, helyszín, kezdő és végidőpont, kategória (fontos, üzleti, mindenképp részt kell venni, személyes, ismeretlen), naptárban való megjelenés (szabad, valószínűleg foglalt, foglalt, irodán kívül) és az ismétlődési időköz (napi, heti, havi és éves), melyhez utolsó dátum is felvehető. Kisebb feladatok észbentartásában is segítségünkre lehet, méghozzá minden egyes feljegyzéshez határidő és prioritás is tárolható. Mindkét alkalmazás riaszt is, ha kell.
Az internetes oldalak megfelelő sebességgel töltődnek az EDGE átvitel segítségével. Ugyanilyen fürgén képes áttördelni az oldalakat a kisebb felbontású kijelzőre, mely feleslegessé teszi a vízszintes görgetősávok használatát, habár az oldal felépítését ilyenkor teljesen átgyúrja. Az egyetlen szépséghiba, hogy görgetéskor a tartalom frissítése zavaróan villog, de ez a kiforratlan erőforrás-felhasználásnak tudható be. Ez persze elég csekély vigasz.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A „digitális személyi asszisztens” GPRS és EDGE hálózatokon egyaránt használható, ugyanakkor sem WLAN sem 3G támogatás nem került bele. Helyi átvitel csak Bluetooth és a mellékelt USB kábel segítségével kivitelezhető. Maga az EDGE adatátvitel legtöbbször nem okozott gondot, ugyanakkor gyengébben lefedett helyeken – ahol más teló még vígan muzsikált – gyakran eldobálta még a sokak számára „etalon” T-Mobile hálózatot is.
A beszélgetés minőségére jellemző, hogy gyenge vételi viszonyok mellet a másik fél szinte semmit sem hall, de a hangszóró is össze-vissza recseg ropog. Jó vételi esetén minden álomszépen működik, beleértve a kihangosítót is, mely szinte azt az érzetet kelti, hogy a beszélgetőpartnerrel személyesen cseverészünk. A jó hangzás sajnos kevésbé jó akkumulátor élettartammal párosul. Persze a 780 mAh kapacitású akkumulátor elsőre kevésnek tűnt és sajnos nem is okozott csalódást. A szintén Moto Bluetooth fülesem 3,5 óra alatt kiszívta életerejét. Vicces volt, hogy a telót kétszer is fel kellett tölteni, mire a headset végül megadta magát.
A Motorola A780 „lelke” iszonyatos erőket tartogat, mely talán a következő ráncfelvarráskor felszínre is törhet. Ezt sejteti a Picsel Viewer száguldása is melyet sajnos a Motorola mérnökei meg sem tudtak közelíteni saját alkalmazásaikkal. A kezelőfelület gyengesége, logikátlan felépítése, egyszóval kiforratlansága; valamint a kicsit kevéske és korlátozott tudású előre telepített alkalmazás teljesen agyonverik az amúgy szinte minden téren jó specifikációt. Számomra érthetetlen, hogy nem derül ki tesztelés közben a kamera szoftver fehéregyensúly hibája, vagy hogy miért kell az email-kliens által kezelt levelek méretét korlátozni. Tudom, okostelefon és le lehet tölteni másik alkalmazást... De honnan?!
(An)Dante
A készüléket a Motorola hazai képviseletétől kaptuk. Köszönjük.
Specifikációk
Motorola A780 | ||
![]() |
Technológia | GSM 850/900/1800/1900 |
Méret | 106x53x25 mm | |
Súly | 141g | |
Kijelzõ | 240x320 pixel, 65 ezer szín, érintésérzékeny TFT | |
Telefonkönyv | Korlátlan | |
SMS/MMS memória | 48MB | |
Egyéb memória | microSD kártya | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/4+2 | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | iTap | |
Hangtárcsázás | van, angol kiejtéssel | |
Hangrögzítõ | van | |
Hangvezérlés | van, angol kiejtéssel | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 780 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 180 óra | |
Beszélgetési idõ | 360 perc | |
Fényképezõgép | 1.3 megapixel + videó | |
POP3 e-mail | van, hitelesített | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | van | |
Csengõhangok | MIDI, MP3 | |
Operációs rendszer | Linux | |
MP3 lejátszás | Van | |
Egyebek | GPS + szoftver, 312 MHz-es processzor, USB kábel az alapcsomagban |