Hőkamera
Mielőtt nekiállunk megnézni, hogy a CAT S60 egyedülálló funkciója mit tud, előbb tisztázzuk, hogy mire jó. Kezdjük azzal, hogy az átlagember az egész életét le tudja élni anélkül, hogy hiányozna neki egy hőkamera, mert a mindennapi életben zömmel csak bohóckodni lehet vele, meg persze nyilván ha az embernek a kezébe kerül egy ilyen, akkor megy és megnézi, hogy jól szigetel-e az ablak. Hőkamerát speciális célokra használnak sokan, sokféleképpen, a lényeg, hogy a szenzor hőképet lát, azaz a különböző tárgyak és a környezetük eltérő hőmérsékletét érzékeli és ebből állít elő valamit, aminek nem túl nagy a felbontása, de a főbb dolgok kontúrjai kivehetők.
Tipikus felhasználási terület a megfigyelés. Most nem az FBI-ra kell gondolni, hanem vadászokra, erdészekre, állatvédőkre, a hőkamera nem lát át a falakon és a növényzeten, de pontosan jelzi, hogy hol van melegebb, ami már bőven elég támpont. Vaksötétben pont ugyanolyan képet mutat, mint nappal, jól jöhet akkor, ha köd van, esetleg füst. Használják persze az építőiparban hőhidak, szigetelési és csővezetékezési problémák feltárására, objektumok és területek őrző-védő feladataihoz, illetve használja az orvostudomány is diagnosztikai céllal, bár erre csak hozzávetőleges, tájékoztató jelleggel alkalmas az S60 megoldása. Mondjuk ha a szoftver szerint 40 fokos a gyerek feje, akkor már lehet, hogy baj van.
Az S60-ba épített FLIR modul (konkrétan a Lepton nevű) 80 x 60 pixeles felbontásra képes. Ez nem hangzik túl soknak, ezért besegít a másik kamera is a finomításban, hogy VGA legyen a végeredmény. Így viszont a célnak már teljesen megfelel, hiszen 30 méteres távolságból tud hőmérsékletet megállapítani, a kilenc különböző színvilágú hőkép között pedig biztos van olyan, ami alapján fel tudjuk ismerni az objektumok, tárgyak, személyek, állatok körvonalait. A hőkamera fotót és videót is tud készíteni, alant van néhány felvétel, itt pedig egy videón látszik, hogy miképp ismerhetők fel a melegebb részek.
Az élőképen látunk egy átlagos, egy minimum és egy maximum hőmérsékletet, a színskála mindig ehhez igazodik, tehát egy forró nyári napon nem lesz az egész strand sárga, hanem csak a legmelegebb részeket jelöli ezzel a szoftver. Betehetünk pontszerű jelölőket is, amelyek az adott pixelhez tartozó hőmérsékletet írják ki és visszaválthatunk normál képre is, de ettől még a hőmérsékleti adatok továbbra is látszódnak. Kicsit lassan tér magához a mellékelt szoftver, a képfrissítés sem tökéletes, de itt nem is ez a lényeg, hanem az eredmény. Korábban már említettük, hogy a CAT S60 alig-alig melegszik, egy kivétel van: a hőkamera eléggé igénybe tudja venni a hardvert és ilyenkor hő képződik, a név kötelez, nomen est omen, you know.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!