Mobilos chipsetek összehasonlítása 2010 elején

Mindent az ARM Cortex-ről

Az ARM Cortex kifejezés tehát egy processzormag-családot takar. A Cortex tagjai két kivételtől (M0 és M1) eltekintve ARMv7 architektúrára épülnek, jelenleg elég sok tagot számlálnak: A5/A8/A9/M3/M4/R4. Hogy ezek a képességek és sebesség tekintetében hol helyezkednek el egymáshoz képest, arról az alábbi ábrán lehet információkat kapni:

ARM Cortex CPUs

Bár a szaksajtó (köztük mi magunk is) mindig úgy ír az egyes készülékekről, hogy azokban ARM Cortex-A8-as processzor van, az igazság az, hogy ilyen processzor önmagában nem létezik. Rengeteg eszköz használ Cortex-A8-as magra alapuló SoC-t (system-on-chip, tehát egy teljes rendszer egy chipen), de az A8-as attól még önmagában nem egy rendszer. Jelenleg több A8-ra alapuló chipset/SoC is piacon van, íme a legelterjedtebbek:

Mint látható, a felsorolásból hiányzik a Qualcomm Snapdragon és az nVidia Tegra is, mivel azok a pletykákkal ellentétben nem Cortex-A8-ra alapuló megoldások, függetlenül attól, hogy szintén ARMv7 architektúrát használnak. A technikai specifikációkat nem akarom különösebben részletezni, de pár szót azért feltétlenül kell ejtenünk róluk. Kezdjük a Samsung S5PC100-zal, mely a Samsung szerint egy alkalmazásprocesszor (de mi nyugodtan nevezhetjük SoC-nek is), azaz a Cortex-A8 magon kívül memóriakezelő egységekkel, különféle interfészekkel és efféle nyalánkságokkal van ellátva. Vannak benne multimédiás egységek is, minek köszönhetően az S5PC100 képes megbirkózni a 720p-s HD videók felvételével és lejátszásával is. Az iPhone 3GS-ben lévő PowerVR SGX grafikus gyorsítóchip viszont nem része a Samsung megoldásának.

Samsung S5PC100 block diagram
Samsung S5PC100

A mobilkészülékek között az egyik legelterjedtebb megoldásnak a Texas Instruments OMAP 3-as alkalmazásprocesszorai számítanak, melyekből jelenleg ötféle van: 3410, 3420, 3430, 3440, 36x. Hasonlókat lehet róla elmondani, mint a Samsung megoldásáról, a 34xx-es processzorokban szintén van integrált 2D/3D gyorsító, de nem PowerVR SGX — az ugyanis az OMAP 36x-be került bele.

TI OMAP 3430
[+]

Texas Instruments OMAP 3430

A Freescale i.MX 51-gyel jelenleg még nem igazán találkozhatunk mobiltelefonokban, elvileg nem is nagyon fogunk. A teljesség kedvéért azért idebiggyesztem az ő felépítését is.

Freescale i.MX 51
Freescale i.MX 51

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények