Mobilos chipsetek összehasonlítása 2010 elején

Marvell Armada, NVIDIA Tegra, összegzés

A felsoroltakon kívül is léteznek még ARMv7 architektúrára épülő chipsetek, például a Marvell Armada. A név itt is egy processzorcsaládot takar, a legkisebb tagok Armada 100 névre hallgatnak — ezek ARMv5 architektúrát használó, digitális képkeretekbe és e-könyv olvasókba szánt chipek. Az 1,2 GHz-en ketyegő Armada 1000 is ARMv5-ös, de ezt már televíziókba szánják. A mi szempontunkból pedig a szintén 1,2 GHz-e, de már ARMv7-e Armada 500, valamint az 1 GHz-es Armada 600 érdekes, utóbbi 3D-teljesítmény szempontjából is nagyon korrekt. Egyelőre még egy készülékben sem találkozhatunk velük, hiába reklámozzák őket BlackBerry masinákkal — a 9700 Boldban még Marvell PXA930 ketyeg, 624 MHz-en.

Marvell Armada 610
Marvell Armada 610

Elérkeztünk utolsó gyártónkhoz, a grafikus chipekről ismert NVIDIA-hoz, akik a mobilos chipsetek piacán a Tegrákkal képviseltetik magukat. Két generáció létezik, a korábbi a 2008-ban bejelentett Tegra 600/650 és az APX2500/2600, az új generációt pedig a NVIDIA Tegra 250 képviseli. Az első generációs SoC ketyeg a Microsoft Zune HD nevű zenelejátszójában, de annyira nem volt kiemelkedő megoldás, hogy ennél jobban elterjedjen.

NVIDIA Tegra

Nem úgy a második generációs Tegra, mely az előzetes információk szerint tízszeres sebességre képes elődjéhez képest, továbbá támogatja a CUDA és az OpenCL platformot is. Mindezt a kétmagos ARM Cortex-A9 mag és a rendkívül alacsony fogyasztású grafikus vezérlő (GPU) teszi lehetővé. Annyira viszont nem szabad örülni: bár a chipset bemutatóján az NVIDIA munkatársai elmondták, hogy mobiltelefokban is fogunk találkozni az új megoldással, jelenleg úgy néz ki, hogy a Tegra 250 inkább a netbookokba és Tablet PC-kbe fog bekerülni — egy mobiltelefonba valószínűleg túl erős is lenne, egyszerűen nem lehetne kihasználni. Persze elképzelhető, hogy a 40 nm-es csíkszélességgel gyártott SoC-ből lesz "butított" változat is, melyet szívesen látnánk mondjuk az Androidokban. Ennél szívesebben egyedül egy új akkumulátor technológiát látnánk már a piacon, az új chipsetekhez ugyanis már dukálnának az erőteljesebb telepek is.

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények