Huawei FreeBuds Pro - egy igazi csúcsmodell

Prémium fülhallgató attól a gyártótól, aki a piac egyik legjobb ár/érték arányú alternatíváját feleennyiért szállítja - tényleg profi a termék, de a hibátlan TWS továbbra is csak egy illúzió marad.

Bevezető, doboz

Az amerikai szankcióhalmaz minden szempontból megtépázza a Huawei-cégcsoportot, és a Google-szolgáltatások elvesztése még csak a jéghegy csúcsa volt: a technológiai embargó miatt jelentősen körülményesebb és kisebb volumenű lehet az mobilgyártás, az 5G-s hálózati fejlesztések sorsa is kétséges. A cégen belül a Honor az a márka, akiknek kommunikáltan is az okoskütyüs és audiós szegmensben lehet a középtávú jövőjük – már amennyiben maradnak a Huawei kötelékében –, viszont a fiatalos üzenetű márka ezen a téren sem a csúcskategóriát fogja majd ellátni, így a legkomolyabb fülesek maradnak Huawei márkanévvel. A FreeBuds Pro pedig ezek közül is a 2020-as krémet képviseli, első hallásra döbbenetes, 70 ezer forintos árcímkével.


[+]

Bizonyára sokkan visszahőkölnek ezen az összegen, és igen, ezen a szinten az ár/érték arány már egy erősen relatív tényező, de a konkurencia is nagyjából az Apple AirPods Pro szintjén keresendő, ami viszont még ennél is egy jelentős szorzóval drágább, hiszen némi kerekítéssel 100 ezer forintért lehet hazavinni. Ezek a termékek nagyjából a csúcsát képviselik ennek az egyébként továbbra is kompromisszumos kategóriának, és nyilván nem mondok meglepőt azzal sem, hogy egy bizonyos, korrekt szint fölött itt is exponenciálisan nagyobb összegeket teszünk le, miközben a minőségben csak aprókat lépkedünk előre.


[+]

Nagyjából a FreeBuds 3i, ami manapság az optimumnak nevezhető: jó minőségű, ergonomikus kialakítás, átlagos megjelenés, aktív zajszűrés, vállhalható zenei világ, mindez 30 ezer forint alatti összegért - azt a kütyüt mindenkinek ajánlani is szoktam, mai tesztünk alanyát viszont csak azoknak, akik a jelenleg elérhető legjobb TWS-ek közül szeretnének választani, ezért pedig hajlandóak markánsabb anyagi áldozatot tenni.


[+]

Ha már megvásároltuk a terméket, az élmény a doboz kinyitásával kezdődik - nincsenek extrém tartozékok, gyakorlatilag háromféle méretű szilikon illesztékkel és egy Type-C kábellel kell beérnünk, viszont a kábel nem csak egy tízcentis, hipervékony, kukába gyártott valami, hanem olyan minőségű, amit bármilyen Huawei csúcsmobil mellé csomagolnak, az illesztékek pedig a vetőcsőnél merevek, a fülhöz fekvő felületnél mégis puhák, és megvan rajtuk a fülzsír elleni műanyagrácsos védelem, ami a fülhallgató érzékeny részeit védi meg az oda nem illő részecskéktől. Tényleg csomó apróságból adódik össze az, hogy egy ilyen termék jóval drágább az elfogadható minőségi szintűnél.

Töltőtok, kialakítás, hangzásvilág

A töltőtok nem csak Type-C csatlakozón keresztül, kábellel, hanem vezeték nélkül, akár mobilról is tölthető. Ránézésre is pazar a töltőtok, alumínium burkolata sugározza magából a minőséget, tökéletes a mágnesesen záródó fedél és a zsanér működése (kinyitva is megtartja magát az asztalon), és bitang erővel szorítja magához a füleseket a mágnes, amivel elejét vehetjük a véletlen baleseteknek. Külső terén egyedül a fülhallgatók ki-be helyezését éreztük kicsit körülményesnek, nincs rajta igazán jó fogás, ahogy húznánk ki a helyéről, és befelé sem azzal a magától történő szippantással húzza be a helyére a tok a füleseket, kicsit játszani kell vele, hogy tökéletesen a helyükre találjanak a fura alakú fülesek.


[+]

A ránézésre fura alak azonban nem véletlenül van. Biztos vagyok benne, hogy mindenki megbocsát a kissé szerencsétlen fogású formáért, amint fülbe helyezi a két oldalt: in-ear fülesekhez kevésbé szokott felhasználók (mint például Laci a Tech2-től) is boldogan hordták ezt a kütyüt, és persze én is nagyon élveztem az eszköz kényelmét, itt tényleg sok mérnöki és formatervezői óra van abban, hogy a legtöbb fülhöz jól passzoljon a FreeBuds Pro, és az oldalanként körülbelül 6 grammos tömeg elosztása is olyan legyen, hogy ne kifelé akarja húzni füleinkből a drága játékszert.

[+]

De nem csak a formai kialakítás tartozik az ergonómiához, hanem a kezelhetőség is: a gyártók által megoldandó egyik legfőbb probléma az érintőfelületben keresendő, hiszen ha az elvileg logikus helyre, a fülesek külső oldalára kerülnek a kezelőszervek, akkor a legóvatosabb használattal is befelé tuszkoljuk a hallójáratunkba a terméket, ami több szempontból is bajos lehet. A FreeBuds Pro ezt úgy oldja meg, hogy az alsó szárat kell tapizni, vagy leginkább két ujjal összefogni, ha épp kikapcsolnánk a zajszűrést esetleg számolt váltanánk, vagy adott esetben szüneteltetnénk a lejátszást, és fel-le csúsztató mozdulatokkal állítható a hangerő is. Jól sikerült a dolog, egyáltalán nem volt pontatlanabb vagy körülményesebb a korábbi megoldásoknál, miközben a füleinket érő abúzus nélkül intézhetjük a kezelést.


[+]

11 milliméteres lett a dinamikus meghajtó, ami a hangok fizikai megvalósulásáért felel: ez jelentősen nagyobb a kategóriaátlagnál. A Bluetooth technológiai korlátait persze ez a kütyü sem ugorja át, sima SBC vagy AAC kodek szerint működik a termék, Qualcomm-féle AptX értelemszerűen nincs. Papíron egyébként aligha rosszabb az alap SBC-kodek bitrátája az AptX-nél, egy jobb minőségű mp3-nyit simán átvisz, ám a valóságban a technológia kezdetlegessége így is rányomja valamelyest a bélyegét a végeredményre, ha valaki egy AptX-es fülessel kipróbálja a váltogatást a kodekek között, megérti, mire gondolok. Pedig a FreeBuds Pro potenciálja igen komoly, még így, kis hendikeppel is ott van a legjobb TWS fülesek között, amiket eddig hallottam, nagyon élénk és domináns, de közben pontos is a mélytartomány, rettentő széles a tér, szeparáltan halljuk a produkciót, egyszerűen zenei az élmény, legyen szó akusztikus szólókról, netán elektronikus vagy vokális zenéről.

ANC, üzemidő, AI Life, összegzés

Az aktív zajszűrés nagyjából a kategóriának megfelelő szinten áll, a technológia nagyjai még mindig egy szinttel a Huawei fölött állnak, de kétségtelen tény, hogy az aktív zajszűrős műfaj nem is feltétlenül az in-ear eszközöké, egyre fejlettebb, kívül-belül elhelyezett mikrofonok ide vagy oda: ezek a kütyük, ha jól be vannak helyezve, nagyon sokat izolálnak fizikailag, és ha egy fizikailag kiszűrt zaj ellenkezőjét megkapjuk a fülünkbe, akkor pontosan ugyanott vagyunk, ahol a part szakad: szélzajra, rövid időtartamú neszekre egyszerűen nem nyújt megoldást, viszont a menetzajt, illetve a billentyűzet-kopogást szépen letompítja. Természetesen nem csak zajszűrő, hanem hatékony zajbeengedő mód is van, ez utóbbi szerencsére aligha zavaró: egyes gyártók szinte versenyt űznek abból, hogy ilyenkor a felhasználó még a saját nyelését és kabátsusogását is felerősítve hallja, ami bőven túlzás, szerencsére a FreeBuds Pro esetén természetesnek érződik az egész, nincs szó ilyen hibáról. Ha mi egyikre sem vágyunk, természetesen az egész zajszűrés-zajbeengedés kikapcsolható, ilyenkor további üzemidőt is nyerünk.

Nem is keveset: elméleti szinten zajszűréssel 4 óra zenelejátszás érhető el egy töltéssel, azonos hangerőn, de zajszűrés nélkül ez 7-re ugorhat fel. Hívások esetén már kisebb a különbség, hiszen olyankor a mikrofonok megkerülhetetlenül dolgoznak: 2,5 óra az elmélet ANC-vel, 3 óra anélkül. Mérésünk alapján egyértelműen reális az, hogy több óráig megy a zenelejátszás párhuzamosan, de mi, a frissen kibontott termékkel inkább csak 5,5 órát tudtunk kihozni a végtelenített lejátszási listánkkal. Ha lemerülnek a fülesek, 40 percig töltődnek a tokjukban, a töltőtoknak 1 óra kell vezetékkel, vagy 2 óra vezeték nélkül. Oldalanként egyébként 55 mAh-sak a fülesek és 580 mAh-s a tok, minden veszteséggel együtt körülbelül 2,5-3 teljes töltést tud extraként belepumpálni az apróságokba.

[+]

Filmezéshez nem tűnt zavarónak a FreeBuds Pro válaszideje, Huawei mobilokon állítólag 180 ms-os elméleti minimumról beszélhetünk, de ez persze messze van attól, amit az aptX low latency (40 ms alatti), vagy pláne egy kábeles megoldás (bőven 10 ms alatti) átvitel tud. Egyértelműen dicsérhetjük azonban az AI Life alkalmazást, ahol testre szabhatjuk a zajszűrést mértékét, variálhatunk a hosszú érintéses gesztusokkal, pontosan nyomon követhetjük a kütyü töltöttségét, és akár kikapcsolhatjuk a viselésérzékelést is.


[+]

70 ezer forint egyáltalán nem kevés pénz, és egy Huawei fülhallgatóért nem csak első, második hallásra is nagyon túlzónak tűnik. A nyers adatok terén sok minden szól ellene, nem hozza a legjobb elérhető kodeket, nincs benne extrém innováció, vannak kisebb késedelmű, jobb üzemidejű, ügyesebb zajszűrésű eszközök a piacon, viszont a dinamikus hangkeltője jelesre vizsgázik, a kialakítása profi, és a kezelhetősége is nagyon átgondolt. Sokat volt a fülemben, és kétségtelenül megszeretteti magát, úgyhogy egyértelműen kijár neki egy Tetszett plecsni, de a TWS-kategória általánosan ismert kompromisszumai miatt továbbra is azt állítom: 30-40 ezer forint körül találjuk meg arányosan a legjobb vételeket, miközben ez majdnem a dupláját kóstálja.

Huawei FreeBuds Pro

szentkuti11

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés