Hirdetés

Garmin Marq Commander - Márknak a sport luxus

Rétegelt szénszálas köntösbe öltöztetett luxus sportórát teszteltünk.

Hirdetés

Külső, kijelző, kezelés

Mobilos szemszögből sokkoló csak azt látni, hogy az egymillió forint felé robogó csúcstelefonok nyomában most már a félmillió forintot nyaldossák a legdrágább okos- és sportórák. Aki viszont otthonosan mozog az órák világában és státusszimbólumként tekint a csuklóékekre, jól tudja, hogy tízmilliós nagyságrendben is vásárolható ketyegő, így aligha fogja hátba vágni, ha azt mondom: a Garmin legdrágább elit órája, a Marq Commander (Gen 2) Carbon Edition 1,28 millió forintba kerül. Sőt: lehet, hogy a fejét felkapva mindjárt szétnézne a teljes kollekcióban, ahol a parancsnoki változat mellett atléta, golfozó, búvár, hajós, kalandor és kapitány tematikájú kiadásra is ráizgulhat.


[+]

Mindegyik az Epix Gen 2 hardveréhez társít egyedi, kifinomult megmunkálású és különleges anyaghasználatú külsőt, hogy a divatra érzékenyek szeme azonnal megakadjon az ízléses megjelenésű sorozaton. Egy-egy ilyen, páratlan darabbal pedig a tárgyalóteremtől kezdve a golfpályán és a jachtos kalandokon át a katonai eligazításig lehet luxuskelléket villantani és elismerő tekinteteket vadászni – persze van, aki inkább megmosolyogja a státuszát több millió forintos luxuscuccokkal fitogtató emberfajtát.


[+]

Egy gyémántberakású Rolexszel szemben egy Garmin luxusóra előnye a beépített, elit sporttudás, igaz: sikerült megkavarni az alkatrészeket. A 46 x 46 x 15 milliméteres váz 5-ös szintű, ultrakemény titánból készült, és 130 rétegű, hőkezelt szénszálas burkolat fedi. Az óra a fonott szíjjal együtt 76 grammot nyom, ami valóban az Epix Gen 2 47 mm jókora férfimérete, a széles keret ezúttal viszont nem a tavalyi modell 1,3”-es és 416 pixel átmérőjű, hanem az idei Epix Pro 42 mm 1,2”-es és 390 pixel átmérőjű AMOLED paneljét fogja közre, és őszintén nem tudom, miért nem fért bele a nagyobbik. Mivel pedig a Gen 2 hardveres alap 4. generációs Elevate optikai pulzoximéterrel, ugrott a pontosabb, 5. generációs szenzor és az EKG méréshez szükséges elektróda.


[+]

Oké: Európában az EKG még mindig nem érhető el a márkánál, ám csak meg kellett volna kapja a millió forintos Marq a legfejlettebb szenzorszettet, de a mobilhívás fogadásához és a hangasszisztenssel való csevejhez szükséges mikrofon és hangszóró is kimaradt, ami meg a Venu privilégiuma. Az óra így legfeljebb csipog és határozott rezgéssel jelez, edzésadatot mozgás közben nem olvas be (vagy csak TWS fülessel). Ezért újra meg kell jegyezzem: amíg a Garmin úgy operál, mint egy tradicionális autómárka, azaz kismillió modellben variál megannyi tulajdonságot, addig minden egyes termékben marad valami hiányosság. Így pedig nem fogja az Apple Watch sikerét megismételni, ahol épp a kisszámú változat biztosítja a jó tulajdonságok abszolút többségét minden modellben, rendkívül összeszedett szoftverrel, aztán egy-egy drágább darab kínál némi extrát.


[+]

A Marq persze elsősorban státusszimbólum, nem csukóra húzható ezermester, ár/érték bajnoknak a Garmintól ott a Forerunner 965, szóval a lényeg a külsőn van, ami nekem tetszik, a szénacél stílushoz pedig jól passzol az öt matt, recézett gomb kivitele. Továbbra is ezekkel a legkényelmesebb az órát kezelni, de azért jól reagál az érintőpanel is, az AMOLED kijelző pedig rendkívül fényes, így sport közben, odakint is tökéletesen látható rajta minden, este automatikusan, kellemesen elsötétedve. Ha hozzáveszem a 10 ATM védelmet és a kijelzőt fedő zafírüveget, az elit forma és kivitel kipipálva, hogy ez a Garmin is hosszú évekig használatban maradjon.


[+]

Illetve hosszú hetekig töltésenként: a gyártó 16 napos működést ígér okosóraként, heti több GPS edzéssel, és ez a tapasztalatom szerint össze is jöhet, bár folyamatos véroxigén méréssel inkább 10-11 nap van terítéken. Mindig aktív kijelzővel ez szűk egy hétre csökken, de még ez is körberöhögi az egynapos Apple, Galaxy, Pixel Watch konkurenciát. GPS műholdcsoporttal 42 órán át lehet folyamatosan sportolni, GPS/GLONASS/Galileo kombinációban, két csatornán pedig 20 órán át. Maximális GPS módban 75 óra jut egy töltésre, a pozíciót ritkán lekérdező expedíciós módban pedig 14 nap.


[+]

Sajnos a vezetékmentes Qi töltés ezúttal is kimaradt, ám szerencsére nem a bepattintós és potenciálisan elkopó, kapszulaszerű töltőt mellékelte a Garmin, hanem egy mágnesesen illeszkedő, praktikusabb bölcsőt, a zsinór USB-C-s túlvégét PC-re kötve pedig máris másolhatjuk a 32 GB-os tárolóra a zenéket vagy a kontinenstérképeket. Utóbbi mondjuk sajnos még mindig keservesen lassú és még sokkal lomhább WiFi-n, ezért is jó, hogy az európai TopoActive, illetve a sí- és golftérképeket előtelepítették, így 16 GB marad minden másra. Kár, hogy WiFi-n nem tudunk zenét átmozgatni, ahogy a kábelt telefonra dugva sem érhető el az óratároló – az iOS-es vagy androidos kapcsolat továbbra is Bluetoothra korlátozott, ANT+-szal pedig számos Garmin kellék és szenzor összedolgozhat.


[+]

Öt gombbal és tucatnyi gyorsfunkcióval pillanatok alatt elérhetjük kedvenc edzéseinket, a Garmin Pay órafizetést, a zenelejátszót, a koordináták lejegyzését vagy a zseblámpát. Az utóbbi sajnos a halovány megvilágítást biztosító kijelzőt használja, az Epix Pro előre sugárzó LED fényét Marq Gen 2 nem kapta meg. A test- és mozgásadatokat a giroszkóp, a gyorsulásmérő, a hőmérő, az alti-barométer, a pulzoximéter és az iránytű rögzíti. A 22 mm-es, fonott stílusú szíj egyéni szabványon csatlakozik a vázhoz és egy-egy gombbal tudjuk könnyedén leválasztani. Mivel a széleit elég élesre vágták és az erős csat is határozottan érezteti a jelenlétét, kapóra jön a csomagolásban a kényelmesebb, hagyományos, szilikonpánt.


[+]

Amennyire fapados egy átlagos Garmin óra vékony és könnyen újrahasznosítható kartondoboza, annyira luxusközpontú és túlzó a Marq sorozaté. A külső héj vastag, mutatós és tartós kartonból készült, aminek a fedelét leemelve a leírásra és egy gyönyörű fémdobozra bukkanhatunk. Ez utóbbi tetejét lekapva egy műanyag dobozt pillanthatunk meg habszivaccsal kifújva, és ebben csücsül a Commander. A csereszíj és a töltő végül ez alatt, papírburkolatba került, és azt hiszem, ezzel a Garmin minden csomagolóanyagot kipipált.

Funkciók, sport, végszó

Mivel a Marq Commander az Epix Gen 2-re épül, ajánlom tavalyi cikkemet minden fontos lehetőség és sportképesség részletes körbejárására. A lényeg: androidos és iOS-es mobilon az órát a Garmin Connect alkalmazással tudjuk beüzemelni és az értesítéseket paraméterezni – mindkét platformról megjönnek a notik ékezetekkel és egyszerű hangulatjelekkel, ám előre definiált választ csak Androidon tudunk küldeni. Billentyűzetes gépelés vagy diktálás nincsen, elvileg egy-egy androidos alkalmazás képe viszont megjelenhet az órán, bár ilyennel nem találkoztam. Jól működik partnerbankokkal a Garmin Pay, TWS fülessel pedig a zenehallgatás akár offline (Spotify, Deezer, Amazon).

[+]

Az óralapokat a Connect IQ áruházból tudjuk telepíteni és egy tucat már alapból elérhető, elsősorban informatív, semmit művészi kivitelben. Cserébe tényleg rengeteg pillanatnyi és napi adat megjelenhet, az óralapról le-fel haladva pedig a widgetek írnak ki megannyi részletes információt grafikonokkal. Néhány egyszerű zenei és sportalkalmazáson kívül nem nagyon lehet a rendszert bővíteni, szóval a Commander nem igazi okosóra, viszont a legteljesebb mozgás ökoszisztémát kínáló sportóra hatalmas közösséggel és tucatnyi Garmin szenzor bekapcsolódásával, pulzuspántot beleértve. Ha elesnénk, működik a baleset érzékelés és kontaktjaink értesítése, amihez telefonos kapcsolatra lesz szükség.


[+]

Minden fontos edzésforma követhető az órán, a GPS-es pozíció odakint pillanatok alatt megvan, SatIQ funkcióval pedig több konstelláció, több csatornán biztosít kitűnő pontosságot, hogy hegymeneti szlalomfutáskor is remekül rögzüljön az útvonal. A térkép a városban és a legtöbb hazai ösvényen is jól használható a turistautak egyéni színezése nélkül, és rárajzolható a térképre az élő időjárás is (szél, hőmérséklet, csapadék). Rengeteg navigációs opció akad akár előre betöltött útvonalakkal és útpontokkal, ahogy jól működik a magassági és versenystratégia felépítése valós idejű staminával, futásdinamikával és teljesítményelemzéssel. Rengeteg edzéstippet, illetve teljesítmény- és versenyelemzést kapunk a pillanatnyi és a hosszútávú formát beleértve, ahogy hasznos a reggeli jelentés is edzésjavaslatokkal, a HRV állapottal, az időjárással és az egész pontos alváselemzéssel.


[+]

Következetes a stresszkövetés, amiből a pulzusmérő is kiveszi a részét, ez utóbbi pedig megbízhatóan és gyorsan reagál zónaváltás közben is. Ötödik helyett viszont negyedik generációs az Elevate szenzor, ami picit pontatlanabb és kiesett vele az EKG. A véroxigén mérés ennél a márkánál nem elég pontos, túl sok mérés sikerült 95% alatt, amikor az ujjbegyes, gyógyszertári darab következetesen 97-99%-ot mutatott. Használhatóbb a lépés- és kalóriaszámlálás, ahogy kapunk információt a légzésre és a testtartalékra, illetve az intenzív percekre és a megmászott emeletekre.


[+]

Az óra felismeri és menti a nap közbeni szundikálást és egy frissítéssel bejött a képbe például a fociedzés, a BMX vagy az íjászat és a gaming követése. A hőmérőnek is van haszna végre: bár továbbra sem használható lázmérőként, hosszútávon követhető vele a bőrhőmérséklet változása, amiből az egészségünkre vonhatunk le következtetést. Mondjuk a Samsung eggyel továbbment, és a hőmérőt a női cikluskövetés elemzésére is használja. Ha rendszerszinten nincsenek is olyan generációs előrelépések szoftverfrissítéssel, mint WatchOS-en vagy Wear OS-en, a sportfunkciók hosszú ideig bővülnek. Ha pedig a Marq Commander parancsnoki luxusóra, akkor akad több katonai funkció, például a ballisztikai kalkulátor, amivel nagy távolságú lövésekhez kapunk magassági és szélinformációt.


[+]

Éjjellátó módban a rendszer halovány zöld megjelenítésre vált, lopakodó módban pedig a GPS és minden vezeték nélküli kommunikáció kikapcsol, hogy a jelük ne buktasson le minket. A vészkapcsolóval azonnal törölhetünk minden óraadatot, ami akkor lehet hasznos, ha a tárolón érzékeny katonai információk lennének, amitől fogságba kerülve megszabadulnánk (marad ezek átadására a jó öreg kínvallatás). Jumpmaster módban az ejtőernyős bevetéshez kaphatunk navigációs adatokat, a megterhelő környezetváltozás gyorsabb átvészelésére végül jól jön a jetlag és az akklimatizációs elemzés.


[+]

Végszó: A Marq Commander nem egybites luxuskellék, ami csak a rongyrázásról szól, hanem egy elittudású sportóra, amely 1,25 millió forintért különlegesen rétegelt szénszálas kivitelt biztosít hosszútávon tartós konstrukcióval. Magyarul jó ránézni és évekig remek sporttárs marad szuper üzemidővel és megannyi Garmin funkcióval, viszont hiba, hogy nem az Epix Pro frissebb hardverét kapta meg EKG-val, bár ez utóbbi Európában még mindig nem érhető el. Azt hiszem, világos lehet, hogy a többség jobban jár, ha valamelyik profi Epix vagy Fenix modellt választja harmadáron vagy a még jobb vételnek számító Forerunner 965-öt ötödannyiért. A Marq sorozat viszont minden, csak nem tömegtermék: azoknak az egyéneknek szól, akiknek a személyes stílusához és öltözékéhez hozzátartozik egy olyan luxuskivitelű csuklóék, amiből garantáltan nem jön szembe még egy, az efféle státusszimbólumoknak pedig mindig megkérte az órapiac az árát.

Bone123

Az órát a Garmin Magyarországtól kaptuk kölcsön tesztre és itt lehet megvásárolni.

Azóta történt

Előzmények