Hirdetés

Garmin Forerunner 965 - csúcs

Íme, az Epix Gen 2 könnyebb, olcsóbb, sportosabb kivitelben.

Külső, hardver, üzemidő

Én, koronás fő, nem pihenhetek – mondá IV. Henrik Shakespeare királydrámájában, és csak azért, mert az amoledes Epix Gen 2 és a transzflektív Fenix 7 felült tavaly az elit sportórák trónjára és az efféle kellékek nem fejlődnek vagy évülnek el olyan gyorsan, mint az okostelefonok, még nem dőlhet hátra a Garmin. A Suunto és Polar sportriválisai mellett bekopogtatott ugyanis az edzőterem ajtaján az Apple Watch Ultra, a Galaxy Watch5 Pro, az Amazfit Falcon és a Huawei Watch Ultimate, a nagy versenyben pedig ez a kategória is robog a félmillió forintos árazás felé.


[+]

Ennyiért a felhasználó hajszálpontos szenzorszettet, tonnányi aktivitásfunkciót, temérdek szoftveres extrát, ultraprémium kivitelt és hatalmas ökoszisztémát vár. A Garmin viszont ahelyett, hogy az okostudást bővítette volna, a Forerunner 965 személyében a 32 GB-os, többsávos GPS-es Epix 420 ezres árát vágta meg 160 rugóval, miközben tudása abszolút többségét átemelte. Megvan ugyanis a szívós, szálerősített polimer tokozás, csak 10 helyett 5 ATM védelemmel és keskenyebb titánkerettel – cserébe 76 helyett 53 grammon az újdonság légiesebb és észrevétlenebb. A zafírüveget kevésbé karcálló, de még mindig szívós Gorilla Glass DX váltja, azt pedig némi perem védi, hogy ne sérüljön könnyen, és nem csak a kitűnő AMOLED kijelző került át még nagyobb méretben és felbontáson, megvannak az előtelepített sí-, golf- és Európa TopoActive térképek is.


[+]

A Forerunner név egyébként félrevezető, mert futásra specializálódott szakóra helyett szemrevaló mindenest kapunk 4. generációs Elevate pulzoximéterrel, giroszkóppal, gyorsulásmérővel, hőmérővel, barometrikus magasságmérővel, és iránytűvel, valamint Bluetooth, ANT+ és WiFi kapcsolattal. Egy-két különleges esetet leszámítva minden sportfunkció és adatgyűjtő algoritmus átkerült az Epixből, az pedig megbocsátható, hogy a 47,2 milliméter átmérőjű, 13,2 milliméter vastag ház hátlapját fém helyett plasztik borítja. Kétségtelenül a fekete-sárga 965 a legmenőbb színkombináció az órarész eleganciáját sportos, nyúlánk, jól szellőző és kellően hosszú pánttal kombinálva, de a fekete-fekete és az ezüst-fehér változat is megnyerő.

[+]

Kijár viszont 500 fekvőtámasz és 2000 guggolás annak, aki a 22 mm szabványon cserélhető szíjból roppant nehezen leoperálhatót mellékelt: úgy kell csavarhúzóval kipiszkálni egyszerű kioldó helyett, és a visszarakás sem egyszerű. Mindezt gyorsan feledteti a közvetlen napfényben kitűnően látható, éjjel pedig kellemesen elsötétedő, 1,4” és 454 pixeles átmérőjű AMOLED panel, ami a legnagyobb a Garmin kínálatában, éppen ezért új órafelületet kapott. A UI színesebb, jobban tagolt és pár animációt, illetve háttérképet is bevet, az órát pedig érintéssel és bökéssel is kezelni lehet, bár továbbra is az öt, jófajta fémgombra igazították a működést. A 965 határozott rezgéssel és csipogással tud jelezni, illetve edzés közben a Bluetooth fülesre beszélni, hagyományos hangszórót hívásfogadásra és mikrofont egy asszisztenssel való csevejre nem kapott.


[+]

Ugyanígy az eSIM-ről és a komolyabb alkalmazások telepítéséről is le kell mondani, akárcsak az iOS vagy Android mobilszolgáltatásainak a kiterjesztéséről, ami persze erősebb hardvert igényelt volna, és akkor ugrik a remek üzemidő. Az órát a nem túl profi, bepattintós bigyóval lehet tölteni hátul, a kábel Type-C végét PC-re kötve pedig azonnal indulhat a zene- vagy térképátvitel. Az utóbbit mindenképp a számítógépről érdemes frissíteni, mert WiFi-n több órát igényel, plusz kihagyott ziccer, hogy bár Type-C végű a zsinór, a mobilról nem érhető el a 965 tárolója, így a telefonról sem vezetékesen, sem pedig WiFi szabványon nem tudunk saját zenéket átmozgatni.

[+]

Hirdetés

A Qi töltés is beleférhetett volna, egyfelől mert kényelmesebb és elterjedtebb szabvány a Garmin portjánál, másfelől rengeteg telefon tud ilyen módon energiát leadni. Viszont nem sok rivális fut 23 napot egy töltéssel, ami az Epixnél és a transzflektív Fourerunner 955-nél is hosszabb üzemidő a gyártó kalkulációja szerint, bár ebbe GPS-es edzés szerintem nem tartozik. Én szűk kéthetes üzemidőt tapasztaltam kétféle használattal: amikor a szokásos testadatok mellett egész nap ment a véroxigén mérés és a heti három edzés egyike sem volt GPS-es. Szintén 12 nap környéke jött ki három GPS-es futással és a véroxigén mérést éjszakára korlátozva.


[+]

Heti öt GPS edzéssel és zenehallgatással ez könnyen 8-10 napra szűkülhet, és ha még a mindig aktív órát is bekapcsoljuk, 5-6-ra – ugyanilyen használattal persze a legkomolyabb Apple és Samsung óra is naponta töltőre kerül, a hosszú töltésidő miatt eséllyel éjjelre rajta marad, elveszítve az alváskövetést. A 965 üzemideje ezzel szemben lényegében végtelen, hiszen egy villámzuhanyra lekapva több napnyi nafta kerül bele a töltőn, így tényleg csak pár perc testadat rögzítés marad ki, az ember pedig hosszú út során sem csekkolja kétségbeesetten a százalékokat. A gyártó 31 óra folyamatos műhold használatot ígér GPS módban, illetve 19 órát a több konstellációt (GPS, Galileo, GLONASS) és két sávot használva. Az alapvető SatIQ mód végül maga vált egy vagy két sáv között jelerősség szerint, minimum 22 óra működéssel, és mivel itthon kevés a magashegység és a felhőkarcoló, így ritkábban van szükség a multi-GNSS módra, gyanítom, hogy a 965 simán lehozza egy Kinizsi százas 24 órás követését, plusz a tatai táborból a pingvinmozgású sétát a vonathoz. A zenehallgatás ezekbe a számokba persze komolyan beleszól.

Beüzemelés, rendszer

A Forerunner 965 az iPhone-ra és androidos telefonra telepíthető Garmin Connect alkalmazással üzemelhető be, amely végigvezeti a júzert a legfontosabb beállításokon, a testadatok, az óra és a mérések tulajdonságait, illetve a Garmin Pay órafizetést paraméterezve. Utóbbi Revolut kártyát regisztrálva hibátlanul működött, itthon még Curve, K&H, Genome és Wise kártyák támogatottak, a lista itt. A Garmin Connect nem csak az óra és az edzések részletes beállításait, illetve az értesítések kezelését oldja meg, ez a sport- és egészségügyi központ temérdek számmal, grafikonnal, jó tanáccsal és megannyi közösségi céllal, kihívással. A számlapokat, az alkalmazásokat és az adatmezőket a Connect IQ alkalmazásból tudjuk telepíteni, ami elérhető egyébként az órán is, míg komolyabb útvonalat a Garmin Explore-ral vagy a webes felületen tervezhetünk, ahol még mindig van pár olyan pluszfunkció, ami a mobilappban nem érhető el (GPX mentés, váltás az óra és a Garmin adatbázis magasságszámolása között).

[+]

Az óra az öt gomb lenyomására azonnal reagál, kisebb akadozás csak az ujjal gyorsan görgetve fordul elő a felületen – ennél csak a TopoActive térkép kezelése lassabb, erről később. Szép számú óralap érhető el a 965-ről úgy stílus és színek, mint a megjeleníthető adatok sokszínűsége alapján, bár ezeknek a testreszabása néha túlbonyolított, és úgy egyébként általános megfigyelés igazi okosóráról sportórára váltva, hogy a rendszer még mindig elsősorban gombhasználatra és nem az érintőpanelre lett optimalizálva.

Rengeteg óralap telepíthető harmadik féltől, amelyek között akad fizetős, amit sajnos külső felületen kell lebonyolítani. A számlapok egyéni és napszak szerinti háttereket, illetve grafikonokat is megjeleníthetnek és saját hátteret is kreálhatunk. A grafikusan intenzívebbek azért már dadogósabbak a főoldalra visszatérve. Rengeteg infó megjelenhet az adatmezőkön, azokra bökve viszont nem ugranak fel a kapcsolódó widgetek, és a Huawei-féle, művészi számlapok is hiányoznak egyelőre, mivel arányaiban egyelőre kisszámú az ennyire színes és éles AMOLED panel a használatban lévő Garmin órák között.

[+]

Az edzésmenü a start gombbal ugrik fel, és itt jelennek meg a telepített és pofonegyszerű, jellemzően sportközpontú alkalmazások. Bár van pár hasznos (Wikiloc, Komoot, számológép, közelgő csapadék, bevásárlólista, egy-egy térképsegéd mobilkapcsolattal), egy WatchOS vagy Wear OS kínálatához képest szintekkel korlátozottabb a kínálat, harmadik fél mobilappjával és szolgáltatásával pedig alig dolgozik valami össze. Hasznos lett volna a Google-szinkron (a naptár összekapcsolható), egy mikrofonnal pedig valamelyik népszerű hangsegéddel való csevej, akár a bonyolult órafunkciók elérésére. A hatalmas app ökoszisztéma persze erősebb hardvert és mindennapos töltést igényel, a Forerunner pedig hetekig kitartó sportóra, ami nem mentegetés, csak tényközlés.

Jómagam a bekapcsoló hosszú lenyomásához az órafizetést, a vissza gombhoz pedig a zseblámpát társítottam – az utóbbi fehér vagy piros körökkel meglehetősen halovány fényt biztosít, ami egy szobában vagy sátorban körbenézni jó, de ha mondjuk koromsötétben ki kellene sétálni az erőben egy fához, arra pont nem elég, hogy ne essünk hasra egy alig látható terepelemtől. Miért nem villan fel az egész panel? A gombok hosszú és kettős lenyomásához is rengeteg funkció társítható, így az iránytű, a magasságmérő, a pozíció mentése, a barométer, a stopper, az időzítő, az ébresztő vagy a zenelejátszó. Kapóra jönne ugyanakkor egy szimpla, ikonos vagy listázott alkalmazásmenü, mert sok funkció szét lett szórva a különféle menükben. Erre pont alkalmas lenne a lámpa gomb megnyomása, aminek AMOLED panelen sok értelme amúgy sincsen – ezt hosszan lenyomva a kapcsolópanel ugrik fel.


[+]

Itt lehet SOS riasztást kérni, az óra pedig futás, séta és kerékpározás közben a balesetet is érzékeli (nem teszteltem) és az ismerősöknek vészüzenetet küld e-mailben és SMS-ben a pozíciónkkal (mobilkapcsolat szükséges). A hatóságokat viszont nem értesíti, és bár a műholdas inReach eszközökkel is összedolgozik, vészhívást azokról kell indítani. A mobilértesítések iOS-en passzívan, Androidon pedig előre definiált és bővíthető válaszlistával érkeznek – tetszik is küldhető. Szintén Androidon paraméterezhető, hogy mely appok értesítései ugorjanak át az órára, amelyeket, ha onnan törlünk, eltűnnek a mobilról is és fordítva. A bejövő hívást szintén Androidon utasíthatjuk el üzenettel, illetve fogadhatjuk is, csak a telefon veszi fel. Hasznos a Messenger chat ablakok külön csoportosítása, logikusabb lett volna viszont időrendben felül a legfrissebb üzenetet megjeleníteni. Az ékezetek és az alapvető hangulatjelek rendben megérkeznek, a GIF-ek, a matricák és a képek viszont nem. Kapóra jött volna végül egy QWERTY billentyűzet szabadon megfogalmazható válaszra, a WiFi jelszavak beírására vagy a térképen való könnyebb keresésre.

A számlapról a le-fel gombbal tudunk a widgetek között ugrálni, melyekből három látható egyidejűleg friss adatokkal és grafikonokkal, és annyi alkalmazás, elemzés, adatmező és szenzoradat idepakolható, hogy pár másodperc alatt túlterhelhetjük vele az agyunkat. Itt kaphatunk részletesebb időjárás-jelentést, noha párszor piros felkiáltó jelezte, hogy nem szinkronizálta az adatokat az óra. Kapóra jönnek a verseny előrejelzések és a stresszre, az alvásra, a regenerálódásra, a pulzusra, a véroxigénre, a napi aktivitásra, az edzésre való felkészülésre, a HRV állapotra, az edzésterhelésre és a teljesítményre vonatkozó minialkalmazások. Még a magassági akklimatizációra és a légzésekre is kérhető widget, míg a hőmérsékleti akklimatizáció egy frissítéssel lesz elérhető.

A zenelejátszó a le gombra telepedve ugrik fel, és a működését leginkább nyomógombos kezelésre szabták. Irányítható vele a mobil épp futó lejátszója és megszólaltathatók az órára másolt számok, Bluetooth fülest csatlakoztatva persze. Telepíthető a Spotify, az Amazon Music, a Deezer és a Playrun offline mentés lehetőségével, a fülesen pedig a metronóm és a magyar nyelvű adatbeolvasás is megvan edzésszakaszoknál.

Hasznos újdonság a reggeli jelentés, amely az épp véget ért alvás színvonalát és részleteit, a napi javasolt edzést és az időjárást, a HRV és Body Battery állapotot, illetve a következő naptáreseményt fogja egybe, motiváló üzenettel megspékelve.

Térképek, sportok, szenzorok

A Forerunner 965 sportok és adatok végtelen lehetőségét kínálja, ezért a legjobb a hivatalos termékoldal tudáslistáját végigböngészni, jómagam főleg a tapasztalataimra hagyatkoznék. Az előtelepített golf és sítérképek mellett a teljes Európa TopoActive térkép elérhető 12 GB terjedelemben (és sokórás frissítéssel, ha sor kerül rá), amely a hazai települések utcaneveit és a természeti területek ösvényeit is részletesen jelöli, hatalmas érdekes pont adatbázissal. Több térképstílus közül választhatunk az esti módot beleértve, és van szintvonaljelölés (lehetne sűrűbb), a hazai turistautak jelölése viszont hiányzik. Kifejezetten hasznos GPS-es edzés és túra közben körbenézni érdekes helyek után, amit megtehetünk égtáj alapján, illetve étel-ital, benzinkút, szállás, látványosság, szórakozás, kikapcsolódás, intézmény, kórház, földrajzi pont témakörökre szűrve. Saját pontokat is hozzáadhatunk a térképhez és egy útvonalhoz egy verseny vízvételi vagy pecsételő pontjait előrejelezve. A térképhasználatot korlátozza viszont, hogy továbbra sincs érintőpanelre optimalizálva, így hiába mozgatható ujjal vagy bökhetünk egy pontjára, nem ugrik fel lehetőség az oda navigálásra és adott POI kiválasztására. Vagyis a menüből előcsalva mégis lehet egy pontra navigálni légvonalban vagy útvonalat tervezve, csak nem egyszerű rábírni az órát és random érdekes helyekre sem lehet bökni kilométerekkel odébb.

Ha viszont megvan a cél, remek a pontról-pontra történő navigálás az elágazásokat, a beállított pontokat és az emelkedőket előrejelezve, plusz égtáj irányában és az edzés kezdőpontjához is eljuthatunk. Útvonalat létrehozhatunk korábbi edzéseinkből vagy GPX fájlból, szinkronizálhatunk a Garmin, a Strava és a Komoot adatbázisából. Furcsa viszont, hogy a Connect alkalmazás TopoActive térképnézetet nem kínák, sem onnan indított tervezést és az edzéseinket is csak a Google Térképpel tudjuk visszanézni, amely nem túl jó, ha az ösvények jelöléséről van szó. Útvonalat a mobilon így a Garmin Explore telepítése után tudunk összehozni a gyártó térképén, és ez az, amit érdemes lenne végre a Connectbe integrálni. Mindazonáltal útvonalat a terepen én a Locus Mapsben szoktam létrehozni, majd GPX-ből importálni. Ha az órán egy útvonalat vagy kört az edzés előtt kiválasztunk, opció a magassági (ClimbPro) és a tempóstratégia összeállítása (PacePro), hogy szint és szintidő szerint osszuk be az erőnket, illetve menet közben informálódjunk az előttünk lévő kihívásokról. Végül az óráról a pozíciónk környékére is tervezhetünk futó vagy kerékpáros kört, csak meg kell adni az égtájat és a célt kilométerben.


[+]

Az edzésbeállítások egyszerre sokszínűek és szétszórtak, ugyanez igaz a rendkívül nagyszámú adatképernyőkre sport közben, amelyekből rengeteget létrehozhatunk 1-6 adat egyidejű megjelenítésével, grafikonokkal és táblázatokkal, pillanatnyi, átlagos, szakaszra vetített és az egész edzésre vonatkozó információval, esetleg előrejelzésessel. Az adatmezőkre túra esetében időzítő, távolság, tempó, sebesség, pulzus, lépésütem, hőmérséklet, magasság, magasságstratégia, iránytű és navigáció témakörben kérhetők adatok, a futáshoz pedig az erőtartalék, a lépésütem, a futásdinamika és a teljesítmény témakörei is bekapcsolódnak. Csipogó/rezgéses jelzést idő, táv, magasság, kalóriaszám, pulzusszám és tempó alapján kaphatunk, ha pedig füles csatlakozik, a magyar nyelvű adatbeolvasás is megvan.

A pozíciószerzés kint tíz másodperc alatt megvan és nem kell a GPS módokkal babrálni, a SatIQ ugyanis maga vált egy- és többcsatornás műholdas használat között. Terepfutás, erdei túra, illetve városi séta során is hajszálpontos követést tapasztaltam minden időjárási körülmény között, és már az óratérképen jól látszott, mennyire pontos a dolog, amit utólag műholdas térképnézetben és Locusban is visszaellenőriztem a telefonon. Jól kirajzolódnak a zebrás átkelések, a szerpentinek, az éles kanyarok és a visszafordítók, ahogy remek a dolog futópályán, illetve szűk erdei ösvényeken is. Egy hegyi túrára a Locus 25,48 km hosszt mért 938 méteres emelkedéssel, a Forerunner pedig 25,3 km-t, 1015 méterrel. Utóbbit az alti-barométer szállította, és simán lehet, hogy a kapaszkodók és egyéb csuklómozdulatok miatt számolt túl, nagy általánosságban ugyanakkor nyugodtan hagyatkozhatunk az adataira, plusz ott a ClimbPro a pontos magasságstratégiára. Az összes emelkedést és süllyedést utólag egyébként a Garmin webes felületén pontosíthatjuk a gyártó adatbázisából, ez a mobilon valamiért viszont nem opció.

A térkép kapóra jött túra közben, a végén pedig az átlagos tempóra és mozgástempóra, a legjobb tempóra és ezek sebességalapú megfelelőjére, az átlagos és legmagasabb pulzusszámra, illetve zónákra, az általános, aerob és anaerob edzéshatásra, a testterhelésre, a pedálütemre, az elégetett kalóriákra, a nettó folyadékfogyasztásra és emelkedés/süllyedésre is részletes adatokat, illetve grafikonokat kapunk, amelyek az órán is visszanézhetők, de azért a mobilon a legrészletesebbek. Kapóra jön a regenerálódási idő és az edzéshatás kijelzése, plusz néhány hasznos tipp.

[+]

Még több adat rögzül futás és kerékpározás közben, specifikus edzéskínálattal (futás, terepfutás, fedett pályás futás, pályafutás, ultrafutás, futópad, virtuális futás, kerékpár, e-kerékpár, szobakerékpár, MTB, e-MTB, terepbicikli, gravel bike, túra, terep, ingázás, multisport). Jómagam terepfutni mentem formán kívül, a Forerunner viszont sosem fáradt el: egy 4,92 km-es Locus szakaszra 4,95 km-t, egy 7,27 km-esre pedig 7,24 km-t mért, és nem volt látványos letérés az ösvényekről. A pulzusmérés kitűnően működött, amit pihenőidőben, elliptikus edzés és túra közben, illetve a legintenzívebb periódusokban is kézi méréssel ellenőriztem, a 965 pedig nem csak megbízható maradt, sokkal gyorsabban lereagálta a zónaváltást, mint a másik karomon csüngő Huawei Watch 3 Pro.

[+]

Talán csak az Apple Watch ennyire pontos pulzusmérésben, és bár erősítő edzés során (amikor a csukló feszülése bezavarhat) némi kilengés már van, még mindig jól használható a dolog. Ilyenkor a Huawei már nem elég megbízható és az elliptikus edzés legmagasabb pulzusértékeiről is lemaradt. A felhasználók többségének nem lesz szüksége pulzuspántra, persze a Garmin kínál ilyesmit is, ami úszás során hasznos lehet, bár a 965 akkor is működik. Más szenzorok is becsatlakozhatnak a gyártó kínálatából, például pedálszenzor a kerékpározáshoz, amihez oldalterhelési és mindenféle extra adat jár.

[+]

Edzés közben a stamina jelöli az összes elérhető energiánkat 100%-ról (vagy intenzív bemelegítés után ennél lejjebbről) indulva 1%-ig, a teljes kimerülésig, és elég jók az algoritmus irányadatai, hogy megállapítsuk, mennyi szufla van még bennünk, illetve a pillanatnyi tempót mennyi ideig tudjuk tartani. A potenciális tartalék ezzel szemben gyorsan csökkenhet kemény emelkedőn vagy magas pulzusszámú szakaszon, aztán újra emelkedhet könnyebb erőkifejtés során, így arra is kapunk információt, mikor léphetünk ismét oda, illetve maradt-e még tartalék egy sprintre az edzés végéig.


[+]

A minimális állóképességre és a VO2Maxra is kapunk idővel és formával változó információt, megjelenik továbbá az átlagos és a teljes edzésre vonatkozó teljesítménymutató wattban. Immár külső szenzor nélkül kapunk futásdinamikai adatokat, a lépésütem és lépéshossz, a függőleges oszcilláció és függőleges arány, illetve az átlagos talajérintés grafikonjait elemezve pedig futástechnikánkon és lépésütemünkön is javíthatunk. Mobilkapcsolattal megoszthatjuk élő pozíciónkat edzés közben (LiveTrack), és ha más is így tesz, láthatjuk a helyzetét a térképen (GroupTrack).

[+]

Senki ne gondolja a Forerunnert a neve alapján kizárólag futóórának: több tucat sportot követ kerékpáros, vízi, triatlon, mászás, golf, téli sportok, erősítés, tenisz és egyéb témakörökbe gyűjtve, triatlont és multisport variációkat beleértve. A Forerunner 265-ből pár specifikus kerékpáros és egyéb edzés kimaradt (DesFit összehasonlító listája itt), míg az Epix néhány különleges sportban, adatképernyőben és GPS módban tud többet, amelyeknek pont nem éreztem a hiányát (DC Rainmaker itt foglalja össze). Működik az automatikus mozgásfelismerés (MoveIQ), letölthetők normál és pulzusalapú edzések, edzéstervek és útvonalak, plusz kapunk szerteágazó tippeket az aznapi javasolt mozgásokra, a formajavulásra és a tempóra. Ugyanígy megnézhetjük a verseny előrejelzéseket a forma alapján, az edzésre való felkészülésbe pedig a mindennapos regenerálódás, az alvásminőség, a HRV állapot, az aktuális terhelés, a stressz és hosszútávú formánk számít bele, jelezve, mennyire állunk készen az aznapi mozgásra. Az aktuális terhelés a forma fenntartására és javítására ad iránymutatókat testterhelési (alacsony és magas aerob, anaerob), valamint aktuális és krónikus terhelési értékekkel, illetve a terhelési aránnyal.

[+]

Az egészség pillanatkép kétperces pulzus, véroxigén, légzés és stresszmérés adatait menti. A napi energiaszintet a Body Battery pontosítja, és ebbe a stresszmérés, illetve az alváskövetés is belejátszik. Mindkettő pontos, az alvás kezdő- és végpontjának eltalálását és a minőségének a kiértékelését beleértve. Ez is beleszól a Garmin által számolt és megbízható regenerálódási időbe, akárcsak a javasolt napi edzésekbe, szóval már-már annyi adat segíti az egész napunkat, a mozgásainkat és a pihenőidőnket optimalizálni, hogy azt se tudja az ember, melyikre hagyatkozzon. Edzésnaptárat is létrehozhatunk, ahol rengeteg adatot kapunk a formára és a célidőre. Kevésbé megbízható a véroxigén-telítettség mérése: egy ujjbegyes gyógyszertári kütyü döntő többségében 97-98% között szokott nálam mérni, néha 95-96%-ot, és ehhez közel áll a Watch 3 Pro, néhány alacsonyabb (= hibás) méréssel. A 965 viszont ritkán mért 97-98%-ot, gyakran számolt 90% körül és a 94-95%-os átlagom akár problémát is jelenthetne, mert felette van az ideális véroxigén szint, amit valójában megugrom. Mivel az egész napos véroxigén mérés megrövidíti az üzemidőt, nyugodtan az alvásidőre lehet korlátozni.

[+]

Hasznosabb általános egészségadat a HRV állapot, vagyis a szívritmus-változáson alapuló, hosszútávú és aznapi kiértékelés, csak épp nem volt rajtam a 965 három hétig, hogy a megalapozó értékeket összegyűjtse. Az óra a légzésünket is a pulzoximéter segítségével követi, ami érdekes, bár nem tudom, mennyire megbízható. Ennél hasznosabbak a különféle légzőgyakorlatok, de még jóga mód is van. Az emeletszámlálás ügyes, a lépésszámlálás pedig általánosságban pontos, bár van óra, amelyik ügyesebben kiszűri azokat a kézmozdulatokat, amelyekhez nem tartozik lépés. A kalóriaszámlálás hasznos és a bevitt folyadékot is rögzíthetjük. A hölgyeknek kézzel kell betáplálni a menstruációs ciklus adatait, és bár van hőmérő, a Galaxy Watch5-tel szemben a testadatok itt nem pontosítják az előrejelzéseket, a közösség szerint pedig elég fapados az órára telepíthető ciklusnaptár. A hőmérő használható amúgy edzés és pihenő közben, csak nem világos, mire, mivel a kijelzett értékekbe a karunk és a környezetünk hőmérséklete egyszerre beleszól. Ha viszont pár percre levesszük az órát és letesszük, megállapítható vele a levegő hőmérséklete.


[+]

Konklúzió és konkurencia

A Forerunner 965 elit sportóra mindenféle testmozgásra, néhány szenzoros hiányossággal. Ilyen a vérnyomásmérő kimaradása, amit a Galaxy Watch felkínál, illetve az EKG hiánya az Apple, a Samsung és a Huawei megfelelő óráival szemben. Pedig az EKG-t a Venu 2 Plus megkapta, úgyhogy beleférhetett volna a szenzor és az elektróda a sokkal drágább 965-be, hogy a pitvarfibrillációt vagy az artériás érfal-merevséget észlelje, esetleg a testtömeg-összetételt mérje. Más jellegű hátrány a mobilos operációs rendszerrel való mélyebb összedolgozás hiánya vagy a komolyabb alkalmazások telepítésének kimaradása, a riválisok erősebb hardvere persze sokkal gyorsabb merülést hoz, a Garmin cuccok üzemideje pedig hetekben mérhető. Nincs hátrányban a 965 roppant fényes és éles AMOLED paneljével, ami annyira menő, hogy érkezhetne rá pár művészibb óralap és az öt remek gomb mellett az érintőpanelre történő, komolyabb optimalizálás. Végül lehetne a kismillió beállítás és opció szétszórtságán, illetve a hasznos TopoActive térképek kezelésén finomítani, a Connect mobilalkalmazás pedig megkaphatná a Garmin térképes nézetet útvonal tervezéssel.


[+]

Aki csúcsórát készül vásárolni, először azt kell eldöntse, hogy a mobil ökoszisztémás vagy a sportfókusz a fontosabb – az utóbbiban a Garmin trónja továbbra is megingathatatlan. Az Epix Gen2 tudásából ráadásul alig enged valamit a Forerunner 965, 260 ezer forintért mégis sokkal olcsóbb, ráadásul légiesebb, így szerintem ideálisabb választás. Marad ugyanis a 32 GB-os tároló, a titánkeret és a többcsatornás műholdvevő, plusz megannyi tartozék kompatibilitása. Szerintem pedig nem feltétlenül éri meg a Forerunner 265-tel további 60 ezret spórolni, mert le kell mondani a térképekről, a magassági tervezésről, pár futásdinamikai, akklimatizációs, stamina, edzési és terhelésadatról, illetve a titánkeretről. Van persze kisebb méretválaszték a 265S személyében, ami a hölgy vásárlóknak lehet érv, és lehet a transzflektív 955/255 vonallal spórolni, bár szerintem az AMOLED megéri a felárat. Összességében azt gondolom, hogy ha a dizájnosabb Vivoactive és az okosított Venu vonalat félreteszem, nincs jelenleg jobb ár/érték arányú sportórája a Garminnak a Forerunner 965-nél, amely pontos szenzorokkal, végtelen adatmennyiséggel, remek üzemidővel, látványos kijelzővel és stílusos megjelenítéssel szegődik az aktív életmód mellé, persze meg is kérik az árát.

Garmin Forerunner 965

A Forerunner 965-öt a Garmin magyarországi képviselete biztosította tesztre, köszönjük!

Bone123 a.k.a. Hidegkuti Zoltán

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények