Hirdetés

Garmin Forerunner 255 Music - nem csak futóknak

Ez jelenleg a Garmin legolcsóbb multisport eszköze, futóórának álcázva. Kezdőknek, középhaladóknak vagy akár haladóknak is jó lehet, az okosfunkciók pedig jól jönnek a mindennapokban. Ráadásul egész sokat spórolhatunk, ha nem kell zene a csuklónkra.

Külső, újdonságok, akkumulátor

Mérettől, illetve zenei tárhelytől függően 139 900 forintért vagy 159 900 forintért lehet hazavinni a június hatodikán bemutatott új Forerunner 255-öt, amivel nem csak a Garmin kínálatában, de a teljes GPS-es multisport óra-piacon az egyik legolcsóbb versenyzőről van szó. A külső maradt a viszonylag egyszerű megjelenésű műanyag tokozás, így a gyorskioldós 22 mm-es szíjjal együtt 48 grammot nyom csupán a nagyobb, nálunk is járt 46 milliméteres óra. A pontos méret 45,6 x 45,6 x 12,9 milliméter, ami papíron soknak tűnhet, de az én vékony csuklómról sem lógott le, kényelmes viseletet adott. A oldalra szerelt gombok fémből vannak, szám szerint öttel lehet navigálni a rendszerben, az ár alacsonyan tartása érdekében a transzflektív MIP kijelzőt viszont ujjal nem simogathatjuk. Vagyis simogathatjuk, csak éppen nem fog rá reagálni, mert az érintésérzékelés kimaradt. Az 1,3 hüvelykes, 260 x 260 pixeles felbontású megjelenítőt Gorilla Glass 3 üveg védi, opcionálisan extra fóliák is tehetők rá. Láthatósága napfényben kiváló, beltéren kissé homályos, viszont a karunk emelésére vagy a bal felső gomb megnyomására bekapcsol a kék színű, állítható erősségű háttérvilágítás, amivel egyből kényelmesen, tisztán olvashatóvá válik a számlap. (Korrekció: A cikkben korábban hibásan szerepelt a 216 x 216 pixeles felbontás, mely az 1,1 hüvelykes Forerunner 255S-re vonatkozik. Elnézést!)

Az első képen napfényes környezet, a másodikon félhomály, a számlap mindkét esetben jól látható, a világítás sötétben automatikusan vagy gombnyomásra kapcsol.Az első képen napfényes környezet, a másodikon félhomály, a számlap mindkét esetben jól látható, a világítás sötétben automatikusan vagy gombnyomásra kapcsol. Az első képen napfényes környezet, a másodikon félhomály, a számlap mindkét esetben jól látható, a világítás sötétben automatikusan vagy gombnyomásra kapcsol. [+]

Számomra, aki érintőkijelzős órát váltva próbáltam ki a Forerunner 255-öt, kicsit furcsa volt elsőre, hogy nem tapizható a panel, ám az öt gombot nyomkodós navigáció intuitív, s a kéthetes teszt második hetére már reflexből lépkedtem a menüpontokban akár anélkül, hogy a csuklómra kellett volna néznem. Vannak azonban dolgok, melyek egyszerűen lassabbak gombokkal, mint érintőkijelzővel, ilyen például a Garmin Pay előhívása. A hazánkban K&H és Revolut kártyákkal használható NFC-s fizetési szolgáltatáshoz külön be kell lépni a vezérlőmenübe, ott több nyomással kiválasztani a tárcát, majd a tárcsás telefonokhoz hasonló felületen bepötyögni a jelkódot a kártyánk feloldásához. Persze ez nem a világ vége, de felgyorsítaná a folyamatot, ha például widgetként vagy lenyomott gombkombinációként be lehetne állítani a pénztárcát is, de erre nem találtam lehetőséget.

A számlap a Garmin sajátja, az IQ-n keresztül telepítettem az órára.
A számlap a Garmin sajátja, az IQ-n keresztül telepítettem az órára. [+]

Van azonban versenynaptár widget, mely újdonság. Használatával a Garmin Connecten keresztül hozzáadott versenyeinket az óránk megjeleníti, s napi edzéstippeket, edzésterveket ajánl fel a versenyre való felkészülés során, melyhez figyelembe veszi egészségügyi állapotunkat, fittségünket, az időjárást, a napi aktivitásainkat, de még a versenypálya felületét és az útvonal részleteit is. A felkészüléshez a reggeli összesítésben is ellát adatokkal, a borítóképen is látható felkelés utáni riport szintén újdonság a szériában. Ehhez alvás közben is viselni kell az órát (bár elég vékony az eszköz, tippre a 41 milliméteres 255S kényelmesebb alváshoz, mint a tesztelt 46 milliméteres 255), mely az éjszaka alatt a negyedik generációs Elevate szenzorral véroxigén-szintet, szívfrekvencia-variabilitást (HRV), pulzust és alvást is mér. A HRV ezek közül az abszolút újdonság, hogy mennyire megbízható, az viszont nyitott kérdés maradt tesztünk végéig. Ahhoz ugyanis, hogy statisztikát állítson ki a Garmin rendszere, több mint egy hónapig kellene folyamatosan használni az órát, amire jelenleg nem volt lehetőségünk. Az első HRV adathoz egy hétig kell minden nap az órában aludnunk, illetve napi szinten rendszeresen használnunk az eszközt.

Gombok a jobb és bal oldalon. Használatuk egyszerű, észszerű, parancsokat is rendelhetünk hozzájuk.Gombok a jobb és bal oldalon. Használatuk egyszerű, észszerű, parancsokat is rendelhetünk hozzájuk. Gombok a jobb és bal oldalon. Használatuk egyszerű, észszerű. [+]

A reggeli összesítés az edzéstippek és az egészségügyi adatok mellett olyan alapvető dolgokkal is szolgál, mint az időjárás-előrejelzés, a naptárunkban található eseményekre emlékeztetés, az összefoglaló végén pedig pozitív üzenettel indít napunkra. Ha valaki úgy érzi, épp nincs szüksége rá, kinyomhatja reggelente, vagy teljes egészében ki is kapcsolhatja az összegzőt. Személy szerint nekem tetszett ez az újdonság, az animált kezdőképernyő és az óra által saccolt edzésállapot-összegzés is pozitív extra apróság a nap kezdésére. Ha valaki hozzám hasonló amatőrként amatőr módban használja az órát, annak szerencséje lesz, az eszköz ugyanis gyakran nem fogja kérni a töltőt: a teszt alatt folyamatos használat mellett, kétnaponta másfél-két órányi GPS követéssel végzett tevékenységgel hét napot kibírt az eszköz és maradt 12% még a telepben. A napenergiát magába szívó számlap a 255-ös szériából kimaradt, a vele együtt bemutatott 955 viszont már tartalmazza, a profibb változatról előre láthatólag augusztusban Bone érkezik teszttel.

A hátlapi szenzor is új a szériában.
A hátlapi szenzor is új a szériában. [+]

10 wattos adapterről az óra 100%-ra töltése egy óra alatt megvan, azt viszont meg kell jegyeznem, hogy az adott üzemidőt úgy értem el, hogy az óra telefonhoz nem csatlakozott folyamatosan, a GPS pedig a Minden rendszer módban volt, mely egyszerre támaszkodik a GPS, Galileo, és GLONASS hálózatokra, viszont nem több sávos kapcsolaton keresztül. A Garmin szerint az én használatommal 30 órányi folyamatos GPS-tracking érhető el, ha a lehető legpontosabb eredményre van szüksége valakinek, mert komolyabb sportra használná, az kb. 16 órára számíthat a többsávos (L1, L5) móddal. Ami érezhetően durván lerántja az üzemidőt, az a zenelejátszás. A Forerunner 255 Music változata 3 GB szabad tárhelyet kínál, ahova Spotify vagy Deezer szolgáltatásokból, illetve számítógépről vagy Android telefonról tölthetünk zenét az órára kábel, Wi-Fi vagy Bluetooth használatával, s onnan Bluetooth eszközön át hallgathatjuk is. Van egyébként a 255-ben hangszóró, de csak csipogásra képes, mellyel edzések közben vagy túl magas pulzusszám észlelése során jelez nekünk beállítástól függően. Ha akarjuk, minden gombnyomásra is csippen egyet. A Garmin azt ígéri, hogy 5 és fél órán keresztül lehet többsávos GPS-tracking mellett zenét hallgatva futni az órával, én a gyakorlatban megtettem ugyanazt az egy órás sétatávot zenével és nélküle, az akkumulátor első esetben 17%-ot vesztett, zene nélkül viszont a 10%-ot sem csökkent a töltöttség.

Az óra nagyon könnyű, alig érezni, hogy az ember csuklóján van.
Az óra nagyon könnyű, alig érezni, hogy az ember csuklóján van. [+]

Szintén újdonság az órában a giroszkóp és a barommetrikus magasságmérő, utóbbi a túraútvonal leírásában megadottakkal összehasonlítva kellően pontos adatokat mért tapasztalataim szerint süllyedés és emelkedés terén is, aminek köszönhetően sikerült egy nap 40 emeletnél is többet megmásznom az óra szerint, pedig gyakorlatilag csak két emeletnyit mentem fel-le ténylegesen, a többit dombokon való sétálással szedtem össze. Az edzésekről a Garmin Connecten keresztül láthatjuk az összesítéseket, ha a dobozban található USB-A végű töltőkábelt számítógépre dugjuk, akkor onnan is szinkronizálható, egyébként az Android vagy iOS alkalmazás szükséges hozzá. A mobilos applikációhoz vagy számítógéphez való csatlakozás nélkül 200 órányi rögzített tevékenységet és adatot tárol az óra. Ahogy a többi Garmin esetében, itt is opció a GPX, TCX, CSV export és import, illetve közvetlenül a Google térképre is kimenthetjük útvonalainkat.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

A kényelmet figyelembe véve is pozitív visszajelzést kell adnom a Forerunner 255-re, a dobozban található szilikon szíj szellőzése és stabilitása is jó, a 30 fok Celsius feletti melegben sem izzad alatta kellemetlenül a csuklóm. De ha valakinek másra lenne igénye, esetleg a színekkel játszana, külön megvásárolható, vagy bármilyen már meglévő 22 milliméteres gyorskioldós szíjra cserélhető a gyári. Az órából több színváltozat is elérhető az alapnak mondható fekete és fehér mellett, a kisebb 255S-ből van rózsaszín és púderszürke, a nagyobb változatból pedig sötétkék. A dobozban az óra mellett leírást és garanciajegyet, valamint a Garmintól megszokott bepattintós töltő- és adatkábelt találunk.

Garmin Connect, GPS, mozgásformák

A Forerunner 255-ös is a Connect alkalmazáson keresztül használható telefonnal. Ehhez szükségünk lesz egy Garmin-fiók regisztrálására, majd kezdődhet is az adatok böngészése. Amellett, hogy a főoldalon folyamatosan látjuk az óra által mért és számolt értékeket a napi lépésekről, a stresszről, pulzusszámról, a heti intenzív perceinkről, megtett emeleteinkről és elégetett kalóriánkról, ezzel az eszközzel is elérhető a Body Battery, ami az alvás-stressz-aktivitás adatok alapján kiszámolja, egy 100 pontos skálán mennyi testi energiát vesztünk és töltünk fel egy nap alatt. Alvásainkat részletezi és pontozza is a program, de lejjebb görgetve az átlagos légzésszámunkról és HRV állapotunkról is tájékoztat.

A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal.A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal.A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal. A Garmin Connect főoldala, az órára vonatkozó beállítások és a beérkező üzenetekre adható gyorsreakciók, felül a sajáttal. (forrás: Mobilaréna) [+]

Az adatokat az órán a számlapról a felfelé vagy lefelé gombot megnyomva is leolvashatjuk, illetve az is személyre szabható, hogy milyen adatmezők jelenjenek meg. Az órán magán is elvégezhető a beállítási folyamat, de a telefonos Connect használata kényelmesebb és egyszerűbb ilyen szempontból. A gyári számlapok adatmezői és színei viszont csak az órán keresztül variálhatók, de a Connect IQ-n, tehát mobiltelefonon keresztül tölthetünk le újabbakat. A telefonon keresztül állítható az is, hogy a bejövő hívásokra vagy értesítésekre milyen gyors reakciót adhassunk csuklóból. Az alapértelmezett válaszlehetőségek bővíthetők sajátokkal, tapasztalataim szerint pedig a funkció hibátlanul működik a népszerű csevegőprogramokkal, viszont azt fontos tudni, hogy csak Android telefonnal párosítva képes a gyors reakciókra az óra, iPhone-nal összekötve az üzeneteket csak láthatjuk a csuklón, de nem küldhetünk választ.

HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár.HRV, alváselemzés, kihívások és naptár. HRV, alváselemzés, kihívások és naptár. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Connecten keresztül használhatjuk a Garmin edzésterveit, de létrehozhatunk és importálhatunk az óra tárhelyére sajátokat is. Az alkalmazáson keresztül részt vehetünk heti, havi és negyedéves kihívásokban, illetve azok, akiknek ismerősei is Garmin órát használnak, felvehetik a barátaik közé egymást és közös kihívásokat is teljesíthetnek, vagy láthatják egymás adatait, legyen szó egyszerűen a heti lépésszámról vagy akár kültéri úszásról. A Connect ezen felül automatikusan szinkronizál egy rakás fitnesz alkalmazással, én a Stravával, a Nike Run és Training Clubbal, valamint az Apple Egészséggel teszteltem, flottul működött minden.

Edzésadatok egy sétáról, számítógépen, a Garmin Connect weboldalán át prezentálva.
Edzésadatok egy sétáról, számítógépen, a Garmin Connect weboldalán át prezentálva. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Forerunner 255 amellett, hogy a futásokat rögzíti, képes például nyílt vízi úszást is monitorozni GPS-ével, illetve a triatlonos futás-bringázás-úszás is bekerült a támogatott mozgásformák közé. A víztől 5ATM védelem óvja az eszközt, külső mérőket, például mellkaspántokat vagy biciklis eszközöket Bluetooth és ANT+ segítségével lehet az órához csatlakoztatni. A GPS az akkumulátort kímélő módban is egész pontosnak nevezhető, a jelet pedig városi környezetben is maximum fél perces keresés után megtalálja az óra. Az aktivitások rögzítése során nincs jelentős eltérés a ténylegesen megtett útvonal és az óra által rögzítettek között még az egyszerűbb GPS móddal sem (lásd a térképen az ösvényt és az órával rögzített útvonalat), de ha méteren belüli pontosságra vágyunk, akkor mindenképp érdemes a 255-öt jobban merítő többsávos kapcsolatra hagyatkozni.

Ez egy városon belüli útvonal volt, fákkal borított területen:

Itt pedig egy viszonylag szabad, fedetlen részen városon kívül:

Egy-egy edzés végével szinte ugyanazokat az adatokat fogja nekünk összegezni a Forerunner is, mint amiket a csúcsszériás modellek, ám elmarad az állóképesség (Stamina) pontozása, de regenerálódási időt így is saccol nekünk az óránk egy-egy edzést követően. Szintén nem fogunk térképeket találni a 255-ön, ez megmaradt a drágább modellek privilégiumának, ahogy a ClimbPro is, de előre letöltött útvonalon el tud navigálni minket a Forerunner, valamint egy már megtett úton visszafelé is elvezet minket, ha eltévedtünk volna. A kültéri sportok mellett a 255 beltéri edzésekre is használható, a szobabiciklizéstől kezdve a jógán át az evezőgépig több típusú mozgásforma is megtalálható benne, az IQ-n keresztül pedig speciálisabb igényeknek a kielégítésére is képes, például görkorcsolyázás vagy gördeszkázás mérésére is használható a beépített gyorsulásmérővel. Alapértelmezetten elérhető mozgásformák az órán a futás (pályán, futópadon, ultra, virtuális, fedett pálya, terep, sífutás), a kerékpározás (eBike, eMTB, MTB), a sétálás és túrázás, a síelés, a snowboardozás, a SUP, az evezés, az evezőgépezés, a súlyzózás, kardió, HIIT, pilates, jóga, lépcsőzés, elliptikus tréner, valamint az emeletmászás. Opció még a nyílt vízen és medencében történő úszás, a triatlon, a multisport, és egy Egyéb megnevezésű edzéstípus, utóbbi kettőt magunk állíthatjuk be. Az óra szoftvere és a támogató alkalmazás is tökéletesen beszéli a magyart, viszont a Garmin saját virtuális edzőit használva már keveredik a magyar és az angol, az órán mindenesetre magyarul látjuk majd az edzői utasításokat.

Edzést indítani a StartStop gombbal tudunk, egy nyomásra előugrik a képen látható lista, majd újbóli nyomást követően indítható a rögzítés.
Edzést indítani a StartStop gombbal tudunk, egy nyomásra előugrik a képen látható lista, majd újbóli nyomást követően indítható a rögzítés. [+]

Természetesen ez továbbra is egy futóóra elsősorban, a futóedzések adatai között pedig immáron akár láthatjuk wattban is, hogy mennyi energiát termeltünk a futás során. A gond csak az, hogy ez extra beruházást igényel, a 255 önmagában ezt nem méri, egy HRM Pro pánt vagy egy ruhára csíptethető kiegészítő kell hozzá. A futások során elért edzésterhelést viszont az óra önmagában is képes kiszámolni, az összesítésben pedig láthatjuk, hogy mennyi időt töltöttünk aerob vagy anaerob zónákban, s ha engedélyezzük, a Connect számol, majd segítséget nyújt ahhoz, hogy a következő edzésünk során jobb eredményt érjünk el. Tapasztalataim szerint egész pontosan saccolja meg fáradtságunkat az eszköz, érdemes lehet kezdőként a tanácsaira hagyatkozni.

A 255-ben elérhető a triatlon és a nyílt vízi úszás is.
A 255-tel mérhető a triatlon és a nyílt vízi úszás is. [+]

Mivel a 255 a belépőszintet képviseli, így logikusabb volt nekem, a kezdőnek ismerkedni vele, a profibb 955-ről szóló anyag pedig hamarosan érkezik Bone kolléga billentyűzetéből. A két óra között minimális eltérések vannak egyébként, a drágább modell nagyobb tárhelyet és érintőkijelzőt kínál, állóképességet számol, vannak rajta térképek és ClimbPro, valamint fizetős extraként elérhető napelemes Solar változatban. A kipróbált változat (255 Music) a hivatalos magyar viszonteladónál 159 900 forintba kerül, de ha nincs szükségünk a zenei tárhelyre és a Wi-Fi-re, akkor spórolhatunk húszezret és 139 900 forintért már hazavihetjük az alap Forerunner 255-öt. Ez nem kevés pénz, viszont elnézve a kínált tudást és a Garmin-adót részben megmagyarázó kiterjedt szoftveres hátteret, adatbázist, egyáltalán nem rossz ajánlat. A márka legolcsóbb multisport órájáról beszélünk, a megjelenéskor elérhető funkciók viszont bővebbek, mint például a már piacra dobott Instinct 2 tudása. A 255 könnyű, kényelmes, bőven elég adatot rögzít ahhoz, hogy sporttal komolyabban foglalkozók igényeit is kielégítse, használata egyszerű és megszeretteti magát. Ha valaki például belépőszintű Forerunnerrel kezdett futni és úgy érzi, teljesítménye fejlődött annyit, hogy időszerű lenne komolyabb eszközzel követni az edzéseket, a 255-nek ár-érték arányban jelenleg a Garmin kínálatában nincs vetélytársa. Számomra az egyetlen hátrány az érintésérzékenység hiánya, volt, de ezt a gombos navigáció megtanulása egész gyorsan feledtette, de ha valaki nem tud nélküle élni, azoknak a 955 orvosolja is a dolgot. Utóbbi tesztje augusztusban, az viszont nem kérdés addig sem, hogy a 255 Music plecsnivel távozzon, mert hacsak valakinek nem kell mindenképpen az órájába épített térkép, annak vélhetően elég lesz az olcsóbb modell nyújtotta tudás is. Az árkülönbözetből pedig akár vehetünk pántokat és podokat, ha még több adat kellene edzéseinkről.

Garmin Forerunner 255 Music

viragdani01

Az órát a Garmin Magyarország adta kölcsön a cikk megszületéséhez, köszönjük!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés