Bevezető
Rég nem tapasztalt vita ütötte fel a fejét a szerkesztőség berkein belül. Egyértelmű volt: karácsonyi ajánló kell, mert – mint ahogyan tavaly is – biztos sokan fognak szeretteiknek mobilkészüléket tenni a fa alá, ebben nem volt véleménykülönbség. Ott viszont már komolyan ütköztek az álláspontok, hogy mi alapján tegyük meg ajánlatainkat. Bocha kollega a teljesen szakmai irány mellett kardoskodott, amely szerint hozzunk létre mindenféle kategóriákat, mint „legjobb üzleti telefon” és hasonlók, majd tegyük meg tétjeinket. Első blikkre tizenkét kategóriát javasolt, ami már felsorolási szempontból sem volt vékony adag.
Ezúttal azonban nem ő nyert. A karácsonyi ajánlót onnan közelítjük meg, hogy ki az ajándékozott. Megpróbáljuk magunkat beleképzelni egy olyan olvasó helyébe, aki a gyermekének, feleségének, férjének (ez nehéz lesz), nagyapjának keres karácsonyra telefont, s ennek mentén ajánlunk majd több modellt. A törzsgárda tagjai fogják a következő oldalakon ismertetni véleményüket, s bár valószínűleg lesznek átfedések, várhatóan kellemes lista kerekedik ki a történetből.
Nincs ugyanis egységes Mobilaréna álláspont. Különbözőképpen látunk mi is dolgokat, különböző típusú családtagjaink vannak. Úgy döntöttünk, hogy a következő kategóriákba osztjuk az ajándékozottakat: férj/barát, feleség/barátnő, gyermek/fiatal, illetve az idősebb generáció. Ez nyilván magában hordozza a beskatulyázás veszélyét, ezért az egyes célcsoportoknak többféle készüléket is ajánlunk majd. Ha viszont megvan a kiválasztott készülék, akkor azt valamilyen módon be is kell szerezni, erről viszont ma is aktuálisnak tekinthető cikket publikáltunk tavaly, aki esetleg lemaradt róla, most pótolhatja, ha errefelé kattint.
(An)Dante ajánlata - update!
Kicsit megkésve ugyan, de stábunk karácsonyi ajánlóját ezúttal én is kiegészítettem pár ajándékötlettel és mivel alapvetően én követem a szolgáltatói árlistákat, így nekem jutott a feladat, hogy onnan szemezgessek pár csemegét. A karácsony – mivel elég távol élek szeretteimtől – számomra sokkal inkább a családi együttlétről, mintsem az ajándékozásról szól. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne szeretnék kedveskedni másoknak, ugyanakkor az ilyesféle örömszerzési „ingerenciám” általában nem korlátozom egyetlen napra. Ha valaki ajándékozási ötletként egy telefon mellett teszi le a voksot, érdemes körültekintően választani, mivel a megajándékozott jó esetben napi kapcsolatban áll majd a készülékkel.
Férj/barát
Egy férfiaknak szánt telefon nem feltétlenül jelent egyet az acéltömbből baltával kihasított fekete-szürke mobillal, vagy a félkilós laptopszerű monstrumokkal, hiszen a barna, bézs vagy más pasztell szín és egy a télen kevésbé hideg finomabb műanyag kaszni is bőven lehet férfias és elegáns. Én alapvetően három fő csapásvonalat állítanék fel, melyek közül az első az üzleti vagy technokrata réteg, akik számára a szervező és kommunikáció a legfontosabb funkció, melyet a navigáció és a multimédia tehet teljessé. Nekik a Nokia E51, E71 és N85 készülékek mellett a még előfizetéssel is magasabb árú Samsung Innov8 vagy BlackBerry Bold irányvonal lehet a legjobb választás. Ha a multimédia helyett inkább a stílusos megjelenés a fontos, akkor a már kártyás csomagban is „filléres” Samsung D900i, L700 és Sony Ericsson V640i, W880i mellett a Nokia 6300, 6120 Classic, 6220 Classic, 6500 Classic, Sony Ericsson W890i, LG Prada vagy a prémium árkategóriából a Nokia 8800 sorozat is szép ajándék lehet, igaz az utóbbi csak igen vastag pénztárcájúak számára. Bizonyos munkakörökben a strapabíró kialakítás sokkal fontosabb mint a dizájn, és itt bizony eléggé sovány a szolgáltatói felhozatal. A Sonim megoldásainak sajnos nyoma sincs, így be kell érni a Samsung M110 és az olcsóbb mobilok „porálló” megoldásaival.
Feleség/barátnő
A női vásárlóközönséget sokáig rózsaszín és virágmintás mobilokkal célozták meg a gyártók, de ma már szerencsére több alternatíva áll rendelkezésre, mivel sikeresen felismerték a technokrata hölgyeket és az üzleti vásárlóréteg létezését is. Vannak tehát kifejezetten olcsó nőies mobilok mint például a Sagem my300c, Alcatel Mandarina Duck sorozat, Samsung C260, piciny Sony Ericsson T303, illetve a virágmintás Samsung L310. Ugyanakkor vannak technikai fronton is előremutató nőies és uniszex ajánlatok is, mint például a bronzszínű Nokia 6500 Classic, LG Shine, Samsung i900 Omnia, vagy a jelentős anyagi befektetéssel járó Nokia 8800 Sapphire Arte vagy Carbon Arte.
Gyermek/fiatal
Fiatalabb korosztály számára célszerű olyan mobilokat választani, melyek a multimédia és a játékok világába kínálnak belépőt. Erre a Sony Ericsson számos mérsékelt árú ajánlatot kínál a Walkman és Cyber-shot sorozatban. A Sony Ericsson K800i kifejezetten jó árú fotós alternatíva, míg az F305 a gravitációs szenzorával és az előre telepített 50 játékával a Nokia Nseries modelleknél lényegesen olcsóbban kínál kiemelkedő játékélményt. Zenei fronton a Nokia 5220 és a hangszórókkal is összecsomagolt 5310 XpressMusic mellett számos más gyártó középkategóriás készüléke is remek választás lehet, míg a tehetősebbek az érintőkijelzős LG és Samsung valamint a Nokia Nseries modellek közül is találhatnak érdekes alternatívát. Bár egy magasabb árfekvésű mobil esetén célszerű egyeztetni a fiatalok általában egészen határozott technokrata igényeit.
Idősebb generáció
Az idősebb korosztály számára egyszerűbb lehet a választás, hiszen számukra a legfontosabb funkció a beszélgetés, melyhez hallásproblémák esetén praktikus lehet a manapság teljesen alap kihangosítás funkció. Saját családomból kiindulva az idősebb generáció kedvencei a fekete-fehér kijelzős Nokia 1112, 1209, 1650, melyekben az olyan funkció aratja a legnagyobb sikert, mint a beszélő óra. Emellett az egyszerű Sony Ericsson K220i, a méretes betűkkel kecsegtető, ráadásul strapabíró Samsung M110 és más olcsóbb mobilok is sikert arathatnak. Általában praktikus lehet a nagyobb méretű fekete-fehér kijelzőt és a méretes betűk beállítását lehetővé tevő mobilok között keresgélni és persze az sem hátrány, ha a gombok feliratai kellően nagyok, vagyis jól olvashatóak.
Néhány megjegyzés
Természetesen nem lehet mindenki számára egyértelmű receptet ajánlani, hiszen a megajándékozni kívánt barát, barátnő, illetve családtag egyedi igényei nagymértékben befolyásolhatják a döntést. Ha például valaki nagyobb, vastagabb ujjakkal rendelkezik az apró gombos QWERTY mobilok helyett érdemesebb nagyobb méretű hagyományos gombsorral, vagy oldal irányban kicsúsztatható billentyűzetű mobil mellett letenni a voksot, míg ha valaki sokat zötykölődik tömegközlekedési eszközökön javasolt elgondolkodni az érintetőkijelzős készülékek kizárásán is, mivel ezek használata általában közel sem annyira kényelmes útközben.
Bocha ajánlata
A bevezetőben főszerkesztőnk említette, hogy nekem e cikk megírásának a gondolatától is égnek állt a hajam, de végül úgy döntöttem, hogy annak ellenére is megpróbálkozom vele, hogy már előre tudom: nem fogok tudni teljes képet adni. Ennek ellenére remélem, hogy valakinek így is fog legalább egy kis segítséget jelenteni e szösszenet.
Férj/barát
Ez a kategória nagyjából egyet jelent azzal, hogy milyen mobilt választanék magamnak karácsonyi ajándék gyanánt - persze csak ha sikerül elvonatkoztatnom attól, hogy valószínűleg én lennék az utolsó ember a világon, aki mobiltelefont kap karácsonyra. Elég nehéz kérdés, mert nagyon sok irányba el lehet indulni, íme a legalapvetőbb trió: férfias alaptelefon, üzleties okostelefon, multimédiás csoda.
Talán az első kategória a legkönnyebb, itt ugyanis elég felsorolnom pár megbízható modellt, melyek között ízlésünknek megfelelően választhatunk: Nokia 6500 Classic, Samsung U800, Sony Ericsson T700, Motorola ZN5, LG KC550. Ha ezek árban nem megfelelőek, akkor egyértelműen a Nokia 6300 a nyerő, de a Samsung L700 sem rossz. Az üzleti okostelefonok felé kacsintgatók sincsenek nehéz helyzetben, mivel itt van nekik a Nokia E71/E66, melyeknél viszont kiemelten érdemes figyelni arra, hogy két év gyári garanciával ellátott Made in Finland verziókat vegyünk, az Ázsiából érkező példányok ugyanis sokszor jóval silányabb minőségűek, mint társaik.
[+]
Samsung Innov8
A multimédiás csodák kategóriájában viszont bátran rá merem húzni a koronát egyetlen készülék fejére, ez pedig a Samsung i8510 Innov8. A kamerája kiváló, finn konkurensénél (N96) jóval gyorsabb, arról nem is beszélve, hogy anyaghasználatban és összeszerelési minőségben is odaveri azt - ha tehát egy multimédiás okostelefonra vágyunk, én ezt ajánlom. A Windows Mobile kategória kevésbé egyértelmű - az ezzel kapcsolatos, sajnos a mai napig jelenlévő kérdések tisztázása érdekében erről majd úgyis egy külön cikket publikálunk -, én igazság szerint a HTC Touch HD mellett tenném le a voksom, de persze nem rossz a Samsung i900 Omnia sem - csak kicsit más felhasználói élményt nyújt. Nem szabad persze megfeledkezni az Apple iPhone 3G-ről sem, melynek árából mondjuk a család többi tagjának ajándékozását is elintézhetjük.
Feleség/barátnő
Mivel a Nokia leállt a L'Amour széria gyártásával, a feleség/barátnő kérdést elég könnyen le lehet rendezni: Samsung L310. Tény, hogy nem a legjobb készülék, tény az is, hogy sok szempontból nem praktikus, ellenben az is biztos, hogy az új modellek közül messze ez a legnőiesebb. Persze nem biztos, hogy kedvesünk kimondottan a "csajos" modellekért rajong, ilyenkor ismét egy rakat cucc közül válogathatunk: Nokia Supernova sorozat, Samsung U900 - mint az egyik legjobb unisex modell -, Nokia 6600 Slide.
[+]
Nokia 6600 Slide
Gyermek/fiatal
A srácokat kissé közhelyesen egyből beazonosítjuk azzal, hogy zene, bár valószínűleg a fiatalabb korosztály számára nem ez az egyetlen fontos szempont. Ha ennél a vonalnál maradunk, akkor gyakorlatilag megszámlálhatatlanul sok lehetőség van, mivel napjainkban gyakorlatilag bármelyik középkategóriás készülék kiválóan használható zenehallgatásra, de ha kifejezetten a zenei modellek között akarunk válogatni, akkor a Sony Ericsson Walkman sorozat (W350, W580) mellett a Nokia 5210/5320 és a Samsung M3510 Beat jöhet szóba. Ha a gyerkőc kimondottan extravagáns jellemű - mi pedig nem szabunk gátat neki-, akkor Neonode N2, mert amellett, hogy a lehető legegyedibb, nagyon szépen muzsikál, kár, hogy épp csődbe ment a gyártó.
Neonode N2
Persze nem minden gyerkőc leli örömét a zenehallgatásban, sokaknál az a fontos szempont, hogy el tudjuk érni őket, tehát ennek megfelelően egy strapabíró modellt kell választani. Itt most mondhatnám, hogy Sonim XP1, de a realitások talaján maradva inkább egy korrekt alaptelefont (Nokia 1200/1209), netán a Samsung strapabíró modelljét (B2700) ajánlanám.
Idősebb generáció
Nagymamának/nagypapának szerencsére nagyon egyszerű mobiltelefont venni. Ők ugyanis valószínűleg nem fogják semmire sem használni készüléküket, gyakorlatilag azért ajándékozunk nekik ilyet, hogy bármikor el tudjuk érni őket - meg persze ők is minket, kizárólag gyorstárcsázással. Két készülék a nyerő: Nokia 1200 és 1209. Olcsók, nagyon sokáig bírják egy töltéssel, előbbi monokróm kijelzős, tehát még látni is fogják.
Nokia 1200
Néhány megjegyzés
Mindenek előtt én is azt szeretném elmondani, amit valószínűleg a többiek már megtettek: a napjainkban kapható mobiltelefonok között elég kevés az, amelyik kifejezetten rossz, egy átlagfelhasználó számára a tesztjeinkben feltüntetett hiányosságok/különbségek lehet, hogy fel sem fognak tűnni, a választásban a döntő dolog tehát leginkább a külső. Kiemelten fontos továbbá, hogy legyünk tisztában a saját igényeinkkel, meg persze azzal, hogy a megajándékozott milyen telefonokat használt eddig. Ne vegyünk tehát kedvesünknek egy Samsung Omniát csak azért, mert sokat látni a televízióban, ha egyszer szegény azt se tudja, hogy mi az a Windows Mobile... Plusz a témánál maradva megjegyezném, hogy a kissrácok nagyon szeretik a LEGO építőkockákat, a lányok pedig a babákat - ezt mindenképp mérlegeljük az ajándékvásárlás előtt!
Bog ajánlata
Férj/barát
A magam részéről ezt a kategóriát két részre bontanám. Az egyik szegmensbe sorolnám a menedzser lelkivilágú felhasználókat, akik mindent a telefonnal akarnak megoldani, a navigációt, a fotózást, a zenehallgatást, az üzletmenet lekövetését (naptár, névjegyzék, szinkronizáció, internet), s mindezek mellett fontos a megjelenés is. Ide két készüléket ajánlanék jó szívvel, az egyik a Nokia E71, amely kis méretben egy komplett mobil irodát megtestesít, navigál is, ha kell, mindezeken túl pedig fém készülékházzal bír, amely nem elhanyagolható szempont. Üzleties megjelenés, nagy szolgáltatáskínálat, nem is olcsó. Ennél anyagilag kedvezőbb döntés lehet (s most a független árakra koncentrálunk) egy HTC Touch 3G, ha viszont még jobb árfekvésű, de 3G nélküli telefont keresünk, akkor pedig a HTC Viva jöhet szóba.
[+]
Nokia E71
A második típusba azok a férfiak tartozhatnak, akik csak egy megbízható, férfias megjelenésű, korrekt, jó ár/érték arányú telefont szeretnének. Itt nincs nehéz dolgom, elsőre mindenképpen a Samsung L700 neve fog felbukkanni, másodikra pedig a Nokia 6500 Slide. Mindkettő fémből építkezik, s ha a többiek más modellt jelöltek meg, ez csak annak a jele, hogy nálam a telefon még mindig fémből készül, ráadásul apafej is ezen az állásponton van, úgyhogy ezzel talán nem vagyok egyedül, hacsak nincs ez a vonzalom a DNS-be kódolva…
Feleség/barátnő
Itt is több alkategóriát hozhatunk létre, de abban biztos vagyok, hogy a nőknél sokkal nagyobb hangsúllyal esik latba a design. Általában fontosak az olyan extrák, amelyek funkcionalitásukat tekintve elhanyagolhatóak, de javítják a felhasználói élményt, animált menü, látványos megoldások, ilyesmi. El kell férjen a retikülben, szempont a könnyű kezelhetőség. Itt a koreai gyártóknak van némi előnyük, a Nokia Supernova szériáját nem tudom jó szívvel ajánlani, ám meglepően sok hölgytől hallottam már, hogy egy 6500 Classic bejönne. Az LG Shine (különböző színekben) akár rajta is lehetne a listán, de a kezelhetőség terén nem túl baráti. Nagyon drága vonalon jöhet a Prada, olcsóbb szegmensben keresgélve felbukkan a kicsit csicsás Samsung L310, nagyon kedvező árszinten pedig a Sony Ericsson T303 jöhet szóba. A női szívek egyik etalonja, a Nokia 7370 már nemigen kapható újonnan, pedig még ma is simán szerepelhetne a favoritok között.
[+]
Sony Ericsson T303
Gyermek/fiatal
Ez a legszebb kategória, mert a fiatalok bizony nagyon különböznek. Ami azonban nagyjából közös, hogy a multimédiás funkciók kidomborodnak, az üzleti szolgáltatások a háttérbe szorulnak. A magam részéről a zenés modelleknél kezdeném a keresgélést, Walkman készülék már mindenféle árszinten elérhető, itt pénztárcától függően szóba jöhet a kissé retro, de egyedi W350, s a sokkal okosabb W760 is. A Nokia is erős ezen a területen, az 5-ös széria bármelyik modellje potenciális esélyes, de az 5320 lehet talán a nyertes. Szerencsére a fiatalok sokszor a szülők orrára kötik a hőn áhított telefon típusát, így aztán a döntés egyszerű.
Sony Ericsson W350 több színben
Idősebb generáció
A „mit vennék a nagyanyámnak” konteszt igazi favorit nélkül zárult nálam. Leginkább semmit, a jó öreg vonalas teljesen megfelel a nagyinak, de ha mégis választani kéne valamit, akkor először a Nokia 1112 jutna eszembe. Advanced nagyszülők alsó kategóriás Samsungokkal is próbálkozhatnak, itt igen nagyok a kijelzőn a betűk. A specifikusan idősebbek számára gyártott Doro telefon szerintem mellényúlás, a SIM kártyás vezetékes utánzat pedig nemigen érhető el kereskedelmi forgalomban.
Néhány megjegyzés
Természetesen a fenti ajánlások csak a nagy átlagra vonatkoztatva érvényesek. Az egyedi igények kapcsán már további kutakodásra van szükség. Lapátkezű? Fotómániás? Terepen dolgozik? Ilyenkor borul az egész, mert ha van valami kihagyhatatlan kritérium, akkor az minden mást elhomályosít. Nincs mese, ilyen esetekben bizony szorgosan bújni érdemes a teszteket és a fórumokat. Sok sikert!
Gubro ajánlata
Axióma
Először is tisztázzuk: a karácsony a szeretet ünnepe, nem az ajándékokról szól. Ráadásul az ajándékokat a Jézuska hozza (egyes családoknál alternatív módon beszállítói szerződésben állhat a Mikulással, Télapóval, stb). Ezek alapján az ajánló egyenesen neki szól, de mint tudjuk, egyrészt ő tudja, mit kell hozni, másrészt úgyis írunk neki, így az ajánló önmagában paradoxon. Ha viszont mindezekben nem bízunk eléggé, és saját kezünkbe kívánjuk venni a kínszenvedést (esetünkben az ajándékvásárlást), akkor jó eséllyel segítségre lesz szükségünk, elvégre földi halandóként erős hendikeppel indulunk a kontesztben.
Férj/barát
Ebben a kategóriában próbálok egyrészt magamra gondolni, mármint arra, hogy én minek örülnék, másrészt pedig arra, hogy nem mindenki ilyen kocka, mint én. Ráadásul egyformák sem vagyunk, kategória ide vagy oda, nem könnyű csak úgy általánosságban ajánlani valamit. Persze lehet a kategóriákat újabb és újabb alkategóriákba sorolni, majd azokat is újabbakra bontani, és még akkor sem tudunk teljeskörű ajánlatot tenni. Nehéz ügy ez, ehhez leginkább a célszemélyt kell ismerni, netán egy-egy elejtett megjegyzésből kisakkozni, hogy pontosan mit szeretne. Persze könnyebb a dolgunk, ha valamely márka feltétlen hívét tisztelhetjük férjünk/barátunk személyében, ebben az esetben biztosan pontos típusmegjelöléssel a fejünkben térhetünk be a boltba.
Részemről nemcsak telefonokat, hanem navikat is belecsempésznék ajánlómba, hátha valaki azzal szeretné meglepni szíve választottját. Nos, ezekből minden bizonnyal egy Nüvi 760-at, vagy egy Asus R700-at választanék, úgy gondolom, idén ezek vitték el a pálmát. Ha telefonban gondolkodunk, és technomán az úriember, akkor egy all-in-one eszközre lesz szüksége. Ezen a fronton nem tudunk szó nélkül elmenni az IPhone 3G mellett, de akár a Samsung kínálatából is nézhetünk egy i900-at, esetleg a HTC Touch HD lehet még esélyes. Ha az érintős telefonok nem jönnek be, akkor a Nokia kínálatából tudom ajánlani az N85-öt, esetleg az N82-es sem rossz választás. Samsungból ott az i8510, ami leverte a fotózásban a többieket, mint vak a poharat. Ha kicsit vékonyabb a pénztárcánk, akkor választhatunk egy Nokia E51-et, vagy egy Samsung L700-at, esetleg egy Sony Ericsson C902 is versenybe szállhat. Ha szívünk választottja örökké a töltésre panaszkodik, akkor szerezzünk be egy Philips 9@9U-t, ha pedig túl sok a SIM kártyája, akkor egy Samsung D980-at.
[+]
Samsung i900 és iPhone 3G
Feleség/barátnő
Na ez már ingoványosabb talaj. Megkérdeztem a páromat, mi számára az ideális telefon. Nem lepődtem meg a válaszán: Samsung i900. Igen, vannak hölgyek, akiknek szüksége van funkciókra is egy telefonban, sajnos ezt eddig a gyártók nem nagyon vették figyelembe. Reméljük, a jövőben ez hangsúlyosabb lesz. Sajnos a gyártók közül a Nokia és a Samsung tett csak komolyabb erőfeszítéseket a hölgyek szívének megnyerése érdekében, így nem lesz nehéz megtippelni, mit is ajánlhatok: mivel a 7373 már erősen kifutó darab, így marad a 7500 vagy a 7900 Prism. Ha ezek nem jönnek be, akkor ott a Samsung L310. Ha végképp bajban vagyunk, akkor vehetünk egy Samsung U900-at is, ami ugyann nem kifejezetten női telefon, de megjelenése folytán abszolút passzol egy hölgy kezébe is. Ha naviban gondolkozunk, akkor egyértelműen a Garmin nüvi Pink sorozata a nyerő.
Samsung L310
Gyermek/fiatal
A gyerek/fiatal kategória nehéz eset. Alapvetően ide sorjáznak a zenei modellek, hiszen a gyártók alapvetően a fiatalt a zenerajongóval a szinoníma-kategóriába sorolják, és a fiatalok egy része jóféle konzumidiótaként vevő is erre. Ha nincs direkt megrendelésünk - mert ugye alapvetően azt kell venni, amivel a többiek előtt menőzni lehet, vagy ha nem is menőzni, akkor legalább nem beégni, akkor vegyünk egy Nokia 5320-at, vagy egy Samsung F400-at. Ebben a kategóriában a Sony Ericsson is labdába tud rúgni, mondjuk egy W980 vagy egy W580 személyében. Ha apróbb a csemete, akkor hajtsunk fel egy Samsung Tobi-t. Gyermekünk első navigációja jó eséllyel egy Garmin XT lesz, valószínűleg akkor, ha Symbian rendszerű telefonnal lepjük meg.
Sony Ericsson W580
Idősebb generáció
Az idősebbek általában kevésbé kattannak a zenei képességekre, és többnyire hidegen hagyják a megapixelek is, számukra fontosabb a robosztus felépítés, a jól olvasható kijelző, a klasszikus, nagy gombokkal rendelkező billentyűzet, az egyszerű kezelés és a hosszú üzemidő. Számukra talán még a színes kijelző sem létfontosságú, így nyugodtan beszerezhetünk egy Nokia 1112-est. Vannak persze modern nagymamik és nagypapik, nekik vehetünk egy Samsung E250-et, esetleg egy L700-at, vagy ha folyton leejtik a telefont, akkor egy B2700-at. Nokiából a 6300 vagy a 6500 is jó választás lehet. Navit a nagyszülők kevésbé kérnek a Jézuskától, de ha mégis, akkor feltétlenül a nagyobb kijelzővel rendelkezők közül válasszunk.
Nokia 1112
Néhány megjegyzés
A fenti sorok természetesen nagyon szubjektív véleményt tükröznek. Ajánlóm során nem vettem figyelembe az éppen aktuális akciókat, megkíséreltem márkafüggetlen maradni. Sajnos a Motorola kimaradt, ez a cég mélyrepülésének köszönhető - sajnos az utóbbi időben nem tudtak olyat alkotni, amit nyugodt szívvel tudnék ajánlani. Kimaradt az LG is, de ez kizárólag a helyszűkének, na és annak köszönhető, hogy nem tudtak maradandó típust alkotni - leszámítva a Viewty és a Shine modelleket, amik már kifutófélben vannak. A Sony Ericsson háza táján erőteljes ötlettelenséget látok, nagyon hiányolom azt az innovatív gyártót, amely képes volt olyan nagyágyúkat piacra dobni, mint T68, vagy a K750/W800, de akár a K800-at is említhetném. Meglátjuk, mi lesz jövőre, remélem nehezebb dolgunk lesz az ajánló összehozásában.
Polacheck ajánlata
Első körben el kell mondanom, hogy talán én voltam az egyik legnagyobb kardoskodó a mellett, hogy kategóriázzunk. Egyértelműen nem tudok telefont ajánlani egy célcsoportnak, hiszen mindannyian mások vagyunk. Ennek ellenére megszülettek a saját döntéseim, amelyek egyértelműen szubjektívek.
Férj/barát
Mivel se férjem, se barátom (mivel ez félreértelmezhető, így inkább kimondom nyíltan: továbbra is a hetero vonalon mozgok) ezért kicsit nehéznek találtam a válaszadást. De némi gondolkodás után úgy döntöttem, hogy leadom a voksomat egy olyan eszköz mellé, amiben saját magam is megtaláltam az igazit. Ez pedig az év egyik legtöbb vitát kiváltó készüléke, az iPhone 3G lesz. Lehet utálni, lehet szeretni, de egy dolgot mindenki elismerhet: egy olyan készülék született, amely egyértelműen sílust teremtett, minden gyártó elindult ebbe az irányba. Az Apple letett valami olyat az asztalra, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül. Azzal mindenesetre számoljunk, hogy nem árt egy tartalék-töltőt vagy külső akkumulátort is vásárolni a kiszemeltnek, ha nem akarjuk, hogy kihulljon a haja, de legalább egyben születésnapi vagy névnapi ötletet is adtam, úgyhogy kicsit tovább is mentem mint a kollégák.
[+]
Megint iPhone 3G
Feleség/barátnő
Ebben a szegmensben egyértelmű volt a véleményem. Egyrészt sok nőről tudok, akiknek a férfiaknál is említett iPhone 3G a szíve vágya, azonban ezt gyakorlatilag ellőhetném még a következő szegmensben is, de nem teszem. Az egyértelmű favoritom bizonyára kissé meglepő lesz, ugyanis továbbra is a Nokia 7370 az, amit etalonnak tartok a nők számára. Ha ilyet vásárolunk, biztosan nem fogunk csalódást okozni kedvesünknek. Ha nem tudunk már felhajtani ebből a típusból, akkor alternatívának egy fülbevaló mindig megteszi.
Gyermek/fiatal
A gyermek-fiatal vonalra én azt a 12-17 éves generációt helyezném, akik még egyértelműen valamelyik iskola padját koptatják, nincs még saját keresetük, de fontos nekik az, hogy a telefonjuk ne egy alapmodell legyen és ehhez már eléggé fel is nőttek. Én ennél a korosztálynál a Sony Ericsson Walkman szériája mellett tenném le a voksom és innen mazsoláznék, mivel tipikusan olyan fiatalokról beszélünk, akik 5 percet nem bírnak ki zene nélkül. Pénztárca alapján érdemes válogatni, de egy W380i vagy egy W890i ideális megoldás lehet.
Sony Ericsson W380
Idősebb generáció
Itt vagyok a legnagyobb gondban. Ultimate nagyifon továbbra sem létezik, ebben biztos vagyok. Azt tudom, hogy nagyapám bármelyik csilli-villi csúcsmobilt odaadná egy jó, megbízható Nokia 6230i-ért, de ilyet gyakorlatilag már lehetetlen beszerezni. Én mindenképpen egy alsó kategóriás Nokiát választanék, valószínűleg a 1xxx szériából, de ha jót akarunk, akkor fogjuk kézen a nagyit és sétáljunk el vele egy telefonboltba, ahol néhány készüléket megfogdoshat. Sokkal boldogabb lesz egy olyan telefonnal, aminek biztosan látja a betűit, ismeri a kezelését, mint egy esetleg komolyabb, de számára használhatatlanabb készülékkel.
Summa-summarum
Annyit így a végén mindenképpen hozzátennék az ajánlóhoz, hogy ennek a betartása nem mindenkinél okozhat maradéktalan sikereket. A telefon bizony egy olyan dolog, ahol mindenki jobb szereti saját magának kiválasztani a testhezálló/kedvenc modellt, nem lehet sablonokat húzni az emberekre. Mindenképpen szánjunk egy kis időt arra így az ünnepek előtt, hogy szerettünktől megpróbáljuk feltűnésmentesen megtudakolni, hogy mi is a szívük vágya. Ha az pedig az véletlenül egybevág valamelyik szerkesztőtársam (vagy akár a saját magam) listájával, annak mi is direkt örülni fogunk.
Végszó
Talán látható, hogy bár vannak átfedések, mi is igen sokféle irányba indulnánk el. Az viszont egyértelmű, hogy az ajánló alapvetően kétféle készülékeket vonultat fel, az egyik csoportba tartoznak azok, amelyekre év közben is rásüthettük a Különösen Ajánlott plecsnit, a másik halmaz pedig egyetlen szereplő tölti ki: az iPhone 3G.
Természetesen nem akarjuk megmondani a frankót, nem is lehet. Abban az egész stáb egyetért, hogy az igények és a pénztárcák különböznek. Ez a cikk inkább csak útmutatást kíván adni teljesen tanácstalan ajándékozóknak, mindannyian a saját, illetve a környezetünk igényeit próbáltuk szem előtt tartani, amik nyilvánvalón nem képesek lefedni mindenki elképzeléseit. Ezzel együtt azért bízunk abban, hogy ha jelen írást talán nem is, az ebben az évben publikált eddig 188 terméktesztünk segít a döntésben.
Bár még bő egy hét van hátra az ünnepekig, karácsonyi témával ezen idő alatt már nem jelentkezünk (s márciusban sem, tehát legközelebb egy év múlva), így most ragadnánk meg az alkalmat, hogy minden kedves olvasónak, fórumozónak, apróhirdetőnek, partnernek, kollégának, támogatónak és konkurensnek kellemes ünnepeket kívánjunk. Reméljük, hogy az ünnepekig, s az ünnepek után is gyakran látogatják majd oldalunkat.
(An)Dante, Bocha, Bog, Gubro & Polacheck