Doogee Shoot 2 - lőjetek le!

Tesztünk alanya nem a Shoot 1 frissített változata, hanem az egyik legolcsóbb, dupla hátlapi kamerarendszerrel szerelt mobil. Sajnos ez érződik rajta, számos hibája mellett azonban előnyei is vannak.

Hardver, szoftverezettség

A hardver kimondottan öregecske és gyengécske, ősi ARMv7-alapokra épülő MediaTek MT6580 rendszerchipről beszélünk ugyanis, ami négy darab, egyenként 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A7-es processzormaggal, egymagos Mali-400 IGP-vel dolgozik, változattól függően pedig 8 vagy 16 GB tárolóegységet és 1 vagy 2 GB RAM-ot kapott. Hozzánk a szerényebb változat jutott, és ez rendkívüli módon érezteti a hatását, minimális használat mellett is 80% környéki az átlagos memóriahasználat, jobb pillanatok kellenek ahhoz, hogy egy YouTube-videó megnézése ne végződjön random bezárással, mindezt úgy, hogy egyetlen alkalmazást sem tartunk mellette nyitva. Három böngészőlap között ne nagyon próbáljunk váltogatni, és úgy összességében is várjunk meg mindent, hogy újratöltsön, ami egyébként nem szokott gyors lenni. Ne lepődjünk meg, ha időnként a zenelejátszó is kidobja magát a háttérből. A jelenlegi rendszer rendkívüli módon igényelne némi plusz memóriát, ugyanakkor a tárhellyel nincs gond, ráadásul telepítésre is használhatjuk a microSD-t.

A legnagyobb gond nem is az öregecske architektúrával, inkább a szűkös memóriával van A legnagyobb gond nem is az öregecske architektúrával, inkább a szűkös memóriával van
A legnagyobb gond nem is az öregecske architektúrával, inkább a szűkös memóriával van [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee Shoot 2 Doogee Shoot 1 Huawei Y6 II Meizu m3 note
Rendszerchip MediaTek MT6580 MediaTek MT6737T HiSilicon Kirin 620 MediaTek Helio P10
AnTuTu Benchmark 6.x 24045 pont 39255 pont 29700 pont 48606 pont
Vellamo Browser 1770 pont 2320 pont 2084 pont 3200 pont
Vellamo Metal 645 pont 933 pont 1340 pont 1348 pont
Geekbench 4 (single/multi) 427 / 1217 pont 624 / 1607 pont n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 0 fps 4 fps nem futott le 7,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 0 fps 4 fps nem futott le 7,0 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8 fps 10 fps 9,9 fps 17 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,4 fps 10 fps 5,6 fps 17 fps

A rendszerchip gyenge teljesítménye látszik a benchmarkokon is, viszont a közepesnél erősebb melegedés nem feltétlenül lenne indokolt – szerencsére ez csak komolyabb terhelésre jön elő, amit a mobil egyébként sem kedvel. Amivel viszont rendszeresen fogunk találkozni, azok az akadozások: legyen szó akár annyira egyszerű feladatokról, mint az értesítési sáv legördítése, vagy a beállításokba történő belépés, határozott szaggatásokkal fejezi ki nemtetszését a Shoot 2.

Android 7.0-s alapokat vélhetünk felfedezni, a biztonsági csomag februári Android 7.0-s alapokat vélhetünk felfedezni, a biztonsági csomag februári
Android 7.0-s alapokat vélhetünk felfedezni, a biztonsági csomag februári [+]

A szoftveres oldal ugyanakkor friss, 7.0-s Nougatra épülő, letisztult kezelőfelülettel és egy-két aprósággal kiegészített Android, ami a lehetőségekhez képest megbízhatóan és jól működik. A főmenü nélküli, jól megszokott módon balra-jobbra lapozható oldalakkal kezelhető launcher alsó részére négy darab ikont rögzíthetünk, fölötte pedig kedvünk szerint pakolgatunk minialkalmazásokat, ikonokat és mappákat. Az értesítési felület, a Gboard billentyűzet és a legtöbb, alapvető funkciót ellátó alkalmazás (óra, számológép, galéria, fájlkezelő, stb.) a módosítatlan alaprendszerből jön, ahogy a böngésző is, hiába jelöli Internet Explorernek a Doogee-féle ikonkészlet.

Vannak érdekes ikonok a készletben Vannak érdekes ikonok a készletben
Vannak érdekes ikonok a készletben [+]

A beállítások közt továbbra is könnyű felismerni az extrákat, ezek ugyanis angolul jelennek meg az alapvetően magyar nyelvű menüben. Rengeteg gesztusvezérlési és gombkombinációs lehetőség könnyíti meg a gyors használatot, ezek közt vannak értelmesebbek és kevésbé hasznosak, az viszont biztos, hogy szinte mindenki fog találni magának szimpatikusat. Került a listába QR-kód olvasó, illetve egy DuraSpeed nevű beépülő, ami elméletileg gyorsítja az előtérben futó alkalmazásokat a háttérben lévők szüneteltetésével, ez azonban szinte tesztelhetetlen volt, hiszen nem nagyon van olyan pici alkalmazás, ami képes egyáltalán a háttérben futni.

A multitasking-ablak kifejezés itt kevésbé állja meg a helyét A multitasking-ablak kifejezés itt kevésbé állja meg a helyét
A multitasking-ablak kifejezés itt kevésbé állja meg a helyét [+]

Állíthatunk be SOS-gombkombinációt, amivel a kijelölt névjegyeknek küldhetünk vészjelző üzenetet, vagy akár a helyi segélyhívót is programozhatjuk, ennek tárcsázásához persze dupla megerősítés kell. A Parellel Space az egyik leghasznosabb kiegészítő, ami bármilyen alkalmazást képes kettőzni, így egy telefonnal akár több profilt is kezelhetünk, ugyanazzal az alkalmazással, ki- és bejelentkezések nélkül. A DG Security segítségével egyesével jelszavazhatjuk le a legféltettebb alkalmazásainkat, itt egyébként nem használhatjuk az ujjlenyomat-szenzort azonosításra, ugyanakkor befoghatjuk exponálógombként, vagy lapozhatunk vele a galériában is. A kategóriában elvárthoz képest egyébként megbízhatóan teszi a dolgát az érzékelő, nálunk átlagosan tízből hat alkalommal volt első próbálkozással sikeres a felismerés.

Hasznos extrák is vannak a beállításokon belül Hasznos extrák is vannak a beállításokon belül
Hasznos extrák is vannak a beállításokon belül [+]

Nem maradhatott el az akkumulátorkímélő mód, a megszokott háromlépcsős megoldás jutott ide is: normál módban minden a lehetőségeknek megfelelően pörög, Super állásban már nincs aktív szinkronizálás, és a lassú rendszerből szuperlassú lesz, Extreme módot kapcsolva pedig csak telefonálásra és SMS-ezésre lesz képes a mobil. A gyárilag telepített alkalmazások közt ott van a WPS Office dokumentumkezelő és a Xender fájlmozgató.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • MWC 2017: Kezünkben a Doogee Shoot 2

    Mielőtt bárki arra gondolna, hogy a kicsit bénán működő dupla kamerás rendszert máris továbbfejlesztették, az téved: a Shoot 2 egy még olcsóbb alternatíva.

  • Doogee Shoot 1 - lövése sincs

    Két hátlapi kamera, ujjlenyomat-olvasó, Full HD felbontású kijelző… az ilyen paraméterekkel hirdetett telefonok általában többszörösébe kerülnek annak, amennyit a tesztkészülékért kell leszurkolni.

Hirdetés