HomTom HT16 Pro - minimálprogram

Rengeteg érvet lehet felhozni ellene, a kamerája harmatgyenge, navigálni sem érdemes vele, de újonnan, 25 ezer forint alatt egyáltalán nem megbocsáthatatlanok a hibái.

Bevezető, külső

Aki mostanában szeretne új, kínai telefont venni, annak már a negyvenezer forintos árkategória alatt is remek lehetőségei vannak: ha megfelelő a szoftveres háttér, és figyelembe vesszük a B20-as LTE frekvenciáról szóló információkat, akkor említhető egy-két olyan gyártó, akitől bátran megvehetünk szinte bármilyen új terméket, egy-két egyéni hibától eltekintve nagy valószínűséggel nem lesz komoly gondunk vele. A Xiaomi Redmi 4A mostanában a sláger, de rövidesen érkezik a Meizu M5s is. Vannak azonban, akik még ennyit sem szeretnének telefonra áldozni, és ha már kínai, legyen igazán olcsó címszóval megkeresik a legalacsonyabb árcímkét, amihez még vállalható specifikáció is tartozik.

Íme a mobil, aminek a Pro változata kerül 24 900 forintba
Íme a mobil, aminek a Pro változata kerül 24 900 forintba [+]

Igazán türelmes embereknek ott van például a HomTom HT16, ami 16 900 forintért, hazai garanciával, újonnan megvásárolható, az 1 GB RAM-mal párosított 32-bites rendszerchip és a 4G támogatás hiánya azonban már papíron sem teszi túl vonzóvá, akkor már inkább érdemes a tesztünk alanyául szolgáló Pro verziót kipróbálni, 24 900 forintért. Az Eustock kínálatában elérhető mobil kimondottan barátságos adatokkal rendelkezik, öthüvelykes, 720p-s IPS kijelzője, 2/16 GB-os memóriapárosa és hazai frekvenciákkal is teljes körűen működő LTE-támogatása indokolja a felárat.

A dobozban csak töltő és adatkábel van
Tartozékok közül csak töltő és adatkábel van [+]

Manapság már sajnos azon sem illik meglepődni, hogy egy tízszer ennyibe kerülő mobilhoz is csak alig adnak tartozékot, szóval ne szomorkodjunk a hagyományos, lassú töltőfejen, az egyszerű microUSB-adatkábelen és a fülhallgató hiányán, örüljünk annak, hogy a webáruházak többféle tokot és fóliát kínálnak a mobilhoz, jellemzően fillérekért. A többi pedig univerzális, ilyen ár mellett simán belefér, hogy az ember vesz hozzá egy autós töltőt, egy jobb fülhallgatót, esetleg egy érintőceruzát vagy vezeték nélküli hangszórót.

Műanyagnak műanyag, de egyáltalán nem gagyi
Műanyagnak műanyag, de egyáltalán nem gagyi [+]

A 144 x 72,1 x 8,9 milliméteres ház meglehetősen sokat nyom, 171 gramm az össztömeg, ami jelentős részben köszönhető a 3000 mAh kapacitású akkumulátornak. A műanyag bódé kialakítása a régi iskolát követi, tehát a leszedhető hátlap mögött azonnal ott az energiahordozó, amit eltávolítva illeszthetjük be a kártyáinkat, ez esetben két darab microSIM-et és egy microSD-t. Jó eséllyel nem bonyolították túl a szerelhetőséget, a hagyományos, süllyesztett kereszthornyos csavarfejek legalábbis mindenképpen erről árulkodnak, otthon azonban lehetőleg ne álljunk neki a szétszedésnek, a HT matrica mögötti csavar megbolygatása biztosan garanciavesztéssel jár. A lényeg, hogy ha jól rajta van a hátlap, akkor stabil, nem nyekereg, és az oldalsó gombok nyomáspontjával sincs probléma.

Kijelző-teszt
Mérés HomTom HT16 Pro UMi London Vernee Thor Meizu m3s
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS-LCD LTPS-LCD
Fehér fényerő 407 nit 438 nit 423 nit 474 nit
Fehér fényerő (min) 17,42 nit 19 nit 20 nit 8,5 nit
Fekete fényerő 0,51 nit 0,51 nit 0,20 nit 0,42 nit
Kontrasztarány 798:1 859:1 2160:1 1128:1
Színhőmérséklet 6363 K + kézi 6629 K + kézi 8535 K + kézi 7972 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző gyakorlatilag jónak mondható, hiába vagyunk nagyobb felbontáshoz szoktatva, 5 hüvelyken bőven elegendő 720 x 1280 pixel, az IPS technológia pedig ebbe az árkategóriába is elhozta azt a szintet, amikor nem a fizikai rosszullét kerülgeti a felhasználót, ha nem tökéletesen szemből, megfelelő környezeti viszonyok mellett nézi a telefont. A betekintési szögek ezen a panelen teljesen jók, korrekt a fényerő, nincs gond az érintésérzékelés pontosságával sem, egyedül az OGS-technológia hiányzik, már amennyiben rendszeresen nézegetjük, hogy van-e légrés a megjelenítő és az érintőpanel közt. Hiszen itt van, aránylag sok.

A kijelző minden szempontból megüti a mércét
A kijelző minden szempontból megüti a mércét [+]

A kijelző alatti érintőgombok nem kaptak háttérvilágítást, ami nem egy készüléknél írható a fájdalmas spórolások listájára, az áron kívül azonban az nyugtathatja a vásárlót, hogy legalább nem a kijelzőn megjelenített virtuális megoldás veszi el az értékes helyet. Szerencsére nem maradt ki a színes értesítési LED, a fény- és távolságérzékelő szenzor, illetve a másodlagos kamera sem, ez utóbbi ráadásul 5 megapixeles. Kényelmesen használhatóak a jobb oldalra került gombok, szokásos módon a készülék lezárását, feloldását, be-, illetve kikapcsolását és a hangerőszabályzást intézhetjük a három billentyű segítségével.

HT16 Pro a Lenovo C2 mellett
HT16 Pro a Lenovo C2 mellett [+]

Nem mindenkinek kényelmes, gyártástechnológiai szempontból azonban nem ritkán praktikus felülre tenni a csatlakozókat, valószínűleg ebből a megfontolásból láthatjuk egymás mellett a microUSB és a 3,5 milliméteres jack portot a mobil tetején, ha már másodlagos mikrofont nem látunk. A mintásan bordázott hátlap stabil fogást ad, az ujjlenyomatokat pedig egyáltalán nem gyűjti, így akár strapamobilra is kerülhetne, a gyártó azonban semmi ilyet nem állít, így inkább kerüljük a durvább igénybevételt. A hátlap alól szólalnak meg a multimédiás tartalmak, a HomTom-felirat mellett pedig a 13 megapixeles, Sony-szenzoros kamerát és a szimpla ledes vakut láthatjuk.

Hardver, szoftverezettség

Megtippelni sem lenne könnyű, hogy mennyi mobilba került bele a MediaTek MT673X-szériába tartozó lapkája, a 4G-képes, négymagos középkategóriásokról a legtöbb esetben kiderül, hogy ezen rendszerchipek valamelyikét kapta meg, olykor drágább telefonokban is felbukkan. A HT16 Pro az aránylag frissnek számító MT6737-et rejti magában, az alapok azonban unásig ismertek: négymagos, 1,3 GHz-es Cortex-A53 processzor felel a számítási kapacitásért, 550 MHz-s Mali-T720-as IGP áll a grafikus teljesítmény szolgálatában, memória szempontjából 2 GB RAM és a 16 GB-os, EXT4 rendszerrel működő belső tároló került bele.

Körülbelül 11 GB marad szabadon az első bekapcsolás után Körülbelül 11 GB marad szabadon az első bekapcsolás után
Körülbelül 11 GB marad szabadon az első bekapcsolás után [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark HomTom HT16 Pro Xiaomi Redmi 4A Vernee Thor Huawei Y6 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6737 Snapdragon 425 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 29321 pont 35877 pont 37679 pont 21798 pont
Vellamo Browser 2246 pont 2196 pont 2838 pont 2406 pont
Vellamo Metal 945 pont 1027 pont 1059 pont 965 pont
Geekbench 4 (single / multi) 579 / 1574 pont 658 / 1756 pont 663 / 1806 pont 514 / 1434 pont
GFXBench Manhattan onscreen 6,1 fps 5,6 fps 9,1 fps 6,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,8 fps 2,8 fps 4,5 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 14 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,4 fps 7,6 fps 12 fps 8,4 fps

A szintetikus teljesítményteszteken megszokottan szereplő hardver nagyjából ugyanazt nyújtja a mindennapi felhasználásban is, mint a hardvertársak, ám ezzel az árcímkével ez inkább előny, mint hátrány. Emelkedjünk felül azon, hogy telepítések és frissítések alatt nagyon belassul a rendszer, hogy az alkalmazások általánosságban lassan töltenek be, és hogy olykor akadásokkal is találkozhatunk, hiszen alapvetően pörgős a rendszerfelület, stabil a működés és ha nyögvenyelősen is, de szinte bármilyen szoftverrel elboldogul, amire szükségünk lehet. Ezeket még ma is nagyon kevés eszközről lehet elmondani ebben az árszegmensben, egy két-három évvel ezelőtti, hasonló kategóriába eső androidos géphez képest pedig tényleg hipertérugrásnak tűnik ez a kombináció.

A Turbó letöltés már sokszorosan ismert extra... A Turbó letöltés már sokszorosan ismert extra...
A Turbó letöltés már sokszorosan ismert extra... [+]

A HomTom jelenleg Android 6.0-s rendszert futtat szeptemberi biztonsági szinttel, és bár ennél frissebb főverziót jó eséllyel nem fog kapni, külön OTA-menüpontot is találunk a beállításokon belül. Az alapvető megjelenést szolgáltató Material Design nagyon kicsit módosított verzióját látjuk magunk előtt, cserélték az ikonkészletet, egy-két hátteret és animációt, illetve az animációk sem egytől egyig gyáriak. Ettől függetlenül nem fog elveszni az, aki használt már Android rendszert, jobbra-balra lapozható, 4 x 5-ös alkalmazásmenü áll rendelkezésünkre, de a hasonló méretű tálcát is telepakolhatjuk igény szerint. Ujjlenyomat-olvasó hiányában mintával, számkóddal vagy jelszóval oldhatjuk fel a kijelzőt.

...a vicces kurzornyomok pedig egészen a '90-es évek Windows-rendszereiig röpítenek vissza ...a vicces kurzornyomok pedig egészen a '90-es évek Windows-rendszereiig röpítenek vissza
...a vicces kurzornyomok pedig egészen a '90-es évek Windows-rendszereiig röpítenek vissza [+]

A WiFi-t és 4G-t egyszerre használó Turbó letöltés funkciót már ismerjük néhány korábbi mobilból, ahogy az extrák többségét is, amiket nem mellesleg úgy lehet könnyen megtalálni a beállításokban, hogy az egyébként teljesen magyar nyelvű rendszerből kimazsolázzuk az angol feliratokat. A Magic Thumb tovább lassítja a rendszert, és túl sok haszna sincs, viszont igazán vicces, ahogy az érintések helyére csillagokat, szívecskéket vagy buborékokat dobál, nincs is több funkciója. A Float window egy fokkal praktikusabb, a korábban lebegő gombként megismert pöttyöt lényegében úgy képzeljük el, mint egy chat-fejet a Messengerben, csak itt nem az üzengetés meggyorsítása a fő cél, hanem az általános használat kényelmesebbé tétele, így tehetjük rá a zenelejátszó gyors kezelését, az értesítési függöny lehúzását, illetve a számológépet.

A gesztusvezérlés sem maradhatott el A gesztusvezérlés sem maradhatott el
A gesztusvezérlés sem maradhatott el [+]

Gesztusvezérlés is van, megadhatjuk, hogy ha egy megnyitott SMS nézegetése közben fülünkhoz emeljük a telefont, akkor azonnal tárcsázza is a küldőt, ezen kívül készíthetünk háromujjas képernyőfotókat is, illetve beállíthatjuk, hogy a kikapcsolt kijelzőn történő ujjmozdulatok azonnal indítsanak alapértelmezett alkalmazásokat, legyen az zenelejátszó, böngésző, fájlkezelő vagy épp tárcsázó.

Adatátvitel kezelésére hasznos a Xender Adatátvitel kezelésére hasznos a Xender
Adatátvitel kezelésére hasznos a Xender [+]

Az alapvető funkciókat szoftverek hibátlanul tették a dolgukat, az üzenet- és híváskezelés jól működik, ahogy a gyári billentyűzet és a mappakezelés is rendben van, de több érthetetlen dolog is van a többi alkalmazásokban. Egyrészt ott van a galéria, ami mindig fehér háttérre teszi a képeket, álló és fekvő nézetben is, roppant idegesítő. Másrészt ott van az AOSP-böngésző, aminél puritánabb csak akkor lehetne egy ilyen program, ha nem is lenne rajta, végtelenül bután tölti be a honlapok egy részét, cserébe nem is túl gyors. Ezek a hibák persze néhány perc alatt, akár ingyenesen orvosolhatók az áruházból, de mindenképpen igényelnek némi extra munkát. A többi extra szoftver egyszerű, van biztonsági mentést készítő alkalmazás, zseblámpa, dokumentumkezelő, akármilyen szoftverre alkalmazható jelkódos védelem, illetve a Xender nevű fájlküldő is.

Kamera, multimédia

Kis pénz, kis foci, az idézet mára klasszikussá vált, a HT16 Pro hátlapi kamerájára pedig teljesen igaz. Jól hangzik a 13 megapixeles Sony szenzor, ám lényegében itt véget is ér az elméleti pozitívumok felsorolása, hiszen a hagyományos, olykor esetlen AOSP-szoftver küzd a lassú autofókusszal, miközben rendkívül gyakran rontja el a fehéregyensúlyt, az expozíciót, az élességet, vagy éppen ezeket egyszerre. A kép elkészülése is több ideig tart a megszokottnál, aki gyorsabb mobilokhoz szokott, rengeteg fotója lesz a saját cipőorráról. Van HDR, de lényegében kipróbálni sem érdemes, ahogy a kézi képbeállításokkal is inkább csak rontani tudunk a végeredményen, egyedül az expozíciót lehet érdemes piszkálni, ha sokadik próbálkozásra sem találná el.

A kameraszoftver teljesen érintetlen módon maradt AOSP
A kameraszoftver teljesen érintetlen módon maradt AOSP [+]

Az elkészült képek legfőbb hibája a lencseképben keresendő: egyrészt erőteljesen mos a széleken, másrészt feltűnően alacsony a fényereje, a dinamikatartomány rendkívül harmatos. A lehetőségekhez képest a kromatikus aberráció nem vészes, még a vonalélesség sem teljesen vállalhatatlan, viszont a túlélesítés és a zajosodás egyszerre lép fel, éjszaka szinte reménytelen a fókuszálás, a fehéregyensúly pedig gyenge fényviszonyok közt még jobban elmászik. Videókat 720p felbontásban, 30 fps-sel tud felvenni, ehhez mindenképp érdemes kikacsolni az elektronikus képstabilizálást (EIS), ami zavaróan röcögőssé teszi a felvételeket, egyébként pedig nyilván számítsunk ugyanazokra a képhibákra, amiket fotóknál is megtapasztalhatunk. A hangminőség elfogadható szinten van, a tesztvideó mindenről árulkodik.

A fehér hátteres galéria elég idegesítő tud lenni A fehér hátteres galéria elég idegesítő tud lenni
A fehér hátteres galéria elég idegesítő tud lenni [+]

Az AOSP-alapú zenelejátszó előadók, albumok, dalok és listák szerint tudja rendezni a fájlokat, illetve jutott bele hangszínszabályzó is, ezzel azonban lényegében kimerült a funkcionalitása. Érdemes ebből a szempontból is szétnézni az áruházban, hiszen még minőségben is sokat tud hozni egy jobb szoftver, bár az alaplapi zenelejátszó egység által nyújtott lehetőségek erőteljesen korlátozottak, a hangszórót pedig végképp nem érdemes zenehallgatásra bevetni.

RDS-képes az FM-rádió RDS-képes az FM-rádió
RDS-képes az FM-rádió [+]

Az FM-rádió adott, fülhallgató csatlakoztatása után kereshetünk frekvenciákat, amikhez RDS-információkat is képes párosítani a rendszer. A videolejátszó szintén nagyon karcsú, nagyon sokféle kódolású fájlt próbáltunk, elég sokszor kapitulált, egy másik lejátszó itt is segítség, nyilván 1080p tartalmakat akadozásoktól és szétcsúszástól mentesen egyik sem fog adni, az ésszerűség keretein belül viszont még akár filmezhetünk is.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A filléres kis HomTom adatkommunikációs képességeit sem szabad alábecsülni: két darab microSIM-et fogad be dual standby technológiával, tehát egyszerre két számmal aktív a hálózaton a háttérben, persze ha hívást intézünk az egyikről, a másik lekapcsol. Az elérhető legnagyobb adatsebesség 150/50 MBps, ezt akár B20-as LTE-hálózaton képes elérni, illetve természetesen nem maradt ki a 802.11b/g/n szabványokkal működő WiFi, ami adott esetben hotspotként is működik, hibátlanul. A Bluetooth 4.0-s A2DP-vel és LE-vel, az USB pedig 2.0-s MTP-vel, de OTG funkció nélkül.

Szenzoros téren vékony a felhozatal Szenzoros téren vékony a felhozatal
Szenzoros téren vékony a felhozatal [+]

A navigáláshoz a földi antennák és routerek jelei mellett természetesen GPS és GLONASS műholdakat is bevet a kütyü, a pozíciószerzés azonban nem igazán meggyőző, kicsit lassú, nem igazán pontos, és az iránytűt is hiányolja, akinek fontos szempont ez a vásárlásnál, az inkább másik árkategóriában nézegessen. A beszélgetési hangminőség viszont rendben van, érezhetően nem a legjobb minőségű hangszóró került rá, de kellően hangos és érthető a másik oldal, ahogy a mi, zajszűrés nélküli hangunk is megfelelő minőségben eljut a beszédpartnerhez.

A két SIM mellé jöhet a tárhelybővítő
A két SIM mellé jöhet a tárhelybővítő [+]

Értékelés: HomTom HT16 Pro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Nem egy tipikus telepbajnokról beszélünk, ettől függetlenül azonban korrekt az üzemidő, a 3000 mAh kapacitás ezzel a gyenge, és közben takarékos hardverrel kimondottan jó párosnak bizonyult. A leggyengébb kijelzőidő nagyjából 4 óra volt nálunk, de 5 és felet sem lehetetlen kihozni egy aktív SIM kártyával, gyakori helyváltoztatással, olykor gyenge lefedettségű helyeken is, miközben időnként fotózunk egyet vagy hallgatunk némi zenét. A töltés nagyon sok időt vesz igénybe, a gyári fejjel körülbelül 4 óra kell, mire a teljesen lemerült állapottól eljut a 100%-ig.

A HomTom HT16 Pro tökéletesen teljesíti azt a minimumot, amit 2017 első felében, 24 900 forintos árszint mellett tudnia kell. Az MT6737 ebben a szegmensben kimondottan előnyös, elegendő a 2 GB rendszermemória, a 16 GB-os tároló sem lesz kevés, ha ennél többet akarunk, akkor ott a microSD, amit a SIM-kártyák mellé, kompromisszummentesen helyezhetünk el. Szép és elegendő fényerejű a 720p-s IPS kijelző, a szoftveres hiányosságok néhány óra alatt orvosolhatók, nagyot csalódni igazából csak akkor tudunk, ha a kamerától vagy a GPS-től sokat várunk, ezek ugyanis egyértelműen a mobil leggyengébb pontjai. Nagyon erős a verseny a kínaiak közt, folyamatosan mennek le az árak, a zavaró hibáktól mentes telefon még úgyis plecsnire méltóvá teszi mai alanyunkat, hogy időközben a jóval erősebb, minőségibb kamerával és remekül működő ujjlenyomat-olvasóval szerelt Vernee Thor ára is csökkent, így már csak tízezer forintos differenciáról beszélhetünk.

HomTom HT16 Pro

szentkuti11

A tesztkészülék az Eustock jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

HomTom HT16 Pro
HomTom HT16 Pro Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 144 x 72,1 x 8,9 milliméter
Tömeg 171 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 11 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Xender, Flaslight, GO Keyboard
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) 200 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gesztusvezérlés

Azóta történt

Előzmények

  • Homtom HT6 - kitartóan pontatlan

    Végre nálunk is felbukkant a Doogee új almárkájának egyik készüléke: a HT6 üzemidőben nem viccel, viszont összességében már találni nála jobb ajánlatokat a piacon.