Hirdetés

Garmin Forerunner 255 Music - nem csak futóknak

Ez jelenleg a Garmin legolcsóbb multisport eszköze, futóórának álcázva. Kezdőknek, középhaladóknak vagy akár haladóknak is jó lehet, az okosfunkciók pedig jól jönnek a mindennapokban. Ráadásul egész sokat spórolhatunk, ha nem kell zene a csuklónkra.

Garmin Connect, GPS, mozgásformák

A Forerunner 255-ös is a Connect alkalmazáson keresztül használható telefonnal. Ehhez szükségünk lesz egy Garmin-fiók regisztrálására, majd kezdődhet is az adatok böngészése. Amellett, hogy a főoldalon folyamatosan látjuk az óra által mért és számolt értékeket a napi lépésekről, a stresszről, pulzusszámról, a heti intenzív perceinkről, megtett emeleteinkről és elégetett kalóriánkról, ezzel az eszközzel is elérhető a Body Battery, ami az alvás-stressz-aktivitás adatok alapján kiszámolja, egy 100 pontos skálán mennyi testi energiát vesztünk és töltünk fel egy nap alatt. Alvásainkat részletezi és pontozza is a program, de lejjebb görgetve az átlagos légzésszámunkról és HRV állapotunkról is tájékoztat.

A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal.A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal.A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal. A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az adatokat az órán a számlapról a felfelé vagy lefelé gombot megnyomva is leolvashatjuk, illetve az is személyre szabható, hogy milyen adatmezők jelenjenek meg. Az órán magán is elvégezhető a beállítási folyamat, de a telefonos Connect használata kényelmesebb és egyszerűbb ilyen szempontból. A gyári számlapok adatmezői és színei viszont csak az órán keresztül variálhatók, de a Connect IQ-n, tehát mobiltelefonon keresztül tölthetünk le újabbakat. A telefonon keresztül állítható az is, hogy a bejövő hívásokra vagy értesítésekre milyen gyors reakciót adhassunk csuklóból. Az alapértelmezett válaszlehetőségek bővíthetők sajátokkal, tapasztalataim szerint pedig a funkció hibátlanul működik a népszerű csevegőprogramokkal, viszont azt fontos tudni, hogy csak Android telefonnal párosítva képes a gyors reakciókra az óra, iPhone-nal összekötve az üzeneteket csak láthatjuk a csuklón, de nem küldhetünk választ.

Hirdetés

HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár. HRV, alváselemzés, kihívások és naptár. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Connecten keresztül használhatjuk a Garmin edzésterveit, de létrehozhatunk és importálhatunk az óra tárhelyére sajátokat is. Az alkalmazáson keresztül részt vehetünk heti, havi és negyedéves kihívásokban, illetve azok, akiknek ismerősei is Garmin órát használnak, felvehetik a barátaik közé egymást és közös kihívásokat is teljesíthetnek, vagy láthatják egymás adatait, legyen szó egyszerűen a heti lépésszámról vagy akár kültéri úszásról. A Connect ezen felül automatikusan szinkronizál egy rakás fitnesz alkalmazással, én a Stravával, a Nike Run és Training Clubbal, valamint az Apple Egészséggel teszteltem, flottul működött minden.

Edzésadatok egy sétáról, számítógépen, a Garmin Connect weboldalán át prezentálva.
Edzésadatok egy sétáról, számítógépen, a Garmin Connect weboldalán át prezentálva. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Forerunner 255 amellett, hogy a futásokat rögzíti, képes például nyílt vízi úszást is monitorozni GPS-ével, illetve a triatlonos futás-bringázás-úszás is bekerült a támogatott mozgásformák közé. A víztől 5ATM védelem óvja az eszközt, külső mérőket, például mellkaspántokat vagy biciklis eszközöket Bluetooth és ANT+ segítségével lehet az órához csatlakoztatni. A GPS az akkumulátort kímélő módban is egész pontosnak nevezhető, a jelet pedig városi környezetben is maximum fél perces keresés után megtalálja az óra. Az aktivitások rögzítése során nincs jelentős eltérés a ténylegesen megtett útvonal és az óra által rögzítettek között még az egyszerűbb GPS móddal sem (lásd a térképen az ösvényt és az órával rögzített útvonalat), de ha méteren belüli pontosságra vágyunk, akkor mindenképp érdemes a 255-öt jobban merítő többsávos kapcsolatra hagyatkozni.

Ez egy városon belüli útvonal volt, fákkal borított területen:

Itt pedig egy viszonylag szabad, fedetlen részen városon kívül:

Egy-egy edzés végével szinte ugyanazokat az adatokat fogja nekünk összegezni a Forerunner is, mint amiket a csúcsszériás modellek, ám elmarad az állóképesség (Stamina) pontozása, de regenerálódási időt így is saccol nekünk az óránk egy-egy edzést követően. Szintén nem fogunk térképeket találni a 255-ön, ez megmaradt a drágább modellek privilégiumának, ahogy a ClimbPro is, de előre letöltött útvonalon el tud navigálni minket a Forerunner, valamint egy már megtett úton visszafelé is elvezet minket, ha eltévedtünk volna. A kültéri sportok mellett a 255 beltéri edzésekre is használható, a szobabiciklizéstől kezdve a jógán át az evezőgépig több típusú mozgásforma is megtalálható benne, az IQ-n keresztül pedig speciálisabb igényeknek a kielégítésére is képes, például görkorcsolyázás vagy gördeszkázás mérésére is használható a beépített gyorsulásmérővel. Alapértelmezetten elérhető mozgásformák az órán a futás (pályán, futópadon, ultra, virtuális, fedett pálya, terep, sífutás), a kerékpározás (eBike, eMTB, MTB), a sétálás és túrázás, a síelés, a snowboardozás, a SUP, az evezés, az evezőgépezés, a súlyzózás, kardió, HIIT, pilates, jóga, lépcsőzés, elliptikus tréner, valamint az emeletmászás. Opció még a nyílt vízen és medencében történő úszás, a triatlon, a multisport, és egy Egyéb megnevezésű edzéstípus, utóbbi kettőt magunk állíthatjuk be. Az óra szoftvere és a támogató alkalmazás is tökéletesen beszéli a magyart, viszont a Garmin saját virtuális edzőit használva már keveredik a magyar és az angol, az órán mindenesetre magyarul látjuk majd az edzői utasításokat.

Edzést indítani a StartStop gombbal tudunk, egy nyomásra előugrik a képen látható lista, majd újbóli nyomást követően indítható a rögzítés.
Edzést indítani a StartStop gombbal tudunk, egy nyomásra előugrik a képen látható lista, majd újbóli nyomást követően indítható a rögzítés. [+]

Természetesen ez továbbra is egy futóóra elsősorban, a futóedzések adatai között pedig immáron akár láthatjuk wattban is, hogy mennyi energiát termeltünk a futás során. A gond csak az, hogy ez extra beruházást igényel, a 255 önmagában ezt nem méri, egy HRM Pro pánt vagy egy ruhára csíptethető kiegészítő kell hozzá. A futások során elért edzésterhelést viszont az óra önmagában is képes kiszámolni, az összesítésben pedig láthatjuk, hogy mennyi időt töltöttünk aerob vagy anaerob zónákban, s ha engedélyezzük, a Connect számol, majd segítséget nyújt ahhoz, hogy a következő edzésünk során jobb eredményt érjünk el. Tapasztalataim szerint egész pontosan saccolja meg fáradtságunkat az eszköz, érdemes lehet kezdőként a tanácsaira hagyatkozni.

A 255-ben elérhető a triatlon és a nyílt vízi úszás is.
A 255-tel mérhető a triatlon és a nyílt vízi úszás is. [+]

Mivel a 255 a belépőszintet képviseli, így logikusabb volt nekem, a kezdőnek ismerkedni vele, a profibb 955-ről szóló anyag pedig hamarosan érkezik Bone kolléga billentyűzetéből. A két óra között minimális eltérések vannak egyébként, a drágább modell nagyobb tárhelyet és érintőkijelzőt kínál, állóképességet számol, vannak rajta térképek és ClimbPro, valamint fizetős extraként elérhető napelemes Solar változatban. A kipróbált változat (255 Music) a hivatalos magyar viszonteladónál 159 900 forintba kerül, de ha nincs szükségünk a zenei tárhelyre és a Wi-Fi-re, akkor spórolhatunk húszezret és 139 900 forintért már hazavihetjük az alap Forerunner 255-öt. Ez nem kevés pénz, viszont elnézve a kínált tudást és a Garmin-adót részben megmagyarázó kiterjedt szoftveres hátteret, adatbázist, egyáltalán nem rossz ajánlat. A márka legolcsóbb multisport órájáról beszélünk, a megjelenéskor elérhető funkciók viszont bővebbek, mint például a már piacra dobott Instinct 2 tudása. A 255 könnyű, kényelmes, bőven elég adatot rögzít ahhoz, hogy sporttal komolyabban foglalkozók igényeit is kielégítse, használata egyszerű és megszeretteti magát. Ha valaki például belépőszintű Forerunnerrel kezdett futni és úgy érzi, teljesítménye fejlődött annyit, hogy időszerű lenne komolyabb eszközzel követni az edzéseket, a 255-nek ár-érték arányban jelenleg a Garmin kínálatában nincs vetélytársa. Számomra az egyetlen hátrány az érintésérzékenység hiánya, volt, de ezt a gombos navigáció megtanulása egész gyorsan feledtette, de ha valaki nem tud nélküle élni, azoknak a 955 orvosolja is a dolgot. Utóbbi tesztje augusztusban, az viszont nem kérdés addig sem, hogy a 255 Music plecsnivel távozzon, mert hacsak valakinek nem kell mindenképpen az órájába épített térkép, annak vélhetően elég lesz az olcsóbb modell nyújtotta tudás is. Az árkülönbözetből pedig akár vehetünk pántokat és podokat, ha még több adat kellene edzéseinkről.

Garmin Forerunner 255 Music

viragdani01

Az órát a Garmin Magyarország adta kölcsön a cikk megszületéséhez, köszönjük!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények