Hirdetés

Google Nexus 6P - referencia fémcsomagolásban

Hardver és Android 6.0 Marshmallow

A kisebbik 2015-ös Nexus a hatmagos Snapdragon 808-at, a nagyobbik pedig a híres-hírhedt Snapdragon 810-et használja. A 64 bites chipset négy Cortex-A53 és négy Cortex-A57 magot használ big.LITTLE elrendezésben, és akár mind a nyolc egyszerre, maximális órajelen futhat – csakhogy ez ritka, a túlmelegedés ellen a Nexus 6P is az órajelek leszabályozásával védekezik. A készülék ennek ellenére villámgyors minden helyzetben, a legtöbb combos játékot beleértve (a Real Racing 3-nak is inkább az Adreno 430-as IGP-vel van baja, ami az Asphalt 8-at simán kihajtja). Azt észrevettük, hogy böngészés és fényképezés során is melegedni kezd a hátlap az ujjlenyomat-olvasó környékén, játék közben pedig még intenzívebb a dolog, ám sosem forrósodik fel a mobil, mivel rengeteg hely van a hőelvezetésre. Rendszermemóriából 3 gigabájt jár, a belső tároló pedig kiszerelés függvényében 32, 64 vagy 128 gigabájtos. A rendszer kb. 10 gigabájtot foglal, ami nem kevés a vegytiszta rendszert figyelembe véve. A Huawei készülékes üzletágának elnöke azt is megindokolta, hogy miért nem egy saját fejlesztésű, Kirin chipset van a 6P-ben: a cég nem akarja az összes modelljében a házon belüli megoldást használni, egyszerűen üzletpolitikai és stabilitási okokból a Qualcommal és a MediaTekkel is aktívan együttműködnek, mert nem lehet tudni, hogy egy, kettő, esetleg három év múlva melyik beszállító tudja adni majd a legjobb alternatívát és a HiSilicon chipsetek fel tudják-e majd velük venni a versenyt. Kompatibilitási okok is egy Nexus modellnél most a Qualcomm mellett szólnak, a legtöbb fejlesztő erre a GPU-ra optimalizál először.

Az Android 6.0 Marshmallow külsőleg nem sokat fejlődött
Az Android 6.0 Marshmallow külsőleg nem sokat fejlődött [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Google Nexus 6P Samsung Galaxy Note5 HTC One M9 LG G4
Rendszerchip Snapdragon 810 Exynos 7420 Snapdragon 810 Snapdragon 808
AnTuTu Benchmark 5.x 56382 pont 70876 pont 56588 pont 49597 pont
Vellamo Browser 4309 pont 5007 pont 3599 pont 4131 pont
Vellamo Metal 2290 pont 2527 pont 2181 pont 2241 pont
Geekbench 3 (single) 1300 pont 1481 pont 1182 pont 1100 pont
Geekbench 3 (multi) 4151 pont 5224 pont 3792 pont 3495 pont
GFXBench Man. onscreen 17 fps 15 fps 23 fps 9,3 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 25 fps 23 fps 14,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 42 fps 32 fps 49 fps 24,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 57 fps 57 fps 49 fps 34,32 fps

Az Android 6.0 Marshmallow külsőleg alig változott, és ez jó hír, hiszen megmaradt a Material Design stílus, a szürke kapcsolópanel, az elválasztókat nélkülöző beállítások, billentyűzet és telefonkönyv, no és persze a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó, amellyel tényleg villámgyorsan lehet az egyik appból a másikba jutni. Újdonság a függőlegesen pörgethető alkalmazásmenü – én évek óta ezt preferálom, hiszen az ember alapvetően le-fel görget mobilján. Idén a belső változások a fontosabbak, bár egykezes használatot elősegítő vagy osztott képernyős mód még mindig nagyon nagy hiányosság ekkora készülékméretben.

A memória- és engedélykezelő A memória- és engedélykezelő
A memória- és engedélykezelő [+]

Memóriakezelésre új menüpont született, ahol nem csak az aktuális, hanem az elmúlt időszak RAM használatát is meg lehet vizsgálni, alkalmazásra lebontva. A rendszer egyébként kényelmesen elfér a 3 gigabájt RAM-on, és szerencsére memóriagondok sincsenek. A kapcsolópanel fogaskerekének hosszú lenyomásával felbukkan a kezelőfelület-hangoló is, itt lehet a kapcsolókat újrarendezni, vagy mondjuk a töltöttségi szintet számmal kijelezni. Android 6.0 alatt az értesítéseket és az alkalmazásengedélyeket is széles körben paraméterezni lehet, az utóbbi esetben tételenként ki-be kapcsolgatva minden opciót. Az appok most már első indításkor, és nem telepítéskor kérik a különlegesebb engedélyeket, melynek a célja az, hogy a felhasználó tisztában legyen, mihez férhetnek hozzá szoftverei, és lehetősége, hogy elzárja adatait.

A Nexus Imprint és a függőlegesen görgethető alkalmazásmenü A Nexus Imprint és a függőlegesen görgethető alkalmazásmenü
A Nexus Imprint és a függőlegesen görgethető alkalmazásmenü [+]

A legfontosabb biztonsági újítás a biometrikus szenzorok natív támogatása, amely a Nexus Imprint nevet kapta. Az Android Payhez és más típusú mobilfizetéshez, illetve a képernyőzárhoz is használható megoldás pont úgy működik, mint már Huawei készülék esetében: a regisztrálni kívánt ujjat párszor, több szögből és magasságból a hátlapi olvasóra kell helyezni, majd egy másodlagos képernyőzárat megadni (ami akkor jön jól, ha ujjunk nem szabad, vagy ha elvesztettük). Az azonosítás villámgyors és tökéletesen megbízható, ráadásul öt mintát is regisztrálni lehet, úgyhogy szuperül sikerült ez az újítás. Kétkoppos felébresztés mondjuk nincs, az Ambient Display viszont visszatér, úgyhogy, ha a felhasználó a 6P-t az asztalról felemeli, az óra és a legutóbbi értesítések fekete háttér előtt megjelennek, és a képernyőzár is feloldható a bekapcsoló megnyomása nélkül.

A telefonkönyv és a kezelőfelület-hangoló A telefonkönyv és a kezelőfelület-hangoló
A telefonkönyv és a kezelőfelület-hangoló [+]

Az alkalmazásfelhozatal nem tartalmaz újdonságokat: a telefonkönyv továbbra is remek, átlátható és tudja a szokásos dolgokat, úgy, mint a gyorskeresés és gyorshívás, számos fiók és forrás behívása, a névjegyzékek rendezése és a Google általi hívószám-azonosítás. A billentyűzet támogatja a magyar ékezeteket, a korrektúrát, az ujjhúzós bevitelt és a szójavaslatokat. A Gmail rendben kezel több fiókot, a naptár pedig tucatnyi eseményt. A Google asszisztense mostantól használat szerint is tud segíteni: ha például a lejátszóban hívjuk elő a home gomb hosszú érintésével, kérdésünkre meg tudja mondani, hogy éppen ki énekel, de a képernyőről telefonszámokat és neveket is le tud olvasni, felkínálva mondjuk a hívás lehetőségét. Sajnos a Now on Tap funckió is csak angol és más idegen rendszernyelv mellett érhető el, magyarul a sima keresőben ad választ az asszisztens, és a kártyák maradnak az érdekességei.

A Chrome gyors, funkcióban gazdag és rendben kezel több lapot A Chrome gyors, funkcióban gazdag és rendben kezel több lapot
A Chrome gyors, funkcióban gazdag és rendben kezel több lapot [+]

Böngészni alapból a Chrome-mal lehet, amely remek társ a szörfözéshez, hiszen gond nélkül kezel tucatnyi lapot, vált teljes képernyős vagy inkognitó módra, kezeli a könyvjelzőket és a keresési előzményeket platformokon keresztül. Emellett a nyomtatás és az offline mentés is egy kattintásra van. Egyedül a zoomalapú sortörés hiányzik, bár ekkora kijelzőn bárhogy legyen megjelenítve egy honlap, az kényelmesen olvasható. A sebességgel sincs gond: a legvaskosabb oldalak sem tudják dadogásra kényszeríteni a 6P-t.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Mobilarena TV: Az ötödik X-en túl

    Mai témánk az LG referenciakészüléke, a Nexus 5X lesz, ami a Huawei modelljéhez képest kicsit visszafogottabb, de így is rendkívül gyors, és ujjlenyomat-olvasóval is rendelkezik.

  • Camera2-es szoftverpárbaj

    Hat olyan kameraszoftvert hasonlítunk össze, amelyik a Google által tavaly közzétett camera2 API-ra épül, és amivel számos kézi beállítási opció elérhető. Kár, hogy nagyon kevés készüléken.

  • Google Nexus 5X - szép kort megélhet

    Az LG referenciakészülékén már az Android Marshmallow rendszer fut, méghozzá rendkívül sebesen. Jó a felhasználói élmény, az ujjlenyomat-szenzor, a kamera, csak az árazás nem.

  • Már elérhető az Android 6.0.1

    A Google közzétette legújabb rendszerverziójának első számozott frissítését, az Android Marshmallow 6.0.1-et.

Előzmények

Hirdetés