Google Pixel 8 Pro - mestersége(s) az intelligencia

Laposabb, drágább, okosabb elődjénél és a Google azt ígéri, hét évre rendezkedtek be.

Kamera, multimédia

Összesen négy kamera található a Pixel 8 Prón, ezek közül új szenzort használ a hátlapon található ultraszéles egység, illetve újdonság az is, ahogy átrajzolta a Google a kameraszoftvert. Alulra kerültek a gyors beállítások és könnyebb a váltás a fotó és a videó módok között. A szoftver gyári beállításokkal automatikusan választja ki a szerinte a témánkhoz legjobban illő kamerát, ez például tök jól jön makrófotózáshoz, de ez kikapcsolható és van lehetőség mindent manuálisan beállítani.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Az előlapon egy 10,5 megapixeles széles látószögű kamera van, ez képes 4K-ban videót rögzíteni akár 60 képkockával, viszont ha HDR-ben videózunk, akkor 30 FPS-re leszünk korlátozva. A fotók és a videók egyaránt jónak mondhatók fényes és sötét környezetben is, az autofókusz pontosan megtalálja az arcot és jó az élesség, bár gyenge fény mellett azért eléggé zajos a videós végeredmény. A háttér elhomályosításához van portré mód és akár az éjszakai mód is bevethető a szelfiken. Az alapértelmezett látószög valamiért az 1,4x, ami egy jóval szűkebbre vágott kép, mint amit a készülékbe szerelt kamera látószöge egyébként biztosít. Minőség terén nincs eltérés a látószög függvényében, így igazából a felhasználó ízlésén vagy a témán (csoportkép, egyéni kép) múlik, mit választ az ember, csalódni nem fog valószínűleg.

10,5 MP előlapi kamera (f/2,2, 20 mm ekvivalens, PDAF, 1/3,1”)

A hátlapi kamerahármasra is igaz az, amit az előlapi kameráról írtunk. Bármelyikkel is fotózzunk, az eredmény közel tökéletes. A Pixel képfeldolgozó algoritmusa kicsit agresszívebben élesít talán idén, mint eddig, de nem esik túlzásba még a kihívást jelentő esti környezetben sem. Részletekből az alapértelmezett 12,5 megapixeles felbontás mellett sincs hiány, kellemes mennyiségű és minőségű van belőle, képzajt pedig a jó fények mellett szinte soha, de még az esti képeken is csak belenagyítva, keresve találunk. A csúcsfények és a kontraszt a szokásos Pixel-módiban történik, aminek következtében helyenként a valóságosnál sötétebb árnyékokat kaphatunk a képeken, de túlzás lenne azt mondani, hogy sötétek a Pixel fotói és az automatika nem működik megbízhatóan és koherens színkezelést használva kameráktól függetlenül.

12,5 MP főkamera (f/1,7, 25 mm ekvivalens, dual pixel PDAF, többzónás lézeres AF, 1/1,31”, OIS)

50 MP főkamera (f/1,7, 25 mm ekvivalens, dual pixel PDAF, többzónás lézeres AF, 1/1,31”, OIS)

A beállítások között válthatunk a teljes felbontásra, ami 50 megapixel a főkamerában, lévén pontosan ugyanazt a szenzort használja idén is a Google, mint a tavalyi modellek főkamerájában. A teljes felbontás használatával több részletet kaphatunk egyes képeken, és nem kell lemondani a gyors fókuszról, sem az éjszakai módról sem. Amit észrevettünk használat közben, hogy a nagy felbontás használata mellett a telefon többször indítja el az éjszakai módot az esti képek készítésekor, hiába a széles apertúra. A színek szaturáltsága és a kissé hűvös felé húzó színhőmérséklet ugyanakkor a nagy felbontású képekre is érvényes, itt is koherens eredményeket szülve.

12,5 MP, 2x digitális nagyítás, főkamera

50 MP, 2x digitális nagyítás, főkamera

A nagy felbontású szenzort használva a főkamerában a telefon képes kétszeres, közel veszteségmentes digitális nagyításra. Ez a funkció a 12,5 megapixeles felbontás mellett remek eredményt biztosít, az 50 megapixelre felskálázott nagy felbontású 2x nagyított képek viszont feleslegesek és ha nagy felbontással használjuk ezt a módot, akkor az egyébként pontos és megbízható autofókusz is hajlamos kissé félremenni néha.


Az ötszörös optikai nagyítást lehetővé tevő teleobjektív az elődökhöz képest jobb részletességet és vonalélességet nyújt a fotókon, remek a dinamikatartomány, a szaturáció és a részletesség. Az egyetlen probléma a lassú váltás a kamerák között, valamiért a szoftver úgy gondolja, hogy először kitolja 5x nagyításig a főkamera képét digitálisan, majd egy minimális késéssel vált a teleobjektívre. Ez a késés pont annyi, hogy egy pillanatra feltűnjön, viszont a szenzor által látott képen észrevehető a változás, a kamerák elhelyezkedéséből adódóan nem ugyanaz lesz a képek közepén. Az optikailag stabilizált kamera mondjuk gyorsan és pontosan talál fókuszt, de készüljünk fel arra, hogy ha Wes Anderson vizuális világát szeretnénk fotókon reprodukálni, akkor kell majd egy kis fizikai korrigálás a teleobjektív használata előtt.

12,5 MP, 5x optikai nagyítás (48 MP, 1/2,55” szenzor, f/2,8, 113 mm ekvivalens, dual pixel PDAF, OIS)

50 MP, 5x optikai nagyítás (48 MP, 1/2,55” szenzor, f/2,8, 113 mm ekvivalens, dual pixel PDAF, OIS)

Itt is opció a nagy felbontással történő rögzítés, illetve akár 30x nagyításig ki lehet tolni a digitális zoomtartományt, ezek használatának egyike sem feltétlen szükségszerű. A nagy felbontásban fotózó teleobjektív képein az élesség kissé gyengébb, a fényképek feldolgozása tovább tart, illetve a 48 megapixelnél már feltűnik helyenként a képzaj is.

A megemelt felbontást használó ultraszéles kamera is remekel. Sok részlet, jó élesség még a széleken is, széles dinamikatartomány és természetesen reprodukált színek mellett nehéz lenne mibe belekötni. Az exponálás ideje is kifejezetten gyors, viszont ha teljes felbontásban fotózunk, akkor itt is kicsit áldoznunk kell a minőségből. Egyrészt az élesség gyengébb 50 megapixelben, másrészt az autofókusz is hajlamos nagy felbontás mellett kicsit lassabban reagálni, utóbbit a makró módhoz fogjuk valószínűleg legtöbbet használni. A makrófotók is elkészíthetők nagy felbontásban, de itt is igaz, hogy 12,5 megapixelen kapjuk majd a legjobb eredményt. Az algoritmus az ultraszéles képét a közeli témákhoz úgy vágja meg, hogy a főkameráéval megegyező látószöget kapjunk, az élesség, a színek, a részletesség mind-mind remek, ahogy az elvárható.

12,5 MP ultraszéles (48 MP szenzor, f/2, 126 fokos látótér, dual pixel PDAF)

50 MP ultraszéles (48 MP szenzor, f/2, 126 fokos látótér, dual pixel PDAF)

12,5 MP ultraszéles, makró mód (48 MP szenzor, f/2, dual pixel PDAF)

Érdemes a kamera terén kicsit még visszatérni a szoftveres témához, mert vannak funkciók, melyek csak bizonyos feltételek teljesülésekor történnek. Például a csoportképeken a legjobb felvétel funkció, amikor az MI szó szerint lecseréli az ember arcát egy olyanra a fotó elkészülte után, amin nyitva van a szeme vagy csukva van a szája, csak akkor megy, ha több fotó található a készüléken egy adott emberről és képes ezt felismerni és címkézni az eszköz. Ilyenkor is minimum 10 - 15 másodperces művelet a kép szerkesztése, illetve hozzáférést kell biztosítania a felhasználónak a képei szkenneléséhez. A Mágikus Szerkesztő, mellyel mások, objektumok maszkolhatók el a képeken csak akkor tudjuk használni, ha a képeinket előbb feltöltjük a Google felhőszolgáltatásába és a képekről csípéssel történő kiválasztás és matricaként másolás sem működik megbízhatóan és egyértelműen.


Videózhatunk 4K felbontásig 16:9-es képaránnyal és akár 60 képkockával másodpercenként. Az objektívek közötti váltás felbontástól és képkockaszámtól függetlenül simán megy, viszont van a HDR felvételekre korlátozás, ilyenkor csak 30 és 24 FPS engedélyezett a telefonon. Illetve a teszt során az esti felvételeken a telefon rendszeresen 24 FPS-re csökkentette a videók sebességét a teleobjektívre való váltáskor, nappal ugyanezt nem tette meg. Adott a sima videók mellett a time lapse, az elmosott háttérrel történő videórögzítés, a lassított felvételek készítésének lehetősége, illetve hamarosan érkezik az éjszakai videós mód is.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Gyári videólejátszó nincsen, a Google Fotók oldja meg a feladatot. Megvan a Widevine L1-es biztonsági szint, a telefon így HD-ben képes streamet lejátszani. 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó és FM-rádió nincsen, helyettük az USB-C csatlakozón és Bluetooth-on keresztül tudunk hangot kivinni a Pixel 8 Próból, valamint a beépített sztereó hangszórón keresztül. A keret alján elhelyezett multimédiás hangszórót kiegészíti a kávába rejtett beszédhangszóró, egységes hangerővel és minőséggel megszólalva. Megvan a nagy felbontású Bluetooth hangkodekek támogatása (LDAC és aptX biztosan van a készülékben AAC és SBC mellett), illetve ahogy azt korábban említettük, megy a HDR stream is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények