Hirdetés

HTC Desire 510 - valamit valamiért

A tajvani gyártó újdonsága megkapta a friss Snapdragon 410 chipsetet, támogatja a 4G/LTE hálózatokat, ám sajnos a fejlődés a kijelző és a kamera kárára történt.

Bevezető, tartozékok

Nem lehet azt mondani, hogy a hardveres komponensek fejlődését illetően hatalmas lassulás következett volna be, ám azért tény, hogy már nem duplázódnak például úgy a processzormagok, mint korábban. A folyamatos előrelépés azonban nyilvánvaló, ugyan a 64 bites architektúrára való áttérést még nem nagyon tudják kihasználni a programok, és úgy egyáltalán az operációs rendszerek sem, mégis jó dolog, ha egy eszköz már fel van készítve a jövő vívmányaira. A HTC pedig igyekszik haladni a korral, bár azért bőven vannak még hullámvölgyek, hol meredek emelkedésbe kezdenek és büszkén a nagyközönség elé kiállva hallatják sikereiket, hol pedig a világtól elbújva számolgatnak, hogy a hatalmas veszteségeket miként fogják kompenzálni.

HTC Desire 510 kézben tartva
[+]

A tajvaniak kicsit hamar akartak nagyok lenni, bár azért számtalan esetben mutatták meg, hogy nem véletlenül érezték a siker ízét. A One M7-tel például egy olyan különleges és egyedi formatervet tettek le az asztalra, amit sokan a mai napig etalonként kezelnek, a One M8 pedig erre az útra építkezve vonzza magához a felhasználókat. Nem csak a csúcsmodellekre koncentrál viszont a vállalat, hanem érthető módon a középkategóriát is figyelembe veszi. Itt jön képbe tesztalanyunk, a Desire 510, mely az elsők között kapta meg az egyik legújabb 64 bites, középkategóriás SoC-t, a Snapdragon 410-et, támogatja a 4G/LTE hálózatokat, kiváló üzemidővel rendelkezik, ám sajnos ezen kívül kijelző és kamera terén elég gyengén muzsikál, melynek fájdalmát az árral sem sikerült enyhíteni.

LG G3 S vs. HTC Desire 510
[+] LG G3 S vs. HTC Desire 510

A hivatalos márkaképviselettől érkező dobozból túl sok mindenre nem lehetne következtetni, hiszen a telefont egy sima papírkartonba csomagolták, ám nem kell túl nagy fantázia ahhoz, hogy a végleges dizájnt elképzeljük. A tojásszerű, vagyis inkább lekerített sarkokkal rendelkező téglatestre emlékeztető szelencében a Desire 510 mellett egy microUSB kábel, egy töltőfej, valamint egy normál kialakítású headset kap majd helyet.

Külső

A Desire 510 megalkotásánál ugyan nem használtak fel fém ötvözetet, a formaterv tagadhatatlanul illeszkedik a tajvani gyártó többi termékéhez. Az anyaghasználat a középkategóriának felel meg, külsőleg főleg üveget és műanyagot tapogathat meg a felhasználó, az összeszerelési minőség kiváló, egyáltalán nem recseg a ház, ha természetellenesen elkezdjük tekergetni. A 139,9 x 69,8 x 10 milliméteres dimenziók már egy kicsit vaskosnak számítanak, ami az ergonómiára hat negatívan, mivel a meghízott oldalszélesség miatt már azért rendesen tornáztatni kell ujjainkat ahhoz, hogy a kijelző minden pontját elérjük. A fekete és fehér színben elérhető újdonság tömege 158 gramm, ez pedig zsebben hordva is érezhetővé teszi a kütyüt.

HTC Desire 510 elölről
[+]

Az első problémás dolog, amibe belefut majd a felhasználó, az a kijelző. Már az 4,7 hüvelyken megjelenített 480 x 854 pixel (207 ppi-s képsűrűség) sem egy nagy kaland, ám az átlagos TFT panellel még inkább földbe döngölték a megjelenítőt, a gyártóhoz képest méltatlanul rosszak a betekintési szögek, de szemből sem tökéletes a megjelenítés, felülről nézve pedig egyszerűen elsötétedik és alig látunk valamit a tartalomból. A maximális fényerővel sem fog rekordokat döntögetni a kütyü, bár legalább a kontrasztarány és a színhőmérséklet jónak mondható. A képernyőt ráadásul elég széles káva fogja körbe, melyen egyedül csak egy HTC felirat kapott helyet, a vezérlőgombokat jelen esetben is a kijelzőről érjük el. Felül az apró lyukak mögé rejtették a beszédhangszórót, balról mellette a fény- és távolságérzékelő szenzorok és a VGA előlapi kamera figyelhető meg, alul pedig egy apró pötty mögött bújik meg a beszédmikrofon.

HTC Desire 510 oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés HTC Desire 510 Motorola Moto G Alcatel OT Idol 2 S Sony Xperia M2
Fehér fényerő 373 nit 420 nit 522 nit 484 nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,58 nit 0,52 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 1556:1 726:1 1002:1 1009:1
Színhőmérséklet 6609 K 7755 K 12360 K 10490 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A vastag oldalalakon bőven akad terület, de szerencsére lekerítették a széleket, így nem csak kényelmesnek, hanem szépnek is mondható ez a kivitelezés. A jobboldalon könnyen elérhető helyre szerelték a hangerőszabályzó billentyűt, felülre került a 3,5 milliméteres jack dugasz és a bekapcsológomb. Utóbbinak pozicionálása viszont logikátlan, nagyon kényelmetlen a jobbkezeseknek, mert nem lehet normálisan odanyúlni, ha közben a telefont biztonságosan szeretnénk fogni. Inkább került volna ez a masina bal oldalára, hiszen ott aztán semmi nincs, alulra is mindössze a microUSB csatlakozót álmodták meg a mérnökök.

HTC Desire 510 hátulról
[+]

A hátlap a legegyszerűbb része a telefonnak, elég minimalista a dizájn, viszont legalább örömteli a matt kialakítás, hiszen így nem gyűlik össze rajta az ujjlenyomat. Felül egy öt megapixeles fényképező bontja meg az egységet, középen egy HTC felirat, alul pedig a rácsos felület mögé szerelt hangszóró látható. A hátlapot oldalról megkezdve lehet lebontani, így megkukkanthatjuk és egyben kicserélhetjük az akkumulátort, ami mondjuk szükséges is ahhoz, hogy a microSIM és a microSD kártyák foglalatait behelyezzük.

Hardver, szoftverezettség

A Desire 510 legnagyobb dobása a Qualcomm Snapdragon 410 SoC. A 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő lapka már 64 bites architektúrára épül, és a Snapdragon 400 chipsetet hivatott felváltani a középkategóriás telefonokban. A rendszerchipben egy ARMv8-as processzor teljesít szolgálatot, mely négy darab 1,2 gigahertzre skálázott Cortex-A53-as magot tartalmaz. A grafkus gyorsító is fejlődött, immár az Adreno 306 tehető felelőssé a 3D-s tartalmak megjelenítéséért. RAM tekintetében 1 gigabájttal kell beérni, a belső adattároló pedig 8 gigabájt, bár ebből csak 5,89-et lehet szabadon felhasználni, a többit ugyanis a rendszer és az előre telepített alkalmazások foglalják el.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 510 Sony Xperia M2 Aqua LG G3 S Prestigio Grace
Quadrant Standard 12883 pont 9021 pont 8675 pont 13718 pont
AnTuTu 5.x Benchmark 20486 pont 18500 pont 17446 pont 31104 pont
Vellamo Browser 2258 pont 1760 pont 1651 pont 2568 pont
Vellamo Metal 790 pont 745 pont 748 pont 856 pont
SunSpider 1.0.2 1125,8 ms 1480,3 ms 1058,1 ms N/A
Geekbench 3 (single) 477 pont 345 pont 340 pont 449 pont
Geekbench 3 (multi) 1408 pont 1109 pont 1126 pont 2550 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,3 fps 6,9 fps 4,1 fps n/a
Manhattan offscreen 1080p 1,8 fps 1,7 fps n/a n/a
GFXBench T-Rex onscreen 15,2 fps 15,4 fps 10,8 fps 12,2 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,3 fps 5,9 fps 5,7 fps 12,7 fps

A pontszámok kivesézése most különösen fontos, hiszen a LG G3 S-ben például még az előző generációs Snapdragon SoC tevékenykedik. Összehasonlítva az adatokat jól látható, hogy az új chipset néhol másfélszer gyorsabb, némely esetekben viszont csak hangyányival pörgősebb elődjénél, melyben valószínűleg közrejátszik a kijelzőfelbontások közötti különbség, ám a nyers teljesítményt mérő szintetikus programoknál is ugyanilyen differencia tapasztalható. Az eredményeknek megfelelően alakul egyébként a rendszersebesség is, ennek a lapkának nem kunszt meghajtania a WVGA kijelzőt, minden feladatot szempillantás alatt végrehajt a hardvert, sokszor azt érezzük, hogy igazából a képernyő nem tudja már felvenni a versenyt a belső komponensek gyorsaságával. Az Adreno 306 ráadásul játékok terén is jól muzsikál, bármilyen produktummal lehet próbálkozni, a grafikai beállításokról függően mindent visz.

HTC Desire 510 főképernyő HTC Desire 510 menü

Kicsit húzhattuk volna a szánkat, ha a telefonra nem KitKatet telepítenek, ám a HTC nem követte el ezt a hibát, így a készüléken a Sense 6.0 felülettel megáldott Android 4.4.3 operációs rendszert vehetjük használatba. A Sense-nek köszönhetően azonnal fejest ugorhatunk a BlinkFeedbe, amit a tajvaniak erősen nyomnak, és valljuk be, az egyik legjobb RSS olvasó most a piacon. A zárolt vagy a főképernyőről is el lehet érni, a tartalom pedig személyes preferenciáink szerint alakítható, van benne bulvár, sport, politika, botrány, sztárhegyek. A másik szoftveres zabálnivaló a Zoe, mely az albumokban tárolt képekből készít egy rövid kedvcsináló videót, már előre ledemózza nekünk a szoftver, mindössze annyi a dolgunk, hogy kiválasztjuk az effekteket és a felhasználni kívánt fotókat.

HTC Desire 510 telefonkönyv HTC Desire 510 gyermek üzemmód (Kid mode)

Más téren már nem ennyire izgalmas a kütyü, hiszen az ikonkészlet egyediségét leszámítva ugyanolyan, mint más androidos okostelefonok. Talán a vertikálisan görgethető menürendszer okozhat még fejtörést, már aki eddig nem HTC-t használt. A főképernyő oldalainak száma természetesen megadható, sőt mi több, akár widgetekkel és gyorsikonokkal is megbolondíthatjuk ezeket. A legördülő információs függöny az értesítéseket és a gyorsbeállítások kapcsolóit rejti. A telefonkönyvben elérhető a prediktív keresés, létrehozhatunk kedvenceket és csoportokat, a névjegyekhez pedig telefonszámot, email címet, feljegyzést, weboldalt és eseményt kapcsolhatunk

HTC Desire 510 galéria HTC Desire 510 Zoe készítés

Korántsem újdonság, hogy a készüléket az összes gyári androidos programmal ellátták, gondoljunk csak itt a böngészőre, a térképre, a naptárra, az ébresztőórára, a számológépre, a hangrögzítőre, az időjárásra, a fájlkezelőre, valamint a kamerára, zenelejátszóra és videolejátszóra. Érdemes azzal foglalkozni még, hogy az előbbieken kívül mi számít extrának. A Polaris Office 5 mindenképpen az, hiszen ezzel dokumentumokat lehet nézegetni és szerkeszteni, az Autós mód is, ami lényegében egy külön felületre vezényel, ahol sokkal nagyobb ikonokban láthatjuk a legfontosabb applikációkat, valamint a Gyermek üzemmód, mely egy külön fiók létrehozása után tárja elénk a lurkóknak készült tartalmakat.

Multimédia, kamera

Van pozitív, és van negatív oldala a Desire 510-nek, sajnos utóbbihoz tartozik a kamera, mely ugyan 5 megapixeles képek és Full HD felbontású videók készítését teszi lehetővé, a ledes villanó és az autofókusz hiánya már jelentősen redukálja boldogságunkat. A három üzemmód; kamera, videó, önarckép mellett számos más dolgot állíthatunk, ha kijelzőn megjelenő három pöttyre kattintunk. Ekkor kis ikonok segítségével az ISO, a fehéregyensúly, az expozíció, és a jelenet (normál, pontok, monó, matrica, torzulás stb.) menüpontokat érjük el, a fogaskerék jele pedig a sminkhatást, a kontrasztarányt, a telítettséget, az élességet, a felbontást, a körülvágást és a koordinátaadatokkal ellátást tudjuk aktiválni.

HTC Desire 510 kamera
[+]

A kamera képességeit vizsgálva látszik, miért nem vagyok megelégedve a HTC döntésével. A fixfókusz miatt makró fotókról maximum csak álmodni lehet, a dinamikatartomány pedig gyenge közepesnek ítélhető, sokszor égnek ki a világosabb területek, és a kromatikus aberráció is számtalan alkalommal látott vendég. Nincs viszont képzaj, ami miatt a vonalélesség a legjobb képessége az optikának, optimális részletességről persze nem beszélhetünk, mivel a kisebb tárgyak már gyakran elmosódnak. Az éjszakai fotókat elég csak megnézni, ez nem az az eszköz, amivel sötétben késztetést éreznénk a fotózásra. Életre szóló élményeket sem a tajvaniak újdonságával örökítenék meg, a tesztvideó jól láthatóan egy kicsit túl világos, a színek sem adják vissza a valóságot.

HTC Desire 510 kézben tartva
[+]

A zenelejátszóban előadók, albumok, számok és műsorfüzetek és mostanában játszott dalok szerint rendezve láthatjuk a telefonon tárolt muzsikákat. Zenehallgatás közben az albumborítók azonnal megjelennek, tudjuk szabályozni a hangerőt, a tekerést, valamint az ismétléses és a shuffle módokat. Az adott számot beállíthatjuk csengőhangként, vagy megoszthatjuk másokkal. A hangminőség egész jó, megfelelő hatásfokkal működik a hangszóró, bár a BoomSound szintjét messze nem éri el, ami főként a gyengécske mélyeknek és az esetenként fellépő torzulásnak köszönhető. A HTC továbbra sem hátrál ki az FM-rádió mögül, legújabb modelljükbe egy RDS-képes rádió került, antennaként a fülhallgató szolgál, utána pedig már akár kihangosítva is használható.

HTC Desire 510 kameraszoftver HTC Desire 510 zenelejátszó

A Desire 510 sem rendelkezik olyan videolejátszóval, ami a DivX típusú fájlokat kezelné, ha valaki ilyen filmet nézne a telefonon, akkor azonnal fel kell keresnie a Play Áruház, mert ott már számos erre alkalmas programot talál majd. A visszafogottabb igényeknek ellenben tökéletesen megfelel a készülék, mind a 720p, mind pedig az 1080p mozikkal elboldogul anélkül, hogy kicsit is akadozna a lejátszás.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs repertoár részét képezi a Cat.4-es 4G/LTE hálózatok támogatása, így ha mobilinternetezünk, akkor optimális esetben akár 150 Mbps letöltési sebességet is elérhetünk, ha pedig nincs megfelelő lefedettség, akkor a HSPA által nyújtott 42 Mbps-re támaszkodhatunk. Híváskor a hangminőség kielégítő, szép és tiszta ugyan a hang, a maximális hangerő viszont egy picit lehetne nagyobb. A telefonban található még 802.11a/b/g/n-es WiFi, Bluetooth 4.0, valamint GLONASS műholdak információit feldolgozó A-GPS modul is, mellyel gyerekjáték a navigálás, mire betöltődik a térképszoftver, addigra a készülék már rég tudja, hogy pontosan hol vagyunk. Nincs viszont NFC, hiába támogatja az SoC, a Desire 510 esetében ezt nem engedélyezte a gyártó. A microUSB 2.0-s, a fájlkezelő miatt én reménykedtem az USB-OTG-ben, de sajnos nem ismeri fel a külső eszközöket a kütyü.

HTC Desire 510 Screen Shot HTC Desire 510 Screen Shot

A böngészésre éhes felhasználók a Chrome és a gyári program segítségével érhetik el az internet hőn áhított tartalmait. A beépített változatban több lap megnyitható a háttérben, de ami még fontosabb, hogy rendelkezésre áll a privát böngészés, így adatok tárolása nélkül is lehet netezni. Létrehozhatunk könyvjelzőket, kérhetünk asztali nézetet, az állapotsort pedig a teljes képernyős nézet aktiválásával tudjuk eltüntetni. Ha két ujjal nagyítunk, akkor a szöveg automatikusan a képernyő széléhez igazodva jelenik meg, a rendereléssel egyáltalán nem küzd a hardver, érdemes kihasználni ezt a funkciót.

HTC Desire 510 akkumulátor
[+]

Értékelés: HTC Desire 510
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt megbújó 2100 mAh kapacitású akkumulátor a gyári adatok szerint 17 óra beszélgetési időt garantál. A laboratóriumi körülmények viszont nem érvényesülnek a mindennapi használat során, bár még így is elég kellemes, legalább másfél napos üzemidőre számíthatunk, ha pedig nem nyomkodjuk agyon a telefon, a két napot töltésmentesség sem okoz problémát.

A HTC Desire 510 az érem két oldalát mutatja meg, vagyis hogy miként lehet egy alapvetően jó koncepcióba hibás elemeket helyezni. A hardver ugyanis előremutató, hiszen a készülék már a Qualcomm új középkategóriás, 64 bites chipsetjét kapta meg, ami időtállóvá teszi a telefont. A rendszersebesség kiváló, gyorsan reagál a masina az érintésekre, a feladatokat pedig pillanatok alatt végrehajtja, és ez alól a játékok sem képeznek kivételt. A formaterv már egy kicsit más tészta, kellemes a fogása a kütyünek, viszont érződik rajta, hogy messze nem egy felső kategóriába szánt modellről beszélünk. A két legnagyobb bakit viszont a kijelző és a kamera megálmodásának idején követték el, egyszerűen megengedhetetlen már, hogy fixfókuszos optika kerüljön egy hatvanezer forint környékén startoló telefonba. A megjelenítő ráadásul még inkább kiveri a biztosítékot, sem a felbontás nem megfelelő, sem az átlagos TFT-panel betekintési szögei nem érik el azt a szintet, amit elvárna a felhasználó. Az akkumulátoros üzemidő az átlagosnál jobb, ám ez sem segíti meg a Desire 510-et a konkurensekkel szemben. Ott van rögtön a Samsung Galaxy Ace 4, mely jobb megjelenítővel és kamerával rendelkezik, de egy régebbi Snapdragon 400-as telefonnal sem lövünk még mellé. Megemlíthetném továbbá például az Alcatel OT Idol 2 S HD kijelzőjével, vagy a kedvezőbb árú, de szintén 4G-s Nokia Lumia 635-öt. Ha a Desire 510 a fenti áron startol el, amire mi a 150 fontos árjavaslat alapján következtünk, úgy a készülék a korlátaival semmiképpen sem számít ajánlott vételnek.

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 510
HTC Desire 510 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 139,9 x 69,8 x 10 milliméter
Tömeg 158 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (206 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.3 (KitKat) + Sense 6.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, Részvények, Autós mód, Zoe, Kid Mode, Polaris Office 5
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 646 óra
Beszélgetési idő 17 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

  • HTC Desire 210 - megtörve bár, de fogyva nem

    A tajvani gyártó telefonja két SIM-et kezel, más téren elég gyengére sikeredett, ezen a kijelző, az árazás és a kamera sem javít.

  • HTC Desire 610 - műanyagba zárt drága erő

    A tajvani gyártó újdonsága négymagos processzorral, sztereó előlapi hangszóróval, LTE-támogatással támad, a külső viszont elég szegényes, az ár pedig magas lett.

  • HTC Desire 310 - többre vágyakozunk

    Ellentmondásos készülék érkezett hozzánk a HTC-től, amelynek vannak igen kellemes és erősen felejthető tulajdonságai is. Ehhez fapados szoftverfelhozatal és erős árcédula passzol.

  • HTC Desire 816 - paradoxon

    Középkategóriás zászlóshajónak nevezi a HTC a Desire 816-ot, nem győzték hangsúlyozni, hogy az árazás is csábító lesz. Vajon mi sült ki mindebből?