Hirdetés

LG K10 4G - a külső nem minden

Kívülről mutatós, belülről viszont felszínes: az 5,3 hüvelykes LG K10 túl sok kompromisszumot köt egy nagyon sűrű árszegmensben.

Bevezető

A G4 visszafogott sikere után nagy lendülettel kezdte meg az idei esztendőt az LG, amelytől nem idegen egy sor technikai újdonság és különlegesség korai piacra dobása, gondoljunk csak a tavalyi CES-en bemutatott G Flex 2-re, de a múlt év végén, második kijelzővel és ütésálló tulajdonságokkal elstartolt V10-et is meg lehet említeni. Az valószínűsíthető volt, hogy a „G Flex 3” nem fut be a 2016-os CES-re (kétévente szokott kijönni az új tag), ám üres kézzel mégsem állíthatott be a koreai óriás a Las Vegas-i eseményre, ahova ezúttal valami egészen egyedi helyett új, alsóbb szegmensekbe szánt termékcsaládját hozta el.

Az LG K10 küllemét a kerekded ívek határozzák meg
Az LG K10 küllemét a kerekded ívek határozzák meg [+]

A K-sorozatnak előbb az 5 (K7) és 5,3 hüvelykes változata mutatkozott be (K10), majd a K4 (4,5"), a K5 (5") és a K8 (5") következett, úgyhogy immáron öttagú a család, amely természetesen nem a 100 ezer forintos és afeletti csúcsmasinákkal kíván versenyre kelni, ehelyett a visszafogott árazáshoz próbál decens hardvert biztosítani. A középkategóriába pozicionált K10 esetében a 13 megapixeles hátlapi kamera, a HD kijelző és a másfél gigabájt RAM még hozza is az elvárt szintet, miközben küllemben kifejezetten tetszetős a masina. A négymagos rendszerchip és az Android 5.1-es rendszerverzió 2016 tavaszán viszont már nem tartozik az előnyös tulajdonságok közé, 60 ezer forint felett semmiképp.

A HD kijelző betekintési szögei hamar leverik a hangulatot
A HD kijelző betekintési szögei hamar leverik a hangulatot [+]

A K10 átlagos méretű papírdobozkában vásárolható meg, amelyen a kék és a fehér színek dominálnak, bármiféle csillogás nélkül. A csomagolásból előrántott készülék is sokkal inkább ízléses, mint bazári, hiába a dominál a műanyag. A doboz microUSB kábelt, hagyományos kialakítású mikrofonos fülest, 0,85 amperes töltőfejet és 2300 milliamperórás akkumulátort rejt, amely az előnyösen tapadó hátlap lepattintása után helyezhető a készülék gyomrába. Némi leírás és műanyag csomagolás zárja a tartozéklista sorát.

Külső és kijelző

Az LG K10 szép készülék, amely a boltokban és a szolgáltatói pontokban kiállítva hamar magára vonhatja a tekinteteket. Az 5,3 hüvelykes képátló mellé minden oldalon lekerekített formavilág, illetve 146,6 x 74,8 x 6,8 milliméteres és 140 grammos paraméterek tartoznak, előnyösen befolyásolva a fogás és a kezelés kényelmét. A remekül egyberakott plasztik konstrukció folytatja a küllem jó tulajdonságainak sorát: a hátlap szorosan visszapattintható, a K10 pedig erősebb szorongatásra sem recseg.

Az LG K10 fogása és kezelése kifejezetten kényelmes
Az LG K10 fogása és kezelése kifejezetten kényelmes [+]

Kijelző-teszt
Mérés LG K10 4G LeTV Le 1s Xiaomi Redmi Note 3 Honor 5X
Fehér fényerő (max.) 327 nit 549 nit 473 nit 481 nit
Fehér fényerő (min.) 4,8 nit 1,85 nit 2,6 nit 8,2 nit
Fekete fényerő 0,2 nit 0,21 nit 0,32 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 1633:1 2498:1 1390:1 1002:1
Színhőmérséklet 7850 K 7367 / 6626 K 7197 K + kézi 8136 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A pozitív hangulatot a HD felbontású, 277 PPI-s kijelző gyorsan hazavágja. A TFT panel színei fakók, a képélesség ekkora méretben már hagy kívánnivalót maga után, de még ez is elmenne, ha az alacsony fényerő, a kékes kalibráció és a borzalmas betekintési szögek nem érnék hideg zuhanyként a tesztelői szemet. Konkrétan belépőszinten szokott a fekete szín világosszürkébe átváltani, ha lapos szögből tekint rá az ember, és a kontrasztok is hamar eltűnnek, ha nem pont szemből nézi a K10-et az felhasználó. Hogy ez a kijelző, ebben az árszegmensben egy neves gyártótól hogy mehetett át a rostán, rejtély.

A szemnek már kevésbé komfortos a kékes, alacsony fényerejű panel bámulása
A szemnek már kevésbé komfortos a kékes, alacsony fényerejű panel bámulása [+]

Pedig a készülékház a kifejezetten keskeny képernyőkereteivel is odateszi magát, az előlapi védőüveg pedig ívesre csiszolt az extra komfortért. A fénymérő, a közelségérzékelő és az 5 megapixeles szelfikamera is a helyén van, egyesül az értesítési LED hiányzik erről az oldalról. A textúrázott hátlap ívei és tapadása tovább növelik a biztonságos fogásérzetet, és az itt elhelyezett hangerő fel, bekapcsoló és hangerő le gombok pont kézre esnek. Lenyomásuk is könnyű, bár kissé lötyögnek a foglalatukban. A billentyűk felett 13 megapixeles kamera és ledes villanó kapott helyet, a bal alsó sarokban pedig multimédiás hangszóró, amit könnyű eltakarni.

A textúrázott hátlap hozzájárul a fogás stabilitásához
A textúrázott hátlap hozzájárul a fogás stabilitásához [+]

Ha a felhasználó lepattintja a hátlapot, a 2300 milliamperórás akkumulátor, illetve a nanoSIM és a microSD kártyák foglalatára bukkanhat. A K10 tetején csak egy mikrofon, az alján pedig egy másik mikrofon, a microUSB kábel portja és a fülhallgató kimenet pillantható meg. Végeredményben kijelenthető: kettősség jellemzi a küllemet, hiszen a K10-re jó ránézni – legalábbis addig, amíg a kijelző fel nem villan. Utána legszívesebben letenné az ember.

Hardver és szoftverek

Nem a kijelző az egyetlen pont, ahol az árhoz és konkurenciához mérten komoly kompromisszum született: 2016 tavaszán a Snapdragon 410-es SoC és az Adreno 306-os IGP inkább a belépőszint tetejére való kombináció, a K10 szintjén nyolcmagos, Helio X10-es ajánlatok is akadnak, Full HD kijelzőt meghajtva. A négy, 1,2 gigahertzre skálázott Cortex-A53 mellé 1,5 gigabájt RAM és 16 vagy 32 gigabájtos tároló jár kiszerelés szerint, a rendszer nagyjából 5,5 gigabájtot emészt fel. Ha a fennmaradó hely nem lenne elég, azt microSD kártya behelyezésével meg lehet toldani.

A K10 Androdi 5.1-es felületet futtat
A K10 Android 5.1-es felületet futtat [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG K10 4G Alcatel Pop Up 5.0 Lenovo Vibe P1 Xiaomi Redmi Note 3
Rendszerchip Snapdragon 410 Snapdragon 415 Snapdragon 615 MediaTek Helio X10
AnTuTu Benchmark 6.x 28039 pont 33333 pont 32629 pont 49492 pont
Vellamo Browser 2247 pont 2402 pont 1681 pont 2114 pont
Vellamo Metal 892 pont 883 pont 955 pont 1140 pont
Geekbench 3 (single) 478 pont 614 pont 647 pont 864 pont
Geekbench 3 (multi) 1462 pont 2380 pont 2481 pont 4676 pont
GFXBench Man. onscreen 4,1 fps 5,8 fps 5,5 fps 9,4 fps
GFXBench Man. offscreen 1,8 fps 5,2 fps 5,6 fps 10 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,6 fps 12 fps 14 fps 26 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,2 fps 27 fps 12 fps 26 fps

A teljesítménytesztek jól mutatják, mi a hardveres realitás az árszinten, úgyhogy ugorjunk is a napi használatra, hiszen ott még érhetik a felhasználót pozitív meglepetések. A dadogós beüzemelésen és a töltéskor előálló megakadásokon túl a K10 rendszersebessége általában elfogadható, bár a menükben vagy az alkalmazásváltóban való pörgetés vizuálisan érezteti, hogy küzd a vas a képfrissítéssel, ha pedig a készülék felmelegszik, a maximális fényerő csökken. Az alkalmazáskezelés közepes sebességű, gyakran 1-2 másodpercet várni kell a főképernyőre való visszatérésre, a játékok közül egy Real Racing 3 szintű monstrum pedig nem tudja hozni a kívánt képkockasebességet, bár egy Leo’s Fortune igen. A böngészési sebesség viszont elég jó, csak a legvaskosabb honlapokat görgetve fordul elő komolyabb dadogás.


[+]

Az Android Marshmallow-s frissítések fájdalmasan lassan érkeznek a zöld robotos telefonokra, egy 2016 tavaszán elstartoló új mobiltól azonban már elvárható, hogy a tavaly őszi rendszert futtassa, ne a tavalyelőttit. Az LG szokásos UI-ja Android 6.0 helyett azonban 5.1 Lollipopon alapszik, ami nem is a küllem, inkább egy-két hasznos funkció hiánya miatt kellemetlen (Doze, fejlett engedély- és értesítéskezelés stb.). A főoldalon 5 x 5-ös az ikonkiosztás, a tálcára legfeljebb 7 elem fér. Az alkalmazástárban 4 x 5-ös vagy 5 x 5-ös lehet a rács, az appok a telepítés ideje vagy ábécé sorrend szerint rendezhetők, egyes elemek pedig elrejthetők.


[+]

A felülről lehúzható értesítési panel öt kapcsolót (balra simítva továbbiakat), illetve a fény- és a hangerő csúszkáját kínálja fel a kártyák felett. A Google asszisztense a kezdőképernyő gomb hosszú beállításával, a rendszeropciók és a témák pedig az alkalmazásváltóra tapadva érhetők el. Kikapcsolt képernyőnél a hangerő fel gomb dupla lenyomása a QuickMemo+ jegyzetelőt és rajzprogramot indítja, a hangerő le pedig a kamerát. A Knock Code képernyőzár és a duplakoppos felébresztés természetesen adott. Az LG UI-ja a SmartWorld alkalmazással témázható – itt rengeteg ikonstílus, betűtípus, háttér és csengőhang letölthető. A SmartWorld továbbá alkalmazásokat és egyéb tartalmakat is ajánl.


[+]

A Material Design beütésű tárcsázó és telefonkönyv átlátható, a gyorshívásnak és gyorskeresésnek köszönhetően könnyen kezelhető, emellett csoportok és kedvencek is létrehozhatók. A névjegyek SIM-ről, a telefonról és számos online fiókból behívhatók, vezeték- és keresztnév szerint rendezhetők, a szám nélküli tételek pedig kiszűrhetők. Az email alkalmazást rendben beüzemeltük, egyébként a Gmail is több fiókot kezel manapság. A billentyűzet támogatja a magyar nyelvet, akad korrektúra, ujjhúzós bevitel és bővíthető szótár. A betűk felett a számok is megjelenik, és a billentyűzet mérete is növelhető a kényelmes gépelésért – az érintési visszajelzés szerencsére remek, így a bevitellel elégedettek voltunk.


[+]

Eszközök közül a jól használható Fájlkezelő, a már említett QuickMemo+, a szintén decens Naptár és a biztonsági mentést végző LG Backup érdemel említést. Egy sor Google-app is jár kétéves, 100 gigabájtos Drive felhő tárhellyel, ami kellemes hír. Extraként az Evernote és a RemoteCall Service említhető meg, ez utóbbi segít az LG ügyfélszolgálatával felvenni a kapcsolatot. A böngészési feladatokat a Chrome végzi, méghozzá egész jó sebességgel: honlapokon a görgetés általában nem akad, és egy The Verge szintű oldal is kevés dadogás mellett olvasgatható. Persze, az 1,5 gigabájt RAM mellett senki ne számítson arra, hogy 10 böngészőlap a memóriában marad. Ekkora képátlóval mindenesetre kényelmes a böngészés, csak a visszafogott képpontsűrűségért és az alacsony fényerőért kár.

Kamera, multimédia

Az előlapi kamera 5 megapixeles, a hátlapi pedig 13, amelyet közepes fényerejű ledes villanó egészít ki. Lézeres autofókuszt a K10 nem kapott, nappal mégis egész gyors az élesítés, inkább este hagy kívánnivalót maga után a sebesség és a megbízhatóság. Rövid szoftverleírás következik: a kamera app mindössze a vakut, a kameraváltást, az önkioldót, a rácsvonalakat, a hangra exponálást és a képarányt engedi állítani, a középkategóriában ez édeskevés a módokból és lehetőségekből. Hol az expozíciókorrekció, a záridő, a fehéregyensúly, az érzékenység, a HDR, a panoráma és a szokásos opciók variálásának lehetősége? Legalább érintőfókuszálás van, ez is valami…

A hátlapi kamera nappal jó, este rossz képeket készít
A hátlapi kamera nappal jó, este rossz képeket készít [+]

Nappal a K10 kamerája átlag feletti dinamikatartománnyal és jó vonalélességgel rögzít, szín- vagy lencsehibák nélkül. A látószög is elég nagy, úgyhogy bőven lehet minőségi képeket készíteni. A makróknál már előfordul egy-két fókuszhiba, ám ha megfelelő az élesítés, itt sem hagy kívánnivalót maga után a 13 megapixeles modul, hiányzik viszont a HDR a kiégett részletek elkerülésére. Este vérzik el a dolog, és inkább a szoftvernek, semmint a szenzornak köszönhetően: a rendszer rendre rövid záridőt és magas érzékenységet választ, a képek beszéljenek magunkért. Az érzékenységgel és a záridővel variálva bizonyosan jobb eredmények születhettek volna. A Full HD-s felvételek vonalélessége jó, viszont a videó és a hang is szaggatott, ami nem ideális, íme egy példa. A szelfikhez a kijelző fényével lehet deríteni, ám az alacsony fényerő nem sok szemvizet zavar. Íme, egy előlapi fotó.


[+]

Az LG Zene számok, albumok, előadók és műfajok szerint rendszerezi a helyben tárolt hangállományokat, ezek mellett pedig mappák, kedvencek és listák szerint is le lehet játszani a fájlokat. A szokásos formátumok mellett nincs gond a WMA és FLAC kiterjesztések meghajtásával sem, ahogy a jobbfajta fülesre menő audiominőséget is megfelelőnek találtuk, bár nem annyira tisztának, mint egyik-másik középkategóriás riválist, mondjuk a LeEco Le 1s-t. Az FM-rádió nem maradt ki, amely füles csatlakoztatásával bírható működésre, bár a hagyományos kialakítású, dobozban mellékelt headset inkább hanghívásban állja meg a helyét, zenére érdemes komolyabb darabbal próbálkozni.


[+]

A videolejátszó a H.263, a H.264, az Xvid és a Mpeg4 kódolásokkal megbirkózott, a feliratokkal úgyszintén, a többi kodek meghajtásához viszont javallott alternatív szoftvert telepíteni. 1080p-nél nagyobb felbontású videót a K10 nem tudott meghajtani komoly akadozás nélkül. A lejátszó bal oldalán csúsztatva az ujjat a fényerő, a másik oldalon pedig a hangerő állítható. A hátlapi mono hangszóró pozíciója nem ideális, jobb és bal kézbe fogva a K10-et egyaránt könnyű eltakarni, és asztallapra téve is csökken a hangerő. Maximumra csavarva erélyesen szól, így nem gond a bejövő hívásokat a metrón sem meghallani, a hangminőség azonban zúgós, és lejjebb véve is legfeljebb csak közepes.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A K10-zel a Cat.4-es LTE szabvány szerinti 150 Mbps a legnagyobb elérhető letöltési sebesség megfelelő 4G hálózaton, 3G-n 42 Mbps a korlát. A beszélgetési hangminőség közepes, a K10 hangszórója kissé digitálisan szól, a hangerő az átlagot hozza. A készülék egy nanoSIM-et fogad be. A WiFi 802.11b/g/n szabványú és közepes érzékenységű, a Direct és hotspot adott. Bluetoothból 4.1 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel, OTG nélkül, a navigáláshoz pedig a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdak jeleit is be lehet vetni, a pozíciószerzés villámgyors.

A 2300 milliamperórás telep és az alacsony fogyasztású hardver kombinációja jó üzemidőt eredményez
A 2300 milliamperórás telep és az alacsony fogyasztású hardver kombinációja jó üzemidőt eredményez [+]

A hátlap alatt 2300 milliamperórás, cserélhető telep található, amely az alacsony fényerő és a kevés lóerő mellett kellemesen jó üzemidőt biztosít, mi átlag ötórás képernyőidőket hoztunk össze. Az alacsony készenléti fogyasztással kombinálva a kétnapos töltése ráta visszafogott használattal mindenképpen kijöhet, egész nap gyötörve persze a K10 is töltőre kerül lefekvés előtt. Az energiatakarékos mód nincs túlbonyolítva: beállítható, hogy hány százaléknál kapcsoljon be, illetve az, hogy a rendszer korlátozza-e a háttérfolyamatokat. Több részlet a tevékenységéből nem derül ki. A telep töltését lassúnak találtuk, és nemcsak a 0,85 amperes mellékelt töltővel, hanem egy márkás, 2 amperessel is.

Az előnyös küllem előnytelen belsővel jár: túl sok a K10 kritikus hibája
Az előnyös küllem előnytelen belsővel jár: túl sok a K10 kritikus hibája [+]

Értékelés: LG K10 4G
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A K-sorozatot az LG alapvetően az alsóbb kategóriákba szánta, ám a hivatalos forgalmazásban 67 és 75 ezer forint közötti végösszeg teljesen más szint, és ott elhasal az egyébként szép, kifejezetten ergonomikus, jó üzemidejű és az 5,3 hüvelykes képátlóhoz képest kompaktnak mondható K10. Ezen az árszinten vállalhatatlan a rossz betekintési szögekkel és alacsony fényerővel rendelkező HD kijelző, és kevés a négymagos rendszerchip, illetve az Adreno 306-os IGP, bár például a böngészési sebesség rendben van. A probléma ott kezdődik, hogy a Redmi Note 2 olcsóbban, több RAM-mal, Full HD kijelzővel és a kétszer gyorsabb Helio X10-es SoC-vel elérhető, a K10-nél némileg drágábban meg a fémházas Note 3 ujjlenyomat-olvasóval, 4000 mAh-s akksival és ajánlattól függően 3/32 gigabájtos kiszereléssel.

HD vonalon szép számmal akad érezhetően fürgébb, nyolcmagos rivális, mondjuk a Lenovo A7000 vagy az Alcatel One Touch Pop Up ugyancsak olcsóbban, és akkor hamarosan a fémházas, giga akkumulátoros Redmi 3 is befut. Kettősség jellemzi az LG K10-et: összeszerelésben, kézkomfortban, a belső tároló méretében vagy a nappali kamerás képességekben tényleg nem lehet belekötni, ezt várja az ember ennyiért. Ám az analfabéta kameraszoftver, az emiatt felejthető esti fotók, a visszafogott hardver és a TFT kijelző kategóriát tévesztett. Egy-két kritikus hibával kevesebbel, esetleg sokkal olcsóbban működhetett volna a dolog, így és ennyiért viszont az LG K10 nem ellenfél, hanem könnyed reggeli a konkurenciának.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG K10
LG K10 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 146 x 74,8 x 8,8 milliméter
Tömeg 140 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (277 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Kijelzőüveg Corning Gorilla Glass 3
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snadragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van (Cat.4)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, LG Backup, QuickMemo+
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel,autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, közelségérzékelő, iránytű

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények