Huawei Ascend G630 - generációk ötvözete

Bevezető, tartozékok

Őszintén szólva a Huawei nagyon jól csinálja. A kínai gyártó kemény munkával felküzdötte magát a legnagyobbak közé, és saját bevallásuk szerint is ma már a világ harmadik legtöbb telefont fabrikáló vállalatává nőtték ki magukat. A felső kategóriában szerencsét próbáló Ascend P6-ból több, mint négy millió fogyott, az Y300 pedig még egy fokkal rátett elődjének eladási eredményeire, és az alsó árszegmens egyik legjobban keresett terméke lett. A kínaiak nem akartak pillanatok alatt nagyra nőni, inkább kisebb, de biztos lépésekkel haladtak felfelé, tabletfronton a MediaPad M1 8.0-val támadnak, mindemellett ráadásul innovációból sincs hiány, a hírek szerint már lázasan készülnek az 5G adatátvitelre, ami több gigabit / másodperces letöltési sebességgel kecsegtet. Mondjuk ez hálózati beszállítóként azért elvárható a kínai cégtől.

Huawei Ascend G630
[+]

A középkategória felerősödése elképesztő ütemben zajlik, napról napra licitálnak egymásra a cégek, szerencsére egyre jobb és jobb telefonokkal. Nem kell már mondani, hogy ezek a készülékek az átlag felhasználók igényeit bőségesen ki tudják elégíteni, nem kis fejtörést okozva a csúcsmodelleknek, de főleg azok árazásának, hiszen ha szigorúan nézzük, akkor nem tudnak négyszer annyit, mint például tesztalanyunk. Persze minden terméknél az látszik, hogy ez bizonyos szintig párhuzamosan emelkedik a minőség és a tudás az árazással, de egy ponton túl ez megszűnik, a funkcionalitáshoz képest az ár elszáll. Nem csak telefonoknál van így, hanem mondjuk a boroknál is, sokszor az autóknál is megfigyelhető ilyesmi, de az elektronikánál maradva ilyenek a fejhallgatók, vagy a tévék is. Az Ascend G630 viszont nagy port kavarhat, egy olyan eszköz ez, ami a HD kijelző és az egész erős négymagos hardver ellenére nem kelleti magát drágán, egy kifejezetten barátságosan árazott telefonról van szó, ami felkeltheti a vásárlók figyelmét.

Huawei Ascend G630
[+]

A készülék egy téglatest formájú, igencsak méretes dobozban érkezett hozzánk XXL GSM-nek köszönhetően. A csomagolás átlagos, tetején felül a megnevezés, középen egy kép, alul pedig egy logó képezik a díszítő elemeket. Ha oldalról kinyitjuk a szelencét, akkor először a masinára szegezhetjük tekintetünket, ez alá passzírozták be a tartozékokat. A fülhallgató normál kialakítással rendelkezik, van rajta hangfelvevő gomb és mikrofon, így headsetként is használható. A szabványos microUSB kábel és a töltőfej mellett még néhány leírást találunk, sajnos extra dolgokat nem rejtettek el a dobozban. A G630 színvilága nem túl izgalmas, fehér és fekete árnyalatban létezik.

Külső

Kicsit nyúlánk, kicsit magas, de felismerhetően Huawei. A kínai gyártó elég hasonló formatervet használ a középkategóriás telefonjainál, ami egyáltalán nem baj, ha valaki dizájnváltásra vágyik, akkor inkább a P-szériát érdemes megvizsgálnia. A G630 kiváló összeszerelési minőséggel rendelkezik, már az első kézbevétel után érezheti a felhasználó, hogy nem végeztek trehány munkát a gyárban. A legfőképpen műanyagból és üvegből álló készülékház kellemes tapintással rendelkezik, a 143 x 71,7 x 7,8 milliméteres méret pedig jó kezelhetőséget biztosít, akár a hüvelyujjunk is elég ahhoz, hogy a kijelző minden pontját elérjük, bár azért ehhez már nem árt nyújtózkodni egy kicsit. A készülék egyébként 165 gramm, ez egyáltalán nem csekély, viszont zsebben hordva legalább végig érezni, hogy ott van, nem kell örökké kitapogatni, hogy nem tűnt-e el.

Huawei Ascend G630
[+]

A G630 előlapján egy karcálló üvegborítással védett 5 hüvelykes IPS-LCD kijelző terül el, ami 720 x 1280 pixelt képest megjeleníteni. Az IPS panelnek hála nem csak a színek, hanem a betekintési szög is nagyszerű, ráadásul a fényerő bőségesen elég ahhoz, hogy napsütésben is lássuk a képernyőre írtakat. A pixelsűrűség 294 ppi, élesek a betűk, jól olvasható a tartalom, végre a középkategória középső szegmensében is rendkívül jó kijelzőkkel találkozhatunk, még inkább fenékbe billentve a drágább készülékeket. Felül a beszédhangszóró, az 1 megapixeles kamera, valamint a zölden villogó információs led látható, alul három érintésérzékeny vezérlőgomb nyomkodható, ezek a visszalépés, menü megjelenítése és kezdőképernyőre ugrás funkciókat látják el. Sajnos háttérvilágítással nem rendelkeznek, ami sötétben nem a legszerencsésebb dolog, de legalább elég messze helyezkednek el egymástól, hogy hozzá lehessen szokni az elhelyezkedésükhöz.

Huawei Ascend G630
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Huawei Ascend G630 Motorola Moto G HTC Desire 816 Sony Xperia M2
Fehér fényerő 357 nit 420 nit 353 nit 484 nit
Fekete fényerő 0,34 nit 0,58 nit 0,34 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 1050:1 726:1 1038:1 1009:1
Színhőmérséklet 7512 K 7755 K 11161 K 10490 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kecses vékonysággal rendelkező masina oldalai egyenletesek és simák, ezeket az élek felé a kényelmesebb fogás érdekében kissé lekerekítették a tervezők. Jobboldalra álmodták meg a bekapcsológombot és a hangerőszabályzó billentyűt, mindkettő könnyedén elérhető, nyomáspontjuk kiváló. A felső részt egy 3,5 milliméteres jack csatlakozó uralja, a baloldal viszont üresen maradt, szépnek szép így, viszont ki lehetett volna ide találni valamilyen hasznos gombot. A microUSB kábelt alulra lehet kapcsolni, ide került ugyanis az erre szolgáló, 2.0-s csatlakozó.

Huawei Ascend G630
[+]

A hátlap legnagyobb attrakciója a bal felülre elhelyezett, nyolc megapixeles kamera, és az alatta helyet kapó ledes villanó. A hangszórót jobb alulra szerelték, van egy kis kidudorodás mellette, hogy a keményebb felületektől elemelkedjen a készülék, ha viszont ágyra vagy valamilyen puha anyagra tesszük a kütyüt, akkor könnyen eltakarhatjuk a nyílást. A matt borítású hátlap lekapható, ez a mozdulat ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy a microSD és a microSIM kártyahelyeket elérjük. Az akkumulátort szintén láthatjuk ekkor, ám vastag felirattal jelzik, hogy ez bizony nem az a kipattintható fajta, semmit a kéznek, mindent a szemnek alapon.

Hardver, szoftverezettség

Nem volt könnyű rájönni, hogy pontosan milyen hardver duruzsol a motorháztető alatt, mivel a SoC-felismerő programok rendre mást mutattak. A Huawei itthoni képviseletét felhívva azonban tisztázódott a helyzet, a G630-ban egy 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212) lapkakészlet foglal helyet, ami egyébként a már jóval ismertebbnek számító MSM8226 egy kicsit lebutított változata. Az ARMv7 architektúrájú processzorban négy darab, 1,2 GHz-re skálázott ARM Cortex-A7 mag dolgozik, az GPU, azaz a grafikus gyorsításért felelős modul pedig az Adreno 302. Az 1 GB RAM eleve jó dolog, az pedig még inkább az, hogy ennek mindössze a felét zabálja fel a rendszer, így nagyjából 500 MB marad az alkalmazások számára. Ugyanez a helyzet a 4 GB-os belső tárhely esetén, aminek körülbelül fele, 1,86 GB marad szabadon. Ez azonban nagyon kevés, pár program telepítése után a tárhely megtelik, utána pedig sem alkalmazásokat nem tudunk telepíteni, sem fotókat nem lehet készíteni. A problémát microSD foglalattal oldották meg a gyártónál, ami maximum 32 GB-os kártyákat tud lassulás nélkül kezelni. A G630-hoz egyébként 20 GB felhőtárhely jár még, amit a Bitcasa jóvoltából kapunk meg.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend G630 Alcatel OT Idol 2 S Motorola Moto G Sony Xperia SP
Quadrant Standard 8103 pont 8423 pont 8655 pont 5766 pont
Linpack for Android (single) 89,184 MF. / 0,94 s 88,331 MF. / 0,95 s 89,184 MF. / 0,94 s 73,797 MF. / 1,14 s
Linpack for Android (multi) 246,627 MF. / 0,68 s 274,701 MF. / 0,61 s 263,064 MF. / 0,64 s 224,291 MF. / 0,71 s
Smartbench 2012 Prod. 5181 pont 5117 pont 5354 pont 4612 pont
Smartbench 2012 Games 2040 pont 3029 pont 3253 pont 2319 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 15909 pont 17586 pont 17462 pont 21490 pont
Geekbench 3 (single) 329 pont 342 pont 341 pont 710 pont
Geekbench 3 (multi) 1109 pont 1169 pont 1160 pont 1290 pont

A szintetikus tesztekben még a várnál is jobban szerepelt a Huawei újdonsága, papíron gyengébb hardver ide vagy oda, teljes mértékben felvette a versenyt a Snapdragon 400 chipsettel. A teljesítményre a rendszer sebessége tesz rá még egy lapáttal, a végletekig optimalizált a szoftver, bármilyen áttűnést, effektet állítunk be, egy pillanatra sem hagy minket cserben a készülék, minden folyamatos, a programok szélsebesen nyílnak meg. Könnyedebb és közepesen megterhelő játékokkal boldogul el a rendszer, ha sokat nyomogatjuk a masinát, akkor sem fog melegedni. A legújabb játékok már néha megszenvedtetik a hardvert, lehet így is game-elni, viszont messze leszünk az akadásmentességtől.

06/109068 Screen Shot 06/109068 Screen Shot

A G630 fedélzetén az Android 4.3 Jelly Bean teljesít szolgálatot, ami azonban teljesen más dizájnt kapott, a Huawei szinte teljes egészében átöltöztette a rendszert. Az Emotion UI 2.0 azon kívül, hogy szerintem az egyik legszebb felület, funkciókban is rendkívül gazdag, emellett abban különbözik a többi zöld robotos szoftvertől, hogy nincs menü, ezáltal az iOS-hez hasonlóan mindent a főképernyőről érünk el. A 4.3-nak hála még támogatott az applikációk microSD kártyákra való áthelyezése, ami a szűkös belső tárhely mellett gyakran jön majd jól. A rendszer témázható, ha kiválasztunk egy sémát, akkor még azon belül is lehet szórakozni a testreszabási opciókkal, a legjobb mégis az, hogy vegyíteni lehet az összeset, vagyis az egyikből az ikonkészletet hagyjuk meg, a másikból pedig a háttérképet. Mókás dolog az áttűnések megváltoztatása, így lapozgatás esetén többféle effektet használhatunk, hogy ne legyen unalmas a menürendszer. A sajátos Me widget kitűnően használható, viszont nem bontható szét különböző elemekre. Az információs függöny az értesítéseken túl a gyorsbeállítások kapcsolóit rejti, mi dönthetjük el, hogy mik kerüljenek ide és milyen sorrendben. Maximálisan kilenc főoldalunk lehet, ezekre alkalmazásfelületeket és gyorsikonokat rakhatunk ki. Gépelni nagyon kényelmes a gyári billentyűzeten, ismeri a magyar prediktív szövegbevitelt, megjeleníthetünk javaslatokat is.

06/109068 Screen Shot 06/109068 Screen Shot

A módosított ikonkészlet mögött megtalálhatók természetesen ugyanazok a programok, mint más androidos készülékeken. Külön bökhetünk rá a névjegyekre, a böngészőre, az email kliensre, a kamerára, az órára (világóra, stopper- és ébresztőfunkciókkal ellátva), a számológépre, a jegyzetekre, az időjárásra, a hangrögzítőre, és a videolejátszóra,vA muzsikákat vagy a fájlkezelőn keresztül játsszuk le, vagy a már említett Me widgetre kattintunk rá, esetleg letöltünk valamilyen programot a Play Áruházból.

06/109068 Screen Shot 06/109068 Screen Shot

Az extrák között a már említett témázás, a felhőtárhelyet biztosító Bitcasa található, ám mindenképpen említést kell tenni a Biztonsági mentés készítésének lehetőségéről, amivel névjegyeket, SMS-eket, hívásnaplót, rendszerbeállításokat, könyvjelzőket vagy akár email fiókokat és naptárbejegyzéseket is backupolhatunk.

Multimédia, kamera

A nagyobb megapixelszám általában több szimpátiát kelt a felhasználókban, így a Huawei sem állt meg 8 megapixel alatt, már ami a hátlapi, autofókuszos kamerát érinti. A modul mellett egy egész erős ledes villanó található, ami nagyjából 2-3 méterig tehet jó szolgálatot. Az előlapi kamera 1 megapixeles, azaz nem tudunk művészi selfie fotókat készíteni. Fotókat a képernyő megérintésével, a hangerőszabályzó gomb megnyomásával, vagy hanggal készíthetünk, utóbbi esetben egy meghatározott decibel értéket elérő hang kiadása után készülnek a felvételek. Az időzítő kettő, öt és tíz másodperces értékekben állítható, az alkotásokat elláthatjuk koordinátaadatokkal. Hatféle fő üzemmódot lehet aktiválni; normál, intelligens, HDR, panoráma, effekt (negatív, fekete-fehér, szépia, szolarizált, poszterizált, vízszínű), valamint kép és hang, vagyis a fotók alá maximum tíz másodperces hangjegyzetet lehet készíteni.

Huawei Ascend G630
[+]

Az elkészült felvételek alapján több következtetés levonható, az első, ami nagyon látszik, hogy a dinamikatartomány alacsony, sokszor például az ég teljesen eltűnik, ha egy épületet vagy sötétebb részt fotózunk. A vonalélességet sem dicsérhetjük, nem vészes, ám a képek szélei felé már homályosabbak lesznek a fotók, amik a gyengébb minőségű lencséknek köszönhető. Az algoritmus tevékenyen próbál segíteni a zaj megszüntetésében, gyakran elmosva így a részleteket. A makró fényképeknél viszont igencsak helytáll a kamera, öt-hat centiméterről már éles fotókat lehet készíteni, a színek sem szenvednek csorbát ekkor. Videózásnál jól és gyorsan működik az autofókusz, nem zoomolgat állandóan, a hang viszont nem annyira kellemes, kicsit olyan, mintha egy zárt szobában lennénk, ez a jelenség a tesztvideó készítése során sem csillapodott.

Huawei Ascend G630
[+]

Mint már írtam, nincs gyári zenelejátszó alkalmazásunk, a fájlkezelő, a me widget, vagy a Play Áruház kínálata lehet segítségünkre. A sztereó FM-rádiót szerencsére nem felejtették el, viszont az RDS kimaradt, így sem a rádiók neveit, sem pedig azok kiírásait nem láthatjuk a kijelzőn. A hangerő egyébként erős közepes, egy nagyobb szoba közönségét azonban már aligha ezzel kell fiesztára buzdítani, annál is inkább, mivel a hangzás sem világbajnok, összességében nincs vele baj, de a magas hangok inkább csak egércincogásnak tűnnek, no meg a mélyek sem olyanok, mintha mellettünk vernének egy üstdobot.

06/109068 Screen Shot 06/109068 Screen Shot

A videólejátszó már a szoftveres repertoár részét képezi, mondjuk túlságosan nem vagyunk vele kisegítve, mivel az jól ismert formátumok közül az MP4-et kezeli csak, az MKV vagy AVI filmek lejátszására fittyet hány. A hardver és a kijelző viszont jó partner a mozizáshoz, nem csak a 720p-s, hanem az 1080p-s videókkal is elboldogult a rendszer. Ha tehát teljessé szeretnénk tenni a hangulatot és gyakran utazunk, akkor a Google Play kínálatából szerezzünk be egy jobb alkalmazást, és nekivághatunk akár a Trónok harca sorozatnak.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból egy nagy hiányossága van a telefonnak, mégpedig az 4G/LTE, bár aligha hiszem, hogy a jelenlegi lefedettség fényében átlag felhasználásra ne lenne elég a HSDPA által nyújtott 21,1 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebesség. Telefonáláskor a hangminőség kiváló, mindenkit nagyon jól hallottam, és hiába voltam zajos környezetben, senki sem panaszkodott arra, hogy nem érti a beszédemet. Plusz pont jár az NFC támogatásáért, lassan, de biztosan szaporodnak azok az eszközök és alkalmazások, amelyek ezt a technológiát használják. A WiFi 802.11b/g/n szabványokat támogat, használhatjuk internetmegosztásra és DLNA-ra, a Bluetooth chip 4.0-s, A2DP-vel és EDR-rel felvértezve. A beépített A-GPS modul sajnos még nem ismeri a GLONASS műholdakat, ezért valamelyest lassabban pozicionál az újabb SoC-kel rendelkező telefonoknál, bár ez az idő sem több fél-egy percnél. A microUSB 2.0 csatlakozó töltésre és adatok másolására hivatott, külső eszközöket nem tudunk a masinához kapcsolni, mivel nincs támogatva az USB-OTG.

06/109068 Screen Shot 06/109068 Screen Shot

A gyári böngészőn kívül természetesen nem maradunk Chrome nélkül sem, így az asztali gépen vagy laptopon megnyitott oldalak és könyvjelzők hipp-hopp megjeleníthetők a telefonon is. A Flash engedélyezése azonban kizárólag a Huawei alkalmazásán keresztül lehetséges, ehhez azonban le kell tölteni a megfelelő telepítőfájlt az Adobe honlapjáról. Az internetezés kiváló dolog a G630-on, folyamatos és gyors a görgetés, ha pedig belezoomolunk a szövegbe, a sorok automatikusan a képernyő széléhez igazodva jelennek meg. Kérhetünk asztali nézetet, a honlapokat elmenthetjük offline böngészés céljából, a beállításokon belül pedig kezdőlapot módosíthatunk, betűméretet adhatunk be, és megadhatjuk, hogy mobil adatforgalom esetén milyen tartalmak töltődjenek be.

Huawei Ascend G630
[+]

Értékelés: Huawei Ascend G630
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A nyúlánk készülékház ellenére a szintén hosszúkás akkumulátor mindössze 2000 mAh kapacitású, ami elméletileg 600 óra készenlétre és 10 óra beszélgetésre elegendő. A viszonylag meglepő gyártói adatok a jó optimalizáltságnak és a processzor alacsony fogyasztásának köszönhetők, így saját tapasztalatunk is az, hogy az egy-másfél napos üzemidő szinte minden körülmény között elérhető.

Úgy tűnik, az első helyet folyamatosan adják át egymásnak a készülékek, eddig ugyanis a középkategória élharcosa az Alcatel Idol 2 S volt, ám a Huawei Ascend G630 bizonyos szemszögből nézve megelőzi. Néhány üzletből ugyanis 50 ezer forintért hozható el a készülék, ami azt figyelembe véve, hogy ezért egy öt hüvelykes, HD felbontású kijelzőt kapunk, elég vonzó ajánlatnak tűnik. A nagyobb áruházak pocain sem sokkal drágább egyébként a készülék. Hozzájön ehhez az a tény, hogy a négymagos processzor kiválóan végrehajtja a rábízott feladatokat, hiába nem a legizmosabb lapkakészlet dolgozik a szerkentyűben, ettől még a végletekig optimalizálva lett a rendszer, ezáltal gyors és folyamatos működés jellemző. A formaterv szintén nagyon rendben van, kicsit ugyan magas lett a telefon, viszont nagyon jól összerakták, és végeredményben az anyaghasználatot sem érheti különösebb kritika. A kamera az egyetlen gyengébb pontja a G630-nak, nem azt mondom, hogy a használata után a hajunkat fogjuk tépegetni, de azért lenne még mit javítani a lencsék minőségén. Az akkumulátor üzemideje teljesen átlagos, az egy napos nyomkodást garantálja, szóval azt kell mondani, hogy a Huawei ezzel a termékkel nagyon odacsapott az asztalra, és igen erősen jelzett a nagyobb gyártóknak, hogy merre kellene haladni a középkategóriában. Egyértelműen ajánlott, méghozzá nagyon erősen.

Huawei Ascend G630

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend G630
Huawei Ascend G630 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 143 x 71,7 x 7,8 milliméter
Tömeg 165 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.3 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Fájlkezelő, FM-rádió, Zseblámpa, Bitcasa, Danger Dash, Little Big City, Profilok, Témák
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 1 megapixel
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés