Google Nexus 6P - referencia fémcsomagolásban

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Nexus 6P egy nanoSIM-et fogad be, amellyel 300 Mbps az elérhető legnagyobb adatsebesség Cat.6-os 4G hálózaton – 3G-n ugyanez a limit 42 Mbps. Használatunk során a vételi jel stabilan magas volt, a beszélgetési hangminőséggel pedig elégedettek voltunk mindkét oldalon, a két hangszóró ráadásul kihangosítónak sem utolsó. WiFi-ből kétcsatornás, 802.11a/b/g/n/ac a szabvány Direct és hotspot funkciókkal, Bluetoothból 4.2 A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 (azaz a Type-C csatlakozó ellenére sem 3.1), MTP-vel. Navigáláshoz is jó partner a 6P: a földi antennák és routerek, valamint a GPS és GLONASS műholdak jeleinek segítségével pillanatok alatt megvan a felhasználó pozíciója, akár szobabelsőben. Az NFC természetesen nem maradt ki, bár a kapcsolódó Android Pay fizetőszolgáltatást nem állt módunkban kipróbálni. Infrát viszont ne keressünk, az nincs.

Az idei Nexus készülékek USB-C portot kaptak
Az idei Nexus készülékek USB-C portot kaptak [+]

A Nexus telefonok fájdalmasan rövid üzemidejét ismerve sokan megváltásként várták az Android 5.0-t és az ígért üzemidő növekedést, ám a Nexus 6 jó eredményei inkább méretesebb telepének voltak betudhatók, a várakozás más készüléken pedig folyt tovább. A nyáron aztán színre lépett a Doze, az Android 6.0 intelligens alvó módja, amely a használat és szenzorok (pl. mozgás) alapján megállapítja, hogy mikor lehet csökkenteni a frissítések gyakoriságát, az App Standby pedig a háttérfolyamatok körmére néz rá. A kombináció tényleg működik: az akkumulátorhasználat optimalizálása menüpont aktiválása után az éjjel alig merült a készülék aktív WiFi és mobilhálózaton és egy sor fiókkal, és lázadó alkalmazás sem ébresztette fel a szundító mályvacukrot (ez a 6.0 édességes neve magyarul).


Az USB opcióknál egyelőre a visszafele töltést nem lehet kiválasztani [+]

Ami konkrétan a tesztkészülék üzemidejét illeti, a 3450 milliamperórás telep jó szolgálatot tesz, viszont amit a Marshmallow előrelépései meghoztak, azt a Snapdragon 810 fogyasztása visszaveszi: nálunk négy és öt óra között mozgott az aktív képernyőidő, ami nem rossz, de nem is kiemelkedő, és nincs is a tavalyi phablet szintjén. Kár érte, igazán kíváncsiak lettünk volna, hogy ugyanez a készülék Exynos 7420-szal vagy mondjuk Kirin 950-nel meddig bírná. Egy töltéssel, közepes fényerőn egyébként 8,5 óra netezés vagy MinDig TV streamelés jön ki. A vezetékmentes töltésről ezúttal le kell mondani, a vezetékes viszont annyira gyors a 3 amperes töltőfejjel, hogy egy óra alatt 80%-ig kúszik a töltöttség, másfél óra alatt pedig nulláról 100%-ra. A későbbiekben állítólag lehetőség lesz erről a készülékről tölteni egy másikat (ilyet persze a Huawei Mate-ek régóta tudnak), ez az opció egyelőre még nem elérhető. USB-C-s OTG kábel vagy eszköz nélkül az OTG képességeket nem tudtuk kipróbálni.

A Nexus 6P remekül sikerült phablet, phabletekhez kötődő szoftveres megoldások nélkül
A Nexus 6P remekül sikerült phablet, phabletekhez kötődő szoftveres megoldások nélkül [+]

Értékelés: Google Nexus 6P
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 9 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték arány 7 pont
Hogyan értékelünk?

Nincsenek kétségeink: a Nexus 6P az eddigi legjobb Google referenciakészülék, és ez csak részben az Android Marshmallow és kapcsolódó, pozitív újdonságok érdeme. A Huawei keze nyoma érhető tetten a kitűnő fémházas konstrukción és a fürge, hátlapi ujjlenyomat-olvasón, az LG-nek jár elismerés a lézeres autófókusz tapasztalataiért, és alighanem a Motorolától maradt meg a remek sztereó előlapi hangszóró elvárása. Bár a Snapdragon 810 ezúttal is sokat fogyaszt, és sok hőt termel, az a nagy alumínium készüléken túlmelegedés nélkül eloszlik, az egész rendszer pedig villámgyors minden esetben. A QHD-s AMOLED panel is remek társ a mindennapokhoz, csak a fényereje lehetne nagyobb. Kellemes újdonság a széleskörű memória- és engedélykezelés, a biometrikus szenzorok natív támogatásának előnyeit pedig aligha kell hangsúlyozni, komoly potenciál van a dologban a mobilfizetés és az alkalmazásbiztonság terén.

Az árképzés viszont megint erős lett: a Nexus 6P 215 ezer forintos címkéjével a prémiumkategóriában találja magát, és bár tényleg gyors, akad a piacon fürgébben, hűvösebben operáló készülék (iPhone 6S). Végre ez a Nexus konzisztensen jó fényképeket lő, van erősebb kameratelefon (LG G4). A gyorstöltés a pozitív oldalt erősíti, az üzemidő viszont nem elég a legjobbak megszorongatására (Zuk Z1). Ezért az árért ráadásul hiányzik egy olyan egyéni sajátosság, amellyel a 6P a többiek fölé emelkedne – ilyen az iPhone 6s Plus és a 3D Touch, az S6 edge+ és az ívelt kijelző, a Note5 és S-Pen, vagy az Xperia Z5 és a vízállóság. Házon belül a Huawei ráadásul optikai képstabilizátort és Force Touch opciót kínál (Mate S), és hamarosan érkezik a bivalyerős Mate 8, míg a Honor 7 decens fémházas masina ujjlenyomat-olvasóval, sokkal olcsóbban. Bármennyire is letisztult és működőképes az Android 6.0 (és szerencsére stabil), kritika jár a Google-nek az egykezes használati módok teljes hiányáért, a Nexus 6P ugyanis hatalmas masina és lehetetlen egy kézzel irányítani. Ugyancsak kimaradt az osztott képernyős mód, pedig egy referencia phabletnek ilyesmit is illene tudnia. Azért pedig külön megrovás jár, hogy míg az amerikai Play Áruházban 500 dollárért (kb. 145 ezer forint) az európaiban 650 euróért vihető el a 32 gigabájtos alapkiszerelés (200 ezer forint), azaz a hírhedt hazai adóterhek előtt is drágábban mérik a 6P-t az öreg kontinensen, mint az Atlani-óceán másik oldalán. Éppen a Nexus 6P-t keserű szájízzel kellett visszaadunk – egyfelől azért, mert alig bírtunk tőle megválni, hiszen tényleg jó „kis¨ készülék lett –, másfelől viszont azért, mert hol van már a régi referenciakészülékek agresszív, piacformáló árazása (Kínában, csak a Google-t ott Xiaominak vagy Meizunak hívják). A plecsnikérdés éppen a tetszett és az ajánlott között állt meg, és ha 200 ezer forint alá kúszik az árcímke, akkor tessék az alábbi választásnál eggyel jobbat ideképzelni:

Google Nexus 6P

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Mobilarena TV: Az ötödik X-en túl

    Mai témánk az LG referenciakészüléke, a Nexus 5X lesz, ami a Huawei modelljéhez képest kicsit visszafogottabb, de így is rendkívül gyors, és ujjlenyomat-olvasóval is rendelkezik.

  • Camera2-es szoftverpárbaj

    Hat olyan kameraszoftvert hasonlítunk össze, amelyik a Google által tavaly közzétett camera2 API-ra épül, és amivel számos kézi beállítási opció elérhető. Kár, hogy nagyon kevés készüléken.

  • Google Nexus 5X - szép kort megélhet

    Az LG referenciakészülékén már az Android Marshmallow rendszer fut, méghozzá rendkívül sebesen. Jó a felhasználói élmény, az ujjlenyomat-szenzor, a kamera, csak az árazás nem.

  • Már elérhető az Android 6.0.1

    A Google közzétette legújabb rendszerverziójának első számozott frissítését, az Android Marshmallow 6.0.1-et.

Előzmények

Hirdetés